Προβληματισμός για παλιό και νέο NAS

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

msan

New member
7 July 2006
85
Παιδιά Καλημέρα από την ακριτική Σάμο!!
Πριν από πολλά - πολλά Χρόνια είχα αποκτήσει το GNS 1001 της Level One ( https://www.singular.com.cy/levelone-gns-1001-nas-serial-ata-300-gigabit-ethernet.html?sl=el ) με πολύ χαμηλές δυνατότητες . Στην Συσκευή είχα τοποθετήσει ένα δίσκο 2 ΤΒ και από την USB της ( USB 2.0 ), είχα συνδέσει 1 κουτί δίσκων με 2 θέσεις στις οποίες είχα εγκαταστήσει άλλους 2 δίσκους των 2 TB έκαστος επιλέγοντας την λειτουργία raid κατά την οποία έβλεπα τις χωρητικότητες αθροιστικά ( raid 1 λέγεται, δεν ενθυμούμε ), δηλ 4 ΤΒ, ήτοι συνολικά 6 ΤΒ.
Το πιο πάνω σύστημα εξυπηρετούσε αποκλειστικά προβολή ταινιών με ενσύρματο δίκτυο μιας τηλεόρασης SONY bravia στο σαλόνι μου. Για να γίνει κάτι τέτοιο έπρεπε ο desktop υπολογιστής μου να είναι συνεχώς σε λειτουργία και να τρέχει παράλληλα το soft mezzmo για να δει η TV την βιβλιοθήκη των ταινιών μου ως διακομιστή πολυμέσων με την ομώνυμη ονομασία ( mezzmo) .
Παράλληλα είχα πρόβλημα με την εμφάνιση των ελληνικών υπότιτλων, λόγω της ιδιομορφίας στο συγκεκριμένο ζήτημα από την SONY με την επιλογή από το mezzmo του transcoding.
Επειδή το GNS μου άφησε χρόνους ( δεν κάνει πλέον Reset αλλά και ούτε και αναγνωρίζεται από το δίκτυο, παρότι η λυχνία του δικτύου του είναι σε λειτουργία), γι αυτό και προσανατολίζομαι αφού βεβαίως μου το επιτρέψουν τα οικονομικά μου στην αγορά ενός σύγχρονου NAS ( βλέπω τα μοντέλα της synology ή οτιδήποτε άλλο μου υποδείξετε ).
Οι ερωτήσεις μου τώρα για όλα τα παραπάνω
1.- Από ότι γνωρίζω το GNS δούλευε σε περιβάλλον Linux με τα αρχεία του να είναι της μορφής ext4. Υπάρχει τρόπος αντιγραφής των ταινιών που βρίσκονται στον δίσκο του σε περιβάλλον windows σε τρόπο ώστε να μην χαθούν?
2.- Τα σύγχρονα ΝAS χωρίς να είναι σε λειτουργία ο υπολογιστής είναι ικανά να κάνουν sharing τις ταινίες μου στην τηλεόραση ?
3.- Μήπως θα έχω πρόβλημα με τους υπότιτλους δεδομένου ότι μέχρι τώρα το αντιμετώπιζα με το mezzmo την SONY?
4.- Δεδομένου ότι η απαίτησή μου είναι να βλέπω κατ' ουσία ταινίες μόνο σε μια τηλεόραση ποιο NAS θα μου συνιστούσατε value for monay με κάποιες δυνατότητες περισσότερες από αυτό που είχα μέχρι τώρα ? Σημειωτέον ότι όταν έκανα μεταφορά αρχείων από τον υπολογιστή στο NAS η ταχύτητα ήταν στην καλύτερη περίπτωση τα 8 ΜΒ/sec στην δε συστοιχία των 2 σκληρών που ήταν συνδεδεμένη στο USB σε 2 με 3 ΜΒ/sec . ( Παλαιολιθική εποχή....!!!)

Ευχαριστώ πολύ

Μανώλης
ΣΑΜΟΣ
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Παμε να δουμε αυτα που λες ενα-ενα.

2. ναι. Ολα (απο γνωστες εταιρειες του χωρου τουλαχιστον) εχουν ενσωματωμενους dlna servers. Το mezzmo αναγκαζοσουν να το τρεχεις επειδη το παλιο σου nas δεν ειχε dlna server για να δινει περιεχομενο στην τηλεοραση.
3. γενικα το dlna δεν μου αρεσει, το θεωρω λιγο μπελαλιδικο, οποτε δεν το εχω πολυδουλεψει, ειδικα για ταινιες. Το προβλημα ειναι οτι αν η τηλεοραση σου δεν μπορει να αναγνωρισει εξωτερικους υποτιτλους μεσω του dlna, τοτε χρειαζεται να γινει transcoding ωστε οι υποτιτλοι να γινουν burn in μεσα στο video stream. Το κακο ειναι οτι αυτο το πραγμα γενικα χρειαζεται υπολογιστικη ισχυ, κατι το οποιο λειπει απο τα απλα 1-2bay nas των 150-200 ευρω.
4. σκεψου ποσους σκληρους δισκους θελεις να δεχεται η συσκευη και κινησου αναλογα, κατα προτιμηση σε γνωστες εταιρειες οπως synology και qnap

παμε τωρα στο 1.
Θελω να μου το εξηγησεις λιγο καλυτερα, διοτι μου φαινεται πολυ παραξενο αυτο που γραφεις. Το nas δεχοταν εναν σκληρο δισκο και ειχε και υποδοχη usb. Στην υποδοχη usb ειχες εγκαταστησει ενα "κουτι" (enclosure) το οποιο δεχοταν δυο σκληρους δισκους. Η κρισιμη ερωτηση ειναι εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι ειχε γινει raid με τους 3 σκληρους; Δηλαδη, οταν εμπαινες απο τον windows explorer ή απο το user interface του nas, εβλεπες τα 6τερρα ως ΕΝΑΙΑΙΟ αποθηκευτικο χωρο. Ρωταω διοτι μου φαινεται παρα πολυ παραξενο να υπαρχει υλοποιηση raid 0 (raid 0 ή jbοd ειναι οταν συνδυαζονται διαφορετικοι σκληροι σε εναν μεγαλυτερο συνολικης χωρητικοτητας οσο το αθροισμα των επιμερους) που συνδυζει εσωτερικους και εξωτερικους σκληρους.
Αν οντως ειχε γινει raid 0 υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα τα αρχεια να μην ειναι ανακτησιμα.
Αν δεν ηταν raid 0 τοτε υπηρχαν 3 ανεξαρτητοι σκληροι και εσυ τους χρησιμοποιουσες οπως ηθελες. Σε αυτην την περιπτωση χρειαζεσαι απλα να μπορεσεις να διαβασεις το ext4 file system. Φτιαχνεις ενα linux live stick, φορτωνεις linux (χωρις να το εγκαταστησεις καπου), κουμπωνεις πανω στο pc σου τους σκληρους, και θα πρεπει να μπορεις να διαβασεις τα δεδομενα.
 

msan

New member
7 July 2006
85
Καλέ μου φίλε σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!!
Το raid είχε γίνει μόνο στο enclosure, οπότε έβλεπε το σύστημα το άθροισμα των χωρητικοτήτων των 2 δίσκων (2+2 ΤΒ) και το nas ήταν μια ξεχωριστή οντότητα με αντίστοιχη ονοματολογία. Συνεπώς εγώ έβλεπα στον υπολογιστή μου 2 δίσκους, έναν τον NAS (2ΤΒ) και ένα των 4 ΤΒ
Αναφορικά με την αδυναμία της τηλεόρασης να δείχνει υπότιτλους ( δεν το γνωρίζω και σίγουρα - Sony Bravia είναι το μοντέλο ), ποιο μοντέλο της synoloy είναι ικανό να αντεπεξέλθει στην απεικόνιση αυτών?
Και τέλος το οποιο μηχάνημα που θα μου προτείνεις εσύ ή ο οποιοσδήποτε άλλος φίλος θα εξακολουθεί να σέρνεται όπως η τωρινή κατάσταση?

Και πάλι θερμά σε ευχαριστώ!!!!
 

msan

New member
7 July 2006
85
Θερμή παράκληση στον οποιοδήποτε για κάποιες συγκεκριμένες απαντήσεις στους προβληματισμούς μου!!!
Γι άλλη μια φορά ευχαριστώ!!!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Καλέ μου φίλε σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!!
Το raid είχε γίνει μόνο στο enclosure, οπότε έβλεπε το σύστημα το άθροισμα των χωρητικοτήτων των 2 δίσκων (2+2 ΤΒ) και το nas ήταν μια ξεχωριστή οντότητα με αντίστοιχη ονοματολογία. Συνεπώς εγώ έβλεπα στον υπολογιστή μου 2 δίσκους, έναν τον NAS (2ΤΒ) και ένα των 4 ΤΒ
Αναφορικά με την αδυναμία της τηλεόρασης να δείχνει υπότιτλους ( δεν το γνωρίζω και σίγουρα - Sony Bravia είναι το μοντέλο ), ποιο μοντέλο της synoloy είναι ικανό να αντεπεξέλθει στην απεικόνιση αυτών?
Και τέλος το οποιο μηχάνημα που θα μου προτείνεις εσύ ή ο οποιοσδήποτε άλλος φίλος θα εξακολουθεί να σέρνεται όπως η τωρινή κατάσταση?

Και πάλι θερμά σε ευχαριστώ!!!!

Το enclosure προφανως ειχε δικο του συστημα. Δοκιμασε να το συνδεσεις με usb στο pc σου και δες αν θα το αναγνωρισει. Αν οχι δοκιμασε μεσω του ext2fsd. Ο εσωτερικος του nas θα πρεπει να αναγνωριζεται μεσω του ext2fsd. Βαλε τον εσωτερικα στο pc και συνδεσε τον με sata.

Ο εσωτερικος δισκος ενος καινουριου nas δεν θα σερνεται. Ισως να σερνεται η συνδεση με το enclosure, καθως περιοριζεται απο την ταχυτητα ζευξης με το usb