Αγορά νεας tv qe65q8c και θολούρα σε γρήγορες εικόνες

kifinas

New member
27 August 2006
7
Καλημέρα σας.

Αγόρασα και εγώ με την σειρά μου καινούργια tv την samsung qe65q8camt μετά από 20 χρόνια που με έβγαλε η παλιά μου lg.

Είμαι αρκετα ευχαριστημένος, αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα στις γρήγορες εικόνες (δεν ξέρω πως αλλίως μπορώ να το προσδιορίσω).

Αρχικά πίστευα ότι ήταν λόγω κακής ανάλυσης των καναλιών αλλα γενικά το κάνει σε όλες τις συνδεδεμένες συσκευες.

Το πρόβλημα.

1) Σε IPTV - παρακολουθόντας ποδόσφαιρο, και γυρίζοντας την καμέρα σχετικά γρήγορα ανα τακτα χρονικά διαστήματα βλέπεις ολή την εικόνα θολή η καλύτερα να μένει καποία mlsec πίσω.
2) Σε σήμα Nova και παρακολούθηση διαφημίσεων - Εδώ δεν μπορώ να το ρίξω στο σήμα γιατί θεωρητικά η nova μου δίνει καλύτερο σήμα από το iptv σε οριμένες διαφημίσεις που περνάνε γράμματα απο κάτω (φαρμακά κτλ) και πάνε γρήγορα απλά δεν μπρορείς να τα διαβασεις. Μπορεί να διορθωθεί κανα δυό δευτερόλεπτα αλλά επανέρχεται
3) Το κέρασάκι στην τούρτα ήταν σε ps4 και pro evolution - Εδώ βέβαια παίζει 4k και δεν μπορώ να το ρίξω στο σήμα τα θολώματα είναι σπάνια αλλά υπάρχουν.

Μπορεί καποιός να με βοηθήσει ?
Έχει να κάνει με το refresh rate ?

Σας ευχαριστώ.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Αν η προηγούμενη σου τηλεόραση ήταν CRT, είναι λογικό αυτό που παρατηρείς...

Για βέλτιστα αποτελέσματα στην καινούρια σου τηλεόραση, θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το motion plus...
 

kifinas

New member
27 August 2006
7
Η τηλεορασή μου ήταν plasma lg 50' (τεράστια για τα τότε δεδομένα) αγορασμένη από Γερμανία το έτος 2000, είχε και αυτή μικροπροβλήματα στις γρήγορες φάσεις αλλά υπολόγιζα οτί το πρόβλημα μετά από 20 χρόνια θα είχε διορθωθεί με καποιό τρόπο.

Τότε η αναλύση που μπορούσε να αποδώσει ήταν 720p.

Θα κοιτάξω το motion plus, είμαι εκτός σπιτιού, αλλά απ'ότι διαβάζω είναι αυτόματα ενεργοποιήμενο σε αυτές τις τηλεοράσεις.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
50άρα 720p Plasma της LG του 2000;! Ποιό μοντέλο είναι; Θα πρέπει να κόστισε όσο ένα οικογενειακό αυτοκίνητο... :p
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Καλημέρα σας.

Αγόρασα και εγώ με την σειρά μου καινούργια tv την samsung qe65q8camt μετά από 20 χρόνια που με έβγαλε η παλιά μου lg.

Είμαι αρκετα ευχαριστημένος, αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα στις γρήγορες εικόνες (δεν ξέρω πως αλλίως μπορώ να το προσδιορίσω).

Αρχικά πίστευα ότι ήταν λόγω κακής ανάλυσης των καναλιών αλλα γενικά το κάνει σε όλες τις συνδεδεμένες συσκευες.

Το πρόβλημα.

1) Σε IPTV - παρακολουθόντας ποδόσφαιρο, και γυρίζοντας την καμέρα σχετικά γρήγορα ανα τακτα χρονικά διαστήματα βλέπεις ολή την εικόνα θολή η καλύτερα να μένει καποία mlsec πίσω.
2) Σε σήμα Nova και παρακολούθηση διαφημίσεων - Εδώ δεν μπορώ να το ρίξω στο σήμα γιατί θεωρητικά η nova μου δίνει καλύτερο σήμα από το iptv σε οριμένες διαφημίσεις που περνάνε γράμματα απο κάτω (φαρμακά κτλ) και πάνε γρήγορα απλά δεν μπρορείς να τα διαβασεις. Μπορεί να διορθωθεί κανα δυό δευτερόλεπτα αλλά επανέρχεται
3) Το κέρασάκι στην τούρτα ήταν σε ps4 και pro evolution - Εδώ βέβαια παίζει 4k και δεν μπορώ να το ρίξω στο σήμα τα θολώματα είναι σπάνια αλλά υπάρχουν.

Μπορεί καποιός να με βοηθήσει ?
Έχει να κάνει με το refresh rate ?

Σας ευχαριστώ.

Εγω θα προτεινα να τραβηξεις ενα βιντεο, να προσδιορησεις σε ποιο σημειο ειναι και να το στειλεις στην samsung. εμενα μου το εκανε περυσι η ks8000 και πρεπει να ειναι προβλημα της τηλεορασης ( εγω στα 3 panel που δοκιμασα της συγκεκριμενης σειρας μου το εκανε στα δυο απο τα τρια panel, περιπου 6-8 φορες σε καθε ματς ). μου ειχαν πει και εμενα να το κανω ετσι, αλλα χαλασε και το τριτο panel που μου εβαλαν και μου εδωσαν πιστωτικο .
 

kifinas

New member
27 August 2006
7
Σου αλλαξανε 2 πάνελ? Όσο καλυτερη ανάλυση έχει η εικόνα τόσο πιο δύσκολα το βλέπεις αλλά υπάρχει. Σε διαφημίσεις που περνάνε τα γράμματα από κάτω το βλέπεις καθαρα. Εκει που Μπόρις να τα διαβάσεις καθαρα εκεί κάνει μια θολούρα σαν να μην εστιάζει και μετά από λίγο διορθώνεται.
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Σου αλλαξανε 2 πάνελ? Όσο καλυτερη ανάλυση έχει η εικόνα τόσο πιο δύσκολα το βλέπεις αλλά υπάρχει. Σε διαφημίσεις που περνάνε τα γράμματα από κάτω το βλέπεις καθαρα. Εκει που Μπόρις να τα διαβάσεις καθαρα εκεί κάνει μια θολούρα σαν να μην εστιάζει και μετά από λίγο διορθώνεται.

Οσο και αν φαινεται περιεργο, ειχα μια αντικατασταση τηλεορασης και μια αλλαγη οθονης, τωρα αν ετυχαν ολα τα προβληματα σε εμενα θεωρουμε ατυχος, αν και πιστευω οτι οι τηλεορασεις ειχαν το προβλημα, για αυτο και μου εδωσαν πιστωτικο.
 

kifinas

New member
27 August 2006
7
Σε ποιο τηεφωνο μπορω να παρω για να συννενοηθω να ερθει καποιος να το κοιταξει?