Αγορα οικονομικου ραδιοενισχυτη-ηχειων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

XARISAMENOS

New member
9 November 2018
97
Καλησπερα στην ομαδα.Ειμαι νεο μελος κ θα ηθελα την βοηθεια σας για την αγορα παλιου γυρω στα 1975-1980 ραδιοενισχυτη μεταχειρισμενο με κοστος εωσ 200 euro k αντιστοιχα ηχειων με το ιδιο ποσο ταβανι...Αφορα ακροαση σε σαλονι περιπου 30τμ κ απο μουσικη που ακουω, τα παντα απο ροκ-r n b εωσ κ ελληνικα για την γυναικα μου...Κατι universal δηλαδη...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
καλωs ηρΘεs στην παρεα.
γιατι ειδικα τοσο παλιο? εναs καινουργιοs δικαναλοs ραδιοενισχυτηs δεν νομιζω να απεχει πολυ απο τα χρηματα που διαΘετειs. κοιτα πχ τον yamaha rs 201..
ή τον sherwood rx 4208.. και για ηχεια βασηs, πολλεs επιλογεs σε αυτα τα χρηματα.
οφειλω ομωs να σου επισημανω, οτι τα 30τμ ειναι πολυ μεγαλοs χωροs για τετοιου ειδουs μηχανηματα. πρεπει η Θεση ακροασηs να ειναι καπωs "περιορισμενη"
 

XARISAMENOS

New member
9 November 2018
97
Απάντηση: Re: Αγορα οικονομικου ραδιοενισχυτη-ηχειων

καλωs ηρΘεs στην παρεα.
γιατι ειδικα τοσο παλιο? εναs καινουργιοs δικαναλοs ραδιοενισχυτηs δεν νομιζω να απεχει πολυ απο τα χρηματα που διαΘετειs. κοιτα πχ τον yamaha rs 201..
ή τον sherwood rx 4208.. και για ηχεια βασηs, πολλεs επιλογεs σε αυτα τα χρηματα.
οφειλω ομωs να σου επισημανω, οτι τα 30τμ ειναι πολυ μεγαλοs χωροs για τετοιου ειδουs μηχανηματα. πρεπει η Θεση ακροασηs να ειναι καπωs "περιορισμενη"
Eυχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου...ξεχασα να αναφερω οτι θελω εξοδο για πικαπ που τα περισσοτερα νεα δεν εχουν κ η λυση του phono stage που δοκιμασα καποια στιγμη δεν μου κανει (πολλυς θορυβος-φυσημα).Η θεση ακροασης ειναι οπως το ειπες...ουσιαστικα καθομαι στον καναπε κ ακουω στα 3-4 μετρα απο τα ηχεια...οποτε δεν με ενδιαφερει να γεμισει ολος ο χωρος.

Ενα-ενα τα βγαζω κ εχετε δικιο,εχω αυτη τη στιγμη 5 ραδιοενισχυτες της εποχης (akai aa1135,technics sa202,technics sa 303,sharp-optonica sa5103,pioneer sx434) k δεν ειμαι ευχαριστημενος με την ποιοτητα κ οχι με την δυναμη...ισως φταινε τα pioneer cs501 ηχεια που εχω...δεν ξερω...η αλλαγη τους με ενα ζευγαρι πχ dali spektor 2 η wharfedale diamond 220 που σκεφτομαι κρινετε σωστη;;;
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
ολοσωστη. τα μηχανηματα που ανεφερεs πιο πανω ειναι σε καλη λειτουργικη κατασταση?
πιο phono δοκιμασεs και ειχεs προβληματα Θορυβου/φυσηματοs?
 

XARISAMENOS

New member
9 November 2018
97
Απάντηση: Re: Αγορα οικονομικου ραδιοενισχυτη-ηχειων

ολοσωστη. τα μηχανηματα που ανεφερεs πιο πανω ειναι σε καλη λειτουργικη κατασταση?
πιο phono δοκιμασεs και ειχεs προβληματα Θορυβου/φυσηματοs?

Ολα ειναι σε εξαιρετικη κατασταση οσο αφορα την εμφανιση...κ λειτουργια,στο technics sa 202 eχει γινει service απο γνωστο καταστημα στο χωρο.Τωρα δουλευω το akai
aa1135 γιατι ειναι σαν καινουργιο κ με εντυπωσιακη ποιοτητα κατασκευης κ εμφανιση....
Phono ειχα δοκιμασει ενα φτηνο στα 30 εβρα,δεν θυμαμαι μαρκα-τυπο, με εναν pioneer 5.1 που ειχα (πουληθηκε)...
Αρα προταση σου σου ειναι να δοκιμασω ενα απο τα τα παραπανω ηχεια κ θα δω διαφορα στην ποιοτητα...για δυναμη οκ μου αρεσει να ακουω δυνατα αλλα μπορω να κανω μια υποχωρηση...Μεταξυ dali spektor 2 , wharfedale diamond 220 , κ magnat supreme 202 που ειναι πιο οικονομικα τι γνωμη εχεις;;;
Σε ευχαριστω κ παλι για το ενδιαφερον,θα με γλυτωσεις χρημτα κ εχω οικογενεια με 480 εβρα μισθο!!!
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Μήπως θα ήταν καλύτερο να δοκιμάσεις έναν πιο καλό προενισχυτή phono σε αυτά τα λεφτά; Αν είσαι ευχαριστημένος με τον ενισχυτή που έχεις δεν υπάρχει λόγος να τον αλλάξεις. Οι προενισχυτές της NAD και της Project είναι πολύ ποιοτικότεροι απο αυτόν του 30ευρου που δοκίμασες. Tης Project είναι πλέον στα 60-80 ευρώ. Μπορείς να μας πεις σε ποιά πόλη μένεις για να σου πουμε και σε ποιον έμπορο μπορείς να απευθυνθείς;
 

XARISAMENOS

New member
9 November 2018
97
Απάντηση: Re: Αγορα οικονομικου ραδιοενισχυτη-ηχειων

Μενω στη Αθηνα,κεντρο...θα γλυτωνα χρηματα αν με καποιο απο τα ηχεια παραπανω εβλεπα διαφορα πρoς το καλυτερο;;;...δεν θελω να μπω (απο αποψη χρηματων παντα) στη διαδικασια να αγορασω νεοτερης γενιας ραδιοενισχυτη+phono που θα φτασω στα 300εβρο κ με τα ηχεια που εχω δεν αποδωσουν!!!
Να παω για ποιοτηκοτερα ηχεια βλεπω πιο φρονιμο....τι λετε;;;Ποιο απο τα παραπανω;;;...γιατι μεχρι εκει φτανω κ με δοσεις που τα δινει μεγαλη αλυσιδα ....
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Ηχεία κατά την γνώμη μου.
Πάνε ακούσετε και τα δύο και πάρε οποίο σου κάτσει καλύτερα στο αυτί σου...το ηχειο είναι τελείως προσωπικη υπόθεση .
Λάβε βέβαια υπόψιν σου, ότι υπάρχει και η περίπτωση στο χώρο σου και με τα μηχανήματα σου να ηχησουν τελείως διαφορετικά από εκεί που τα άκουσες! !!
Καλά ξεμπερδεματα φίλε μου!!
 

XARISAMENOS

New member
9 November 2018
97
Απάντηση: Re: Αγορα οικονομικου ραδιοενισχυτη-ηχειων

Ευχαριστω ολους σας για την βοηθεια!!!Εχω πειστει να αλλαξω ηχεια...ενα τελευταιο ερωτημα,ποιο απο τα τρια : dali spektor 2 , wharfedale diamond 220 , κ magnat supreme 202 που ειναι πιο οικονομικα;;;Θα καλυψουν ενα νορμαλ σαλονι η κανουν μονο για home cinema;;;
 

XARISAMENOS

New member
9 November 2018
97
Απάντηση: Re: Αγορα οικονομικου ραδιοενισχυτη-ηχειων

https://avclub.gr/forum/showthread.php/165238-Kenwood-KA-8150?p=1058228056#post1058228056
Κάτι τέτοιο, ας πούμε?

Εγώ στην θέση σου θα αλλαζα για αρχή τα ηχεια.
Πότε δεν κατάφερε να βγάλει καλό ήχο η pioneer από φτηνό ηχειο (στο παρελθον).

O kenwood sto link πρεπει να ειναι εκπληκτικος!!!Δυστυχως δεν μπορω να διαθεσω τετοιο ποσο ειναι ακριβος για εμενα...παω για αλλαγη ηχειων,μενει να επιλεξω το καταλληλο...
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Όπως σου είπα τα ηχεία είναι πολύ προσωπική υπόθεση.
Δεν μπορείς να τα ακούσεις?
Πάντως τα dali και τα wer έχουν 5μισαρι γουφερ ενώ το magnat 6μισαρι.
Θεωρητικά πιο πολύ μπάσο...., είναι και μεγάλος ο χώρος σου.
Δεν έχω ακούσει κανένα ....εγώ dali έχω και δεν μπορώ να σου πω ότι έχω τρελαθεί κιόλας!
Πιθανά το magnat να σε καλύψει καλύτερα.
 

XARISAMENOS

New member
9 November 2018
97
Απάντηση: Re: Αγορα οικονομικου ραδιοενισχυτη-ηχειων

Όπως σου είπα τα ηχεία είναι πολύ προσωπική υπόθεση.
Δεν μπορείς να τα ακούσεις?
Πάντως τα dali και τα wer έχουν 5μισαρι γουφερ ενώ το magnat 6μισαρι.
Θεωρητικά πιο πολύ μπάσο...., είναι και μεγάλος ο χώρος σου.
Δεν έχω ακούσει κανένα ....εγώ dali έχω και δεν μπορώ να σου πω ότι έχω τρελαθεί κιόλας!
Πιθανά το magnat να σε καλύψει καλύτερα.
Σε ευχαριστω πολυ,θα προσπαθησω να ακουσω καπου τα magnat ...λογω μεγαλυτερου γουφερ!!!
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Το ενδεχόμενο μεταχειρισμένου παίζει...χωρίς να ξέρω το budget είναι γεγονός ότι πολλές φορές ανεβαίνουν αγγελίες που αποτελούν εξαιρετικές ευκαιρίες και που υπάρχει και η δυνατότητα ακρόασης στο χώρο του ενδιαφερομένου για να διαπιστώσει κανείς τη σωστή συνέργεια με τα σύνορα και το χώρο
Προσωπικά θα το σκεφτόμουν σοβαρά
Επίσης θα σκεφτόμουν και την λύση ενεργών εάν κάποιος από τους ενισχυτές που έχεις μπορούσε να λειτουργήσει ως προενισχυτης
 

XARISAMENOS

New member
9 November 2018
97
Απάντηση: Re: Αγορα οικονομικου ραδιοενισχυτη-ηχειων

Όπου σύνορα εννοώ συνοδά...φταίει την auto correct

Παρακολουθω κ τα μεταχειρισμενα...αλλα βλεπω συχνα μετρια σε ποιοτητα οπως τα pioneer cs501 που εχω με χαμηλη τιμη η απο την αλλη καλα αλλα ακριβα για μενα...σκεφτομαι το πολυ 150 μετρητα η να φτασω στα 250 με δοσεις καινουργια...
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Πάντως με αυτά τα χρήματα που έχεις στο νου σου να ξοδέψεις, μην περιμένεις και τίποτα χαώδεις διάφορες!
Αν μπορούσες να πάρεις τα ηχεία σου στο χώρο που παίζουν τα άλλα που θες να αγοράσεις θα ήταν το ιδανικότερο....για να μην ξοδέυεις και τζάμπα λεφτά ρε αδερφέ!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Μιχαλη, τα πιονερ που εχει δεν λενε τιποτα. για καμια Εφη Θωδη ειναι. εσυ μετα απο τοσεs δεκαετιεs ενασχολησηs με το hifi εχειs αλλεs απαιτησειs.
εγω ειμαι τηs γνωμηs να σουταρει τα ηχεια που εχει και να κοιταξει για βασηs καινουργια ή μετ/να
αν εβρισκε κατι σαν αυτα που εβαλε σε αγγελια ο υπερηχαs Θα`ταν ευχηs εργο για το παλικαρι
 

XARISAMENOS

New member
9 November 2018
97
Απάντηση: Re: Αγορα οικονομικου ραδιοενισχυτη-ηχειων

Μιχαλη, τα πιονερ που εχει δεν λενε τιποτα. για καμια Εφη Θωδη ειναι. εσυ μετα απο τοσεs δεκαετιεs ενασχολησηs με το hifi εχειs αλλεs απαιτησειs.
εγω ειμαι τηs γνωμηs να σουταρει τα ηχεια που εχει και να κοιταξει για βασηs καινουργια ή μετ/να
αν εβρισκε κατι σαν αυτα που εβαλε σε αγγελια ο υπερηχαs Θα`ταν ευχηs εργο για το παλικαρι

Μου το εχουν πει ξανα κ μαλιστα προσφατα οτι τα ηχεια που εχω ειναι χαλια...οποτε φιλοι μου με ενα απο τα dali spektor 2 , wharfedale diamond 220 , κ magnat supreme 202 που ειναι πιο οικονομικο,θα δω μια βελτιωση,δεν ψαχνω το τελειο...να γλυκανει λιγο ο ηχος θελω...με βολευει αυτη η λυση γιατι θα τα παρω καινουργια με δοσεις...απλα να ξερω οτι κατι θα γινει κ δεν τα πληρωσω αδικα...
Ειμαι υποχρεος για το χρονο σας...