Άποψη για το μοντέλο oled 65 w7v της LG

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Αγορά LG W7

Το γράφω κι εδώ μήπως δεν το δεις στο άλλο νήμα.

Και πάλι καλώς ήρθες και καλορίζικη.

8/11/18, 18:44
Καλησπέρα. Έχει κανείς άποψη για το μοντέλο oled 65 w7v της LG ;

8/11/18, 21:29
Αν είναι εκθεσιακό το μοντέλο της τηλεόρασης lg που αγόρασα και δεν υπάρχει το ίδιο μοντέλο μπορώ να διεκδικησω το μεταγενεστερο στα πλαίσια της 5 έτους εγγύησης ή να αρκεστώ στο πιστωτικο;

Καλώς ήρθες.

Αφού την αγόρασες, καλορίζικη.

Άνοιξε ένα νήμα στην κατηγορία OLED TV (https://avclub.gr/forum/forumdisplay.php/222-OLED-TV) με τις δικές σου απόψεις....ως κάτοχος.

Δεν θυμάμαι να την έχει αγοράσει κάποιο άλλο μέλος οπότε αν είναι εύκολο και επιθυμείς .....ανέβασε και καμιά φωτό.

Υ.Γ. 1: Με τη φτωχή μου εμπειρία......κάτι μου λέει ότι στα επόμενα μηνύματά σου θα μας πεις ότι το εκθεσιακό μοντέλο που αγόρασες έχει burn in και θέλεις να το αλλάξεις.

Υ.Γ.2: Εύχομαι να κάνω λάθος
 

W7oled

New member
8 November 2018
5
Απάντηση: LG W7 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Την αγόρασα με burn in και την επέστρεψα την ίδια μέρα.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Αγορά LG W7

Καλά αφού.....

.....στις 18:44 ρώταγες απόψεις σε νήμα που άνοιξες με θέμα "Αγορά 65W7oled".....

.....στις 21:29 την είχες αγοράσει, την είχες εγκαταστήσει και είχες διαπιστώσει burn in.....

.....και την επέστρεψες αυθημερόν.....

.....είναι φυσικό να μην πρόλαβες να βγάλεις φωτογραφίες!!!!

Τώρα θα μου πεις, πως είχα μαντέψει...

Υ.Γ. 1: Με τη φτωχή μου εμπειρία......κάτι μου λέει ότι στα επόμενα μηνύματά σου θα μας πεις ότι το εκθεσιακό μοντέλο που αγόρασες έχει burn in και θέλεις να το αλλάξεις.

Κατά τη γνώμη μου κακώς ανοίχτηκε νήμα κατόχων του εν λόγω μοντέλου διότι...ουδέποτε υπήρξε κάτοχος.

Απλά, αφού δεν απάντησε κανείς στο νήμα σου για να το πας σιγά-σιγά, έτρεξες να γράψεις στο νήμα που "έτρεχε" και είχε εξελιχθεί σε συζήτηση περί burn in στις OLED, αλλά το έκανες τόσο ατσούμπαλα που έκανε καραμπάμ...μπαμ μπουμ....τσαφ τσουφ το τρένο περνά.... τι θα γράψεις μετά.

Οι "βαλτοί" ή οι "διπλοί" λογαριασμοί γίνονται εύκολα αντιληπτοί όταν γίνονται με ερασιτεχνισμό, πολλώ μάλλον δε όταν απαντούν με την πλέον προβλέπομενη απάντηση και όχι μόνο αυτό....πες βρε άνθρωπε ότι την άλλαξες μετά από 2-3 μέρες, όχι και αυθημερόν...προσβάλεις την νοημοσύνη μας.

Υ.Γ. 1: Αφού την επέστρεψες όταν με το καλό σου φέρουν αντικαταστάτη της...ανεβάζεις τότε φωτογραφίες :flipout:

Και για να συνεχίσουμε το τρολάρισμα προτείνω στα επόμενα μηνύματά σου να γράψεις:

α) Ότι σου δώσανε πίσω τα χρήματα και δεν θες ούτε να ακούς για OLED, επειδή όλες παθαίνουν burn in.

β) Ότι την άλλαξες με LED για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Έτσι θα μπορέσεις να συνεχίσεις την συμμετοχή σου στο forum και όπου υπάρχει συζήτηση για OLED να καταθέτεις ...ΩΙΜΕ, ΑΛΙ ΚΑΙ ΤΡΙΣ ΑΛΙ...την ταλαιπωρία που υπέστεις

Υ.Γ. 2: Τα ανωτέρω αποτελούν προσωπικές μου εκτιμήσεις, βάσει ενδείξεων, κατατίθενται από ένα απλό μέλος του forum και όπως είναι φυσικό δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούν όλοι.
 

W7oled

New member
8 November 2018
5
Απάντηση: LG W7 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Αυθημερον τη φορτωσα και την επέστρεψα. Πήρα τα χρήματα μου πίσω. Ο λόγος που φαίνεται διπλός ο λογαριασμός είναι λόγω αγνοιας και απειριας ως νέο μέλος στο αξιόλογο φόρουμ σας. Θεωρώ ότι γνώριζαν στο κατάστημα γνωστής αλυσίδας ηλεκτρονικών το πρόβλημα εκτεταμενου burn in που είχε το συγκεκριμένο μοντέλο κ μου το απεκρυψαν. Ίσως το ξαναπουλησουν. Και δεν αναφέρομαι σε κατάστημα stock όπου και πάλι θα έπρεπε να με ενημερώσουν.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Και για να συνεχίσουμε το τρολάρισμα προτείνω στα επόμενα μηνύματά σου να γράψεις:

α) Ότι σου δώσανε πίσω τα χρήματα και δεν θες ούτε να ακούς για OLED, επειδή όλες παθαίνουν burn in.

β) Ότι την άλλαξες με LED για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Ξέχασες το υπόλοιπο μισό από το α)....δεν πειράζει όμως, μια χαρά τα πάμε οι δυό μας :flipout:

Άμα ήταν και εκτεταμένο το burn in άστα να πάνε, οπότε για να μην την ξαναπουλήσουν....

.....πες μας, αν επιθυμείς, το κατάστημα της γνωστής αλυσίδας ηλεκτρονικών.

Αυτή τη φορά σου προτείνω τρεις απαντήσεις:
α) Είναι το κατάστημα xxxxxxx
β) Δεν ξέρω αν επιτρέπεται από τους κανονισμούς του forum
γ) Δεν θέλω να τους εκθέσω
Υ.Γ. 1: Στην Αθήνα δεν ήταν και πολλά τα καταστήματα που την είχαν να παίζει σε έκθεση, κάτι θυμάμαι αλλά δεν σου λέω.......για να μην θεωρηθεί βοήθεια :cool:

Oooops από το Υ.Γ. 1 μπορεί να προκύψει κι άλλη απάντηση:
δ) Δεν μένω στην Αθήνα...στην Ελλάδα...στην Ευρώπη κ.λ.π

Υ.Γ. 2: Το αυθημερόν πάντως, δεν αλλάζει με τίποτα.....σταθερή αξία.
 

W7oled

New member
8 November 2018
5
Έχεις φάει λίγο σκαλωμα με το αυθημερον αλλά δε με ενοχλεί.
Την επέστρεψα πίσω λοιπόν και ζήτησα αντικατάσταση με το ίδιο ή μεταγενεστερο μοντέλο . Αυτό μου είπαν πριν γίνει η αγορά του εκθεσιακου μοντέλου στο κατάστημα οι υπάλληλοι παρέα με τον διευθυντή του καταστήματος. Ότι σε περίπτωση burn in καλύπτεται από την πενταετη εγγύηση που αγόρασα έξτρα και ότι με αυτή ξεγνοιαζω για τα επόμενα 5 έτη.
Ο λόγος που μπήκα στο φόρουμ είναι για να ακούσω απόψεις σχετικά με το τι παίζει με το θέμα burn in. Και σύμφωνα με τις αφήγησεις πολλών μελών σας είναι πάγια τακτική της LG να προχωράει σε αντικατάσταση. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για εκτεταμένο πρόβλημα στο κέντρο της οθόνης αλλά και σε άλλα σημεία. Και εκεί ξεκίνησε το παπατζιλικι και η κοροϊδια. Αντικατάσταση δεν έγινε ποτέ. Εντελώς παραπλανητικη η πώληση και απίστευτη ταλαιπωρία μέχρι να πάρω τα λεφτά μου πίσω.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
.... Αυτό μου είπαν πριν γίνει η αγορά του εκθεσιακου μοντέλου στο κατάστημα οι υπάλληλοι παρέα με τον διευθυντή του καταστήματος. Ότι σε περίπτωση burn in καλύπτεται από την πενταετη εγγύηση που αγόρασα έξτρα και ότι με αυτή ξεγνοιαζω για τα επόμενα 5 έτη.
Ο λόγος που μπήκα στο φόρουμ είναι για να ακούσω απόψεις σχετικά με το τι παίζει με το θέμα burn in. .

Ειναι λιγο θολο το τοπιο. Οσον αφορα την επεκταση εγγυησης απο 2ετη σε 5ετη (εξτρα 3 χρονια απο αλλη ασφαλιστικη) το τοπιο ειναι πιο ξεκαθαρο. Αν αναφερεται μεσα στους ορους της εγγυησης οτι σου παρεχει καλυψη για Burn in ειναι υποχρεωμενοι να το τηρησουν.
Αν δεν αναφερει μεσα στους ορους γραπτως οτι καλυπτεσαι, οτι κι αν σου ειπαν προφορικα, ηταν απλως για να σε πεισουν οτι εισαι καλυμενος.

Παμε στο θολο του θεματος. Αν η εγγυηση της LG μεσα στην διετια ΔΕΝ καλυπτει το Burn in και εσενα σου παθει burn in μεσα σε ενα μηνα απο την αγορα....το καταστημα μπορει να ισχυριστει στην τελικη οτι για να 2 πρωτα χρονια, υπευθυνη ειναι η εγγυηση της LG εχεις να κανεις με αλλη ασφαλιστικη δηλαδη) και σαν καταστημα θα νιψει τας χειρας του.

Τι γινεται τωρα αν σου γινει αντικατασταση συσκευης ή αλλαγη πανελ απο την LG οως σε σενα...χμ.. ισως τελικα η LG κρινει αναλογως τις ωρες χρησης της tv και το μεγεθος και ειδος του Burn in αν τελικα ειναι φταιξιμο απο κακη χρηση του χρηστη ή το πανελ ηταν ελλατωματικο. Δεν μπορω να ξερω για αυτο.

Παντως οπως εγραψα και σε αλλο νημα πριν λιγο, ολοι να ελεγχετε πριν πληρωσετε για 5ετη, τους ορους που αναγραφονται στα χαρτια που θα σας δωσουν. Αναφερονται ξεκαθαρα στα ψιλα γραμματα τι καλυπτουν και κατω απο ποιες προυποθεσεις.
Πανω σε αυτο δεν ξερω αν καποια καταστηματα χρησιμοποιουν καποιες ασφαλιστικες εταιριες που αρχισαν οντως να παρεχουν καλυψη και για Burn in ή απλως ειναι υπερβολες των πωλητων οταν σου πασαρουν μια επεκταση εγγυησης. (η δικη μου επεκταση π.χ. απο το MM δεν αναφερει καλυψη burn in)
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Εαν σου πω οτι εχω φιλο που αγόρασε qled σφραγισμένη τελευταίο μοντελο με τρομερά προβλήματα , έκανε τρομερό αγώνα για να αναγνωρίσουν το προβλημα , και όταν επιτέλους αναγνώρισαν το προβλημα του ειπαν οτι θα του δώσουν νέα τηλεόραση σε 5 μήνες γιατι δεν είχαν και καλα τι θα πεις ?

Όταν ζήτησε επιστροφή χρημάτων έγινε το σώσε ?
Αυτό πιάνεται ?
Υγ πραγματική ιστορία και πραγματική ...
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Έχεις φάει λίγο σκαλωμα με το αυθημερον αλλά δε με ενοχλεί.
Την επέστρεψα πίσω λοιπόν και ζήτησα αντικατάσταση με το ίδιο ή μεταγενεστερο μοντέλο . Αυτό μου είπαν πριν γίνει η αγορά του εκθεσιακου μοντέλου στο κατάστημα οι υπάλληλοι παρέα με τον διευθυντή του καταστήματος. Ότι σε περίπτωση burn in καλύπτεται από την πενταετη εγγύηση που αγόρασα έξτρα και ότι με αυτή ξεγνοιαζω για τα επόμενα 5 έτη.
Ο λόγος που μπήκα στο φόρουμ είναι για να ακούσω απόψεις σχετικά με το τι παίζει με το θέμα burn in. Και σύμφωνα με τις αφήγησεις πολλών μελών σας είναι πάγια τακτική της LG να προχωράει σε αντικατάσταση. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για εκτεταμένο πρόβλημα στο κέντρο της οθόνης αλλά και σε άλλα σημεία. Και εκεί ξεκίνησε το παπατζιλικι και η κοροϊδια. Αντικατάσταση δεν έγινε ποτέ. Εντελώς παραπλανητικη η πώληση και απίστευτη ταλαιπωρία μέχρι να πάρω τα λεφτά μου πίσω.

Στο 1ο σου post ζήταγες απλά απόψεις για την τηλεόραση, δεν ανέφερες πουθενά το λόγο για τον οποίο ρωτούσες.

Στο 2ο σου post έθεσες ερώτημα σχετικά με την πολιτική αντικατάστασης προβληματικής εκθεσιακής συσκευής ή πίστωσης του ποσού αγοράς της, που ακολουθούν τα καταστήματα όταν παρέχουν 5ετή εγγύηση (2 κατασκευαστή + 3 μέσω ασφαλιστικής).

Στο 3ο σου post για πρώτη φορά έγραψες το προβλεπόμενο…..

To σκάλωμα με το αυθημερόν αφορά λογικό συνειρμό, αφού το αυθημερόν παραπέμπει σε DOA και δεν έχει καμία σχέση με την 5ετή εγγύηση και την ενεργοποίηση της επιπλέον 3ετίας (1 ημέρα<2 ετών<5 ετών).

Τα πολλά μέλη που αφηγούνται πάγια τακτική της LG που τα είδες;

Η μοναδική αφήγηση μέλους που γράφει ότι είναι πάγια τακτική της LG να προχωράει σε αντικατάσταση στις περιπτώσεις burn in είναι η δική σου. Ουδέποτε έχει ειπωθεί κάτι τέτοιο, αντίθετα είναι “γνωστόν τοις πάσι” ότι burn in δεν καλύπτεται από τους κατασκευαστές (από τον καιρό που κυκλοφορούσαν οι plasma).

Ένα μέλος έχει γράψει πρόσφατα ότι του άλλαξαν OLED LG λόγω burn in και μάλιστα ούτε ο ίδιος δεν το περίμενε (αν κάνω λάθος βρες μου κάποιο link με την σχετική αφήγηση περί πάγιας τακτικής).

Η LG μου την αντικατέστησε με τη C8. Όταν μου το ανέφερε ο τεχνικός σαν πιθανότητα εξεπλάγην, αλλά τελικά αυτό έγινε. Πολύ "μεγάλη" κίνηση εκ μέρους της εταιρείας.

Εν κατακλείδι και σύμφωνα με όσα έχεις γράψει, εάν αντιμετώπισες κάποιο πρόβλημα “παπατζιλικίου και κοροϊδίας” αυτό αφορά την συμπεριφορά του πωλητή, η δε συζήτηση περί επέκτασης εγγύησης - εν προκειμένω - είναι παντελώς άτοπη και άσκοπη (προανέφερα το λόγο).

Πες μας και το κατάστημα της γνωστής αλυσίδας ηλεκτρονικών για να ξέρουμε να φυλαγόμαστε από μελλοντικές παραπλανητικές πωλήσεις εκθεσιακών μοντέλων.