Sony VPL-VW11HT

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

makis37

New member
11 October 2008
35
Καλημέρα στην παρέα -bye-

Πρόσφατα απόκτησα έναν sony vw11ht. τον αγόρασα σε πολύ χαμηλή τιμή και μιάς και μου είχε μείνει απωθημένο η αγορά ενός προτζέκτορα , τον πήρα. Το ξέρω ότι είναι πολύ παλιό μοντέλο. ( 2003 )

https://www.projectorcentral.com/Sony-VPL-VW11HT.htm

Η λάμπα έχει 1250 ώρες άρα λογικά σιγά σιγά βαδίζει προς το τέλος της ζωής της ( είχε ενεργοποιημένο το cinema black mode ) για εξοικονόμηση ζωής της λάμπας.
Επειδή ο συγκεκριμένος δέν έχει είσοδο hdmi, παράγγειλα απο ebay αυτό :

https://www.aliexpress.com/item/201...525.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.406a4c4dNaFbNd

Ποιό πανί να αγοράσω για θέαση μέσα ή και έξω απο το σπίτι ? Το gain factor στο πανί πρέπει να είναι υψηλό για τα 1000 lumen που βγάζει?

Οι βάσεις τοίχου είναι όταν λένε universal, εννοούν οτι κάνουν για όλα τα μηχανήματα?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Καλημέρα και σε σένα!
Ο προβολέας που πήρες παρόλο πολύ παλιό μοντέλο, παίζει ακόμα και με τα σημερινά δεδομένα μια χαρά (ιδιαιτέρως αν είναι προσεγμένος από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη).
Λόγω των πολύ χαμηλών lumen (τα 1000 είναι ονομαστικά, γύρω στα 300 βγάζει πραγματικά υποθέτω) θα σου πρότεινα οθόνη στις διαστάσεις τις παρακάτω
https://www.centralshop.com.gr/mts-84-4-3-ilektriki-othoni-provolis-84-170x130cm
(η συγκεκριμένη έχει και gain 1.1, μια χαρά για την περίπτωση σου δηλαδή)
Ναι, universal εννοούν βάση που οι βραχίονες της μετακινούνται ωστε να ταιριάζουν σε πολλούς προβολείς..
Καλές προβολές.
 

makis37

New member
11 October 2008
35
Ευχαριστώ nik.

όσον αναφορά την λάμπα τώρα.
Είδα στο ebay οτι υπάρχει λάμπα σκέτη , και υπάρχει και όλο το σετ μαζί με τη βάση της ( αρκετά πιό ακριβή εννοείται )
Είναι αξιοπιστες αυτές ? ( γιατί η γνήσια λάμπα κάνει όσο αγόρασα το μηχάνημα x 4 φορές ) !
 

makis37

New member
11 October 2008
35
Thx tego

Περισσότερες πληροφορίες πού μπορώ να βρώ για τον συγκεκριμένο ( throw ratio, πραγματικά lumen .. )
Είναι παλιός και δέν υπάρχουν αναφορές και link για αυτόν. :BDBDG54:
 
19 June 2006
35,671
Θα σου πρότεινα, αν μπορείς να διαθέσεις 20-25 ευρώ, να αγοράσεις ένα φωτόμετρο και έτσι θα έχεις απάντηση και ένα πολύ καλό και χρήσιμο εργαλείο.
 

makis37

New member
11 October 2008
35
Καλημέρα στην παρέα και πάλι.

Επειδή διαβάζω διάφορους τρόπους μέτρησης φωτεινότητας και "πατέντες" μέτρησης , έχω μπερδευτεί ,

ποιός είναι ο πιό σωστός τρόπος για να μετρήσω τη φωτεινότητα του συγκεκριμένου?

Πήρα το φωτόμετρο που προανέφερα..
 

Φίλιππος1

Established Member
7 February 2011
105
Εγώ, για να κάνω τα πράγματα πιο απλά, θα έβλεπα στην πράξη χωρίς να χρησιμοποιήσω φωτόμετρο πόσες ίντσες μπορεί να δώσει ο προβολέας προβάλλοντας σε έναν άσπρο τοίχο.
 

Φίλιππος1

Established Member
7 February 2011
105
Για λάμπα μπορείς να δεις και:

https://www.hcinema.de/lampen/shop-en.php?id=d3930

Έχω αγοράσει τέτοια λάμπα από αυτούς, για άλλον προβολέα βέβαια, και είμαι ευχαριστημένος. Την έχω περίπου ένα χρόνο και έχει 700 ώρες μέχρι τώρα.

Για το θέμα της τιμής, βλέπεις αν σε συμφέρει.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Sony VPL-VW11HT

Καλημέρα στην παρέα και πάλι.

Επειδή διαβάζω διάφορους τρόπους μέτρησης φωτεινότητας και "πατέντες" μέτρησης , έχω μπερδευτεί ,

ποιός είναι ο πιό σωστός τρόπος για να μετρήσω τη φωτεινότητα του συγκεκριμένου?

Πήρα το φωτόμετρο που προανέφερα..


Βάζεις από το player που χρησιμοποιείς μια λευκή καρτέλα στον προβολέα και πατάς pause. Ακουμπάς το φωτόμετρο στην οθόνη να βλέπει προς τον φακό σε 9 σημεία (τρία κεντρικά, τρία ψηλά και τρία χαμηλά) και παίρνεις μετρήσεις. Οι μετρήσεις θα είναι σε LUX. Αν θέλεις, τις ανεβάζεις εδώ και βοηθάμε.
 

makis37

New member
11 October 2008
35
Τελικά πρόλαβα να κάνω τις μετρήσεις που είπες και τις ανεβάζω.
Λοιπόν ο προβολέας κάθεται στα 3,2 μέτρα απο τον τοίχο.
Η διάμετρος είναι 83,5 ιντσες
Μου έδωσε μετρήσεις με το cinema black on τις εξής :

64 65 60

74 75 65

78 80 70

και με το cinema black off είναι:


90 88 83

100 100 88

104 105 90

Αυτό που πρόσεξα είναι οτι το λευκό στο πάνω μέρος της οθόνης είναι πιό βρώμικο σε σχέση με χαμηλά και κεντρικά της οθόνης.

Μήπως χρειάζεται καθάρισμα ή έχει να κάνει με τις ώρες της λάμπας αυτό?
 
19 June 2006
35,671
Και τα δύο. Το μηχάνημα βγάζει ελάχιστο φως.

Όταν λες διάμετρο, εννοείς διαγώνιο? Αυτό το φως δίνει σε 80 ίντσες?

(μέτρησε το πλάτος και το ύψος σε εκατοστά)
 

makis37

New member
11 October 2008
35
Re: Απάντηση: Sony VPL-VW11HT

Διαγώνιο εννοούσα ναι.Η προβολή έγινε σε λευκή καρτέλα μέσω μιάς σελίδας στο ιντερνετ.Μέτρησα το κάδρο διαγωνίως και μου έβγαλε 83.5 ιντσες.Το κάδρο ήταν 16:9
Πόσταρα τις μεγαλύτερες τιμές στο φωτόμετρο που είδα στα σημεία.Η μέτρηση ειναι lux.Το φωτόμετρο είναι αυτό που αναφέραμε πιο πάνω.
Να επιχειρήσω άνοιγμα στο μηχάνημα και καθάρισμα?Η λάμπα έχει 1260 ώρες.
 

makis37

New member
11 October 2008
35
Re: Απάντηση: Sony VPL-VW11HT

Τον άνοιξα και τον καθάρισα μόνος μου.
Το μηχάνημα ζωντάνεψε ! :drummer: