DIY Tilt-Shift M42 σε m43

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,913
Θεσσαλονίκη
Με έπρηζε ένας φίλος να μου φτιάξει κάτι με τον 3d εκτυπωτή του καιρό, αλλά τώρα έφαγα το φλας. Ιδέα δεν είχα τι ακριβώς ικανότητα είχε το μηχανάκι και ξεκίνησα μια δοκιμή για μετατροπέα M39 στα 4/3 αλλά η απόσταση είναι μικρή για τις κινήσεις και δεν γίνεται δουλειά σχεδόν καθόλου.

Μετά έβαλα κάτω το Μ42. Εδώ έχουμε απόσταση αρκετή, έκανα τα σχέδια ώστε να έχουμε 360 μοίρες περιστροφή, +/- 15 χιλιοστά shift, και +/- 8 μοίρες tilt.
Δεν μας έφτανε ο περιορισμός του μέσου εκτύπωσης, μας έκανε και κάτι κολπάκια ο εκτυπωτής και όταν τα συναρμολόγησα ξενέρωσα λίγο. Όχι πως αν ξαναφτιάξω άλλο ποτέ, δεν θα είναι καλύτερο αλλά για τώρα μου έφυγε η όρεξη (υπάρχουν και άλλα πρότζεκτ στη μέση)


P3730288.JPG

Μπροστά έχει φλάντζα από μια παλιά Zenit, και πίσω ένα κινέζικο αντάπτορα από C mount σε m43 στον οποίο κολλήθηκε το εκτυπωμένο κομμάτι που είναι σαν χωνί (δεξιά στη φώτο) όπου γύρω του περιστρέφεται το άλλο κομμάτι που είναι δίπλα του. Τα άλλα μετά ολισθαίνουν μεταξύ τους.

P3730261.JPG

Βγήκα στα γρήγορα για ένα τεστ και ιδού στα πολύ πεταχτά:



P3730265.jpg

P3730267.jpg

Shift: Εντάξει, ότι και να κάνεις τον Mir1b δεν ισιώνει και εύκολα...

Tilt: Στην "παλιά" του χρήση....
:flipout:
P3730278.JPG

P3730279.JPG

Μετά όπως γυρνούσα σπίτι είπα να μπω και εγώ σε hype mood -από το παράθυρο του αυτοκινήτου...
:guitarist:P3730285.JPG

Μινιατούρα δεν έχει, βαριόμουνα να ψάχνω υψώματα. Άντε και την επόμενη φορά ελπίζω να είναι καλύτερα :afro:
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,195
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ωραία είναι αυτά τα project και ενθαρρυντικά τα δείγματα σου , ελπίζω να το επαναλάβεις σύντομα τώρα που πήρες το κολαι... αν του βάλεις εμπρός μοντούρα EF μπορείς να κουμπωσεις με ανταπτορα τους περισσότερους χειροκίνητους φακούς της αγοράς.
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,913
Θεσσαλονίκη
"Εμπρός" αν εννοείς στη πλευρά του φακού μετά πως θα βάλουμε και αντάπτορα και θα μπορεί και να εστιάζει στο άπειρο? ´Η κάτι δεν κατάλαβα μια και δεν έχω και πολύ σχέση με διάφορες μοντούρες?
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,195
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: DIY Tilt-Shift M42 σε m43

Ο ανταπτορας booster που είχα ήταν m43 σε ΕF , δηλ. έβαζα οποιοδήποτε φακό EF σε m43 μηχανή. Βέβαια εγώ δεν έχω κανενα απόλυτως φακό ΕF, αλλά έχω ΟΜ, Μ42 κλπ. οπότε πήρα τους προσαρμογείς ΟΜ, Μ42 και κουμπώνουν κανονικότατα στην ΕF μοντουρα όλοι οι φακοί ...το πάχος του booster δεν ήταν μικρό αλλά δεν ξέρω αν μπορείς μέσα σε αυτό το πάχος να θάψεις την κατασκευή σου, πρακτικά μιλώ για την ίδια κατασκευή με αυτή που έκανες αλλά αντί για Μ42 θα είχες ΕF φυτεμένο εμπρός το οποίο προφανώς για να σου εστιάζουν οι φακοί θα σου αφήνει λιγότερο χώρο (πάχος για την κατασκευή). Αν είναι έτσι την κανεις πολύ πιο απλή δηλ. μόνo shift που σίγουρα σε φτάνει και έτσι χρήσιμη θα είναι , αν ήταν μάλιστα και booster shift ώστε να επανέρχονταν οι φακοί κοντά στην αρχική τους εστιακή θα τον εβγαζες και για πώληση άνετα.
 
Last edited:

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: DIY Tilt-Shift M42 σε m43

"Εμπρός" αν εννοείς στη πλευρά του φακού μετά πως θα βάλουμε και αντάπτορα και θα μπορεί και να εστιάζει στο άπειρο? ´Η κάτι δεν κατάλαβα μια και δεν έχω και πολύ σχέση με διάφορες μοντούρες?

φαντάζομαι εννοεί για χρήση σε μηχανές με μικρότερο FFD, όχι σε μηχανές με μοντούρα EOS.