Αγορά νέα τηλεορασης 55-65 σε λογική τιμή

william13

New member
14 November 2018
4
Καλησπέρα σας

μετα απο χρόνια μακριά απο το σπορ, και λόγω μετακόμισης σε νεο σπιτι χρειάζεται η αγορά νέας τηλεόρασης.
Εχω διαβάσει αρκετά έχω ψάξει αλλα πλεόν είμαι στη φάση που πιο πολύ μπερδευομαι.

Καταρχας η απόσταση ειναι 3 και λιγο μέτρα , δεν εχει ερθει ο καναπες να μετρησω ακριβως ακόμα αλλα 3 ειναι το μινιμουμ
Η χρήση ειναι αθλητικα (αρα θεωρητικά 100ΗΖ ) σειρες ταινιες λιγη τηλεοραση κλασσικη - καθολου παιχνιδια
το μπατζετ ειναι μαζεμένο - ιδανικά μαξ 800 ( αν πω για παραπανω η παντόφλα θα παει συννεφο :D)
αν ειναι σμαρτ καλο θα ηταν -εναλλακτικα να βαλω ενα TV box δεν μου κανει κοπο.
τα αλλα εξτρα καλά ειναι αλλα νομιζω οτι ζω χωρίς ( αν πρεπει να κοιτάξω κάτι αλλο ας μου το πειτε παρακαλω)

επειδή προφανως σε αυτά τα λεφτα κατι χάνεις με τη χρήση που εχω στο μυαλο μου το 4κ ταινιες ειναι το πρώτο που μπορεί να φυγει καθως θεωρώ οτι μπορώ να βλεπω κ σε χαμηλοτερη αναλυση.

προφανως όσο μεγαλυτερη τόσο καλυτερα όμως η διαφορά 55 60 65 αν δεν ειναι 4κ είναι τόσο σημαντική?

να παω σε καλυτερη 55? να κοιταξω μια μεση λυση των 60 κ ας εχει μικροτερη ποικιλια ? η να παω σε μια φθηνη 65?

ευχαριστώ πολυ
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Οι 60" είναι δυσεύρετες πλέον στην αγορά, οπότε πας σε 55" ή 65". Περαιτέρω, έως 800 ευρώ δύσκολα θα βρεις λύσεις με 100 Hz (πραγματικό) ρυθμό ανανέωσης. Μάλλον πας για 65" Samsung MU6xxx (2017) ή NU7xxx (2018).
 

william13

New member
14 November 2018
4
Καταρχας ευχαριστώ για την απάντηση
Να επανέθω στις ερωτησεις - αρα 100ΗΖ δυσκολο ακόμα κ αν παω σε 55?
ή βρισκεται αλλα λογω αποστασης η διαφορά 55-65 ειναι τοσο μεγάλη που καλυτερα να το θυσιάσω

υποψην αυτη τη στιγμη ειμαι με 32 παλια σχετικα σε αποσταση 1.5 2 μετρα οποτέ θεωρητικα κ το 55 μου φαινεται μεγάλο

ευχαριστω κ πάλι για τις απαντησεις
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Έως 800 ευρώ δύσκολα θα βρεις τηλεοράσεις 55"-65" με 100 Hz panels. Ίσως η Panasonic EX703 να διαθέτει 100 Hz ρυθμό ανανέωσης, μαζί με κάποια Hisense. Πάντως, για τρία τουλάχιστον μέτρα απόσταση και ειδικά για θέαση ταινιών, καλύτερα 65".
 

william13

New member
14 November 2018
4
αν ειδα καλα η Panasonic EX703 εχει 60hz, οποτε δεν μας κανει.

αναφορικά τωρα με την Tx 65 CR730 ειναι μοντέλο 3 ετιας και curved κ για μεγάλο χωρο - αφου η αποσταση ειναι 3 μέτρα νομιζω οτι θα χανει σε γωνιες θεάσης.

άρα ουσιαστικα παω σε μια φθηνή 65 κ χωρίς πολλα πολλα
 

Panatha1976

Established Member
15 December 2016
108
Και οι περσυνες samsung είναι καλυτερες από τις φετινές.το ότι είναι τριετίας δεν λέει κάτι από μόνο του.οταν στην δίνουν με πέντε χρόνια εγγύηση με αυτά τα χαρακτηριστικά είναι δώρο.γνωμη μου πάντα.φαντασου έχω την ks55 7000 κ την πουλάω ώστε να πάρω την cr730
 

william13

New member
14 November 2018
4
Απάντηση: Re: Αγορά νέα τηλεορασης 55-65 σε λογική τιμή

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση κ κυριώς για την πληροφορία της Samsung :). Θα τη μελετήσω την panasonic , δεν εχω θέμα να παρω παλαιοτερο μοντέλο απλα το τριετια + μου καθετε κάπως

για την Philips 65PUS6162 αξίζει να ασχοληθώ η να κοιτάξω αυστηρα Samsung MU6?