Επιλογή προβολέα Epson

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimitris1

New member
7 May 2013
13
Καλησπέρα σε όλους. Φτιάχνω στο υπόγειό μου ένα δωμάτιο για χρήση home cinema (έχουν μπει σίδερα και γυψοσανίδες εκτός από το σημείο του ταβανιού που θα μπει ο προβολέας), διαστάσεων 3,35μ(Π) * 6,6μ(Μ) * 2,65μ (Υ). Λόγω του rainbow effect που δυστυχώς με ενοχλεί αρκετά και έχοντας στην κατοχή μου παλιότερα epson προβολέα θα ήθελα να κινηθώ προς αυτήν την εταιρία. Το budget μου φτάνει οριακά μέχρι τα 1000 . Έχοντας δει review για τον 5650 είχα πάρει την απόφαση να τον αγοράσω. Βλέποντας όμως ότι ο προβολέας θα πρέπει να έχει απόσταση από το ταβάνι 61εκ (με 80εκ που θεωρώ ότι είναι μια καλή απόσταση να έχει το κάτω μέρος της οθόνης με το πάτωμα) σκέφτηκα ότι θα φτάνει πολύ χαμηλά. 'Επειτα είδα τον 6700 ο οποίος σύμφωνα με αυτήν και αυτήν την φωτό, λόγω του lens shift αν δεν κάνω λάθος η ελάχιστη απόσταση από το ταβάνι θα μπορούσε να είναι 40εκ με τέρμα το κάθετο lens shift. Έπειτα είδα και τον 7300, ο οποίος θα μου έλυνε όλα τα προβλήματά μου λόγω μεγάλου lens shift, αλλά ξεφεύγει σε τιμή. Επειδή καταλαβαίνω ότι 5650 και 6700 δεν έχουν σημαντική διαφορά ποιότητας εικόνας θα ήθελα να μου πείτε αν κάνω κάποιο λάθος στους υπολογισμούς (πχ αν το κάθετο lens shift του 5650 τον έφερνε πιο πάνω) ή αν αναγκαστικά για να μειώσω την απόσταση από το ταβάνι στα 40εκ (αν το έχω υπολογίσει καλά) θα πρέπει να πάω στον 6700. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

dimitris1

New member
7 May 2013
13
Θα υπάρχουν 2 σειρές καθισμάτων. Η πρώτη στα 3μ και η δεύτερη στα 5 μισή. Για τους μπροστά δεν θα είναι πολλές οι 120 ίντσες;
 
19 June 2006
35,671
Ναι, θα είναι. Όμως, μια 100άρα στα 5,5 μέτρα είναι μικρή επίσης.

Αν μπορείς να φέρεις την πρώτη σειρά κοντά στα 4 μέτρα, θα είσαι μια χαρά με 120-125 ίντσες.
 

dimitris1

New member
7 May 2013
13
Δυστυχώς δεν γίνεται γιατί οι αναμονές των surround, back surround και atmos ηχείων είναι ήδη έτοιμες και υπολογισμένες βάση της μπροστινής σειράς στα 3μ και επίσης θα ήθελα να υπάρχει μικρός διάδρομος πίσω από την τελευταία σειρά. Άρα ο 6700 είναι μονόδρομος για να μειώσω την απόσταση από το ταβάνι;
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Καθαρα σαν αποδοση και χωρις ουσιατικη διαφορα στην τιμη πλεον, ποιος ειναι "καλυτερος" προβολεας για οικιακη χρηση μεταξυ του 6700 και του 5650?
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Επισης, μηπως ο OPTOMA UHD300X που φαινεται να ειναι(?) περισσοτερο ασφαλης για το μελλον επιλογη σε αυτα τα χρηματα ειναι προτιμοτερος?
Ποσο ανταγωνιστικος ειναι σε σχεση με τους αλλους 2?
 

axikaras

Established Member
18 October 2007
177
Θεσσαλονίκη
Από που προκύπτει ο περιορισμός των 61 cm από το ταβάνι στον 5650;

Ο προβολέας προβάλλει υπό γωνία προς τα πάνω, εάν πχ. τον βάλεις σε τραπεζάκι το κάτω μέρος της εικόνας είναι πιο ψηλά από το επίπεδο του προβολέα.

Μπορείς να τον βάλεις όσο ψηλά θέλεις κοντά στο ταβάνι (ανάποδα), απλά δεν θα είναι τελείως οριζόντιος αλλά με κλίση μερικών μοιρών ως προς το επίπεδο (θα στρίψεις λίγο τη βάση του), ώσπου να πετύχεις το κάτω μέρος της προβολής σε όποιο ύψος θέλεις.

Δες τη σελίδα 17 στο manual και θα καταλάβεις.

Εγώ τον έχω τοποθετημένο εδραζόμενο κανονικά (όχι ανάποδα) στο 1 μέτρο από το ταβάνι (1,80 μ. από το δάπεδο) και δείχνει 125'' σε απόσταση 5,4 μέτρων με το κάτω μέρος της οθόνης να είναι ακριβώς στα 80 εκατοστά (λόγω των ηχείων από κάτω).
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Ενας προβολεας πρεπει να κοιταζει παντα καθετα ως προς την οθονη, χωρις να εχει κλιση στον οριζοντιο ή καθετο αξονα.
Αν τον στρεψει προς τα κατω, θα δημιουργει τραπεζιο στην εικονα.
Αν δημιουργηθει τραπεζιο, θα πρεπει να γινει χρηση του keystone για διορθωση του.
Αν χρησιμοποιηθει keystone θα εφαρμοστει Interpolation των pixel στην εικονα με αποτελεσμα την μειωση της ευκρινειας της.
Για αυτο keystone χρησιμοποιουμε μονο οταν δεν γινεται αλλιως και συνηθως για παρουσιασεις, στατικες εικονες κλπ οπου δεν μας ενδιαφερει και τοσο η ποιοτητα εικονας οπως στις ταινιες.

Για αυτο κυκλοφορουν προβολεις με μεγαλυτερη τιμη και διαθετουν LENS SHIFT για μετατοπιση εικονας.
Αν ηταν, τους βαζαμε ολοι στραβα και γλυτωναμε το επιπλεον κοστος.
 

axikaras

Established Member
18 October 2007
177
Θεσσαλονίκη
Ακριβώς επειδή σε χιλιάδες εγκαταστάσεις δεν είναι δυνατόν όλοι οι προβολείς να βρίσκονται πάντα στο κέντρο της οθόνης, οι εταιρείες έχουν ενσωματώσει συστήματα για να αντιμετωπίσουν αυτό το θέμα.

Η τραπεζοειδής διόρθωση (σε εμένα τουλάχιστον) ήταν τελείως αυτόματη, ο προβολέας έχοντας μικρή κλίση έδειξε εντελώς παραλληλόγραμμη οθόνη χωρίς να ρυθμίσω απολύτως τίποτε (υπάρχει Auto V-Keystone).

Ο προβολέας έχει ο ίδιος ποδαράκι για να ανασηκώνεται από το οριζόντιο επίπεδο έως 11° (σελ. 29 manual), που σημαίνει ότι ο κατασκευαστής το έχει προβλέψει και το επιτρέπει.

Είναι απολύτως πεπεισμένος ότι εάν γίνει blind test μεταξύ διορθωμένου και όχι κάδρου, ούτε ένας στους χίλιους δεν θα μπορεί να διακρίνει το interpolation που αναφέρεις.
Δηλαδή υπάρχει άνθρωπος που μπορεί να διακρίνει από τα 4 μέτρα εάν μια εικόνα έχει πλάτος 1.920 pixel ή πχ. 1.860;
Ή να καταλάβει σε κινούμενη εικόνα εάν μερικά pixel της οθόνης είναι τα "αυθεντικά" ή προέκυψαν από interpolation;

Εννοείται ότι είναι δική σου απόφαση να μην θέλεις να χρησιμοποιήσεις οποιουδήποτε είδους διόρθωση, αλλά προσωπική μου άποψη είναι ότι σε μερικές περιπτώσεις απλά διυλίζουμε τον κώνωπα.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Επιλογή προβολέα Epson

Είναι απολύτως πεπεισμένος ότι εάν γίνει blind test μεταξύ διορθωμένου και όχι κάδρου, ούτε ένας στους χίλιους δεν θα μπορεί να διακρίνει το interpolation που αναφέρεις.

Η διαφορά κάνει μπαμ στην μείωση της ευκρίνειας, οπότε πιθανολογώ ότι ένας στους 1000 δεν θα την δει.

Είναι σχεδόν σαν SD vs HD κατάσταση. Μια φορά μου είχε ενεργοποιηθεί κατά λάθος στον προβολέα και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό. Δεν πήγε το μυαλό μου ότι είχε ενεργοποιηθεί το keystone.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Re: Επιλογή προβολέα Epson

Η διαφορά κάνει μπαμ στην μείωση της ευκρίνειας, οπότε πιθανολογώ ότι ένας στους 1000 δεν θα την δει.

Είναι σχεδόν σαν SD vs HD κατάσταση. Μια φορά μου είχε ενεργοποιηθεί κατά λάθος στον προβολέα και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό. Δεν πήγε το μυαλό μου ότι είχε ενεργοποιηθεί το keystone.

Χειρότερα από SD vs HD. Βασικά καλύτερα να βλέπεις SD υλικό παρά HD σε προβολέα με χρήση keystone. H καταστροφή της εικόνας με keystone σε home cinema προβολέα είναι ΘΕΑΜΑΤΙΚΗ.
 

axikaras

Established Member
18 October 2007
177
Θεσσαλονίκη
Δηλαδή εάν πάρω μια εικόνα 1.850 x 1.080 pixels τη μετατρέψω σε 1.920 x 1.080 και την προβάλω, θα καταλάβει κανένας τη διαφορά στην ανάλυση;

Και γιατί τότε υπάρχουν πίνακες που δείχνουν ότι από κάποια απόσταση και μετά το Full HD δεν διακρίνεται καν;

Όπως γνωρίζω και άτομο που υπερηφανευόταν για την ποιότητα εικόνας της Blu-ray συσκευής του, ενώ μήνες μετά ανακάλυψε ότι κατά την εγκατάσταση είχε ρυθμίσει την έξοδο εικόνας σε απλό HD 1.280x720!

Εδώ οι περισσότεροι δεν καταλαβαίνουν τη διαφορά μεταξύ απλού HD και full HD, όπου τα 921.000 pixel αυξάνονται σε 2,1 εκατομμύρια, θα καταλάβουν ότι από το Full HD "λείπουν" 100.000 pixels λόγω του keystone;

Εάν κατακλείδι μιλάμε για προβολέα των 700 ευρώ και δεν θεωρώ ότι έχει ιδιαίτερο νόημα η συζήτηση περί keystone, πολύ περισσότερο να απορριφθεί το συγκεκριμένο μοντέλο μόνο για αυτό το λόγο.

Sent from my SM-T813 using Tapatalk
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Ισως καταλαβες λαθος.
Δεν μιλησαμε για μειωση αναλυσης, αλλα μειωση ευκρινειας.
Δεν ειναι οτι σου μειωνει την αναλυση των πιξελ γιατι σου αφαιρει καποια απο αυτα.
Ειναι πως στην ουσια επανασχεδιαζει την εικονα.
Για να γινει διορθωση στην εικονα προκαλει ενα ειδος warp με αποτελεσμα την πτωση της ευκρινειας, αφου στην ουσια δεν πετυχαινει να αποδωσει σωστα την εικονα σαν το πρωτοτυπο υλικο.

Φαντασου το απλο παραδειγμα:
Βλεπεις με ολη την αναλυση των πιξελ, αλλα ερχομαι εγω και σου χαλαω το φοκους.
Θα εξακολουθεις να βλεπεις με ολη την αναλυση, αλλα θαμπα.
Οσο περισσοτερη διορθωση προκαλεις με το keystone, τοσο περισσοτερα artifacts θα προκαλεσει με αποτελεσμα την αισθηση πως βλεπεις SD αναλυση.
Και το κακο ειναι πως στις μεγαλες ιντσες που μεγενθυνονται ολα η καθε λεπτομερεια μετραει.

Το δικο μου εν κατακλειδι θα ηταν...

The good, the bad and the keystone. :D