Soundbar με Dolby Atmos και DTS X

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

PaTheo

New member
31 January 2008
74
Αθήνα
Είμαι σε αναζήτηση βοήθειας για επιλογή soundbar που να υποστηρίζει Dolby Atmos και DTS X.

Σκοπός είναι να συνδεθεί με LG OLED τηλεόραση οπότε η υποστήριξη Dolby Vision πέρα από το κλασσικό HDR θα ήταν πολύ καλό προσόν.
 

PaTheo

New member
31 January 2008
74
Αθήνα
Προς το παρόν, έχω βρει τα ακόλουθα soundbars:

Sony HT-ST5000
https://www.sony.gr/electronics/sound-bar/ht-st5000

Sony HT-ZF9
https://www.sony.gr/electronics/sound-bar/ht-zf9

Δεν έχει upfiring speakers αλλά χρησιμοποιεί εξομοιώσεις για να δημιουργήσει το ίδιο αποτέλεσμα σε object base sound formats. Είχε την ευκαιρία κανείς να ακούσει το συγκεκριμένο soundbar;

Yamaha YSP-5600
https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/sound_bar/ysp-5600/index.html

Για το κόστος του η απουσία sub woofer είναι μεγάλο μείον. Όχι τόσο όσο είναι το μέγαθός του (υπερβολικά ψηλό).
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
Δεν τα έχω ακούσει, αλλά αν ήταν να δώσω τόσα λεφτά, δε θα τα έδινα για soundbar αλλά για κανονικό ηχοσύστημα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Αν δεν ήταν τα HDR/Dolby Vision ως συνθήκη αγοράς, η YSP 5600 είναι μερικά έτη φωτός καλύτερη από τις άλλες, γιατί ρυθμίζεις τις γωνίες εκτροπής, αποστάσεις από τους τοίχους, διασπορά δέσμης κλπ. Θέλει και Sub βεβαίως αλλά έχει αν δεν κάνω λάθος ασύρματο αντάπτορα στη συσκευασία ξεχωριστό. Εκείνη που είχα δοκιμάσει εγώ τουλάχιστον είχε.

Αν θες τη γνώμη μου όμως, στην περίπτωση της LG που έχεις, καλύτερα παντρεμενάκι για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο στο Atmos με το Netflix, που υποστηρίζεται από τον συνδυασμό.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Και εγώ θα έλεγα ενισχυτή και ηχεία. Σε 1-2-3 χρόνια θα έχουν βγει νέα καλούδια. Τότε θα δώσεις άλλα τόσα ? Στην άλλη περίπτωση αλλάζει απλά τον AV ενισχυτή, βάζεις και 1-2 ηχεία αν δεν σου φτάνουν.
 

PaTheo

New member
31 January 2008
74
Αθήνα
Δεν τα έχω ακούσει, αλλά αν ήταν να δώσω τόσα λεφτά, δε θα τα έδινα για soundbar αλλά για κανονικό ηχοσύστημα.

Και εγώ θα έλεγα ενισχυτή και ηχεία. Σε 1-2-3 χρόνια θα έχουν βγει νέα καλούδια. Τότε θα δώσεις άλλα τόσα ? Στην άλλη περίπτωση αλλάζει απλά τον AV ενισχυτή, βάζεις και 1-2 ηχεία αν δεν σου φτάνουν.

Και εγώ από μια τέτοια επιλογή δυστυχώς φεύγω, καθώς πρώτον το minimal size των νεων LG OLED αλλά και δεύτερον το wife acceptance factor (βλέπε WAF) με υποχρεώνουν να κινηθώ προς μια soundbar με λιγότερα καλώδια και λιγότερα "αντικείμενα" μέσα στο καθιστικό.
 

PaTheo

New member
31 January 2008
74
Αθήνα
Αν δεν ήταν τα HDR/Dolby Vision ως συνθήκη αγοράς, η YSP 5600 είναι μερικά έτη φωτός καλύτερη από τις άλλες, γιατί ρυθμίζεις τις γωνίες εκτροπής, αποστάσεις από τους τοίχους, διασπορά δέσμης κλπ. Θέλει και Sub βεβαίως αλλά έχει αν δεν κάνω λάθος ασύρματο αντάπτορα στη συσκευασία ξεχωριστό. Εκείνη που είχα δοκιμάσει εγώ τουλάχιστον είχε.

Αν θες τη γνώμη μου όμως, στην περίπτωση της LG που έχεις, καλύτερα παντρεμενάκι για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο στο Atmos με το Netflix, που υποστηρίζεται από τον συνδυασμό.

Πράγματι οι ποιότητα σε μηχανήματα της Yamaha τέτοιου κόστους, είναι πολύ καλή.

Από την άλλη το μέγεθός της είναι κάπως μεγάλο και αποτρεπτικό. Plus το επιπέον κόστος για αγορά SW.
 

PaTheo

New member
31 January 2008
74
Αθήνα
Αν δεν ήταν τα HDR/Dolby Vision ως συνθήκη αγοράς, η YSP 5600 είναι μερικά έτη φωτός καλύτερη από τις άλλες, γιατί ρυθμίζεις τις γωνίες εκτροπής, αποστάσεις από τους τοίχους, διασπορά δέσμης κλπ. Θέλει και Sub βεβαίως αλλά έχει αν δεν κάνω λάθος ασύρματο αντάπτορα στη συσκευασία ξεχωριστό. Εκείνη που είχα δοκιμάσει εγώ τουλάχιστον είχε.

Αν θες τη γνώμη μου όμως, στην περίπτωση της LG που έχεις, καλύτερα παντρεμενάκι για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο στο Atmos με το Netflix, που υποστηρίζεται από τον συνδυασμό.

Καλημερα
Εγω εχω τοποθετησει την Lg SJ9 και παιζει εξαιρετικα κατω απο μια LG OLEB 55B7V-Z
https://www.lg.com/gr/home-entertainment/lg-SJ9

Και σε εμένα η πρώτη σκέψη ήταν να κινηθώ προς μια soundbar της LG, αλλά η έλειψη υποστήριξης DTS:X με σταμάτησε.

Θεωρώ δεν θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα με πάντρεμα με soundbar άλλου brand. Ειδικά με το HDMI CEC και ARC το DD+ Atmos του Netflix θα περνάει απροβλημάτιστα.

Αλήθεια, Γιώργο η εμπειρία σου με την SJ9 μέχρι τώρα πως ήταν; Υποστηρίζει μόνο DTS ή και DTS-HD MA ή HR; Τι είναι αυτό που κερδίζεις αν πας με LG TV και LG Soundbar;
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Και εγώ από μια τέτοια επιλογή δυστυχώς φεύγω, καθώς πρώτον το minimal size των νεων LG OLED αλλά και δεύτερον το wife acceptance factor (βλέπε WAF) με υποχρεώνουν να κινηθώ προς μια soundbar με λιγότερα καλώδια και λιγότερα "αντικείμενα" μέσα στο καθιστικό.

Για τον ίδιο λόγο πήγα στα Focal Dome, και όταν τα είδε της άρεσαν. Τα πίσω με κανάλι αυτοκόλλητο (το μικρό) που μετά την 1η εβδομάδα ούτε το προσέχεις.
 

ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΑΛΑΝΗΣ

AVClub Enthusiast
20 February 2010
743
ΑΘΗΝΑ
Και σε εμένα η πρώτη σκέψη ήταν να κινηθώ προς μια soundbar της LG, αλλά η έλειψη υποστήριξης DTS:X με σταμάτησε.

Θεωρώ δεν θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα με πάντρεμα με soundbar άλλου brand. Ειδικά με το HDMI CEC και ARC το DD+ Atmos του Netflix θα περνάει απροβλημάτιστα.

Αλήθεια, Γιώργο η εμπειρία σου με την SJ9 μέχρι τώρα πως ήταν; Υποστηρίζει μόνο DTS ή και DTS-HD MA ή HR; Τι είναι αυτό που κερδίζεις αν πας με LG TV και LG Soundbar;
Καλημερα
Καμμια ηχομπαρα αυτης της κατηγοριας τιμης δεν παιρνα DTS HD MA,εκτος του dts:x,oλες παιζουν DTS 2 CH,ομως αυτη παιζει kai DTS 5.1
Το DTS HD MA,το παιρνω απο μιντια πλειερ
Το καλυτερο Ατμος και Dts-x,μονο απο YAMAXA YSP-5600,σε αλλη κατηγορια τιμης
Με ενδιεφερε πρωτα απο ολα η αναβαθμιση του ηχου της ολεντ, το Ατμος και η συνεργασια με νετφλιχ,η εργονομια και το ντιζαιν(WAF),ειναι κουκλι κατω απο την ολεντ,bluetooth-Chormmcast,Spotiy.4k passthrouth,hires 24/192
Σε συνδιασμο και με καλη τιμη μαζι με την ολεντ και χρηματοδοτηση Κοτσοβολος,ηταν μια εξαιρετη επιλογη,καλυπτωντας ιδανικα τα 15 τμ του χωρου μου
Αν εισαι Αθηνα,μπορεις να την δεις δια ζωσης
Ελπιζω να βοηθησα καπως
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
DTS:X σε ηχομπάρα δύσκολο. Εναλλακτικά κάποιες παίζουν Virtual:X. Τσεκάρετε κάποιες Yamaha επίσης που έχουν το τελευταίο.

Γενικά μην περιμένετε εύκολα codec HD από ηχομπάρα, συνήθως παίζουν τα απλά και επίσης μην περιμένετε να βρείτε εύκολα, αν όχι καθόλου τα immersive formats να φέρονται από HD codec (DolbyTrue HD με Atmos ή DTS:X από DTS HD Master Audio ακόμα πιο απίθανο). Υπάρχουν αρκετοί περιορισμοί στις ηχομπάρες.
Εξ' άλλου δεν έχει και τόσο σημασία το lossles σε αυτές. Εκείνο που κοιτάμε στη συγκεκριμένη περίπτωση αν υποστηρίζουν immersive/3D ήχο με κάποιο τρόπο. Κατά πως φαίνεται αυτά περιορίζονται σε atmos/DTS Virtual:X. Προφανώς μέσω Dolby Digital plus το πρώτο και αναγκαστικά ως upmix το δεύτερο.

Λογικό. Ηχομπάρες είναι, όχι ενισχυτές AV.
 
Ξέρω ότι δε βοηθάει πολύ το σχόλιό μου, αλλά, θα σου πρότεινα να πάρεις την καλή σου και να πάτε να χαζέψετε μερικά 'όμορφα' ηχεία, που κάπως δε θα την ενοχλούν.

Είναι κρίμα να δώσεις τόσα λεφτά για να πάρεις τόσα πράγματα στα χαρτιά, και στην πραγματικότητα η εμπειρία σου να είναι κατώτερη αυτής που θα είχες με τα μισά χρήματα έχοντας ένα κανονικό setup. Δεν είναι ότι δε δουλεύει ντε και καλά η μπάρα, απλά είναι πολλές οι προϋποθέσεις για να πάρεις ένα καλό αποτέλεσμα.

Κι εγώ με soundbar βολεύομαι μεν, αναγκαστικά δε, γιατί είμαι σε προσωρινό διαμέρισμα. Και ενώ αυτή που έχω είναι από τις σχετικά καλές, κάθε λεπτό με ενοχλεί όσο σκέφτομαι το τι χάνω!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δεν είναι ότι δε δουλεύει ντε και καλά η μπάρα, απλά είναι πολλές οι προϋποθέσεις για να πάρεις ένα καλό αποτέλεσμα.
Κι εγώ με soundbar βολεύομαι μεν, αναγκαστικά δε, γιατί είμαι σε προσωρινό διαμέρισμα. Και ενώ αυτή που έχω είναι από τις σχετικά καλές, κάθε λεπτό με ενοχλεί όσο σκέφτομαι το τι χάνω!

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, ενώ έχω αρκετά ποιοτικό ήχο από άποψης χροιών, πλούσιο μπάσο που γεμίζει το χώρο, και επαρκή εικόνα μπροστά, όταν πάμε προς τα πίσω, από τη μια πλευρά έχω σχετικά πλήρες πεδίο και κίνηση προς τα πίσω (εννοείται βοηθάει και η εικόνα για το placebo της υπόθεσης) , από την άλλη έχω μια τεράστια "τρύπα". Λόγω διαρρύθμισης του σαλονιού.

Ακόμα και 2 ηχειάκια της λαϊκής να είχα πίσω, το αποτέλεσμα θα ήταν σαφώς καλύτερο, τουλάχιστον για ταινίες, δεδομένης της ύπαρξης ενός σχετικά καλού sub.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Παιδιά επειδή με απασχολεί παρόμοιο θέμα και έχω ανοίξει και παρόμοιο νήμα εδώ:

https://avclub.gr/forum/showthread.php/164857-Προτάσεις-για-αγορά-soundbar-Dolby-Atmos

Αναμέσα στα soundbar της LG : LG SJ9 και LG SK10y τι θα λέγατε - προτείνατε? Ποιές είναι οι ουσιαστικές διαφορές τους? Τόσο από πλευράς απόδοσης όσο και συνδέσεων-υποστήριξης αρχείων ήχου.

Στα συγκεκριμένα soundbar αν μια ταινία έχει:

Απλό Dolby Digital 5.1 ή κάποια HD εκδοχή του (Dolby True HD,Dolby Digital Plus) πως θα το παίξει?
Aπλό DTS 5.1 ή κάποια HD εκδοχή του (DTS HD Master Audio,DTS HD High Resolution Audio,DTS:X) πως θα το παίξει?

Στους φίλους που έχουν soundbar της LG αν τυχόν το έχουν δοκιμάσει με UHD BD player και UHD BD δισκάκι που έχει HDR10 ή Dolby Vision θα μπορούσαν να
μας αναφέρουν αν το soundbar κάνει passthrough το HDR (HDR10 ή Dolby Vision ) μέσω του HDMI του προς την τηλεόραση;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Μιλάμε υποχρεωτικά για ηχομπάρα με Atmos? Γιατί αυτή εδώ έχει HDR και DTS (και η έκδοση χωρίς τα ασύρματα ηχεία προφανώς) αλλά όχι ηχεία που ακτινοβολούν προς το ταβάνι και μέσω ανάκλασης να έχεις την πληροφορία ύψους.

https://www.polkaudio.com/products/magnifimaxsr
 

ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΑΛΑΝΗΣ

AVClub Enthusiast
20 February 2010
743
ΑΘΗΝΑ
Παιδιά επειδή με απασχολεί παρόμοιο θέμα και έχω ανοίξει και παρόμοιο νήμα εδώ:

https://avclub.gr/forum/showthread.php/164857-Προτάσεις-για-αγορά-soundbar-Dolby-Atmos

Αναμέσα στα soundbar της LG : LG SJ9 και LG SK10y τι θα λέγατε - προτείνατε? Ποιές είναι οι ουσιαστικές διαφορές τους? Τόσο από πλευράς απόδοσης όσο και συνδέσεων-υποστήριξης αρχείων ήχου.

Στα συγκεκριμένα soundbar αν μια ταινία έχει:

Απλό Dolby Digital 5.1 ή κάποια HD εκδοχή του (Dolby True HD,Dolby Digital Plus) πως θα το παίξει?
Aπλό DTS 5.1 ή κάποια HD εκδοχή του (DTS HD Master Audio,DTS HD High Resolution Audio,DTS:X) πως θα το παίξει?

Στους φίλους που έχουν soundbar της LG αν τυχόν το έχουν δοκιμάσει με UHD BD player και UHD BD δισκάκι που έχει HDR10 ή Dolby Vision θα μπορούσαν να
μας αναφέρουν αν το soundbar κάνει passthrough το HDR (HDR10 ή Dolby Vision ) μέσω του HDMI του προς την τηλεόραση;

Καλησπερα
Εχω την SJ9
Η sk10y εχει μεγαλυτερο μηκος κατα 24 εκ+μια HDMI in επιπλεων+50βαττ παραπανω+ogg(up to 48khz)+Meridian ηχητικη περιποιηση(με τεχνολογιες Bass and space+Height elevation=ανυψωση ηχου στο υψος της τηλεορασης+ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ μεγαλυτερους χωρους για την σωστη λειτουργια της
Και οι δυο υποστηριζουν 4K PASS THROUGH HDCP2.2,ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ αν εχουμε τηλεοραση και πηγη 4κuhd,το σημα περνα μεσα απο την ηχομπαρα και μετα στην τηλεοραση ,χωρις καμια υποβαθμιση της ποιοτητας,εκτος του DTS TRUE HD,OR DTS:X,που το αποκωδικοποιει σε DTS DIGITAL SURROUND 5.1
Ελπιζω να βοηθησα καπως
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση φίλε Γιώργο!

Απ'ότι καταλαβαίνω τα φορμά ήχου που δεν υποστηρίζει είναι πρακτικά όλες οι HD μορφές του DTS (DTS:X, DTS HD Master Audio, DTS HD High Resolution Audio) τις οποίες όλες τις κάνει απλό DTS DIGITAL SURROUND 5.1 . Έχεις κάνει κάτι για αυτές τις περιπτώσεις ?

Όσον αφορά το Dolby Atmos του Netflix,το υποστηρίζει κανονικά από την HDMI ARC της LG oled tv ? Αν δεν κάνω λάθος το Dolby Atmos του Netflix έρχεται με "πυρήνα" Dolby Digital Plus (DD+),δηλαδή Dolby Atmos Digital Plus.

Dolby atmos που έρχεται από "πυρήνα" Dolby True HD, (από ένα δισκάκι UHD BD ή απλό BD με Dolby atmos True HD για παράδειγμα) δηλαδή Dolby atmos True HD ,το υποστηρίζει κανονικά?

Επίσης μια διευκρίνηση: Όταν λέμε ότι "υποστηριζουν 4K PASS THROUGH HDCP2.2,ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ αν εχουμε τηλεοραση και πηγη 4κuhd,το σημα περνα μεσα απο την ηχομπαρα και μετα στην τηλεοραση ,χωρις καμια υποβαθμιση της ποιοτητας" ειδικώτερα εννοείται ότι διατηρείται ανέπαφο και "περνάει" το τυχόν σήμα με HDR 10 ή Dolby Vision ? Ειδικά το Dolby Vision πηγαίνει κανονικά στην τηλεόραση ανάβοντας την ένδειξη Dolby Vision?

Οι τεχνολογίες της Meridian,ειδικά αυτή του Height Elevation ακούγονται πολύ σημαντικές για το τελικό αποτέλεσμα κι απ´ότι μου λες και βλέπω δεν τις διαθέτει η SJ9.

Επίσης σημαντικό πολύ βρίσκω και το σετ SPK8-S των δυο πίσω ηχείων που υποστηρίζει,τα οποία όμως αν και τα αναφέρει στο site της LG δεν βλέπω κανένα κατάστημα εδώ Ελλάδα να τα έχει διαθέσιμα!