Πρόβλημα σε oled55b8 και απαράδεκτη αντιμετώπιση LG - Service One

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stelkan

New member
16 July 2012
31
Καλημέρα και συγνώμη προκαταβολικά για το σεντόνι που ακολουθεί.Καταφεύγω στο παρόν κατεβατό για να καταδείξω την ερασιτεχνική αντιμετώπιση ως πρός το πρόβλημα μου. Στις 19/10 αγόρασα την oled55b8 (σφραγισμένη εννοείται). Από την πρώτη κιόλας χρήση παρατήρησα ένα τοπικό "ξάσπρισμα" στο κάτω αριστερό άκρο της τηλεόρασης (δεν ξέρω αν θεωρείται banding,μιας και είναι τοπικό). Τρέχω ένα gray uniformity test και βλέπω οτι το πρόβλημα είναι εμφανές από 2%-25% της κλίμακας του γκρί (παρατίθενται στο τέλος χαρακτηριστικές φωτογρφίες). Περιμένοντας λίγες μέρες μήπως "στρώσει" το πάνελ και κατόπιν παρότρυνσης από άλλα μέλη του φόρουμ σε γειτονικό thread, την 7η μέρα (26/10), επικοινωνώ με την LG για να αναφέρω το πρόβλημα μου. Ακολουθεί η πορεία:
26/10: Καλώ την LG στις 12.00 για να αναφέρω το πρόβλημα (όντας στην δουλειά μου) κ με ενημερώνουν οτι καταγράφεται το αίτημα, αλλά θα πρέπει να ξανακαλέσω οταν θα είμαι στον χώρο που βρίσκεται η τηλεόραση για να κάνουμε κάποιες δοκιμές.
26/10: Καλώ στις 21.00 και με ενημερώνουν ότι το τεχνικό τμήμα είναι κλειστό
27/10: Καλώ στις 08.30, όπου και με ενημερώνουν οτι θα κληθώ από την service one (S.O) την Δευτέρα 29/10 για να κλειστεί το ραντεβού για την παραλαβή της τηλεόρασης.
29/10: με καλούν από s.o. Με ενημερώνουν ότι οι παραλαβές γίνονται αποκλειστικά 08.00-16.00 και αιτούμαι να είμαι στα πρώτα ή τα τελευταία ραντεβού, καθώς δεν μπορώ να πάρω άδεια για να είμαι παρών κατά την παραλαβή. Με ενημερώνουν ότι καταγράφεται το αίτημα μου και πως θα επικοινωνήσει ο οδηγός μαζί μου στις 08.00 για να διευκρινίσουμε την ώρα του ραντεβού.
30/10: Καλώ στις 08.30 και με ενημερώνουν πως θα με καλέσει ο οδηγός. Στις 09.30 (εργάσιμη μέρα!!!) με καλούν οι γονείς μου (οι οποίοι διαμένουν σε άλλη διεύθυνση) να με ενημερώσουν πως κάλεσαν αυτούς και ότι η παραλαβή θα γίνει 11.00-13.00 (εκ των υστέρων έμαθα ότι κλήθηκαν οι γονείς μου διότι είχε διπλοκαταχωρηθεί το κινητό μου για βλάβη που είχαμε καλέσει το 2009. Σημειωτέον, το όνομα που είχε δοθεί τότε ήταν το όνομα του πατέρα μου και η διεύθυνση οικίας προφανώς διαφορετική). Η παραλαβή της τηλεόρασης έγινε με την παρουσία των γονιών μου στο σπίτι. Στις 11.30 οπού και ήρθαν για την παραλαβή, ζήτησα από τον οδηγό να μου καταγράψει τον σειριακό αριθμό. Αρνήθηκε ευγενικά, λέγοντας μου πως δεν έχει μαζί του γυαλιά οράσεως για να διαβάσει και πως δεν γνωρίζει να βρεί τον αριθμό software-ικά. Μετά από 10 λεπτά με καλούν να τους πω που έχω κατσαβίδι (!!!) και μονωτική ταινία (!!!) για να αφαιρέσουν την βάση της τηλεόρασης για την επανασυσκευάσουν στην συσκευασία, την οποία είχα κρατήσει. Επειδή δεν είχα τίποτα από τα δύο διαθέσιμο, η τηλεόραση συσκευάστηκε κακήν κακώς, με την βάση προσαρτημένη και το κάτω κομμάτι ουσιαστικά να βρίσκεται εκτός συσκευασίας. Κατόπιν, επικοινωνώ με την s.o να καταγγείλω την ερασιτεχνική αντιμετώπιση και να ρωτήσω το πως διασφαλίζομαι για πιθανή φθορά κατά την μεταφορά. Μου ζητούν συγνώμη και μου λένε απλώς οτι καταγράφεται το παράπονο μου.
1/11: Με καλεί ο τεχνικός και με ενημερώνει πως η τηλεόραση έχει λειτουργήσει ένα 24ωρο χωρίς εμφανές πρόβλημα στο κάτω δεξί άκρο και πως σε αυτην την περίπτωση, η μεταφορά είναι χρεώσιμη. Αφού τον ενημερώνω πως το πρόβλημα βρίσκεται κάτω αριστερά και πως έχω φωτογραφίες οπου καταγράφεται εμφανώς το πρόβλημα, με παροτρύνει να τους τις στείλω με e-mail και να του πω ποιό test έκανα, καθώς επέμενε πως δεν έβλεπε κάτι. Μετά το mail με καλεί να μου απολογηθεί, να μου πεί πως όντως ηταν εμφανές το πρόβλημα και πως καταγράφεται και αποστέλλεται στην LG για να αναλάβει.
3/11: Καλώ την LG στις 09.00 και μου απαντούν πως το τεχνικό τμήμα είναι απασχολημένο και θα πρέπει ή να καλέσω αργότερα μέσα στην μέρα ή να περιμένω να με καλέσουν από Δευτέρα 5/11. Ξανακαλώ στις 19.00 και ο εκπρόσωπος με ενημερώνει πως έχει γίνει αίτημα επισκευής πάνελ. Προφανώς εξοργισμένος του απαντώ πως για προϊόν μιας εβδομάδας, ελαττωματικό εξ'αρχής και κόστους κοντά στις 2000 ευρώ δεν δέχομαι κουβέντα για επισκευή, αλλά απαιτώ αντικατάσταση. Ενημέρωσα επίσης ότι είμαι καλυμμένος από DOA (dead on arrival) εγγύηση (υπάρχει επίσημη οδηγία) λόγω των 7 ημερών. Η απάντηση ήταν πως δεν είμαι καλυμμένος, καθώς η αγορά έγινε 19/10 και η τηλεόραση παραλήφθηκε 30/10. Έπειτα από αίτημα μου για άνοιγμα της καρτέλας επικοινωνίας μου, ο εν λόγω εκπρόσωπος μου απολογήθηκε, μου είπε ότι όντως η αναγγελία βλάβης έγινε 26/10 και πως προωθεί το αίτημα για αντικατάσταση. Επίσης, απολογήθηκε και εκ μέρους της s.o για την όλη αντιμετώπιση μου και μου είπε πως θα έχω τελεσίδικη απάντηση έως Τρίτη 6/11. Προφανώς και δεν έχω λάβει απάντηση ακόμα. Το κατάστημα που αγόρασα την τηλεόραση επικοινώνησε εκ μέρους μου και η απάντηση ηταν πως δεν υπάρχει πρωτόκολλο απάντησης εντός δυο ημερών και πώς θα ενημερωθούν και οι ίδιοι και ο πελάτης (εγώ).

Φαντάζομαι πως μπορείτε να καταλάβετε την οργή μου και θα ήθελα να με συμβουλεύσετε πως να κινηθώ πλέον. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή. Ευχαριστώ και πάλι και συγνώμη εαν σας κούρασα.
Φωτογραφίες πάνελ: https://imgur.com/a/rNCr55T
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
509
Το λαθος που εκανες ειναι οτι δεν πηγες αμεσως την τηλεοραση στο καταστημα επιστροφη εντος doa 14 ημερων. τωρα εμπλεξες με την lg που θα σου λεει το μαυρο-ασπρο. ετοιμαζεις καταγγελια στον συνηγορο καταναλωτη, επισυναπτεις φωτο προβληματος, τυχον email με την lg, γραφεις ολη την ιστορια λεπτομερως, και περιμενεις, η ολη διαδικασια ειναι περιπου ενας μηνας μεχρι να παρεις την απαντηση, καλη σου τυχη.
 
Last edited by a moderator:

boymanos

Senior Member
23 February 2012
509
ενημερωτικα για τον φιλο stelkan, αν η lg την βγαλει την τηλεοραση εκτος των 7 ημερων, εφοσον του εχει προταθει επισκευη και οχι αντικατασταση, σε τυχον καταγγελια στον συνηγορο του καταναλωτη, πιθανων να την χασει την υποθεση, καθοσον υπαρχει καποιος νομος του 1994 ο οποιος λεει οτι σε περιπτωση προτασης της εταιρειας για επισκευη, η επισκευη προεχει της αντικαταστασης. ( ετσι εχασα και εγω την δικη μου μαχη με την samsung και αναγκαστικα δεχθηκα αλλαγη οθονης, ανεξαρτητως αν και η νεα ειχε προβλημα, οποτε μου εδωσαν πιστωτικο ).
 

stelkan

New member
16 July 2012
31
Μάλιστα... Οπότε, πως καταλαβαίνω, πλέον περιπλέκεται πολύ η υπόθεση και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι απλά να περιμένω. Καμία άλλη λύση εκτός της καταγγελίας;
 

stelkan

New member
16 July 2012
31
ενημερωτικα για τον φιλο stelkan, αν η lg την βγαλει την τηλεοραση εκτος των 7 ημερων, εφοσον του εχει προταθει επισκευη και οχι αντικατασταση, σε τυχον καταγγελια στον συνηγορο του καταναλωτη, πιθανων να την χασει την υποθεση, καθοσον υπαρχει καποιος νομος του 1994 ο οποιος λεει οτι σε περιπτωση προτασης της εταιρειας για επισκευη, η επισκευη προεχει της αντικαταστασης. ( ετσι εχασα και εγω την δικη μου μαχη με την samsung και αναγκαστικα δεχθηκα αλλαγη οθονης, ανεξαρτητως αν και η νεα ειχε προβλημα, οποτε μου εδωσαν πιστωτικο ).

Από την στιγμή όμως που αποδεικνύεται πως η κλήση για την αναφορά προβλήματος ήταν (έστω και οριακά) εντός των 7 ημερών, δεν θα είμαι καλυμμένος;
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
509
Από την στιγμή όμως που αποδεικνύεται πως η κλήση για την αναφορά προβλήματος ήταν (έστω και οριακά) εντός των 7 ημερών, δεν θα είμαι καλυμμένος;

αν δεν σου απαντησει η lg δεν μπορεις να υποθεσεις τιποτα, οποτε ή περιμενεις αν σου απαντησουν ή προχωρας εξασφαλιζοντας τα δικαιωματα σου. ( ενδεικτικα σου αναφερω, οτι μου αλλαξαν 3 panel και ποτε δεν εμαθα το προβλημα, ουτε ποτε μου απαντησαν στο email μου καταχωρημενο στην samsung με νουμερο καταχωρησης αν και αυτοι μου προτειναν οτι για να παρω απαντηση πρεπει να κανω αιτηση με email ). εγω σου αναφερω ορισμενα θεματα για να δεις οτι ο αγωνας ειναι δυσκολος και ψυχοφθορος, να πληρωνεις τοσα λεφτα και να εχεις μια τετοια αντιμετωπιση ).
 

stelkan

New member
16 July 2012
31
αν δεν σου απαντησει η lg δεν μπορεις να υποθεσεις τιποτα, οποτε ή περιμενεις αν σου απαντησουν ή προχωρας εξασφαλιζοντας τα δικαιωματα σου. ( ενδεικτικα σου αναφερω, οτι μου αλλαξαν 3 panel και ποτε δεν εμαθα το προβλημα, ουτε ποτε μου απαντησαν στο email μου καταχωρημενο στην samsung με νουμερο καταχωρησης αν και αυτοι μου προτειναν οτι για να παρω απαντηση πρεπει να κανω αιτηση με email ). εγω σου αναφερω ορισμενα θεματα για να δεις οτι ο αγωνας ειναι δυσκολος και ψυχοφθορος, να πληρωνεις τοσα λεφτα και να εχεις μια τετοια αντιμετωπιση ).

Τι να πω; Υπομονή...
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
509
Τι να πω; Υπομονή...

Αν δεις ομως οτι αργουν ή στα μασανε, προχωρας σε καταγγελια γιατι εκει πρεπει να απαντησουν γραπτως, και ευχομαι να πανε ολα καλα.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,790
Θεσσαλονίκη
Καλο το DOA αλλα πολυ δυσκολα δεχονται ασπριλες και τα συναφη ως βλαβες.
Το καλυτερο σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι να πεις οτι μετανοιωσες, να παρεις πισω τα λεφτα σου με επιστροφη
και να αναζητησεις την τυχη σου σε αλλο καταστημα.

Αν δεν σου δινουν τα λεφτα πισω, πας σε διαφορετικο μοντελο στο ιδιο καταστημα
γιατι αν πεις για ασπριλα και οτι θες αλλο κοματι,
θα στην πανε για επισκευη οπου η TV θα κριθει ως λειτουργουσα φυσιολογικα.

Αλλοιως καταληγεις σε δικηγορικο γραφειο με μεγαλη ψυχικη και υλικη φθορα
και αμφιβολα αποτελεσματα.

Καλη τυχη φιλε, σε καθε περιπτωση.
 

stelkan

New member
16 July 2012
31
Μόλις με κάλεσε ο εκπρόσωπος που είχα συνομιλήσει στις 3/11 να με ενημερώσει πως το πάνελ αντικατάστασης θα μπεί στην τηλεόραση αύριο και πως η εταιρεία δεν δέχεται την αντικατάσταση της τηλεόρασης, καθώς δεν αναγνωρίζει τις κλήσεις της 26/10 ως κλήσεις αναγγελίας βλάβης.. Τα συμπεράσματα δικά σας..
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
509
Μόλις με κάλεσε ο εκπρόσωπος που είχα συνομιλήσει στις 3/11 να με ενημερώσει πως το πάνελ αντικατάστασης θα μπεί στην τηλεόραση αύριο και πως η εταιρεία δεν δέχεται την αντικατάσταση της τηλεόρασης, καθώς δεν αναγνωρίζει τις κλήσεις της 26/10 ως κλήσεις αναγγελίας βλάβης.. Τα συμπεράσματα δικά σας..

τι εχεις αποφασησει να κανεις? και θα σου πω τις σκεψεις μου.
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
509
Ειλικρινά πλέον δεν έχω ιδέα..

ακου λοιπον: 1) το να σου αλλαξουν οθονη δεν σημαινει οτι δεν θα σου βγει καλη, αλλα αν τυχον κατι στραβωσει και εχει παλι τα ιδια, θα εχεις ενα πατημα να διεκδικησεις την πιστωση, οποτε οταν την παρεις την ελεγχεις απο παντου. 2) οπως ειδες αμφισβητουν το τηλεφωνημα της 26.10.18 και θελουν να το παρουσιασουν ως μη αναγγελια βλαβης. αν εχεις κανει το τηλεφωνημα απο κινητο τηλεφωνο που εχει καταγραφει η ημερομηνια και η ωρα, μπορεις να ζητησεις σε τυχον καταγγελια την ηχογραφημενη ομιλια και το τι ειπωθηκε. επειδη υπαρχει ενα σημαντικο στοιχειο, οτι σημερα σου ειπαν για αντικατασταση οθονης, θα ηθελα να σου επισημανω το εξης: σε περιπτωση καταγγελιας, αν δεν περασει το θεμα της ημερομηνιας του τηλεφωνηματος, επειδη η εταιρεια προτεινει την επισκευη, να ξερεις οτι πιθανον η καταγγελια θα απορριφθει, γιατι συμφωνα με τις παραγραφους 3 και 5 του αρθρου 5 του νομου 2251/1994, προκρινεται η επισκευη εναντι της αντικαταστασης. τα δεδομενα λοιπον ειναι δυο: ειτε δεχεσε τωρα την επισκευη, ειτε αν μπορεις να αποδειξεις τι ειπωθηκε σε εκεινη την συνομιλια και το παρουσιασεις σαν αναγγελια βλαβης, προχωρα στην καταγγελια, εξαλου το προβλημα ειναι υπαρκτο, και αν απορριφθει η καταγγελια, παλι θα γινει η επισκευη. και σε αλλους εχει γινει αλλαγη οθονης και ειναι ολα καλα, και σε αλλους υπηρξε προβλημα, αλλα πιο ευκολα θα δικαιωθεις τοτε, οπως εγω που πηρα πιστωτικο που οι ιδιοι το προτειναν.
 

stelkan

New member
16 July 2012
31
Φίλε boymanos σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση κ εμπεριστατομενη απάντηση!! Όπως έχουν γίνει τα πράγματα, κλίνω προς το να δεχτώ την επισκευή, με πολλή στενοχώρια βέβαια. Ίσως το τελευταίο που σκεφτόμουν να διεκδικήσω θα ήταν να προτείνω να μου κάνουν την επέκταση εγγύησης για να υπαναχωρησω..
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
509
Φίλε boymanos σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση κ εμπεριστατομενη απάντηση!! Όπως έχουν γίνει τα πράγματα, κλίνω προς το να δεχτώ την επισκευή, με πολλή στενοχώρια βέβαια. Ίσως το τελευταίο που σκεφτόμουν να διεκδικήσω θα ήταν να προτείνω να μου κάνουν την επέκταση εγγύησης για να υπαναχωρησω..

σε καταλαβαινω απολυτα, εγω ταλαιπωρηθηκα δυο φορες με την δικη μου, αλλα το παλεψα, διοτι κατα ενα περιεργο συναισθημα πιστευα οτι θα ειχε προβλημα και το panel που θα μου αλλαζαν, για αυτο προχωρησα στην καταγγελια, και οπως αποδειχθηκε μετα, ειχα δικιο. θελω να πιστευω οτι θα λυθει και το δικο σου θεμα, καθοσον ολη η τηλεοραση ειναι μονο το panel, και ευχομαι αυτη τη φορα να μην εχει προβλημα, γιατι οπως βλεπω και εδω και σε αλλα forum τα προβληματα στις οθονες της lg ειναι πολυ λιγοτερα απο τις samsung. αν πιστευα 100% οτι θα κερδιζες την καταγγελια θα στο προτεινα, αλλα θα μπλεξεις σε μια διαδικασια που ισως δεν θα σε βγαλει πουθενα, και δεν θα εχεις τηλεοραση, εκτος αν στην επιστρεψουν, και αντε παλι να την στειλεις για επισκευη.
 

stelkan

New member
16 July 2012
31
σε καταλαβαινω απολυτα, εγω ταλαιπωρηθηκα δυο φορες με την δικη μου, αλλα το παλεψα, διοτι κατα ενα περιεργο συναισθημα πιστευα οτι θα ειχε προβλημα και το panel που θα μου αλλαζαν, για αυτο προχωρησα στην καταγγελια, και οπως αποδειχθηκε μετα, ειχα δικιο. θελω να πιστευω οτι θα λυθει και το δικο σου θεμα, καθοσον ολη η τηλεοραση ειναι μονο το panel, και ευχομαι αυτη τη φορα να μην εχει προβλημα, γιατι οπως βλεπω και εδω και σε αλλα forum τα προβληματα στις οθονες της lg ειναι πολυ λιγοτερα απο τις samsung. αν πιστευα 100% οτι θα κερδιζες την καταγγελια θα στο προτεινα, αλλα θα μπλεξεις σε μια διαδικασια που ισως δεν θα σε βγαλει πουθενα, και δεν θα εχεις τηλεοραση, εκτος αν στην επιστρεψουν, και αντε παλι να την στειλεις για επισκευη.

Η τελευταία μου απόπειρα είναι να διεκδικήσω την πιθανότητα να μου κάνουν τουλάχιστον την επέκταση εγγύησης.. Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις συμβουλές και θα επανέλθω με οποιαδήποτε εξέλιξη!
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,713
ΑΘΗΝΑ
Ναι, από αλυσίδα ηλεκτρικών ειδών.

πας στο καταστημα,βρισκεις τον διευθυντη και αφου του περιγραψεις τι εγινε,ζητας-καταρχην-με ωραιο τροπο βοηθεια για αντικατασταση.
θα επιμεινεις ομως γιατι μιλαμε για τηλεοραση 10 ημερων....