Sony XF9000 vs Samsung Q7FN

petros610

New member
15 March 2009
36
Καλημερα στο forum,

ειμαι στην διαδικασια αγορας νεας τηλεορασης 55' και ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο μοντελα.Αρα θα ηθελα μια βοηθεια απο τους ειδικους.

ευχαριστω
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Καλημερα στο forum,

ειμαι στην διαδικασια αγορας νεας τηλεορασης 55' και ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο μοντελα.Αρα θα ηθελα μια βοηθεια απο τους ειδικους.

ευχαριστω

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/sony-x900f-vs-samsung-q7fn/585/597 εγω προσωπικα σαν παθων προσφατως με την samsung, θα προτεινα sony, αν προτιμησεις samsung οποσδηποτε την 5ετη εγγυηση. επισης τα νεα μοντελα samsung 2018 δεν υποστηριζουν την λειτουργια ηχου dts.
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
τι προβλημα ειχες?

Σε 16 μηνες μεσα ειχα, μια αλλαγη τηλεορασης μεσα στον πρωτο μηνα λογω προβληματος οθονης, σε 14 μηνες παρουσιασε παλι προβλημα η οθονη, δεν μου εκαναν αντικατασταση τηλεορασης, εκανα καταγγελια σον συνηγορο του καταναλωτη, δεν δικαιωθηκα, εγινε αλλαγη οθονης, μου την εφεραν πισω προφανως μη ελεγμενη, ειχε παλι προβλημα η οθονη, μπηκε παλι στο service και τελικα μου εδωσαν πιστωτικο της αξιας. 3 προβληματικα panel, ενα μηνα χωρις τηλεοραση, και ουτε ενα συγγνωμη. δεν μπορω να σου πω μην παρεις samsung, μπορω ομως με βεβαιοτητα να σου πω, μην παρεις samsung χωρις την 5ετη εγγυηση, και ας μην παθει τιποτα, γιατι αν παθει κατι εμπλεξες.
 

petros610

New member
15 March 2009
36
τωρα τι εχει παρει?την samsung την εχω δει σε σπιτι και εναι πολυ εντυπωσιακη
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
και εγω οταν την πηρα, εντυπωσιακη εδειχνε, το θεμα ειναι τι εχει μεσα και τι θα σου βγαλει. ( απλα εκανα το λαθος να μην παρω την 5ετη εγγυηση, και δυστυχως ταλαιπωρηθηκα πολυ ), παντως με σιγουρια μπορω να πω, οτι δεν ελεγχονται οι τηλεορασεις απο εκει που φευγουν, με αποτελεσμα οτι προβλημα παρουσιαστει να το παλευουν με αλλαγες οθονων. ετσι αναγκαστικα με βαρια καρδια , εβαλα παραπανω χρηματα με δοσεις και πηγα σε lg oled.
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
Πιο service είναι ρε παιδιά καλό!!!
Πλάκα κάνετε???
Τουλάχιστον ότι αγοράσετε ακόμα και samsung τις πρωτες μέρες ξεζουμιστε την με doa το μετά είναι μην σου τύχει!!
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Πιο service είναι ρε παιδιά καλό!!!
Πλάκα κάνετε???
Τουλάχιστον ότι αγοράσετε ακόμα και samsung τις πρωτες μέρες ξεζουμιστε την με doa το μετά είναι μην σου τύχει!!

τουλαχιστον σε sony και lg, διαβαζω και αντικαταστασεις τηλεορασεων με 1 pixel καμμενο ( sony ), και αντικαταστασεις τηλεορασεων με burn in ( lg ), στην samsung ομως αν δεν σου αλλαξουν 2-3 πανελ, μονο πιστωτικο σου δινουν.
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
τουλαχιστον σε sony και lg, διαβαζω και αντικαταστασεις τηλεορασεων με 1 pixel καμμενο ( sony ), και αντικαταστασεις τηλεορασεων με burn in ( lg ), στην samsung ομως αν δεν σου αλλαξουν 2-3 πανελ, μονο πιστωτικο σου δινουν.

ΣΕ χαλάει το πιστωτικό...??
Εμένα καθόλου παίρνεις ότι γουστάρεις!!
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
ΣΕ χαλάει το πιστωτικό...??
Εμένα καθόλου παίρνεις ότι γουστάρεις!!

απλα δεν παιρνεις αυτο που θελεις, οταν την εχεις παρει στην κατωτατη τιμη, και πρεπει να βαλεις και αλλα απο την τσεπη ή να περιμενεις κανενα χρονο να πεσει η τιμη, χωρις τηλεοραση.
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Σαν παθών τις sony διαφωνώ, καλύτερα να μου αλλάζουν πάνελ πάρα να με δυσκολεύει η Sony, ( είχα Samsung 70 άρα το 2016 μου άλλαξαν 3 πάνελ απλά για Vertical banding μόνο στα αθλητικά και ιδιοτροπιας δικής μου ) sony στο χρόνο λειτουργίας τις ήταν άψογη, μπήκε μύγα στο πάνελ ( λογω τον πολλων ωρων λειτουργίας τις τραβηξε θερμοτητα, υποτίθεται είναι σφραγισμένο) και μου αλλάξανε τηλεόραση, όταν ήρθε η δεύτερη έιχε 4 καμένα πιξελ και μου είπαν από το σέρβις, σου αλλάξαμε είδη μια φορά τηλεόραση, τα καμένα πιξελ δεν φαίνονται πάνω από το 1 μέτρο, και πρέπει να έχεις πάνω από 5 για να σου την αλλάξουμε, την πουλήσα πήρα άλλη. Θεωρώ όπως είπε και ένα παιδί σε ένα άλλο φορουμ, το κάθε τοπικό σέρβις έχει διαφορετικη αντιμετώπιση, και κλείνω έχω είδη μια sony 65 άρα και θα πάρω και δεύτερη λόγω του ότι μου αρέσει παραπάνω η εικόνα τις. Και από lg πέρασα την είχα 1 χρόνο ήταν άψογη την πουλήσα λόγω rgbw fake 4k panel (καλύτερα καμένα πιξελ, παρά τέτοια εικόνα :) ) Από το 2016 άλλαξα 5 τηλεόρασεις. Παλιά η Sony άλλαζε πάνελ στο σέρβις τις, πλέον αν έχεις πρόβλημα που κρίνει η ίδια ότι επηρεάζει την εμπειρία θέασης, σου αλλάζει τηλεόραση, στη Samsung όμως αλλάζουν πάνελ πιο εύκολα ακόμη και από ιδιοτροπια δική σου, παρά η Sony καινούργια τηλεόραση πιο είναι το καλύτερο?????Προτιμώ χίλιες φορές το σέρβις τις Samsung και έχω 2 sony τηλεόρασης αυτή την στιγμή. Επειδή μου άλλαξαν μια φορά τηλεόραση, και μπράβο τους για αυτό, αλλά όταν ήρθε η δεύτερη με 4 καμένα πιξελ μου είπανε πάνω από 5 η πολιτική μας σε τέτοια μεγεθοι δεν φαίνονται από μια απόσταση, και έχουνε δικαιο σε αυτό, αλλά πιος το δέχεται αυτό 4 καμένα πιξελ σε καινούργιο προϊόν???
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Re: Απάντηση: Sony XF9000 vs Samsung Q7FN

Σαν παθών τις sony διαφωνώ, καλύτερα να μου αλλάζουν πάνελ πάρα να με δυσκολεύει η Sony, ( είχα Samsung 70 άρα το 2016 μου άλλαξαν 3 πάνελ απλά για Vertical banding μόνο στα αθλητικά και ιδιοτροπιας δικής μου ) sony στο χρόνο λειτουργίας τις ήταν άψογη, μπήκε μύγα στο πάνελ ( λογω τον πολλων ωρων λειτουργίας τις τραβηξε θερμοτητα, υποτίθεται είναι σφραγισμένο) και μου αλλάξανε τηλεόραση, όταν ήρθε η δεύτερη έιχε 4 καμένα πιξελ και μου είπαν από το σέρβις, σου αλλάξαμε είδη μια φορά τηλεόραση, τα καμένα πιξελ δεν φαίνονται πάνω από το 1 μέτρο, και πρέπει να έχεις πάνω από 5 για να σου την αλλάξουμε, την πουλήσα πήρα άλλη. Θεωρώ όπως είπε και ένα παιδί σε ένα άλλο φορουμ, το κάθε τοπικό σέρβις έχει διαφορετικη αντιμετώπιση, και κλείνω έχω είδη μια sony 65 άρα και θα πάρω και δεύτερη λόγω του ότι μου αρέσει παραπάνω η εικόνα τις. Και από lg πέρασα την είχα 1 χρόνο ήταν άψογη την πουλήσα λόγω rgbw fake 4k panel (καλύτερα καμένα πιξελ, παρά τέτοια εικόνα :) ) Από το 2016 άλλαξα 5 τηλεόρασεις. Παλιά η Sony άλλαζε πάνελ στο σέρβις τις, πλέον αν έχεις πρόβλημα που κρίνει η ίδια ότι επηρεάζει την εμπειρία θέασης, σου αλλάζει τηλεόραση, στη Samsung όμως αλλάζουν πάνελ πιο εύκολα ακόμη και από ιδιοτροπια δική σου, παρά η Sony καινούργια τηλεόραση πιο είναι το καλύτερο?????Προτιμώ χίλιες φορές το σέρβις τις Samsung και έχω 2 sony τηλεόρασης αυτή την στιγμή. Επειδή μου άλλαξαν μια φορά τηλεόραση, και μπράβο τους για αυτό, αλλά όταν ήρθε η δεύτερη με 4 καμένα πιξελ μου είπανε πάνω από 5 η πολιτική μας σε τέτοια μεγεθοι δεν φαίνονται από μια απόσταση, και έχουνε δικαιο σε αυτό, αλλά πιος το δέχεται αυτό 4 καμένα πιξελ σε καινούργιο προϊόν???

και η samsung πανω απο 7 καμμενα pixel αναγνωριζει προβλημα.
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Αλλάζει όμως πάνελ πολύ πιο εύκολα, από ότι η Sony καινούργια τηλεόραση λογω του οτι δεν αλλαζει πάνελ και αυτό το λέω από δική μου εμπειρία. Είμαι σίγουρος ότι αν είχα αυτή την εμπειρία με την Samsung 4 καμένα πιξελ θα μου άλλαζαν πάνελ, ενώ στη Sony δεν το έκαναν. Και το λέω εγώ που έχω 2 sony τηλεόρασης. Και αύριο να αγόραζα τηλεόραση για παράδειγμα πάλι sony θα έπαιρνα. Απλά βάση εμπειρίας θεωρώ ένα κλικ καλύτερο το σέρβις τις Samsung.
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
Παιδιά φύγατε από το θεμα υπάρχει κανείς με qled 7fn να πει εντυπώσεις!!!
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Re: Απάντηση: Sony XF9000 vs Samsung Q7FN

Αλλάζει όμως πάνελ πολύ πιο εύκολα, από ότι η Sony καινούργια τηλεόραση λογω του οτι δεν αλλαζει πάνελ και αυτό το λέω από δική μου εμπειρία. Είμαι σίγουρος ότι αν είχα αυτή την εμπειρία με την Samsung 4 καμένα πιξελ θα μου άλλαζαν πάνελ, ενώ στη Sony δεν το έκαναν. Και το λέω εγώ που έχω 2 sony τηλεόρασης. Και αύριο να αγόραζα τηλεόραση για παράδειγμα πάλι sony θα έπαιρνα. Απλά βάση εμπειρίας θεωρώ ένα κλικ καλύτερο το σέρβις τις Samsung.

δεν αντιλεγω στην γνωμη σου, αλλα εδω και 1,5 χρονο που παρακολουθω τα περισσοτερα forum, λογω του δικου μου προβληματος, διαπιστωσα πολλα περιστατικα με προβληματα με τηλεορασεις samsung, για μια εταιρεια που φημιζονταν για καλες τηλεορασεις και μια μεγαλη αλλαγη απο το 2014 και μετα, ας ψαξουν να δουν τι φταιει. ( συγκεκριμενο μοντελο ks8000 με 3 panel προβληματικα, αν δεν φταει η εταιρεια, πρεπει να ειμαι ο μεγαλυτερος γκατεμης σε ολη την ελλαδα )
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Απάντηση: Re: Sony XF9000 vs Samsung Q7FN

Ναι πήγα χθες το απόγευμα σε ένα κατάστημα εδώ στη Κύπρο Λευκωσία, και την είδα από κοντά, δίπλα δίπλα να παίζει με την sony xf9005, και την lg c8 oled εντυπωσιακές ξεχωριζαν και 3 από όλες τις άλλες τηλεόρασεις στο κατάστημα, η 7fn λίγο πιο έντονα χρώματα, πιό φυσικά στη Sony ( είναι θέμα γούστου αυτό) και η LG c8 ήταν ένα κλικ πιο κάτω σε φωτεινότητα σε σχέση τις άλλες δύο, όμως με εντυπωσιακό μαύρο, όσες φορές και να πούμε το μαύρο τον oled είναι τρομερό, εξαρτάται όμως τι χρήση κάνει ο κάθε ένας στη τηλεόραση του. Εμένα μου αρέσει η φωτεινότητα σε μια τηλεόραση, που δεν το έχει τόσο πολύ μια oled τηλεόραση, και η βασική μου χρήση είναι πολύ ώρα gaming, αν ειχα να επιλέξω μια απο τις 3 θα επέλεγα την sony. φυσικά το μαύρο πλέον στα va panel ειναι καλό, δεν νομιζω όμως να φτάσει ποτέ τις oled. Αυτός που θα δώσει αυτά τα λεφτά σε Hi end ακριβή τηλεόραση, καλύτερα θα ηταν να πάει ο ίδιος, σε ένα μεγάλο κατάστημα που σίγουρα τις έχει να παίζουν, να τις δει από κοντά, και ανάλογα με τις δικές του προτιμήσεις να επιλέξει το καλύτερο για αυτόν. Εντάξει φυσικά σε ένα κατάστημα που είναι όλα φωτεινα όλες δείχνουν σχετικά εντυπωσιακές. Αλλά αν έχεις αποκτήσει εμπειρία πλέον στο μάτι, όπως εγώ που άλλαξα 8 τηλεόρασεις την τελευταία 10 έτια χαχα :) , ( και όλοι μέρα βλέπω reviews, και είμαι στα φόρουμ και ασχολούμαι με το θέμα, επειδή το γουστάρω, διακρίνεις τις διάφορες που αρχικά, δεν θα δούνε άλλοι. Αυτη είναι η άποψη μου στο θέμα.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,978
Καλημερα στο forum,

ειμαι στην διαδικασια αγορας νεας τηλεορασης 55' και ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο μοντελα.Αρα θα ηθελα μια βοηθεια απο τους ειδικους.

ευχαριστω


Χρήση(Ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,πηγές);

Απόσταση θέασης;
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony XF9000 vs Samsung Q7FN

Αν προσέξεις αγαπητέ σε άλλο φορουμ ελληνικό σε σχολιάζουν για αυτό, αν επιτρέπεται εδώ στο φόρουμ θα σου στείλω link) λένε ότι ένας του έτυχε μια στραβή με μια qled, και όταν ανοίγεται θέμα κάποιος που θέλει να αγοράσει Samsung μπαίνει και το λέει συνέχεια. Φιλικά στα λέω αυτά εντομεταξυ, εγώ είμαι μαζί σου, και έχεις δίκιο σε αυτό που πέρασες και τους κράζεις , και είναι άσχημο να δίνεις τόσα λεφτά σε οποιαδήποτε εταιρεία, σε Hi end προϊόν και να μην προσέχει τα πάνελ τις. Σε όλους συμβαίνουν, γι αυτό σου είπα η αντιμετώπιση του κάθε τοπικού σέρβις είναι διαφορετική, και εγώ είχα πρόβλημα μαζί τους 2300 ευρώ το 2016 και από τα πρώτα 10 λεπτά διαπίστωσα το τραγικό πρόβλημα με το banding ( άσχημο να φαίνονται γραμμές σε όλη την οθόνη κατά τις κινήση τις κάμερας) μου άλλαξαν 3 πάνελ, και στο τέλος μου είπαν αντε γεια, ότι ήταν να κάνουμε εμείς το κάναμε, και με ικανοποιεί το κατάστημα δίνοντας μου άλλο μοντέλο τηλεόραση. Όλοι τους έχουν τέτοια αντιμετώπιση μην νομίζεις ότι η άλλοι (sony lg) είναι καλύτερη, πόσα ακούσαμε εδώ στο φόρουμ και σε άλλα ελληνικα φορουμ, για καμένα πιξελ σε sony τηλεόρασεις 8 και 9 σειρά του 2017 μοντέλο, απλά εγώ σου είπα πια είναι η πολιτική τις κάθε εταιρείας. Και εγώ όταν το επαθα τότε με την ku 6000 το 2016 με τα 3 πάνελ που μου άλλαξαν, υπάρχουν σχόλια μου εδώ στο φόρουμ που τους εκραζα κανένα 2 βδομάδες , λογικό είναι, σε νιώθω, πέρασα την ίδια άσχημη εμπειρία με εσένα, και ακόμα χειρότερη ξέρεις γιατί?? Επειδή εμένα στο τέλος αλλάζοντας μου 3 πανελ δεν μου έδωσαν καν πιστωτικο να πάρω κάτι άλλο, και το έκανε το κατάστημα, χωρίς να έχει καμία υποχρέωση, καμία. Και κλείνω, το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι το κάθε τοπικό σέρβις ανταποκρινεται διαφορετικά σε κάθε περίπτωση, προβλήματα έχουν όλες Samsung sony lg κτλ, είναι να μην σου κάτσει η ατυχία. Κάποιοι άλλοι μπορεί να έχουν και καμένα πιξελ και να μην το ξέρουν καν βλέπουν καν, επειδή απλά δεν ασχολούνται. Και σου ξανά λέω εγώ είμαι μαζί σου, αλλά είναι λάθος σε κάθε θέμα τις Samsung να αποτρεπεις, το οποίοδηποτε αγοραστή, γιατί προβλήματα έχουν όλοι. Αν θες με φωτογραφίες εδώ στο σπίτι έχουμε μόνο sony τηλεόρασεις 4 στο αριθμό:) είχα μια LG και την πουλήσα, και black friday πάω για αγορά sony πάλι μαλλον
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony XF9000 vs Samsung Q7FN

Αν προσέξεις αγαπητέ σε άλλο φορουμ ελληνικό σε σχολιάζουν για αυτό, αν επιτρέπεται εδώ στο φόρουμ θα σου στείλω link) λένε ότι ένας του έτυχε μια στραβή με μια qled, και όταν ανοίγεται θέμα κάποιος που θέλει να αγοράσει Samsung μπαίνει και το λέει συνέχεια. Φιλικά στα λέω αυτά εντομεταξυ, εγώ είμαι μαζί σου, και έχεις δίκιο σε αυτό που πέρασες και τους κράζεις , και είναι άσχημο να δίνεις τόσα λεφτά σε οποιαδήποτε εταιρεία, σε Hi end προϊόν και να μην προσέχει τα πάνελ τις. Σε όλους συμβαίνουν, γι αυτό σου είπα η αντιμετώπιση του κάθε τοπικού σέρβις είναι διαφορετική, και εγώ είχα πρόβλημα μαζί τους 2300 ευρώ το 2016 και από τα πρώτα 10 λεπτά διαπίστωσα το τραγικό πρόβλημα με το banding ( άσχημο να φαίνονται γραμμές σε όλη την οθόνη κατά τις κινήση τις κάμερας) μου άλλαξαν 3 πάνελ, και στο τέλος μου είπαν αντε γεια, ότι ήταν να κάνουμε εμείς το κάναμε, και με ικανοποιεί το κατάστημα δίνοντας μου άλλο μοντέλο τηλεόραση. Όλοι τους έχουν τέτοια αντιμετώπιση μην νομίζεις ότι η άλλοι (sony lg) είναι καλύτερη, πόσα ακούσαμε εδώ στο φόρουμ και σε άλλα ελληνικα φορουμ, για καμένα πιξελ σε sony τηλεόρασεις 8 και 9 σειρά του 2017 μοντέλο, απλά εγώ σου είπα πια είναι η πολιτική τις κάθε εταιρείας. Και εγώ όταν το επαθα τότε με την ku 6000 το 2016 με τα 3 πάνελ που μου άλλαξαν, υπάρχουν σχόλια μου εδώ στο φόρουμ που τους εκραζα κανένα 2 βδομάδες , λογικό είναι, σε νιώθω, πέρασα την ίδια άσχημη εμπειρία με εσένα, και ακόμα χειρότερη ξέρεις γιατί?? Επειδή εμένα στο τέλος αλλάζοντας μου 3 πανελ δεν μου έδωσαν καν πιστωτικο να πάρω κάτι άλλο, και το έκανε το κατάστημα, χωρίς να έχει καμία υποχρέωση, καμία. Και κλείνω, το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι το κάθε τοπικό σέρβις ανταποκρινεται διαφορετικά σε κάθε περίπτωση, προβλήματα έχουν όλες Samsung sony lg κτλ, είναι να μην σου κάτσει η ατυχία. Κάποιοι άλλοι μπορεί να έχουν και καμένα πιξελ και να μην το ξέρουν καν βλέπουν καν, επειδή απλά δεν ασχολούνται. Και σου ξανά λέω εγώ είμαι μαζί σου, αλλά είναι λάθος σε κάθε θέμα τις Samsung να αποτρεπεις, το οποίοδηποτε αγοραστή, γιατί προβλήματα έχουν όλοι. Αν θες με φωτογραφίες εδώ στο σπίτι έχουμε μόνο sony τηλεόρασεις 4 στο αριθμό:) είχα μια LG και την πουλήσα, και black friday πάω για αγορά sony πάλι μαλλον

δεν προκειται να επαναληφθει αυτο, αλλα σε κανενα δεν ειπα μην παρεις samsung γιατι δεν επιτρεπεται αυτο, αλλα αν παρουν να παρουν οποσδηποτε την 5ετη εγγυηση, αν ενοχλησε αυτο ζητω ταπεινα συγγνωμη. ( αλλα αυτος με την qled 7fn ειναι αλλος, δεν ειμαι εγω ).