Samsung QE75Q9FN vs 65" Q900R 8K

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
Θέλω γνώμες και βοήθειά τι θα διαλεγατε Και γιατί???



Θέλω γνώμες και βοήθειά τι θα διαλεγατε Και γιατί υπέρ κατά......
 
Last edited by a moderator:

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: samsung qe75q9fn vs 65" Q900R 8K

Πέρα από τα γνωστά που θα γραφτούν για το 8Κ (δεν υπάρχει περιεχόμενο)...
Δεν νομίζω να υπάρχουν ακόμα reviews για να ξέρουμε πως συμπεριφέρεται η Q900R
Το μόνο που έχω δει μέχρι στιγμής είναι αυτό https://www.youtube.com/watch?v=LtkGM7H6Kq8
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: samsung qe75q9fn vs 65" Q900R 8K

Επειδή παρακολουθώ κι εγώ την 8K καθώς ένα πουλάκι που την είδε από κοντά μου είπε ότι κάνει τρομερό upscaling θα σου έλεγα αν αντέχεις το οικονομικό να την λάβεις υπόψη σου σαν αγορά.
Βέβαια υπάρχουν και οι OLED που θα έλεγα να κοιτάξεις εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος που δεν θες αυτή την τεχνολογία.

Reviews η Q900R έχει ήδη αρκετά.

https://www.digitallife.gr/samsung-...nas-kai-tin-technologia-8k-ai-upscaling-47352
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: samsung qe75q9fn vs 65" Q900R 8K

Καλύτερα να πάρεις ένα κορυφαίο μοντέλο που κυκλοφορεί ήδη στην αγορά εδώ και ένα χρόνο παρά να δοκιμάσεις μια νέα τηλεόραση για την οποία δεν γνωρίζεις τίποτα. Άλλωστε όπως έχει γράψει και ο JL το native contrast της 8Κ, θα είναι περίπου το μισό των αντίστοιχων 4K VA πάνελ.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Απάντηση: samsung qe75q9fn vs 65" Q900R 8K

Επειδή παρακολουθώ κι εγώ την 8K καθώς ένα πουλάκι που την είδε από κοντά μου είπε ότι κάνει τρομερό upscaling θα σου έλεγα αν αντέχεις το οικονομικό να την λάβεις υπόψη σου σαν αγορά.
Βέβαια υπάρχουν και οι OLED που θα έλεγα να κοιτάξεις εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος που δεν θες αυτή την τεχνολογία.

Reviews η Q900R έχει ήδη αρκετά.

https://www.digitallife.gr/samsung-...nas-kai-tin-technologia-8k-ai-upscaling-47352

προσωπικά δεν έχω βρει κάποιο review με μετρήσεις και συγκεκριμένη μεθοδολογία (όπως πχ στο rtings.com)
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Re: Απάντηση: samsung qe75q9fn vs 65" Q900R 8K

προσωπικά δεν έχω βρει κάποιο review με μετρήσεις και συγκεκριμένη μεθοδολογία (όπως πχ στο rtings.com)

Νομίζω όλα τα reviews που κυκλοφορούν είναι σε μοντέλο που έδωσε η samsung για το review με κλειδωμένα πολλά settings με αποτέλεσμα να μην μπορεί να γίνει calibration.
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Απάντηση: samsung qe75q9fn vs 65" Q900R 8K

Εύκολη απάντηση για εμένα θα διάλεγα την samsung qe75q9fn που ξέρω και reviews τις την μελέτησα, η αλλη η τηλεόραση πέραν που 8k δεν ξέρω και πολλά πράματα ακόμη, εγώ παίζω και Hi end pc gaming, ήμουν κάτοχος asus strix 1080ti, και την πουλήσα και περιμένω να μου έρθει evga 2080ti rtx, με sli μπορω να παίξω σε αυτή την ανάλυση παιχνίδια :) αλλά δεν νομίζω να είναι ο καιρός τις ακόμα στη αγορά, όπως είπα αν κρατάς λεφτά και φτιάξεις τούμπανο pc θα δεις αυτή την ανάλυση, υλικό ταινίες κτλ δεν νομίζω να υπάρχουν δεν ακουσα καν. Οπόταν θα πήγαινα στη qled, που αυτή την στιγμή η είναι η κορυφαία τηλεόραση LED, πίσω απο τα oled μοντέλα.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: samsung qe75q9fn vs 65" Q900R 8K

3000nits /4000 δεν λέει κάτι???
Πως δεν λεει. Θα βαζεις HDR, θα σου πεταει κανα δυο nits φως στο μαυρο και θα γινονται ολα σταχτη. :D
Σορυ, ηθελα να τη θαψω, για να παρω τη μπουκια απο το στομα του JL_?. (Hdr hater) :D
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: samsung qe75q9fn vs 65" Q900R 8K

Λίγες μέρες για να δούμε αν θα αλλάξουν οι τιμές σε αυτά τα μοντέλα.....
Πάντως τα λόγια είναι περιττά....



https://www-pocket--lint-com.cdn.am...ung/145989-samsung-8k-tv-review-q900-led-85in

"We measured the peak brightness at over 3000 nits on this 85-inch review sample, although Samsung assures us that the final retail units will be capable of over 4000 nits."

Καλα αφου σκεφτηκαν να μετρησουν, γιατι δεν πηραν μετρησεις και σε αλλους τομεις. ? Γιατι η ολη παρουσιαση δαν διαφημιστικο φυλλαδιο μου ακουγεται.
Contrast, δεν μετρησαν. Μετρηση HDR δεν εκαναν. Καλο ειναι το Peak στα 3000 nits, αλλα τι να το κανω αν το μαυρο μου το κανει φωτεινο γκρι. ? Και παραδοξως οσοι την ειχαν στα χερια τους και εγραψαν αυτα τα αρθρα, κανενας δεν πηρε μια μετρηση.
Δεν πειραζει, ουδεν κρυπτον υπο τον ηλιον των 3000 nits. Αργα ή γρηγορα θα μαθουμε.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: samsung qe75q9fn vs 65" Q900R 8K

:idea:
Όταν Θα κάνει review ο Isildur
Ποιον. αυτον με τη βιλα στις αλπεις που ειχε γεμισει το σπιτι του με 88αρες QLED και την OLED την ειχε για να παιζουν tetris τα παιδια. ?
Που τον θυμηθηκες αυτον τωρα. ?
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: samsung qe75q9fn vs 65" Q900R 8K

Ο Μανώλης που την έχει δει από κοντά δεν ομιλεί? :p

Πάντως θα είναι και στην έκθεση εικόνα-ήχος αλλά δεν ξέρω ποιο μέγεθος.
 

panpan

Established Member
5 July 2006
200
Απάντηση: samsung qe75q9fn vs 65" Q900R 8K

Ο κυριος Καστρουνης θα ηθελα να σχολιασει σχετικα με την αποδοση την φωτεινοτητα τα χρωματα το μαυρο της 8k ....παντως νομιζω οτι η καλυτερη αγορα για οποιον θελει Q ειναι η Q9 4k που εχει πεσει και η τιμη της και λογω πανελ και λογω hdr , παρα να παει σε 8k ( εκτος και αν βγαζει ματι σε εικονα ) γιατι ειναι πανακριβη και με αυτα τα χρηματα παιρνεις και πολυ καλη τηλεοραση και προτζεκτορα και εισαι αρχοντας...
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Re: samsung qe75q9fn vs 65" Q900R 8K

Που τον θυμηθηκες αυτον τωρα. ?

Δεν τον θυμήθηκα …απλά δεν τον ξέχασα (κι απ’ ότι βλέπω ούτε εσύ).:flipout:

Αλλά τι να πρωτοθυμηθεί κανείς, βίλες στις Άλπεις, αντιγραμμένες φωτογραφίες σαλονιών από το διαδίκτυο, διπλούς λογαριασμούς, χειροκροτητές, μέχρι κι από το ίδιο pc έγραφαν μερικοί και έλεγαν μπράβο ο ένας στον άλλο, και τι καλά που τα λες κ.λ.π. προσποιούμενοι ότι δεν γνωρίζονται, τεσπα ούτε οι πρώτοι, ούτε οι τελευταίοι είναι.

Το ζητούμενο είναι να μην νομίζουν μερικοί ότι έχουμε κοντή μνήμη και ξεχνάμε εύκολα.

Κατά τη γνώμη μου, καλώς ή κακώς, η Αγορά Τηλεόρασης πάντα ήταν, είναι και θα είναι η κατηγορία της “φωτοβολίδας”, του “ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε” και το προπύργιο του fanboyσμου (το είχαμε συζητήσει με τον JL_?, τότε που την κάναμε ξεχωριστή υποκατηγορία).

Στα νήματα τούτης της υποκατηγορίας των τηλεοράσεων έχουν γραφτεί οι μεγαλύτερες μπούρδες, αλλά και πολλές αξιόλογες και τεκμηριωμένες απόψεις από σοβαρά μέλη (κατά την κρίση μου), που πραγματικά προσπάθησαν και προσπαθούν να βοηθήσουν τους υποψήφιους αγοραστές.

Η φύση της κατηγορίας είναι λογικό να προσελκύει νέα μέλη ιδιαίτερα σε περιόδους εκπτώσεων, τα οποία, εννοείται ότι, δεν οφείλουν να γνωρίζουν το “παρελθόν” του καθενός που θα καταθέσει κάποια άποψη.

Θεωρώ ότι, ένα κλικ πάνω στο όνομα του κάθε μέλους και ένα κλικ στο View Forum Posts, μας παρουσιάζει ένα μικρό δείγμα της εν γένει παρουσίας του στο forum, ώστε να μπορέσουμε να αξιολογήσουμε τα γραφόμενά του και να τα λάβουμε υπόψη μας ή να τα προσπεράσουμε.

:ernaehrung004: -bye-
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: samsung qe75q9fn vs 65" Q900R 8K

Δεν ξερω αν ο Μανωλης την μετρησε, αν δοκιμασε να την καλιμπραρει (κατι διαβασα για κλειδωμενα settings σε αυτες που δοθηκαν για preview) ή αν του εθεσαν καποιον ορο να μην αναφερει τυχον τιμες σε διαφορες παραμετρους.

Ειμαι περιεργος για το αν ισχυει αυτο που λεει ο JL_? πως αυτο το μοντελο θα εχει ακομα μικροτερη αντιθεση απο την 4Κ .
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: samsung qe75q9fn vs 65" Q900R 8K

Ο κυριος Καστρουνης θα ηθελα να σχολιασει σχετικα με την αποδοση την φωτεινοτητα τα χρωματα το μαυρο της 8k ....παντως νομιζω οτι η καλυτερη αγορα για οποιον θελει Q ειναι η Q9 4k που εχει πεσει και η τιμη της και λογω πανελ και λογω hdr , παρα να παει σε 8k ( εκτος και αν βγαζει ματι σε εικονα ) γιατι ειναι πανακριβη και με αυτα τα χρηματα παιρνεις και πολυ καλη τηλεοραση και προτζεκτορα και εισαι αρχοντας...

Καλησπέρα σας,

σχετική αναφορά έχω κάνει εδώ

Σε ενα εκθεσιακο περιβάλλον δεν ειναι ευκολο να συγκρίνεις τηλεοράσεις αλλά αυτό που μπορώ να πω έιναι ότι δίπλα δίπλα η Q9 με την Q900 είχαν διαφορά υπέρ της δεύτερης.
Η Q900 είναι η μοναδική τηλεόραση, ανεξαρτητως αναλύσεως, που μπορεί να φτάσει τα 4.000nits. Μάλιστα την είδα κόντρα με το κορυφαίο monitor της Sony BVM-X300 V2.

Περιμένω δείγμα για μετρήσεις.
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: samsung qe75q9fn vs 65" Q900R 8K

Δεν ξερω αν ο Μανωλης την μετρησε, αν δοκιμασε να την καλιμπραρει (κατι διαβασα για κλειδωμενα settings σε αυτες που δοθηκαν για preview) ή αν του εθεσαν καποιον ορο να μην αναφερει τυχον τιμες σε διαφορες παραμετρους.

Ειμαι περιεργος για το αν ισχυει αυτο που λεει ο JL_? πως αυτο το μοντελο θα εχει ακομα μικροτερη αντιθεση απο την 4Κ .

Η αλήθεια είναι ότι μία μέρα πριν την παρουσίαση είχα την ευκαρία να μιλήσω με τους τεχνικούς της Samsung αλλά και κάτι Αμερικάνους colorist αλλά δυστυχώς έχω υπογραψει σύμφωνο εχεμύθειας.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: samsung qe75q9fn vs 65" Q900R 8K

Σε ενα εκθεσιακο περιβάλλον δεν ειναι ευκολο να συγκρίνεις τηλεοράσεις αλλά αυτό που μπορώ να πω έιναι ότι δίπλα δίπλα η Q9 με την Q900 είχαν διαφορά υπέρ της δεύτερης.
Η Q900 είναι η μοναδική τηλεόραση, ανεξαρτητως αναλύσεως, που μπορεί να φτάσει τα 4.000nits.

Η 85άρα... :rolleyes:

Είχες την ευκαιρία να δεις και τις μικρότερες Μανώλη;