Ψαχνω 65αρα, ποια

john-2018

New member
13 November 2018
14
Αναμεσα σε αυτες τις δυο ποια προτείνετε https://www.skroutz.gr/comparelists/12?compare=15763809,14696156 , Βασικα πριν γραψω το 1ο μου thread εδω εψαξα λιγο το forum και ειδα τι περιπου ειναι βατό για μενα, με αποσταση θεασης τα 3-4μετρα eimai kala me 65", χρησιμότητα τηλεόρασης --πολλα αθλητικα...ποδοσφαιρα, μπασκετ κλπ, λιγο gaming, και ταινιες, διαβασα οτι πρεπει να παω σε 100hz το ελάχιστο αν παω σε led panel ή μετα να επιλεξω qled τεχνολογια ή oled που ειναι ποιο ψηλα σε τιμη απ την qled, με ταβανι λοιπον τα 1500 πιστευω οτι αυτες οι δυο ειναι μια καλη λυση, το θεμα ειναι να παρω την 100hz lg 8500 ή την samsung qled ή υπαρχη ποιο φθηνη λυση συμφωνα με αυτα που λεω και δεν την ξερω, τι λετε
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Ψάχνω 65άρα

1ο: Οι QLED είναι LCD.
2o: Οι 65" OLED είναι εκτός budget, άρα και εκτός συζήτησης.
3ο: Αν σε ενδιαφέρει η θέαση 4Κ υλικού, οι 65" είναι λίγες για τέσσερα μέτρα απόσταση θέασης.

Καταληκτικά: Αν δεν βιάζεσαι, να παρακολουθείς την τιμή και για τη Sony XF8305.
 

john-2018

New member
13 November 2018
14
Απάντηση: Ψάχνω 65άρα

Ειμαι στα 3 μετρα, τωρα το μετρησα, 2,9μ για την ακριβεια. Για την 8500 τι λες?
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q6fn-q6f-q6-2018 Για την χρήση που την θες πολυ καλη η qled που επελεξες , πιο πανω μπορείς να διάβασεις ο ίδιος ενα review τις,την είδα και σε Gaming χρηση πολύ καλή εικόνα, τα πήγε και πολύ καλά σε γενική χρήση , έχει χαμηλό input lag για Gaming, 100 αρι πάνελ η 65 ρα κατάλληλο για αθλητικά, καλό μαύρο και contrast οτι πρέπει για ταινίες και σειρές, μια χαρα επιλογή φυσικά και η συγκεκριμένη sony που σου είπε ο Μιχάλης 70 άρα με va panel, γιατί 4 μέτρα απόσταση θες μεγάλα μεγέθη, είναι λίγη 65 άρα. Για την LG τώρα που έβαλες πιο πανω , είναι μια μια καλή τηλεόραση η συγκεκριμένη, nano cell panel , αλλά με ips, αν η θέαση σου είναι με ανοικτά τα φώτα, κτλ τότε μπαίνει και αυτή σαν επιλογή, αν όχι μακριά, λόγω τον μέτριων μαύρων που έχει η ips τηλεόραση γενικά και χαμηλό contrast σε σχέση με μια va panel τηλεόραση. Όπως την qled ( που είναι Led στη ουσια, η την συγκεκριμένη sony που σου προτείνει ο Μιχάλης. Με κλειστά τα φώτα θα απογοήτευτεις με την συγκεκριμένη lg, η με κάποια αλλα μοντέλα sony που έχουνε ips panel, και η Samsung pls panel, φυσικά δεν ξέρω τωρα τι τηλεόραση έχεις, αν έχεις εμπειρία απο ips, με va panel θα πας στο φεγγάρι 😉 και με oled τηλεόραση σε άλλους γαλαξίες 😂
 

john-2018

New member
13 November 2018
14
https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q6fn-q6f-q6-2018 Για την χρήση που την θες πολυ καλη η qled που επελεξες , πιο πανω μπορείς να διάβασεις ο ίδιος ενα review τις,την είδα και σε Gaming χρηση πολύ καλή εικόνα, τα πήγε και πολύ καλά σε γενική χρήση , έχει χαμηλό input lag για Gaming, 100 αρι πάνελ η 65 ρα κατάλληλο για αθλητικά, καλό μαύρο και contrast οτι πρέπει για ταινίες και σειρές, μια χαρα επιλογή φυσικά και η συγκεκριμένη sony που σου είπε ο Μιχάλης 70 άρα με va panel, γιατί 4 μέτρα απόσταση θες μεγάλα μεγέθη, είναι λίγη 65 άρα. Για την LG τώρα που έβαλες πιο πανω , είναι μια μια καλή τηλεόραση η συγκεκριμένη, nano cell panel , αλλά με ips, αν η θέαση σου είναι με ανοικτά τα φώτα, κτλ τότε μπαίνει και αυτή σαν επιλογή, αν όχι μακριά, λόγω τον μέτριων μαύρων που έχει η ips τηλεόραση γενικά και χαμηλό contrast σε σχέση με μια va panel τηλεόραση. Όπως την qled ( που είναι Led στη ουσια, η την συγκεκριμένη sony που σου προτείνει ο Μιχάλης. Με κλειστά τα φώτα θα απογοήτευτεις με την συγκεκριμένη lg, η με κάποια αλλα μοντέλα sony που έχουνε ips panel, και η Samsung pls panel, φυσικά δεν ξέρω τωρα τι τηλεόραση έχεις, αν έχεις εμπειρία απο ips, με va panel θα πας στο φεγγάρι ο˜‰ και με oled τηλεόραση σε άλλους γαλαξίες ο˜‚
H QLED εχει VA panel? Γενικος δεν ξερω ποιες εχουν va panel, δεν ξερω άλλα εχω ενα ψιλοκολλημα με τις lg, άλλα και η sum qled δεν με χαλαει, το θεμα ειναι ποσο θα πεσουν στα black fridey?
Eκανα εγγραφη και δεν μου εχει ερθει καμια προσφορα στο mail απο κοτσο, publick, και απο plaisio για τα bf, ποτε θα ερθουν αυτα?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Ψάχνω 65άρα

Πάμε πάλι: oι QLED είναι LCD. Οι LCD - που πλέον διαθέτουν LED λάμπες - χωρίζονται σε δύο βασικούς τύπους από panels: VA και IPS. Ανάλογα με την εταιρεία και τη διαγώνιο, οι τηλεοράσεις διαθέτουν κάποιον από αυτούς τους τύπους. Για παράδειγμα, οι LG και δη οι 49" έχουν IPS panels. Από την άλλη, υπάρχουν και περιπτώσεις με panel lottery, όπως διάφορες Samsung στις 55", όπου ένα μοντέλο διατίθεται στην αγορά με διαφορετικά panels. Για τις εκπτώσεις της Black Friday να περιμένεις διαφημίσεις και newsletters (με προϊόντα) την εβδομάδα της Black Friday, δηλαδή την επόμενη.
 

john-2018

New member
13 November 2018
14
Απάντηση: Ψάχνω 65άρα

Εν παση περίπτωσή, για πολλα αθλητικα, λιγο gaming, ταινιες, ποια 65αρα προτείνετε με max τα 1500 ?
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
γιατι δε κοιτας την sony 70XF83 που τώρα έχει 1900 αλλα καθόλου απίθανο να πάει 1500 σε κάποια έκπτωση η black friday?
και μην βασίζεσαι στο skroutz...
την 70xf83 δεν την βγάζει καν παρολο που την εχει ο kotsovolos που κανονικα ειναι στο skroutz...
ασε που plaisio, public, mediamarkt κλπ δεν ειναι μεσα
 

john-2018

New member
13 November 2018
14
Απάντηση: Re: Ψαχνω 65αρα, ποια

γιατι δε κοιτας την sony 70XF83 που τώρα έχει 1900 αλλα καθόλου απίθανο να πάει 1500 σε κάποια έκπτωση η black friday?
και μην βασίζεσαι στο skroutz...
την 70xf83 δεν την βγάζει καν παρολο που την εχει ο kotsovolos που κανονικα ειναι στο skroutz...
ασε που plaisio, public, mediamarkt κλπ δεν ειναι μεσα

την εχει εδω https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/186087-sony-kd70xf8305-70, ειναι εκτος buget, +400 απ οτι ελεγα να δωσω, η συγκεκριμενη πάντως λεει 800hz ρυθμος αναννεωσης, τωρα ποσα ειναι ποιος ξερει. Τι panel εχει η συγκεκρινεμη?
Παντως +5 ιντζες απ τις 65αρες που βλεπω αξιζει αν πέσει 300-400
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Ψάχνω 65άρα

την εχει εδω https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/186087-sony-kd70xf8305-70, ειναι εκτος buget, +400 απ οτι ελεγα να δωσω, η συγκεκριμενη πάντως λεει 800hz ρυθμος αναννεωσης, τωρα ποσα ειναι ποιος ξερει. Τι panel εχει η συγκεκρινεμη?
Παντως +5 ιντζες απ τις 65αρες που βλεπω αξιζει αν πέσει 300-400

Αν δεν βιάζεσαι, να παρακολουθείς την τιμή και για τη Sony XF8305.

...

Πιθανώς, θα πάει (ξανά) κάτω από 1500 ευρώ, μέχρι το τέλος της χρονιάς. VA panel, 100 Hz.
 

john-2018

New member
13 November 2018
14
Προσφορά lg 65' oled στον Κοτσο της πολης μου στην βοιωτια, εκθεσιακο κομματι αυτο εδω https://www.skroutz.gr/s/10781886/LG-OLED55B7V.html?from=catspan&keyphrase=55b7v#reviews το δινει 1500 και μου λέει να το συζητήσει να μου το παει 1400 , εγω του ειπα για 1200 , μου ειπε μαλιστα οτι το εχει μόνο 3 μηνες στην εκθεση. Ειδα τωρα οτι ειναι μοντελο του 2017, οπότε ψεματάκι να το εχει λιγότερο από 10 μήνες στην έκθεση. Μου εδωσε και γραπτη προσφορα.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Ψάχνω 65άρα

Με δύο χρόνια (τουλάχιστον) επίσημη εγγύηση και αν δεν έχει burn in, πιθανώς να αξίζει το ρίσκο, για 1500 ευρώ ή πιο κάτω.
 

john-2018

New member
13 November 2018
14
Απάντηση: Ψάχνω 65άρα

Με δύο χρόνια (τουλάχιστον) επίσημη εγγύηση και αν δεν έχει burn in, πιθανώς να αξίζει το ρίσκο, για 1500 ευρώ ή πιο κάτω.

Εγω φιλε πιστευω οτι πρεπει να το παει 1200 μην πω 1000 , μοντελο του 2017 το οποιο θα εχει πανω απο 8 μηνες στην εκθεση να το παρω μόνο 300 κατω απ την τιμη του, εκμεταλευση!
Δεν του ειπα κατι γιατι δεν ηξερα ποιας χρονιας μοντελο ειναι, αν ηξερα οτι ειναι του 2017 θα του ελεγα, ρε φιλε την εχεις 10-12 μηνες εδω και μου λες οτι τι δινεις 20% ποιο κατω αντι να την δωσεις το ελαχιστο 40% ποιο κατω, για μλκες ψαχνει.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Ψάχνω 65άρα

Η 65" LG B7V στοίχιζε μέχρι το περασμένο καλοκαίρι (δηλαδή λιγότερο από μισό χρόνο πριν) σταθερά (αρκετά) πάνω από 2000 ευρώ. Συνεπώς, η όποια "εκμετάλλευση" δεν αφορά τη διαφορά από τα 1500 ευρώ προς ένα μικρότερο ποσό. Από την άλλη, αν ήταν σε λειτουργία για αρκετούς μήνες, πολλές ώρες καθημερινά, ίσως και να έχει "ταλαιπωρηθεί". Σε αυτήν την περίπτωση, μπορείς να πεις ότι τα 1500 ευρώ είναι πολλά.
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Είναι μεταχείρισμενο προϊόν του 2017, στη βιτρίνα ενός καταστήματος, να δουλεύει κάποιες συνεχόμενες ώρες την ημέρα, και μιλάμε για oled, μια λύση υπάρχει, του λές να ρίξει την τιμή και άλλο, πας με μεγεθυντικό φακό στο κατάστημα, προσέχεις τα πάντα εννοείται πρώτα αν εχει burn in, vertical banding στα αθλητικά κτλ και αν είναι όλα όμορφα και ωραία, ζητά του και μια επέκταση εγγύησης και παρτην.
 

john-2018

New member
13 November 2018
14
Απάντηση: Ψάχνω 65άρα

Η 65" LG B7V στοίχιζε μέχρι το περασμένο καλοκαίρι (δηλαδή λιγότερο από μισό χρόνο πριν) σταθερά (αρκετά) πάνω από 2000 ευρώ. Συνεπώς, η όποια "εκμετάλλευση" δεν αφορά τη διαφορά από τα 1500 ευρώ προς ένα μικρότερο ποσό. Από την άλλη, αν ήταν σε λειτουργία για αρκετούς μήνες, πολλές ώρες καθημερινά, ίσως και να έχει "ταλαιπωρηθεί". Σε αυτήν την περίπτωση, μπορείς να πεις ότι τα 1500 ευρώ είναι πολλά.

Φίλε εγω μιλάω για 55" και οχι για 65", και εδω μιλαμε για 1700 αρχικη τιμη και μου την δινει 1500 και το σκέφτεται για 1400 , συν οτι μου λέει να πληρωσω +200 επέκταση εγγύησης. Μιλαμε τωρα που το καλοσκεφτομαι για αντιπροσφορά
 

john-2018

New member
13 November 2018
14
Απάντηση: Ψάχνω 65άρα

65" αναφέρεις πιο πάνω...

οπ ναι sorry, στο link δειχνω 55αρα και στην αρχη του post γραφω 65αρα, αν ηταν για 65αρα δεν το συζητάω την έπαιρνα.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Ψάχνω 65άρα

Η 55", ούτως ή άλλως, είναι μικρή για την απόσταση θέασης που αναφέρθηκε. Για 1500 ευρώ δε, σίγουρα δεν αξίζει η B7V εκθεσιακή.