Fiio M3K dap

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

pankan

New member
6 November 2014
87
-bye- στην ομαδα, ψαχνοντας για ενα φθηνο φορητο mp3 player με ραδιοφωνο επεσα πανω στο καινουριο fiio m3k.

Αρχικα κοιτουσα για ενα Sandisk Clip Jam 8gb στα 35 ευρω αλλα ειδα το fiio και μπηκα στην πριζα αγρια! Βεβαια δεν εχει ραδιοφωνο αλλα ισως αξιζει να το παραβλεψουμε αυτο :)
H τιμη του στην ελλαδα εναι στα 80 ευρω και στο ιταλικο amazon στα 69 συν τα μεταφορικα. Ενδεικτικα να αναφερω πως κανει ηχογραφηση και οτι παιρνει καρτα μνημης μεχρι 2tb!!! Φαινεται τιμιο μηχανακι για αυτα που προσφερεi και ειναι ολοφρεσκο, μολις βγηκε απο το φουρνο!!! :hahaha:

Παιδες εχουμε αποψη για το εργαλειο?


Official site https://www.fiio.com/m3k
Head fi thread https://www.head-fi.org/threads/fii...hifi-dac-chip-supports-up-to-384k-32b.884864/
Headfonics Review https://headfonics.com/2018/09/fiio-m3k-first-contact/

Specifications

CPUIngenic X1000E
DAC AK4376A
Screen2.0-inch IPS screen
Operation touchpad + capacitive touch buttons
DimensionsAbout 90.8mmΓ—44.2mmΓ—12mm
Charging time<2.5 hours (DC5V/2A charger)
Battery life >24 hours
Standby time>38 days
Battery1100mAh
Storagemicro-SD card (supports up to 2T)
Power output25mW(32٠/THD+N<1%)
42mW(16٠/THD+N<1%)
Frequency Response5Hz~90 kHz(-3dB)
SNR≠117dB(A-weighted)
Output impedance<1Ω(32Ω load)
Recommended drive loads16~100Ω
THD + N<0.004%(1kHz/32Ω)
Noise Floor <2uV
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Έχω ακούσει σχεδόν όλα τα DAP της Fiio και ειλικρινά δεν βρήκα κάποιο που να πω είναι χάλια.
Όπως είναι φυσικό όλα είχαν τα θετικά και τα αρνητικά τους σημεία αλλά όλα είχαν καλό ήχο και αυτό που λέμε vfm.
Είχα στην κατοχή μου το προηγούμενο entry level μοντέλο της Fiio το M3 το οποίο για τα λεφτά του είχε καταπληκτικό ήχο
αλλά πολύ κακό software και UI.
Τώρα αν λάβουμε υπόψη ότι η εταιρεία δίνει μεγάλη σημασία στο feedback και διορθώνει με συνέπεια τα λάθη της τότε φαντάζομαι
το νέο μοντέλο θα έχει πιο ''ώριμο'' software.
Από ήχο είμαι σίγουρος ότι θα είναι καλό αλλά όπως πάντα είναι και θέμα γούστου.
Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι αν η ισχύς που δίνει επαρκεί για τα ακουστικά σου.
 

pankan

New member
6 November 2014
87
κατ αρχην σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση κ το χρονο σας.

Ωραια νεα διαβαζω οποτε το μονο που μενει ειναι ενα ζευγαρι ακουστικα (δεν εχω).
Mηπως μπορειτε να μου προτεινετε και ενα ζευγαρι vfm ψειρες για τη συγκεκριμενη συσκευη, κατα προτιμηση απο ιταλικο αμαζον, ωστε να κερδισω τα διπλα μεταφορικα? Στο .it η συσκευη ειναι στα 69 ευρω και σκεφτομαι να βαλω μαζι ενα σετακι ακουστικα να ερθουν παρεα. Η μουσικη που ακουω ειναι κυριως trance (bit) και θα ηθελα αν γινεται να δινουν εμφαση στα πριμα που μου αρεσουν περισσοτερο. Αυτα! :)
 

pankan

New member
6 November 2014
87
Ωραια φαινονται, Θα τα δω κι αυτα αν και ειναι καπως ακριβα για μενα, να δω τι θα κανω με το budget τωρα...

Ευχαριστω πολυ και παλι.

Εdit: αααα ξεχασα, να ρωτησω... τα ακουστικα αυτα θα τα παιζει και το ifi idsd nano (οχι το black) να τα βαζω και σε αυτο οταν ειμαι στο λαπτοπ?
Kαλα θα ηταν δηλαδη το σετακι να παιζει στο ifi idsd nano silver και στο fiio m3k, συγνωμη δεν το ειχα σκεφτει να το αναφερω απο την αρχη αυτο.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη

pankan

New member
6 November 2014
87
Η τιμη στα fiio-ex1 στα 45 ευρω μου αρεσει πολυ :) και βλεπω οτι εχει και τα δυο κομματια (fiio m3k kai fiio-ex1) ο ιδιος πωλητης (AVshop) με 100% αξιολογησεις συν οτι βολευει πολυ και στη συσκευασια απο ενα καταστημα πιστευω.
Οσον αφορα την ελλειψη μικροφωνου δεν νομιζω να με ενδιαφερει μια και δεν θα συνδεθουν σε κινητο τηλεφωνο.

Οποτε μαλλον κλεινει το σετ σε fiio m3k + fiio ex1 στα 113.9 ευρω (μου αρεσει πολυ η τιμη αυτη :laugh: ) συν τα μεταφορικα. Σε 2-3 μερες πιστευω θα καταφερω να κανω την παραγγελια αρκει να προλαβω τα ακουστικα γιατι βλεπω διαθεσιμα μονο 3 κομματια!

@Sonorus ευχαριστω θερμα για τη βοηθεια και το χρονο σας. :worshippy: