Τι υλικό είναι αυτό; Πού βοηθάει;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
Καλησπέρα σε όλους!

Σήμερα είδα τον πιτσιρικά με ένα ποτήρι χυμό δίπλα στο ενισχυτή, προέτρεξα λοιπόν να τον κατηγορήσω ότι έριξε χυμό μέσα από τις γρίλιες. Έφτασα στο συμπέρασμα αυτό καθώς ρίχνοντας το φως του φακού μέσα για να φανεί η πλακέτα είδα κάτι σαν το παρακάτω (η φωτογραφία είναι από το Internet καθώς δε μπορώ να βγάλω).

1111.jpg

Ήμουν λοιπόν 100% σίγουρος ότι έκανε κάποια μπαγαποντιά. Πριν κάνω οτιδήποτε, κοίταξα σε ακόμα έναν ενισχυτή Denon X250BT και είδα και εκεί αυτό το υλικό γύρω από τα Components που υπάρχουν στην αναλογική πλακέτα.

τι είναι αυτό λοιπόν; είναι κάποιου είδους κερί; εγώ νόμιζα ότι είναι χυμός πορτοκάλι.
 
Re: Τι υλικό είναι αυτό; Που βοηθάει;

Flux κόλλησης είναι. Σημάδι ότι η Denon τουλάχιστον δεν πλένει καλά τις πλακέτες της. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας (εφόσον το μηχάνημα δούλευε και δουλεύει σωστά).
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Τι υλικό είναι αυτό; Που βοηθάει;

Τώρα που το αναφέρετε εγώ προ καιρού είχα παρατηρήσει πάνω απ τον ενισχυτή σε διάφορα σημεία κάτι γκρι σαν κουτσουλιές θα έλεγα, να φανταστώ ότι είναι το ίδιο πράγμα;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Τι υλικό είναι αυτό; Που βοηθάει;

Με την πρ τη ευκαιρια θα το βγαλω φωτο να μου πεις τη γνωμη σου Δημητρη.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
πριν καμια 30αρια χρονια δουλευα σε εταιρια με ηλεκτρονικα παιχνιδια. τα γνωστα τοτε "ουφακια". πλεναμε τιs πλακετεs που λερωνοντουσαν (με οτιδηποτε μπορειτε να φανταστειτε), κατω απο τη βρυση με βουρτσα ή πινελο και μπολικη σαπουναδα. μετα φυσημα με το κομπρεσερ, στεγνωμα με πιστολακι αν Θυμαμαι καλα και ηταν σαν καινουργιεs.