Massdrop : Mitchell & Johnson MJ1 Headphones

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
https://www.massdrop.com/buy/mitche...ontent=1541143960262.061894908837177416583718


Τι γίνεται εδώ ; Παρότι έχω παρατήσει το άθλημα λόγω μη υπάρξεως χρόνου, και είμαι και σε σκέψεις να πουλήσω τα πάντα (hi-fi man HE-500, κλπ.), μόνον που τα βλέπω και διαβάζω ότι είναι και 'κάποιας μορφής' ηλεκτροστατικά, μου έρχεται να πατήσω το κουμπί (δεδομένου βέβαια ότι από 399 λίρες το πάμε στα 89 δολάρια) ... η ποιότητα κατασκευής είναι επιπέδου κανονικής τιμής ... σε ένα τεστ στο headphonia μοιάζει σχετικά καλό ...

Κατέχει κανείς καμμιά παραπάνω πληροφορία, από άλλα φόρα, κλπ ?


edit : Τώρα είδα ότι είναι rebadged Ταϊβανέζικα προϊόντα ... ωστόσο και αυτά στο ιαπωνικό άμαζον πωλούνται στα 250 ευρώ ...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Και εγω μονο που τα ειδα τα σκέφτομαι ακομα και αν περάσουν τελωνείο.
Εντυπώσεις υπάρχουν απο κάπου?
Ιδεα μου είναι ή απο τα χαρακτηριστικά τους δείχνουν αρκετά ευαίσθητα?
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,482
Εκεί ψηλά.....
2 φορες πηρα ακουστικα απο το Massdrop τα AKGQ701 Quincy Jones και τα AKG 551 και δεν ειχα προβληματα με το τελωνειο.
 
Δεν είναι ηλεκτροστατικά, είναι electret.

Όπως χαρακτηριστικά γράφει στην περιγραφή "It does this with an electret driver, which works like an electrostatic driver but is permanently charged using a special diaphragm that can store and utilize this charge in everyday use."

Συμμετέχω στο drop, όχι του μοντέλου MJ1, αλλά του GL2, το οποίο όμως έληξε.

Όταν παραλάβω θα ενημερώσω (και κάποιοι θα δοκιμάσουν πάραυτα...)
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Το τελωνείο είναι θέμα όμως σε αυτά τα χρήματα. Μπορεί να βγει ένα τριακοσαρι.

Όχι δα...
Αν δεν περάσει dhl θα είναι έξτρα 40ρι maximum.
Με dhl θα είναι έξτρα 60αρι...

Θαρρώ αξίζει σε κάθε περίπτωση.
Σωστό review για δαυτα που θα διαβάσουμε?
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Έκτορα, καλορίζικα και καλοάκουστα !

Γράψε μας εντυπώσεις ...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Αυτά τα "drops" αποδεικνύουν το περιθώριο κέρδους που έχουν ακόμα και οι μικρές βιοτεχνίες στο χώρο του ήχου.

Προσωπικά θεωρώ πως το βασικότερο στοιχείο ενός headset είναι η άνεση, τη βάζω πάνω κι από τον ήχο που με κάποιον τρόπο μπορείς να επέμβεις ενώ στην άνεση όχι. Έτσι πάντα θα ήμουν διστακτικός να πάρω ένα ζευγάρι με ιδιαίτερη σχεδίαση χωρίς να μπορώ να το δοκιμάσω. Σαν τιμή δείχνουν ευκαιρία ακόμα και με τελωνείο (που είναι φπα +τέλη εκτελωνισμού 15-25€).
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ναι αλλά και νομίζω ότι είναι το πιο φθηνό πραγματικό ηλεκτροστατικό στην αγορά.
Μην ξεχνάμε ότι στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και ο ενισχυτής.
Επίσης από τις μετρήσεις στο Head-Fi φαίνεται πολύ πολύ ενδιαφέρον :drool1:
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Ήρθανε!

Κόστος μαζί με τα ταχυδρομικά ήταν 70 ευρώ. Σε αυτά προστέθηκαν 15 Ευρώ δασμοί και 5 Ευρώ ΦΠΑ (α ρε Γερμανία με τα ωραία σου!).


Ανοίγουμε το κουτί και βλέπουμε την εξωτερική συσκευασία
DSC_0012.jpg

η οποία κρύβει μια ωραιότατη λευκή κασετίνα


DSC_0013.jpg

Η οποία περιέχει τα ακουστικά

DSC_0014.jpg

Και ένα κουτάκι με έναν αντάπτορα εξαιρετικής ποιότητας και ούτε ένα, ούτε δύο, αλλά τρία καλώδια!
DSC_0015.jpg
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Αμέσως συνδέθηκαν στον (ας πούμε) ενισχυτή ακουστικών μου, επίσης πρόσφατο απόκτημα.Εδώ με τo αντίπαλο δέος AKG K240 vintage στα 600Ω.

DSC_0011.jpg

Και η πρώτη απογοήτευση. Συνδεδεμένα με δυνατό ενισχυτή ακούγονται μουντά. Χωρίς σχεδόν καθόλου πρίμα. Προς στιγμήν φοβήθηκα ότι τα έκαψα, αφού είχα ξεχάσει τον Sony με το volume σε Ώρα 12.

Μετά τα σύνδεσα με το κινητό...και κελαηδάνε.


Αυτά ως πρώτη εντύπωση. Θα τα αφήσω να στρώσουν και βλέπουμε.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καλορίζικα , περιμένουμε εντυπώσεις!

Ο ενισχυτής είναι vintage και οι ενισχυτές αυτοί συνήθως έχουν πολύ μεγάλη
αντίσταση εξόδου αφού για τα ακουστικά ''παίρνουν'' απευθείας από την έξοδο των ηχείων
μέσα από μια σειρά αντιστάσεων.
Υπολογίζω να είναι κοντά στα 100Ω.

Τα ακουστικά που πήρες είναι 32Ω συνεπώς ακούς το κλασσικό αποτέλεσμα που προκύπτει με
τόσο κακό ταίριασμα των εμπεδήσεων.
Σε αντίθεση με τα AKG των 600Ω που είναι το καλύτερο ταίριασμα με αυτό τον ενισχυτή.