Με τι να αντικαταστήσω τον Nitecore EA1

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
εδώ και δυο μήνες έχει χαλάσει ο ΕΑ1 και προσπαθώ να τον αντικαταστήσω.
Ο bangood δυό φορές ακύρωσε μόνος του την παραγγελία και την τρίτη επέστρεψε τα χρήματα.
Προσπαθώ να βρώ τον ΕΑ11.
Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο κατάστημα?
Υπάρχει άλλη εναλλακτική στα χρήματα αυτά?
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Υπάρχει πολύ καλύτερη λύση EDC φακού
Astrolux S43 , χρησιμοποίησε το 18350 holder μπαταρίας , αγόρασε αυτή τη μπαταρία Efest IMR 18350 700mAh 10A
Και θα έχεις :
- Μικρότερο κόστος
- Μικρότερο μέγεθος
- 20 φορές μεγαλύτερη ισχύ όταν χρειαστεί
- Φόρτιση μέσω USB port , παντού
- Aλλάζεις το (επισυναπτόμενο) battery holder σε 18650 με αγορά και μιάς Li-Ion 18650 / 20Α
στο μέλλον και έχεις 3000mAh για ακόμα δυνατότερο φωτισμό και διάρκεια

Ελπίζω να βοήθησα ...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
όχι δυστυχώς.
Αφ ενός προτείνεις τα λαμόγια τους bangood
Από την άλλη μπαταρίες 18350
Χρειάζομαι ένα εργαλείο όπως ο ΕΑ1
με μία ΑΑ μπαταρία και ανάλογα χαρακτηριστικά, κυρίως το κουμπί πάνω στο σώμα.
Ήταν για μένα ένας εξαιρετικός φακός που τον κράτησα 6 χρόνια και από ατύχημα που δεν οφείλεται σε μένα καταστράφηκε.

Αλλά ακόμα και αν σκεφτώ εναλλακτικά ΔΕΝ ΘΕΛΩ BANGOOD.
 

ilias38

AVClub Enthusiast
12 February 2014
1,075
Αρκετα αξιοπιστος ο olight s1a https://toolshouse.gr/εργαλεια/hobby/φακοί-προβολείς/olight-s1a-baton-φακός-600lm-1xaa/

Επισης και ο klarus mi7 https://www.banggood.com/Klarus-Mi7...371.html?rmmds=search&ID=224&cur_warehouse=CN
αναποφευκτα βαζω το banggood γιατι μπορεις να τον παρεις με pdm...

Προτεινω και τον Skilhunt DS16 https://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_236833.html?wid=1433363

Ολες επωνυμες εταιριες στον χωρο...

Ξεχασα και τον ThruNite T10 V2!! http://www.thrunite.com/thrunite-t10-v2-tailcap-magnetic-flashlight/
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Απάντηση: Re: Με τι να αντικαταστήσω τον Nitecore EA1

Γιά να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους , μόνο και μόνο επειδή ρώτησες !

Αφ ενός προτείνεις τα λαμόγια τους bangood
Αφαιτέρω , ανέφερες ότι εκεί ψάχνεις αυτό που θέλεις , οπότε γι' αυτό σου αντιπρότεινα εκεί ...
Θέλεις αλλού ? ορίστε Ebay

Από την άλλη μπαταρίες 18350
Άν διάβαζες την πρόταση , έχει δύο επιλογές 18350 & 18650 , η πρώτη τον καθιστά μπρελόκ με 2000 Lumen
δεν σου πρότεινα τυχαία την Effest, έχει περάσει benchmark εδω στο εργαστήριο και τον έχει η σύζυγος στο
πορτοφολάκι της και τον φορτίζει με το κινητό άν χρειαστεί μέσω του micro USB port.

κυρίως το κουμπί πάνω στο σώμα.
Σαφώς καί έχει μόνο ένα μπουτόν λειτουργίας στο σώμα
Επίσης εννοείται ότι είναι κλάσεις ανώτερος από ένα φακό ΑΑ 1,5V με step-up converter 3V & <200Lm ,
αλλά "περί ορέξεως" επιφυλάσσομαι ...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
τι ειναι pdm?

φιλε Αντωνη αναφέρθηκα για τις ακυρωσεις του bangood και ειπα οτι θελω αξιόπιστο μαγαζι.

επισης ειπα οτι θελω στην προκειμενη ΑΑ φακο.
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Απάντηση: Re: Με τι να αντικαταστήσω τον Nitecore EA1

Δεκτόν , ώς είπα αυτά είναι γούστα ! Εγώ να βοηθήσω θέλησα ...

Τυπικά για την ιστορία , να σας ενημερώσω τι σημαίνει τροφοδοσία Led με μία ΑΑ Ni-MΗ μπατταρία:
Τα Led τύπου Cree XP-G2/G3 γιά να δώσουν 500 Lumen απαιτούν 1 ampere στα 3,1 Volt πράγμα που
σημαίνει ότι απαιτείται DC to DC step up converter ο οποίος πρέπει να μετατρέψει τα 1,35 - 1 Volt
σε 3,1V/1A και δυστυχώς αυτή η περιοχή 1V έχει τις χειρότερες απώλειες σε boost driver , της τάξης
του 45% (ενώ από τα 4V στα 8V είναι 15%) και δεν μπορείς και να πάρεις και ποτέ πάνω από 1Α.
Άρα στην προκείμενη , η ΑΑ Ni-MΗ μπατταρία θά αδειάσει σε μία ώρα γιά 500 Lumen φωτισμού μόνο !!!
Γιά 180 Lumen και turbo κιόλας δεν θα το σχολιάσω , προτιμώ το iPhone μου αφού απαρραίτητα το κουβαλάω.

Τα 3βολτα Led πρέπει να τροφοδοτούνται με LI-Ion 3,7V γιατί έχουμε τις λιγότερες απώλειες σε Buck ή
σταθερού ρεύματος driver , μπορούμε να πάρουμε αξιοπρεπή Lumen και να έχουμε ένα σοβαρό και μικρό
flood φακό με 18350 ή 14500 ή και 18650 Li-Ion μπαταρία και να φορτίζεται με USB port από οπουδήποτε.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
φίλε Αντώνιε...
βασικά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

όμως ίσως είδες (ή μαλλον δεν είδες) εδώ - η κατηγορία δεν έχει και τόσα πολλά θέματα και σίγουρα είσαι τακτικός εδώ
https://avclub.gr/forum/showthread.php/164821-Nitecore-EA1-βλάβη
https://avclub.gr/forum/showthread.php/165689-E-shop-από-Ολλανδία

ότι εκτός του ότι ψάχνω για φακό
ψάχνω εκτός bangood.

Οι άνθρωποι δεν ξέρω τι πίνουν αλλά προσπαθώ από τέλη Αυγούστου να πάρω κάτι αντίστοιχο με αυτό που είχα.
Στην αρχή είχα και κουπόνι. Υπήρχε διαθεσιμότητα. Παρήγγειλα μετά από 3 εβδομάδες στείλανε μη διαθεσιμότητα και ακύρωσαν την πώληση. Την ίδια μέρα είδα ότι ΥΠΗΡΧΕ διαθεσιμότητα έβαλα παραγγελία και φυσικά δεν ίσχυε το κουπόνι (32 από 50). Περίμενα άλλες 3 εβδομάδες στείλανε μήνυμα ότι θα ακυρώσουν την παραγγελία γιατί δεν υπήρχε διαθεσιμότητα! Δεν το είδα στείλανε δεύτερο ότι θα στείλουν ΟΤΑΝ έχουν διαθεσιμότητα που θα ήταν 18/10. Στις 3/11 δεν είχα είδηση και άνοιξα θέμα στην paypal. Σε 2 μέρες ακύρωσαν την παραγγελία...
Δεν έχω καμμία διάθεση να ξαναπαραγγείλω από αυτούς.\

Το φακουδάκι που βάζεις μπορεί να είναι καλό, αλλά βλέπω ότι διατίθεται μόνο από αυτούς και δεν εμπνέει την ποιότητα που συνήθισα με την nitecore που επί 6 χρόνια ο ΕΑ1 πέρασε τα πάνδεινα και άντεξε. Αλλά τον έριξε από ψηλά η κόρη μου (ίσως και αναμμένο) και παει.
Θέλω κάτι αντίστοιχο στα περίπου 200 lumen. Ήταν ο καθημερινός μου φακός στις νυχτερινές βόλτες με τα σκυλιά αλλά και στη δουλειά. Επίσης θέλω ΑΑ γιατί δεν μπορώ να σκέφτομαι φορτίσεις σε μέρη που δεν υπάρχει τίποτα και μπορεί να χρειαστώ 3 φορές σε μιά μέρα και φυσικά όχι τόσο πολύ φως.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση στα τεχνικά.
Αυτή τη στιγμή χρειάζομαι επειγόντως κάτι γιατί θα τον χρειαστώ σε δουλειά, έχω άλλα φακουδάκια αλλά όχι τόσο βολικά. Δεν μπορώ να περιμένω ξανά ένα μήνα. Ίσως βολευτώ με κάτι από Ελλάδα και αργότερα δοκιμάσω την τύχη μου με τις μοντέρνες τεχνολογίες που γράφεις.
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Απάντηση: Re: Με τι να αντικαταστήσω τον Nitecore EA1

Άν δείς το προηγούμενο post σού 'γραψα και άλλη πηγή Ebay

Κοίτα όλοι "κάτι πίνουν" παντού , στον συγκεκριμένο είμαι Vip 5 customer για διάφορα πράγματα
τεχνολογίας και "την ακούνε" συχνά για λάθη τους , αλλά όλα καλά μέχρι τώρα , πάντα επιλύουν
τα προβλήματα θέλοντας ή μή καθότι έχουν τον "Μπαμπούλα" Paypal που είμαι valued member
και ο λόγος επιλογής τους είναι μόνο οι καλύτερες τιμές σε αυτά που ζητώ (και δεν είναι φακοί).

Ο φακός σου (ώς τελικά διάβασα) δεν είναι παλιάς τεχνολογίας , απλά δεν είναι σωστή η επιλογή ΑΑ
κατηγορίας , σίγουρα φτιάχνεται ή και ανακατασκευάζεται και άν είσαι τόσο δεμένος μαζί του και
είσαι Αθήνα , τότε PM me το Email σου νάρθεις στο εργαστήριο να σου τον επισκευάσω ή τροποποιήσω !
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
δεμένος ίσως θα το έλεγες.
Όχι ότι δεν μπορώ να πάρω άλλον.
Αυτή τη στιγμή ανάβει μόνο το κόκκινο led οικονομίας.
Αν νομίζεις ότι διορθώνεται με λογικό κόστος ...γιατί όχι?

Επίσης ποιός είναι καλός ΑΑ σήμερα κατ εσέ?
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Απάντηση: Re: Με τι να αντικαταστήσω τον Nitecore EA1

Δεν θα τόλεγα οικονομίας , οι χρήστες αναφέρουν ότι αδειάζει την μπαταρία !
Τι κόστος , δεν είμαι μαγαζί , ερευνητικό ηλεκτρονικό εργαστήριο έχω και φιλικά το πρότεινα !

Φακός αποκλειστικά ΑΑ ? κανένας , δεν μπορείς να λάβεις εκ του μη έχοντος με 1,2 Volt , σου έγραψα
και τους λόγους , δεν καταλαβαίνω το λόγο του κωλήματος με τις ΑΑ μπαταρίες !
Πέραν λοιπόν της φωτεινότητας , για τα γούστα σου προτίμησε μικρό flood φακό με 18350 ή 14500 ή
και 18650 Li-Ion μπαταρία (όχι fixed) που να φορτίζεται με USB port από οπουδήποτε , κινητό , αυτοκίνητο , λαπτοπ.
Αγοράζεις μιά φορά μιά σωστή Li-Ion και την βγάζεις 2 χρόνια !
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Re: Απάντηση: Re: Με τι να αντικαταστήσω τον Nitecore EA1

Δεν θα τόλεγα οικονομίας , οι χρήστες αναφέρουν ότι αδειάζει την μπαταρία !
Τι κόστος , δεν είμαι μαγαζί , ερευνητικό ηλεκτρονικό εργαστήριο έχω και φιλικά το πρότεινα !

Φακός αποκλειστικά ΑΑ ? κανένας , δεν μπορείς να λάβεις εκ του μη έχοντος με 1,2 Volt , σου έγραψα
και τους λόγους , δεν καταλαβαίνω το λόγο του κωλήματος με τις ΑΑ μπαταρίες !
Πέραν λοιπόν της φωτεινότητας , για τα γούστα σου προτίμησε μικρό flood φακό με 18350 ή 14500 ή
και 18650 Li-Ion μπαταρία (όχι fixed) που να φορτίζεται με USB port από οπουδήποτε , κινητό , αυτοκίνητο , λαπτοπ.
Αγοράζεις μιά φορά μιά σωστή Li-Ion και την βγάζεις 2 χρόνια !
δυστυχως ειμαι Θεσσαλονίκη. αν ποτε βρεθω κατω....
θελω αα για να μπορω να αλλάζω. αλλιως χρειαζομαι 2 μπαταρίες...
 

ilias38

AVClub Enthusiast
12 February 2014
1,075
τι ειναι pdm?

φιλε Αντωνη αναφέρθηκα για τις ακυρωσεις του bangood και ειπα οτι θελω αξιόπιστο μαγαζι.

επισης ειπα οτι θελω στην προκειμενη ΑΑ φακο.

Priority direct mail
Δεν χρεωνεσαι τελωνειο..(προς το παρον)

Απο αυτα που παρεθεσα σου αρεσε καποιο?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
ίσως να αναθεωρήσω.
Να ξεκινήσω με έναν 4seven ή και φτηνότερο, αρκεί να έχει πάνω κουμπί και να δω για αργότερα τον ΕΑ11 ή αυτόν τον astrolux...
 

ilias38

AVClub Enthusiast
12 February 2014
1,075
Re: Απάντηση: Re: Με τι να αντικαταστήσω τον Nitecore EA1

Άρα στην προκείμενη , η ΑΑ Ni-MΗ μπατταρία θά αδειάσει σε μία ώρα γιά 500 Lumen φωτισμού μόνο !!!
Γιά 180 Lumen και turbo κιόλας δεν θα το σχολιάσω , προτιμώ το iPhone μου αφού απαρραίτητα το κουβαλάω.
Αν μου επιτρεπεις,
Mε ΑΑ μπαταρια κανενας φακος που προτεινα δεν ξεπερνα τα 300 λουμενς...Μονο με 14500 (λιθιου) καθως υποστηριζουν 2 ειδων μπαταριες..
Συγκεκριμενα
Olight S1A Baton αποδιδει 220L με διαρκεια 150 λεπτα
Klarus Mi7 300L με διαρκεια 55 λεπτα
Skilhunt DS16 240L 120 λεπτα
ThruNite T10 V2 180L με 95 λεπτα

Προσωπικα τα 180-200 λουμεν τα θεωρω αξιοπρεπεστατα για φακο τσεπης με μπαταρια που δεν αγχωνεσαι να φορτισεις και την βρισκεις και στο περιπτερο! Αν καποια στιγμη θελει, βαζει και 14500....
 

ilias38

AVClub Enthusiast
12 February 2014
1,075
Και στο κατω κατω υπαρχουν και οι "σκαλες" του φακου...
πχ με 14500 ποσες φορες θα πρεπει να χρησιμοποιουμε την μεγαλη σκαλα του φακου?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
τέτοια ακριβώς θέματα έχω...
1. με ΑΑ και 180-200 lumens μια χαρά εζησα 6 και χρόνια. Και το φως ήταν αρκετό.
2. Μόλις είχα θέμα άλλαζα μπαταρίες απο το συρτάρι μου
3. Πρέπει να παρω τουλάχιστον 2 λιθίου και να τις έχω φορτισμένες
4. Με τους συνηθισμένους φορτιστές κινητών (προφανώς δεν θα αγοράσω άλλον) με 1 ή 2 Α αυτές οι μπαταρίες θα θέλουν πολύ χρόνο
5. Με τεράστιες φωτεινότητες αυτοί θα τελειώνουν επίσης γρήγορα
6. Ενας ΑΑ δεν θα ανέβει στα 500. Τουλάχιστον αυτοί που είχα και έχω

Αρα γύρω στα 20 έχουμε κάτι (γιατί στα λεφτά αυτά αγόρασα πριν σχεδόν 10 χρόνια και πλέον είναι ντεμοντέ)
Και ενδεχομένως σκέφτομαι τους χαιτεκ για μετά.
Βασικό, θέλω κουμπί πάνω.
Και όχι banggood και εξωτικές κίνες του ενός μήνα περίμενε