Bohemian Rhapsody

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη

Καλώς τη δεχόμαστε.​

Δύο είναι τα σίγουρα:

1)Για τους fans δεν υπάρχει περίπτωση η ταινία να μην είναι αποτυχία. Δεν μπορεί με τίποτα ο ηθοποιός να αποδώσει τον χαρακτήρα του freddie και θυμίζει γλυκιά καρικατούρα.
2) Για τους fans, δεν υπάρχει περίπτωση να τη χάσουμε :)




Bohemian-Rhapsody-2018.jpg



Ελληνικός τίτλος ταινίας: Bohemian Rhapsody

Πρωταγωνιστούν: Ράμι Μάλεκ, Μάικ Μάγιερς, Τζόζεφ Ματζέλο, Άινταν Γκίλεν, Μπεν Χάρντι,
Λούσι Μπόιντον, Τομ Χολάντερ, Άλεν Λιτς, Μισέλ Ντάνκαν, Γκουίλιμ Λι

Σκηνοθεσία: Μπράιαν Σίνγκερ

Διάρκεια ταινίας: 135' λεπτά

Σινεμά: Πέμπτη 1 Νοεμβρίου 2018

Odeon | Village | Imdb (8.4 /10)




Υπόθεση:
Η ταινία αναφέρεται στο ροκ μουσικό συγκρότημα Queen και επικεντρώνεται στον τραγουδιστή τους, Φρέντι
Μέρκιουρι, τον οποίο ενσαρκώνει ο Ράμι Μάλεκ. O Φρέντι αψήφησε τα στερεότυπα και τους συμβιβασμούς
για να γίνει ένας από τους πιο αγαπητούς καλλιτέχνες του πλανήτη. Η ταινία ακολουθεί τη ραγδαία άνοδο
της μπάντας μέσα από τα εμβληματικά τραγούδια και τον επαναστατικό τους ήχο.

Γνωρίζουν απαράμιλλη επιτυχία, αλλά σε μια απροσδόκητη τροπή ο Φρέντι, περιτριγυρισμένος από κακές
επιρροές, παρατάει τους Queen για να κάνει σόλο καριέρα. Έχοντας υποφέρει πολύ χωρίς τους Queen,
καταφέρνει να επανενωθεί μαζί τους λίγο πριν τη συναυλία «Live Aid». Ενώ έχει μόλις διαγνωσθεί ως
φορέας του AIDS, ο Φρέντι οδηγεί με γενναιότητα την μπάντα σεμία από τις καλύτερες συναυλίες
στην ιστορία της ροκ μουσικής.








 
Last edited by a moderator:

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Καλώς τη δεχόμαστε.



Δύο είναι τα σίγουρα:

1)Για τους fans δεν υπάρχει περίπτωση η ταινία να μην είναι αποτυχία. Δεν μπορεί με τίποτα ο ηθοποιός να αποδώσει τον χαρακτήρα του freddie και θυμίζει γλυκιά καρικατούρα.
2) Για τους fans, δεν υπάρχει περίπτωση να τη χάσουμε :)

Ειμαι ΦΑΝ και καλως να την δεχτουμε. Μου μυριζει τεραστεια δουλεια οσο κι αν κανεις δεν αντικαταστει κανενα σ'αυτον τον κοσμο.
Ποσο περισσοτερο ενα μυθο.
Θα το φχαριστηθουμε ειμαι σιγουρος...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Μόλις γύρισα από την προβολή. Απλά σιγουρέψτε να μην τσιγκουνευτείτε τα λίγα παραπάνω ευρά και να διαλέξετε αίθουσα με Atmos. Αρκετές σκηνές με συναυλίες και πλάνα που νομίζεις ότι είσαι μέσα στο κοινό, ειδικά στο τέλος στο Wembley με το Live Aid.
Την καταφχαριστήθηκα.
 
Καλώς τη δεχόμαστε.

Δύο είναι τα σίγουρα:

1)Για τους fans δεν υπάρχει περίπτωση η ταινία να μην είναι αποτυχία. Δεν μπορεί με τίποτα ο ηθοποιός να αποδώσει τον χαρακτήρα του freddie και θυμίζει γλυκιά καρικατούρα.
2) Για τους fans, δεν υπάρχει περίπτωση να τη χάσουμε :)

Εγώ έχω άλλη πρόβλεψη (δυστυχώς θα το δω το επόμενο ΣΚ, με το ζόρι περιμένω):

Για τους φανς, δε θα πάρουμε ποτέ χαμπάρι αν η ταινία ήταν καλή η πατάτα, διότι πολύ απλά θα'μαστε πριζωμένοι στην οθόνη επί 134 λεπτά με κομμένη την ανάσα, και το ίδιο θα συμβεί όλες τις επόμενες φορές που θα την ξαναδούμε. :ADFADF1:
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Καλώς τη δεχόμαστε.



Δύο είναι τα σίγουρα:

1)Για τους fans δεν υπάρχει περίπτωση η ταινία να μην είναι αποτυχία. Δεν μπορεί με τίποτα ο ηθοποιός να αποδώσει τον χαρακτήρα του freddie και θυμίζει γλυκιά καρικατούρα.
2) Για τους fans, δεν υπάρχει περίπτωση να τη χάσουμε :)

αυτες τις σακουλες στα ματια δεν μπορουσαν να τις κρυψουν?οντως μοιαζει με καρικατουρα
 

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,234
Τι να σας πω, δε με απασχολεί να την κρίνω σαν ταινία (που και πάλι ήταν πολύ καλή), αλλά σα fan με κράτησε καθηλωμένο σ' όλη τη διάρκεια. Ευχαρίστως τη βλέπω ξανά και ξανά... Όπως άκουσα κι από κάποιον όταν βγαίναμε απ' την αίθουσα "καιρό είχα ν' ακούσω τόσο καλή μουσική μαζεμένη". Ειδικά οι σκηνές από συναυλίες (με κορύφωση το Live Aid στο τέλος)... Το κάτι άλλο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Δεν χρειάζεται να είσαι fan για να σου αρέσει αυτή η ταινία. Εγώ ας πούμε δεν γνώριζα κάποιες πτυχές της προσωπικής ζωής του Mercury που παρουσιάζονται στην ταινία. Υποθέτω ότι οι fans τις γνώριζαν. Αλλά είναι τόσο καταλυτική η μουσική της ταινίας - και σε ποιον δεν αρέσει η μουσική των Queen - που σε παίρνει μαζί της. Δεν μπορώ να βρω πιο κατάλληλη λέξη από το immersive experience. Δεν ξέρω πως μεταφράζεται αυτό στα Ελληνικά.
Εν τω μεταξύ, στην αίθουσα το Atmos αυτή τη φορά ήταν ρυθμισμένο σωστά. Village στο Mall Αγ. Δημήτριος. Καμία σχέση με την προηγούμενη φορά που είχα δει εκεί το star wars.

Και κάτι αξιοσημείωτο. Είδα και αρκετό νέο κόσμο στο κοινό. Ενώ θα περίμενα να δω μόνο από 45-50 και πάνω.

Την ξανάβλεπα άνετα κι εγώ. Κυρίως γιατί έχουν καταφέρει να πιάσουν τον παλμό και τη συνέργεια της μπάντας επάνω στη σκηνή με το κοινό και να το δείξουν στη μεγάλη οθόνη. Έχω και κάποιες ακόμα σκέψεις ακόμα σχετικά με αυτό, αλλά θα βγω off-topic.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
αν την παίξει η τιβί ίσως τη δώ.
Είναι αδύνατον να δεις κάποιον να προσπαθεί να μιμηθεί κάποιον που τον έχεις ζήσει τόσο ως φαν ή μέσα από ντοκυμανταίρ.
Δεν υπήρξε ούτε μία ταινία. Εκτός ίσως για πρόσωπα που έζησαν και έδρασαν πριν γεννηθούμε
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Bohemian Rhapsody

Και κάτι αξιοσημείωτο. Είδα και αρκετό νέο κόσμο στο κοινό. Ενώ θα περίμενα να δω μόνο από 45-50 και πάνω.

Ο μεγάλος μου είναι ο μόνος ας το πούμε "φαν" των Queen στο Λύκειό του, ένας φίλος του ψιλοακούει -μάλλον τον μύησε ο γιος μου- και δυο-τρεις ακόμη τους ...έχουν ακουστά. Απογοήτευση. Αλλά υπάρχουν και χειρότερα. Μπάουι ας πούμε παίζει να μην ακούει κανείς άλλος.
 
Καλά ο Μπάουι αδικείται αν τον δεις μόνο μουσικά. Μια χαρά είναι η μουσική του, μην παρεξηγηθώ, αλλά ο άνθρωπος ήταν κατά βάση performer. Κι αν δεν τον έχεις δει, αλλά μόνο ακούσει, πιάνεις τη μισή εικόνα. Για τους Queen δεν είναι ακριβώς έτσι, το 99% αυτού που είχαν να προσφέρουν το απολαμβάνεις απλά ακούγοντας κάτι στο ραδιόφωνο.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Βρε μαεστρε αν ο Bowie ήταν performer ,ο Mercury τι ήταν?
Ο άνθρωπος δεν τραγουδούσε........έπαιζε ολόκληρη παρασταση!!
 
Βρε μαεστρε αν ο Bowie ήταν performer ,ο Mercury τι ήταν?
Ο άνθρωπος δεν τραγουδούσε........έπαιζε ολόκληρη παρασταση!!

Δεν το εννοούσα έτσι ρε συ, δε μιλάω για το τι συνέβαινε επί σκηνής. Απλά η φωνή του Mercury δεν υπήρχε (και ούτε θα υπάρξει ποτέ, εκτός από τον γαμάτο μεν, copycat δε, Marc Martel, που μάλιστα διάβσαα ότι είχε κάποια ανάμιξη και στην ταινία):
Οπότε σε συγκλόνιζε χωρίς να'χεις καμία εικόνα. Εγώ τουλάχιστον τους Queen ηχητικά μόνο τους έμαθα και τους αγάπησα πίσω στα 90's, με τις γνωστές αθάνατες κασσέτες που πηγαινοέρχονταν από χέρι σε χέρι, μάλιστα σε κάποια φάση όταν είδα πρώτη φορά video clip μου φάνηκε λίγο ό,τι να'ναι, νόμιζα ότι κάποιοι έκαναν παρωδία.

Ο άλλος είχε αυτά τα απίθανα σετ, κοστούμια, φώτα, ιδέες, μέχρι και με τον θάνατό του μας έκανε ό,τι ήθελε με mindgames. Άλλη περίπτωση, εκτός σκηνής.


Ο άλλος είχε αυτά τα απίθανα σετ, κοστούμια, φώτα, ιδέες, μέχρι και με τον θάνατό του μας έκανε ό,τι ήθελε με mindgames. Άλλη περίπτωση, εκτός σκηνής.

Εκτός συμπεριφοράς στη σκηνή εννοούσα
 
Last edited by a moderator:

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Δεν το εννοούσα έτσι ρε συ, δε μιλάω για το τι συνέβαινε επί σκηνής. Απλά η φωνή του Mercury δεν υπήρχε (και ούτε θα υπάρξει ποτέ, εκτός από τον γαμάτο μεν, copycat δε, Marc Martel, που μάλιστα διάβσαα ότι είχε κάποια ανάμιξη και στην ταινία):
Οπότε σε συγκλόνιζε χωρίς να'χεις καμία εικόνα.
.
Οk then.:a0210:
Ρε Τζεϊσον τι είν' τούτο που έβαλες... ο τύπος κοπιραϊτ ξεκοπυραϊτ είναι ασύλληπτος!
 
Οk then.:a0210:
Ρε Τζεϊσον τι είν' τούτο που έβαλες... ο τύπος κοπιραϊτ ξεκοπυραϊτ είναι ασύλληπτος!

Άσε, άσε, μου βγήκε τις προάλλες αυτό στα προτεινόμενα στο youtube και πάτησα play σκεφτόμενος "άλλο ένα ψώνιο". Περιττό να σου πω ότι είχα ανατριχιάσει/βουρκώσει στο πρώτο λεπτό.

Βέβαια, δεν είναι το ίδιο κάποιος που έγραψε τα τραγούδια και καθιέρωσε το δικό του, μοναδικό στυλ με κάποιον που τον αντιγράφει, αλλά και πάλι, είναι ταμπλας στο κεφάλι ο άνθρωπας...