Πρόβλημα με Xiaomi Mi Router 3

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Xρειάζομαι την βοήθειά σας για να μην το σπάσω.
Το αγόρασα χθες και δεν μπορώ να το συνδέσω με τίποτα.Ο σκοπός αγοράς του ήταν να ενισχύσω το σήμα WiFi στο σπίτι.
Το modem μου είναι το Speedport Plus της Cosmote με 50άρα Voip VDSL.
Αρχικά προσπάθησα να το συνδέσω κατεβάζοντας την εφαρμογή από το Playstore η οποία δεν έβρισκε με τίποτα το Router.
Βάζοντας την admin page 192.168.31.1 στον Chrome,μου βγαίνει μνμ ότι δεν βρίσκει την σελίδα.
Στην συνέχεια διαβάζοντας στο νετ,κατέβασα διάφορες Version της εφαρμογής αλλά και εκεί τζίφος.
Έκανα reset,ξαναέκανα reset,τίποτα.
Δοκίμασα επίσης διάφορες συνδεσμολογίες του router με το Speedport plus μπας και έφταιγε αυτό,αλλά δυστυχώς,τίποτα.
Έπαιρνα δλδ έξοδο από την Line 1 που είναι WAN του Speedport και την έβαζα στην μπλέ είσοδο αλλά και τις άλλες εισόδους του Mi.
Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;
Μήπως δεν μπορεί να συνδεθεί επειδή η σύνδεσή μου είναι VDSL?
Να το πάω πίσω;
Eλπίζω να μην σας κούρασα.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Xρειάζομαι την βοήθειά σας για να μην το σπάσω.
Το αγόρασα χθες και δεν μπορώ να το συνδέσω με τίποτα.Ο σκοπός αγοράς του ήταν να ενισχύσω το σήμα WiFi στο σπίτι.
Το modem μου είναι το Speedport Plus της Cosmote με 50άρα Voip VDSL.
Αρχικά προσπάθησα να το συνδέσω κατεβάζοντας την εφαρμογή από το Playstore η οποία δεν έβρισκε με τίποτα το Router.
Βάζοντας την admin page 192.168.31.1 στον Chrome,μου βγαίνει μνμ ότι δεν βρίσκει την σελίδα.
Στην συνέχεια διαβάζοντας στο νετ,κατέβασα διάφορες Version της εφαρμογής αλλά και εκεί τζίφος.
Έκανα reset,ξαναέκανα reset,τίποτα.
Δοκίμασα επίσης διάφορες συνδεσμολογίες του router με το Speedport plus μπας και έφταιγε αυτό,αλλά δυστυχώς,τίποτα.
Έπαιρνα δλδ έξοδο από την Line 1 που είναι WAN του Speedport και την έβαζα στην μπλέ είσοδο αλλά και τις άλλες εισόδους του Mi.
Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;
Μήπως δεν μπορεί να συνδεθεί επειδή η σύνδεσή μου είναι VDSL?
Να το πάω πίσω;
Eλπίζω να μην σας κούρασα.

Δοκίμασες να συνδέσεις το Xiaomi κατευθείαν στο pc με καλώδιο? Αν το συνδέσεις στου ΟΤΕ έχεις κλείσει το DHCP server στου ΟΤΕ? Αν δεν το συνδέσεις πουθενά ή εφαρμογή από το κινητό το βρίσκει? Φαντάζομαι το WiFi του Xiaomi είναι ανοιχτό
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με Xiaomi Mi Router 3

Δοκίμασες να συνδέσεις το Xiaomi κατευθείαν στο pc με καλώδιο? Αν το συνδέσεις στου ΟΤΕ έχεις κλείσει το DHCP server στου ΟΤΕ? Αν δεν το συνδέσεις πουθενά ή εφαρμογή από το κινητό το βρίσκει? Φαντάζομαι το WiFi του Xiaomi είναι ανοιχτό
Πως να το συνδέσω;
Δεν εχω κείσει την DHCP του ΟΤΕ.
Χωρίς να το έχω συνδέσει πουθενά,τόσο η εφαρμογή,όσο και τα WiFi's 2 κινητών και του Laptop,δεν το βλέπουν.
Υποθέτω ότι το WiFi του ειναι ανοιχτό,αφού δεν έχει κάποιο κουμπί για να το ανοιγοκλείνω.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Η λογική είναι κλείνεις dhcp στο mi router και συνδέεις το mi με το speedport με θύρες lan (oxi wan) αφού το mi θα δουλέψει απλά ως access point. Επίσης δοκίμασε και άλλες πλην της lan1 στο speedport επειδή κάποιες φορές έχουν ρύθμιση για cosmote tv σε αυτήν.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Σ ευχαριστώ πολύ.Θα είναι και η τελευταία προσπάθεια πριν το επιστρέψω αν και το ότι δεν το βλέπουν άλλες συσκευές,μάλλον πρόβλημα της συσκευής μου μυριζει..Η lan 4 είναι για cosmote tv.
 

stivi1981

Senior Member
27 October 2008
484
Ν.φθιωτιδος
επειδη εχω το ιδιο.δοκιμασε να μπεις με wifi η εθερνετ απτο λαπτοπ σου στο xiaomi χωρις να εχεις βαλει το speedport πανω....
μπες στο 192.168.31.1 και λογικα θα σ βγαλει την σελιδα του ρουτερ σου..
αν δεν στην βγαλει καντου ενα hard reset και ξαναπροσπαθησε..
γενικα η εφαρμογη παλια δουλευε τελεια...με τις τελευταιες αναβαθμισεις του router ομως κανει τα δικα του...!!!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Μιας και αναφέρθηκε 192.168.31.1 για το xiaomi, μήπως by default το xiaomi είναι σε διαφορετικό subnet από το speedport. Δηλαδή 192.168.31.1 το xiaomi και 192.168.1.1 το speedport?
 

stivi1981

Senior Member
27 October 2008
484
Ν.φθιωτιδος
Μιας και αναφέρθηκε 192.168.31.1 για το xiaomi, μήπως by default το xiaomi είναι σε διαφορετικό subnet από το speedport. Δηλαδή 192.168.31.1 το xiaomi και 192.168.1.1 το speedport?
εγω που εχω την πιο πανω υλοποιηση οταν ειμαι συνδεδεμενος στο xiaomi και παταω την 192.168.31.1 με παει στην σελιδα του xiaomi..
οταν παταω την 192.168.1.1 με παει στου speedport
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με Xiaomi Mi Router 3

Μιας και αναφέρθηκε 192.168.31.1 για το xiaomi, μήπως by default το xiaomi είναι σε διαφορετικό subnet από το speedport. Δηλαδή 192.168.31.1 το xiaomi και 192.168.1.1 το speedport?

Το Xiaomi ειναι στην 192,168.31.1.
Το μηχάνημα μπήκε στο κουτί του και θα επιστραφεί στο κατάστημα που το αγόρασα.Εννοείται ότι θα ζητήσω επιστροφή των χρημάτων και όχι αντικατάσταση.Γλύτωσα στο τσακ τον καρκίνο από το Mi box,μην τον πάθω από το Router.