Αγορά tv 55´´ samsung Qled 55QFN - Lg 8500

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Maximosb

New member
11 November 2018
13
Καλησπέρα στην παρέα, θέλω να αγοράσω μία από τις κάτωθι TV εκτός και μου πείτε να δω κάποια άλλη :
Samsung QLED QE55Q7FN 55" Τηλεόραση Smart 4K TV – 1.329 media mark -
LG 55 SK 8500 PLA - 1.099 media mark
Η χρήση θα είναι για ταινίες έως 1.080P κατέβασμα (4K είναι πολύ μεγάλα τα αρχεία), σειρές, Netflix & youtube κατά κύριο λόγο, ίσως αγοράσω και ένα play station 4 αλλά μάλλον θα το αποφύγω διότι ο μικρός είναι μικρός ακόμα... απόσταση από καναπέ 2,70m περίπου. To budget είναι κοντά στα 1.000 εάν ξεφύγω λίγο προς τα πάνω θα το κάνω μόνο για την QLED η οποία έχει από την Samsung 10 χρόνια εγγύηση για τυχόν προβλήματα με pixel κλπ και δίνει δώρο το media mark σε όλες τις tv άνω των 500 5 έτη εγγύηση δώρο . Φυσικά η Samsung είναι καλύτερη αλλά ξεφεύγει από τον προϋπολογισμό μου…

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα..., από τιμή πως τις βλέπετε διότι μου είπαν στην media ότι θα ισχύουν έως την Πέμπτη που λήγει το δεκαπενθήμερο εκπτώσεων και στο black Friday δεν θα παίξουν αυτές οι τιμές με δώρο την 5ετή εγγύηση… ή λέτε να περιμένω την μαύρη Παρασκευή.
Φυσικά θα έρθει για να μείνει και όχι για να αλλάξει σε δύο χρόνια

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά TV 55" Samsung Q7FN - LG SK8500

Περίμενε, μήπως πετύχεις καμιά προσφορά σε OLED...
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Φίλε για την δική σου χρήση που περιγράφεις, αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα σε oled, ειναι απόλαυση σε ταινίες και σειρές ( δεν ξέρω αν παίξει καμία προσφορά τώρα στο Black friday ακόμα και περσινό μοντέλο) . Δεν είναι άσχημο μοντέλο η συγκεκριμένη lg, απο τα καλά ips panel θα έλεγα , αλλά μονο για παρακολουθήση με φως συστήνειτε γιατί το μέτριο μαύρο χρώμα τις, η μάλλον γκρίζο, και το λίγο contrast που εχει μια ips τηλεόραση 1000 vs 5000 va panel ένα περίπου να καταλάβεις. Θα δεις τρομερή διαφορά, η απόσταση σου θέασης είναι καλη ακόμα και για 65 άρα. Άρα το συμπέρασμα που βγαίνει είναι παρακολούθηση ταινίων κτλ η oled η τουλάχιστον μια καλή Led τηλεόραση με va panel qled στη προκειμένη περίπτωση, είναι μονόδρομος, ips τηλεόραση θα σε απογοήτευση πολύ, φυσικά εξαρτάται τι έχεις τώρα.
 

Maximosb

New member
11 November 2018
13
Τώρα έχω μια δυστυχία... Phillips PFL 43 με Ambilight την οποία είχα πληρώσει ένα σκασμό χρήματα το 2009 ενώ έλεγε HD READY δεν έλεγε ότι είναι MPEG2... Phillips ούτε να την κάνω δώρο χωρισμένος στην πεθερά μου...😜 Δλδ από αυτά που μου έγραψες ή πάω στην Qled ή περιμένω την μαύρη Παρασκευή για OLED εάν τρέξει προσφορά. Τώρα η Qled που έγραψα πως σας φαίνεται ως vfm σε σχέση και με την προσφορά της εγγύησης...αξίζει ή να περιμένω εκείνη την παλιοπαρασκευή...
ευχαριστώ και πάλι!
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Φίλε στη θέση σου, θα έκανα λιγάκι υπομονή Black friday μπας και βγάλουν καμία oled σε προσφορά , ( και εγώ εκεί θα κάνω την αγορά μου για δεύτερη τηλεόραση :) Για τιμές εγω δεν μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ, γιατί ειμαι απο άλλη χώρα, πάντως οτι και αν πάρεις, σίγουρα μια επέκταση εγγύησης στα 5 χρόνια αντί στα 2 χρόνια που δίνουν όλοι, θα ηταν προτιμότερο και πιο ασφαλής για εσένα . Σαν μοντέλο η qled 7 σειρά είναι πολύ καλή, ακόμη και 6 σειρά η φετινή qled , τα πάει καλά, η 9 τρομερή αλλά ξεφεύγει σε τιμή ( εντομεταξυ εγω εχω sony τηλεόραση, και τώρα το σκέφτομαι τι να αγοράσω sony η Samsung) Δυστυχώς όμως φέτος η Sony πέραν τις 7 σειράς και 9 σειράς, έβαλε ips panel στη 8 σειρά που είναι η midrange κατηγορία, πέρσι 8 σειρά ήταν με va panel. Και ετσι αν θέλεις να πάρεις καλη sony τηλεόραση φέτος,πέραν τις entry level 7 σειρά που έχει va panel, θα πας σε 9 σειρά που είναι πιο ακριβη. Μια εναλλακτική σου προτείνω αυτή https://www.skroutz.gr/s/13735490/Sony-KD-55XF9005.html θεωρώ είναι η δεύτερη καλύτερη τηλεόραση Led va για φέτος, πίσω απο την 9 σειρά τις Samsung qled, και πολύ λίγο καλύτερη τις Samsung QLED QE55Q7FN είναι πολύ κοντά όμως
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά TV 55" Samsung Q7FN - LG SK8500

Η προαναφερθείσα Sony XF9005 σίγουρα είναι πιο value for money λύση, με τις υφιστάμενες τιμές, από την Q7FN. Σε κάθε περίπτωση, ακόμα και 1200 ευρώ είναι πολλά, για 55" μη OLED.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Δυστυχώς όμως φέτος η Sony πέραν τις 7 σειράς και 9 σειράς, έβαλε ips panel στη 8 σειρά που είναι η midrange κατηγορία, πέρσι 8 σειρά ήταν με va panel. Και ετσι αν θέλεις να πάρεις καλη sony τηλεόραση φέτος,πέραν τις entry level 7 σειρά που έχει va panel, θα πας σε 9 σειρά που είναι πιο ακριβη.

Μια διόρθωση στη σειρά 8 της Sony με VA panel είναι: η 49XF8505/8577,η 60XF8305,η 70XF8305 & η 85XF8596.



Για ταινίες οι καλύτερες είναι οι OLED με διαφορά από τις LCD με FALD : Q9FN,XF9005 και μετά οι Edge LED LCD Q8FN,Q7FN κλπ
Οι LCD με IPS panel χρειάζονται βοήθεια από τον φωτισμό περιβάλλοντος για να κρύβεται το γκρι μαύρο.

Και φυσικά το μέγεθος παίζει σημαντικό ρόλο.
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Ναι την ξέχασα τελείως αυτή. Βγήκε και προσφορά πριν ένα μήνα στα 1000 ευρώ 70 αρα va panel τηλεόραση, τρομερή προσφορά για όποιον την πήρε, αν αναλογιστη κάνεις οτι κάνει 1899 ευρώ εδω στη περιοχή που μένω.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: Απάντηση: Αγορά TV 55" Samsung Q7FN - LG SK8500

Η προαναφερθείσα Sony XF9005 σίγουρα είναι πιο value for money λύση, με τις υφιστάμενες τιμές, από την Q7FN. Σε κάθε περίπτωση, ακόμα και 1200 ευρώ είναι πολλά, για 55" μη OLED.

Συμφωνώ και γώ με την άποψη σου, αν κάποιος χρήστης ενδιαφέρεται για ταινίες αν δεν πάρει OLED η καλύτερη VFM είναι η XF9005,εκτός και αν η τιμή της Q9FN κατέβει πιο κάτω από OLED (B8) και οι Q8FN,Q7FN αξίζουν αν έχουν διαφορά από XF90.
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Ελεος πια με την 9005 .......
Ολα τα καλά μοντέλα αγαπητέ πρέπει να αναφερθουν, για να είμαστε σωστή και αντικείμενικη, ειναι δικαίωμα του εκάστοτε αγοράστη, να γνωρίζει τι παιζει στη αγορά , τωρα εσυ αν βγάζεις σπυρακια με την sony, αυτο είναι άλλο, και δικαίωμα σου. Εδώ όμως αναφέραμε οτι πρώτη καλύτερη Led τηλεόραση στο κόσμο για το 2018 ( πισω απο την oled) είναι η Samsung η qled 9 σειρά,( όμως ξεφεύγει το ποσό) και μετά ακολουθεί η Sony, με ελαφριά διαφορά την 8 σειρά qled τις Samsung.
 

panpan

Established Member
5 July 2006
200
Ολα τα καλά μοντέλα αγαπητέ πρέπει να αναφερθουν, για να είμαστε σωστή και αντικείμενικη, ειναι δικαίωμα του εκάστοτε αγοράστη, να γνωρίζει τι παιζει στη αγορά , τωρα εσυ αν βγάζεις σπυρακια με την sony, αυτο είναι άλλο, και δικαίωμα σου. Εδώ όμως αναφέραμε οτι πρώτη καλύτερη Led τηλεόραση στο κόσμο για το 2018 ( πισω απο την oled) είναι η Samsung η qled 9 σειρά,( όμως ξεφεύγει το ποσό) και μετά ακολουθεί η Sony, με ελαφριά διαφορά την 8 σειρά qled τις Samsung.

Αγαπητε εχω μεγαλη εμπειρια και ιστορια με την SONY και εχω και ειχα στην κατοχη μου πολλα μοντελα απο τρινιτρον μεχρι οπισθιας προβολης και προτζεκτορες και δεν βγαζω σπυρια οπως ατυχως αναφερεις γιατι βιαζεσαι ..εχω παρουσιασει τον χωρο μου και εκει φαινετε αν εχω προκαταληψη με την SONY γιαυτο πριν κρινεις κανε ενα κοπο και δες σε ποιον μιλας ειρωνικα ...Τωρα στο θεμα μας η sony εγραψε μεγαλη ιστορια και ειδικα με την τεχνολογια τρινιτρον αλλα τι να κανουμε οι καιροι αλλαζουν οπως και οι τεχνολογιες .....την συγκεκριμενη τηλεοραση την εχω δει και την εχω ψαξει αρκετα....ε οχι δεν ειναι καν εντυπωσιακη οπως βαρεθηκα να διαβαζω συνεχεια ! Γνωμη μου και οσο αφορα τα σπυρακια μου φαινετε οτι κατι αλλοι βγαζουν και οταν δεν συμφωνεις μαζι τους γινονται προσβλητικοι και αυθαδεις .....Και καλο θα ηταν να μας δειξουν και φωτο απο τις δικες τους συσκευες και εμπειρια γιατι απο λογια ......φτανει .
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Όχι εσείς το έχετε παρακάνει σε κάθε θέμα μπαίνετε και βγάζετε τα απωθημένα σας για την οποιαδήποτε εταιρεία δεν με ενδιαφέρει η Sony η Samsung η LG η οποίαδηποτε εταιρεία, και εγώ έχω περάσει και απο τις 3 απο το 2016 μέχρι σήμερα, και εχω την ανάλογη εμπειρία στο θέμα ( άλλαξα 10 τηλεόρασεις απο το 2011 και μετά, και ολη μερα τις μελέτω και τις βλέπω απο κοντά, με 0 μειωπεια ) κατά πάσα πιθανότητα θα πάρω Samsung το Black friday , το ίδιο θα έκανα μαζι σου, η με τον οποιαδήποτε έγραφε, είτε για lg είτε για Samsung, σεβαστή η άποψη σου για το συγκεκριμένο μοντέλο, γράψε το σαν άποψη, μην το επιβάλεις, γιατί είτε το γουστάρεις είτε όχι είναι απο τις κορυφαίες Led τηλεόρασεις, στο κόσμο το 2018 πίσω απο την qled 9 σειρά αυτή τη στιγμή, δεν είναι προπαγάνδα, δεν είναι ψέμα, και πρέπει να ειπωθεί στον εκάστοτε επιδοξο αγοραστή, , όλος ο κόσμος το λέει, δεν μπορούμε να μην το προτείνουμε σαν λύση, που ξέρω εγω τώρα πιος είσαι εσυ και τι συμφέροντα εξυπηρετείς? Αν είχα φανμποιστικη άποψη, εγω θα ήμουν λάθος, δεν εχω όμως ρε γμτ, προτείνω τα πάντα. Και ούτε περνώ το μέρος καμίας sony που μου συμπεριφερθηκε σκαρτα στο σέρβις τις, σαν καταναλωτης, , Θα πολεμισω για εσένα, και για τον οποιοδήποτε να γράψει την άποψή του, για το οπουδήποτε μοντέλο, δεν σου αρέσει ρε φίλε είναι μέτρια σαν εικόνα γραφτό κάτω, μην το επιβάλεις όμως μονολεκτικα , αυτό δεν το δέχομαι.


Γράψε κάτω την άποψή σου όμορφα και ωραία φιλε, γιατί δεν σου αρέσει που χάνει, γιατί είναι μέτρια κτλ και τι προτείνεις εσύ, αυτο το δέχεται ο οποιαδήποτε. Το ίδιο θα έλεγα είτε έγραφες και Samsung που παρεμπιπτόντως θα το τονίσω για δεύτερη φορά το Black friday θα πάρω qled τηλεόραση, έναντι αυτής που θεωρείς εσυ μέτρια. Στα ίδια λεφτά είναι και η δυο πολύ καλές απλά εγω θα πάρω qled. Δεν είναι περίεργο αυτό, αλλά κατά βάθος σωστό απο κάποιο που σέβεται τα αποτελέσματα τις αγοράς, που είναι μέτρια, στο μαύρο τις? Στο contrast τις?? Στη κίνηση τις??στα φυσικά χρώματα τις. Ναι είπαμε καμία qled δεν κοντεύει oled τηλεόρασεις αλλά υπάρχουν και τα κορυφαία μοντέλα.


Τώρα οταν θα μου έρθει η Samsung ,να σου δείξω τον χώρο μου εδώ στο σπίτι ολοκληρωμένο, χωρις λογια οπως λες ,( εκτός αν θες να το κάνω τώρα που δεν εχω πρόβλημα να αποδείξω το οτιδήποτε λέω) που αποτελείται απο 65 άρα sony, 55 άρα Samsung ( είχα και 70 άρα samsung το 2016 και την πουλήσα) ειχα και 65 αρα lg την πουλήσα και αυτή, για να αγοράσω Samsung qled τώρα το Black friday. Όπως βλέπεις πέρασα απο όλες τις γνωστές εταιρείες , Black friday θα σου στείλω φωτογραφικό υλικό, να σου αποδείξω οτι θέλεις να δεις. Και απο Philips πέρασα οταν ήταν στα φόρτε τους, και απο pioneer plasma , και απο jvc, και απο Loewe Γερμανική εταιρεία τηλεόραση αν την έχεις ακουστά, και απο grundig.
 
Last edited by a moderator:

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Μα ο σκοπός του φόρουμ είναι να βοηθήσουμε εδώ τα παιδιά που ψάχνουν τηλεόραση, εχω απόκτηση αρκετές γνώσεις στο θέμα τα τελευταία χρόνια ειδικά, δουλεύα σε εταιρεία χρόνια, τροφοδοτουσαμε ξενοδοχεία με τηλεόρασεις ,pay tv κτλ, έρχεται ο οποίοςδηποτε μονολεκτικα να μας λέει , οχι παλι αυτό το μοντέλο 9 σειρά sony, εντομεταξυ προτείναμε 4-5 μοντέλα ο κάθε ένας, ολων εταιριών 😂 , δικαιολογα το ρε φίλε, οπως είπα και πιο πάνω, θα πολεμισω εγω για εσένα, και για το οποιαδήποτε παιδί γράψει την άποψη του, και δεν το αφήνουν, ένα προϊόν που κατά γενικη ομολογια τα πήγε καλά και την ιδια άποψη έχουν και η admin εδω του φόρουμ για το συγκεκριμένο μοντέλο. Και μετά να μου λέει εχω αποδείξει εδω στο φόρουμ οτι δεν εχω πρόβλημα με την sony, και εχω εμπειρία στο θέμα, οι αλλοι μονο λόγια, λες και έχει σημασία τι έχει ο κάθε ένας, η απευθύνεται σε εμένα, ( εντομεταξυ εγω είμαι απο Κύπρο, αλλη αγορά αλλη χώρα, 2000 ευρώ μισθό περνώ, πέρασε η κρίση σε μας, την ξεπερασαμε και πάλι λεφτα πολλά, δηλαδή ο σκοπός είναι να βάζω εδω καθε χρόνο την τηλεόραση που αλλάζω, περνάω ενα διάστημα μαζί τους και τις πουλάω, αντε δυο βδομάδες θα παρω Samsung, και θα βγάλω φωτογραφικό υλικό όλο το χώρο μου, ξέρεις να έχουμε και μια δύναμη εμπειρίας, κατά τον φίλο.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Ναι πολύ σωστά αυτός είναι ο σκοπός του φόρουμ. Λέω απλά ....λίγο πιο χαλαρά.....προσπαθώ να προλάβω πιθανές εντάσεις κτλ. Όλοι μαζί να κουβεντιάζουμε και να μαστε μια όμορφη διαδικτυακή παρέα.
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Εννοείται αυτό, δεν είναι καλές οι εντάσεις, γιατί το φόρουμ εδω έχει αποδείξει οτι είναι ποιοτικό, εγω σέβομαι και τον φίλο πιο δεν γνωριζόμαστε μεταξύ μας, δεν υπάρχει λόγος για εγωισμους. Εγώ γράφω πολλά, και θα συνεχίσω να το κάνω. Μοιραζόμαστε ολοι τις γνώσεις μας. Εννοείται εδω υπάρχουν άτομα, που γνωρίζουν περισσότερα, απο εμένα. Υπάρχουν reviews για την κάθε τηλεόραση, είναι εκεί τα διαβάζουμε, και μεταφέρουμε απόψεις για να κάνουν οι επιδοξοι αγοραστές την καλύτερη επιλογή.
 

danorfias

New member
22 September 2012
6
Έχω και εγώ το ίδιο δίλημμα samsung 55Q6FN όμως όχι την Q6FN ή την LG 55sk8500
Επίσης ένα άλλο δίλημμα που έχω είναι αν θα την αγοράσω τώρα ή black friday.Τα media markt μέχρι 15-11 έχουν δωρεάν τη 5ετη εγγύηση. Τα διάφορα ιντερνετικα καταστήματα έχουν μεν χαμηλες τιμές αλλά δεν κάνουν επέκταση εγγύησης πχ LG 979 ευρώ electroholic vs 1099 ευρώ media .Ακόμη και να υποθέσουμε ότι κατεβαίνει αρκετά η τιμή δεν θα έχω την παραπάνω εγγύηση που θέλω οπωσδήποτε.Μίλησα με την LG και την samsung μπας και μπορέσω να αγοράσω από αυτούς την επέκταση αλλά δυστυχώς σε όποια προϊόντα δεν είναι δικά τους δεν το κάνουν.
Επειδή μέχρι την Πέμπτη πρέπει να έχω αποφασίσει LG 55sk8500 ή samsung 55Q6FN ,αγορά τώρα με 5ετη εγγύηση ή black Friday σας παρακαλώ ας με βοηθήσει κάποιος!!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά TV 55" Samsung Q7FN - LG SK8500

Περίμενε, έστω και αν "ρισκάρεις". Αν όχι στο τέλος Νοεμβρίου, μπορεί να βρεις μια (τουλάχιστον) καλή λύση εντός 2018.
 

danorfias

New member
22 September 2012
6
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Μεταξύ samsung 55Q6FN και LG 55sk8500 ποια προτείνεις?