Sharkoon 12.5m HDMI καλώδιο.. Είναι 18 Gbps;

pug307cc

New member
16 June 2007
12
Καλησπέρα, έχω το συγκεκριμένο καλώδιο https://www.skroutz.gr/s/10351326/Sharkoon-Cable-HDMI-male-HDMI-male-12-5m-4044951017409.html και δεν μπορώ να βρω αν υποστηρίζει 18 Gbps.. Έχω την Samsung Q6FN 2018 και τον Denon-X2400 και έχω προβλήματα με τα χρώματα, μου κάνει κάτι διακοπές κτλ όταν προσπαθώ να παίξω HDR 4Κ/60 περιεχόμενο από τον υπολογιστή. Με την προηγούμενη τηλεόραση που ήταν απλή 4Κ/30 δεν είχα θέμα και πιστεύω ότι φταίει το καλώδιο που αν και είναι 4Κ/60, ίσως δεν είναι Premium Certified 18 Gbps..
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,662
Αθήνα
Υποθέτω ότι έχεις κλείσει όλων των ειδών τις επεξεργασίες στην εικόνα του Denon. 4K/60 με HDR περνάει μόνο passthrough από αυτόν.
 

pug307cc

New member
16 June 2007
12
Καλησπέρα, τα έχω κλείσει όλα (νομίζω) αλλά μόλις διαλέγω enhanced HDMI 4K mode στον DENON, χάνει την σύνδεση.. Από τον υπολογιστή όταν πάω να βάλω ταινία HDR, μου κάνει όλη την οθόνη ΜΩΒ.. Από το USB της τηλεόρασης τα παίζει τέλεια τα HDR αλλά δεν καταλαβαίνει Dolby Atmos ήχο, οπότε χάνω τον λόγο που πήρα το Home Cinema. Τα νεύρα μου !!! Χωρίς HDR με την προηγούμενη τηλεόραση έπαιζα τα πάντα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,662
Αθήνα
Αχά.
Μωβ ή κοκκινο-μωβ; Μάλιστα. Για δες λίγο αν έχεις στο off και τις προρυθμίσεις της εικόνας. Έχει κάτι night-day-ISF κλπ. Ξέρεις γιατί στο λέω; Γιατί όταν έστηνα στο Event της Ultimate Audio τους Marantz και συγκεκριμένα στον SR5013 που έχει ακριβώς τις ίδιες δυνατότητες, δηλαδή φτάνει με επεξεργασία τα 30Hz σε 4Κ και έστελνα 4Κ 60p με HDR, μου έβγαζε κι εμένα μωβ-κόκκινα τα μενού. Προφανώς προσπαθούσε να υποβιβάσει το σήμα σε κάτι τελείως ανορθόδοξο. Τελικώς όταν μπήκα στις ρυθμίσεις και έβγαλα εκτός τις προρυθμίσεις αλλά και το scaler και το conversion που το είχα στο on, τότε όλα ΟΚ.
Δεν ξέρω ποια ακριβώς από αυτές τις ρυθμίσεις επηρέαζε. Μάλλον το conversion. Δεν είχα χρόνο να ψάξω ποια ακριβώς απ' όλες έφταιγε.

Κάτι τέτοιο θα φταίει και στον δικό σου.
 

pstergio

New member
25 September 2007
62
Ξάνθη
Δυστυχώς το καλώδιο αυτό ΔΕΝ υποστηρίζει 4Κ, λόγω τεχνικών προδιαγραφών και κατασκευής.
Με μια ματιά https://www.sharkoon.com/media/35732/sharkoon_cable_catalog_v22.pdf μπορεί να διαπιστώσει κανείς πως δε συμπεριλαμβάνεται στα 4Κ συμβατά καλώδια (σελ. 6, πίνακας, προτελευταίος κωδικός). Αντίθετα, το αντίστοιχο 4Κ συμβατό μοντέλο, σύμφωνα με τον κατασκευαστή, το βλέπει κάποιος στη σελ. 4, αντίστοιχος πίνακας, κωδικός 4044951018086. Διαθέσιμο στην αγορά, σε τιμή λίγο μεγαλύτερη του "απλού".
Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα :smile: