Αλλαγή πολυκάναλου ενισχυτή

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

jacksumm77

New member
23 May 2017
3
Καλημέρα σας. Έχω το εξής 5.1 Home Theater σύστημα:

Ενισχυτής: Yamaha RXV-1800 7.1 κανάλια
Μπροστινά Ηχεία: B & W 604 S2
Κεντρικό Ηχείο: B & W LCR 6S2
Πίσω Ηχεία: B & W DM 603 S3
Subwoofer: Yamaha YST-SW515
Καλώδια: Ultralink Challenger 2x4mm² για μπροστινά και κεντρικό ηχείο και KabelDirekt 2x4mm² για τα πίσω

Όλα βρίσκονται σε διάταξη 5.1

Γνωρίζω καλά πως για πίσω, surround ηχεία, τα 603 S3 είναι πλεονασμός, αλλά τα έχω αλλάξει πρόσφατα για συγκεκριμένους λόγους. Παλαιότερα είχα τα B & W 602 S3
Όπως θα ξέρετε τα B & W ζητάνε πολύ ισχυ και επειδή σκέπτομαι να αλλάξω ενισχυτή, ώστε να μπορώ να εκμεταλλευτώ καινούργιες τεχνολογίες, (ATMOS, DTSX, DOLBY DIGITAL+ κτλ.) καθώς και 4K (σε μελλοντική αγορά ανάλογης τηλεόρασης) θα ήθελα τη γνώμη σας ποιόν να διαλέξω.
Το σύστημα χρησιμοποιείται κυρίως για ταινίες & gaming και κατά δεύτερων για ακρόαση μουσικής αλλά μόνο με τα μπροστινά 2 ηχεία μέσω του Pure Direct mode της Yamaha. Πάνω έχω συνδέσει ένα desktop pc μέσω optical και ένα PS3 μέσω HDMI. Ο Yamaha λειτουργεί θαυμάσια, πραγματικό σκυλί για όλα τα χρόνια που τον έχω, αλλά έχω την εντύπωση πως τα ηχεία χρειάζονται περισσότερη ισχύ. (Όλα θέλουν 150W, ο Yamaha βγάζει μέχρι 130 ανα κανάλι)
Με ενδιαφέρει να είναι κυκλοφορίας 2018. Αρχικά θα ήθελα την γνώμη σας για τον Yamaha RX-A1080 που απο πολλούς ακούω πως είναι ο διάδοχος του δικού μου.Υπάρχει επίσης η θεωρία πως τα B & W αποδίδουν καλύτερα με Yamaha ενισχυτές. Ισχύει αυτό; Δεύτερον με ενδιαφέρουν και οι Denon AVR-X3500H και AVR-X4500H για τους οποίους έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Όμως:1)Αρκούν (απο θέμα ισχύος) για την συγκεκριμένη διάταξη ή πρέπει να πάω πιο ψηλά; και 2)Συνεργάζονται καλά με B & W; Φυσικά όποια άλλη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.Το budget μου είναι μέχρι 1600 ευρώ αλλά πληροφοριακά θα ήθελα να ξέρω και ποιός θα ήταν ο ιδανικός ενισχυτής για αυτό το σύστημα ανεξαρτήτου budget.
Ευχαριστώ
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Γκαζια ζητησε γκαζια του εδωσα ! και future proof οσο γινεται και με ολα τα καλουδια της τωρα εποχης,φορμα ηχου και τα λοιπα
Dolby Vision, HDR10, HLG and HDCP 2.2 και Auro-3D SpotifyΒ, PandoraΒ, Tidal AirPlay2 και HEOS
Ξεχασα κατι ? :)
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Η αλήθεια είναι ότι τα θέλει τα γκάζια του το σύστημα. Όντως και εγώ προς denon marantz θα κοιτούσα. Κυρίως για να γλυτώσω λεφτά από τον 1080 και να πάνε σε τελικό...
Αυτοί που προτείνεις ίσως να είναι και λίγο πιο δυνατοί από τον 1800 αλλά και πάλι θα είναι αντίστοιχα κυβικά το αποτέλεσμα. Αν τον καλύπτει αυτό...
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Και εγω απο Yamaha σε Denon πηγα στην αλλαγη που εκανα.και επειδη μετανιωσα που δεν πηρα μεγαλυτερο,πηρα τον 3400H και οχι τον 4400H(δεν ειχα αλλο μπατζετ,δυστυχως...) γι αυτο του προτεινω να παρει κατι δυνατο,αφου ετσι και αλλιως το set up του το χρειαζεται
Δαγκωτο για μενα αυτοι οι δυο maranz και denon :) Παιζει κατι καλυτερο στα 1600 απο αυτους?Αλλιως παμε σε SR7013 :violent-smiley-030:
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Μπα. Εγώ θα έπαιρνα τον 5013 ή τον 3500 για να πάρω και τελικό. Είμαι και λίγο τσιγγούνης και τα 1500 για AVR μου φαντάζουν υπερβολικά πολλά.
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Μπα. Εγώ θα έπαιρνα τον 5013 ή τον 3500 για να πάρω και τελικό. Είμαι και λίγο τσιγγούνης και τα 1500 για AVR μου φαντάζουν υπερβολικά πολλά.
Και μένα πολλά μου φαίνονται !

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 

Iakovos T

Established Member
28 July 2009
271
Νέα Σμύρνη
Η καλύτερη λύση είναι ένας όσο το δυνατόν χαμηλού κόστους av με δυνατότητα φυσικά προ ενίσχυσης των 2 τουλάχιστον κύριων ηχείων, σε συνδυασμό με τελικό ή ακόμη καλύτερα με Integrated Amplifier για ευνοήτους λόγους.

https://www.skroutz.gr/s/12630276/Marantz-SR5012.html
https://www.skroutz.gr/s/8918155/Yamaha-RX-V781.html

Αν θέλεις να μείνεις σε 5,1 δεν χρειάζεσαι αλλαγή av, ο yamaha σου θεωρώ ότι διαθέτει έξοδο προ ενίσχυσης οπότε ok.

Για ενισχυτή κατόπιν, επενδύεις σε κάτι ελαφρώς μεταχειρισμένο, εδώ δεν υπάρχει πρόβλημα παλαιότητας αρκεί να έχει δυνατότητα χρήσης pro (απαραίτητο φυσικά). Εδώ ανάλογα με την ποιότητα απολαμβάνουμε και την ακρόαση. Άρα άνετα μπορούμε (και αξίζει) να επενδήσουμε σε οποιοδήποτε ύψος κόστους....
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
όπως το έχουνε κάνει μετά θα μπλέξει με 4Κ πηγές earc και τα συναφή αν πάει σε πολύ παλαιότερο. Βέβαια το earc το γράφει εκεί που δεν πιάνει μελάνι μπορεί πάει σε σειρά 10 ή 11 ας πούμε σε marantz. Πιο πίσω δεν. Αν τον ενδιαφέρει μτχ έχει νόημα. Αν και με τους πολυκάναλους δεν ξέρω κατά πόσο θα εμπιστευόμουν εύκολα κάτι σε μτχ. Κυρίως γιατί αν κάτι βγάλει μετά...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ξέρω θα γίνω κουραστικός μιας και το χω πει άπειρες φορές, κυριολεκτικά δεν έχεις ακούσει τα ηχεία σου, δεν θα μπω σε λεπτομέρειες το γιατί, πας για marantz το πιο οικονομικό μοντέλο που να έχει εξόδους pre - out (προενίσχυση) γιατί οι Yamaha για μένα δεν ταιριάζουν με τα B&W και τα υπόλοιπα λεφτά στις αγγελίες θα βρεις δικάναλο τελικό 2χ200 για τα κυρίως ηχεία, στο μέλλον έναν πεντακάναλο για τα υπόλοιπα και στο πιο μέλλον πας για ένα SVS PB2000 γιατί συγγνώμη γι αυτό που θα σου πω αλλά ούτε χαμηλές έχεις ακούσει.

Υ.Γ. Στο διπλανό σάιτ υπάρχει ο Ρότελ rb991, 2χ230watt 8Ωμ και 2χ350 στα 4Ωμ μετρημένος στο εργαστήριο, έχω ακριβώς τον ίδιο, στη θέση σου θα τον αγόραζα χθες, δεν υπάρχει η δύναμή του και ζητάει 500 ευρουλάκια, τσάμπα κυριολεκτικά.
 

Iakovos T

Established Member
28 July 2009
271
Νέα Σμύρνη
Απάντηση: Re: Αλλαγή πολυκάναλου ενισχυτή

Με την αναφορά για μεταχειρισμένο, δεν αναφέρομαι σε av, αλλά μόνο για την επιλογή integrated amplifier.
 

jacksumm77

New member
23 May 2017
3
Κατ'αρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.Ξέχασα να αναφέρω πως δεν με ενδιαφέρει να πάω σε τελικό ενισχυτή σε καμιά περίπτωση.Θέλω ένα εννιαίο μηχάνημα με αρκετή δύναμη.Αν κατάλαβα καλά οι Denon στην προκειμένη περίπτωση είναι καλύτερη λύση απο την Yamaha.Θεωρητικά μιλώντας πάντα (γιατί δεν υπάρχει το απαραίτητο ποσό αυτήν την στιγμή), με κάποιον πιο ισχυρό Denon (π.χ τον AVR-X6500H) θα έβλεπα αισθητή διαφορά σε σχέση με αυτόν που έχω τώρα;Διαφορετικά με το τωρινό budget τείνω προς τον Denon AVR-X4500H.Με αυτόν πιστευέτε πως τα ηχεία θα αποδίδουν καλύτερα ή περίπου το ίδιο;Ευχαριστώ και πάλι
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Κατ'αρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.Ξέχασα να αναφέρω πως δεν με ενδιαφέρει να πάω σε τελικό ενισχυτή σε καμιά περίπτωση.Θέλω ένα εννιαίο μηχάνημα με αρκετή δύναμη.Αν κατάλαβα καλά οι Denon στην προκειμένη περίπτωση είναι καλύτερη λύση απο την Yamaha.Θεωρητικά μιλώντας πάντα (γιατί δεν υπάρχει το απαραίτητο ποσό αυτήν την στιγμή), με κάποιον πιο ισχυρό Denon (π.χ τον AVR-X6500H) θα έβλεπα αισθητή διαφορά σε σχέση με αυτόν που έχω τώρα;Διαφορετικά με το τωρινό budget τείνω προς τον Denon AVR-X4500H.Με αυτόν πιστευέτε πως τα ηχεία θα αποδίδουν καλύτερα ή περίπου το ίδιο;Ευχαριστώ και πάλι

Καλύτερα Maranz Sr6013(1499) από 4500H(1599)
HDAM speaking
Καλυτερα στάδια ενισχυσης

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 

Iakovos T

Established Member
28 July 2009
271
Νέα Σμύρνη
denon - Marantz, συνδυασμός ισχύος με ποιότητα, ότι πιο κοντά δηλαδή σε δικάναλο σύστημα για ακρόαση μουσικής.
yamaha.... δύναμη.

Υπολογίζεις όμως 1000+ για οποιαδήποτε από τις παραπάνω επιλογές.
Δεν μπορούμε να τα έχομε όλα....

Μία από τις επιλογές που κατά την γνώμη μου έχει άριστο λόγο ποιότητας προς τιμή.
https://www.skroutz.gr/s/13327465/Marantz-SR7012.html
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ναι. Άμα βρεις τον 12 καινούργιο καλύτερα να πας εκεί. Αν και προσωπικά θα πήγαινα σε συνδυασμό με τελικό. Ξαναλέω γραφικά :)
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Κατ'αρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.Ξέχασα να αναφέρω πως δεν με ενδιαφέρει να πάω σε τελικό ενισχυτή σε καμιά περίπτωση.Θέλω ένα εννιαίο μηχάνημα με αρκετή δύναμη.Αν κατάλαβα καλά οι Denon στην προκειμένη περίπτωση είναι καλύτερη λύση απο την Yamaha.Θεωρητικά μιλώντας πάντα (γιατί δεν υπάρχει το απαραίτητο ποσό αυτήν την στιγμή), με κάποιον πιο ισχυρό Denon (π.χ τον AVR-X6500H) θα έβλεπα αισθητή διαφορά σε σχέση με αυτόν που έχω τώρα;Διαφορετικά με το τωρινό budget τείνω προς τον Denon AVR-X4500H.Με αυτόν πιστευέτε πως τα ηχεία θα αποδίδουν καλύτερα ή περίπου το ίδιο;Ευχαριστώ και πάλι
Σα να μη διαβασες τι σου γραψα, δυστυχως πας σε λαθος κατευθυνση.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Εγώ θα διαφωνήσω κάθετα μιας και συνέχεια ακούω προτάσεις για Denon και marantz και θα μπω στην ουσία .
Καταρχήν τοπολογία για τους av που αναφέρθηκαν ...Μια βόλτα στα μαγαζιά θα αντιληφθείς άμεσα την μεγαλύτερη τροφοδοσία -μετασχηματιστής που έχει ο Yamaha rxa 1070 1080 κάνει μπαμ ...Για τις μετρήσεις ο καθένας βγάζει ότι να ναι .
HD3 μακρά ότι καλύτερο έχω ακούσει άλλο av του 2014 και άλλο του 2018 και ας είναι από την ίδια εταιρία .
Marantz -Denon είπαμε ότι με τους av μακριά και αγαπημένα σε ακρόαση δικαναλης μουσικής ,πήγαινε λοιπόν και άκουσε τους ,πάντα σε σύγκριση με τα ενισχυτικά που βγάζουν σε δικάναλο -καμία σχέση ....λογικό γιατί δεν τους συμφέρει ,θα πρέπει να ανέβεις πολύ ψηλότερα για να προσεγγίσεις τον πραγματικό ήχο της denon-marantz και αυτός είναι ένας γενικότερος κανόνας με όλους του av .

Παρεπιπτόντως είμαι δηλωμένος φαν της denon στον δικάναλο δεν παύει όμως εντελώς αντικειμενικά να χειροκροτώ τους av της Yamaha ειδικότερα στην κατηγορία RXA -A και ας μην μιλήσω καν για τον 5000.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μάκη μου καλά αυτά που λες αλλά έχεις ακούσει Yamaha με b&w σε υψηλές εντάσεις; Δε σε κούρασε το αποτέλεσμα; Τα ηχεία που έχει ο φίλος τα είχα κι εγώ, η ταυτότητα του ήχου στη συγκεκριμένη σειρά ηχείων ακόμα και στα καινούρια μοντέλα παραμένει η ίδια, αναλυτική στις υψηλές με υποψία in your face σε μεγάλες εντάσεις, αυτό σ άλλους αρέσει όπως εγώ σ άλλους όχι, θεωρούν ότι κουράζει, οι Yamaha έχουν την τάση να είναι λίγο επιθετικοί άρα εντείνουν αυτό το φαινόμενο, υπολόγισε ότι χωρίς τελικό οι υψηλές θα είναι ακόμα πιο σκληρές, αν βάλουμε και την παράμετρο ότι καλώς ή κακώς ενισχυτής av δεν μπορεί να φτάσει το επίπεδο ενός δικάναλου, πιστεύεις ότι το αποτέλεσμα θα είναι το ζητούμενο;
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Μάκη μου καλά αυτά που λες αλλά έχεις ακούσει Yamaha με b&w σε υψηλές εντάσεις; Δε σε κούρασε το αποτέλεσμα; Τα ηχεία που έχει ο φίλος τα είχα κι εγώ, η ταυτότητα του ήχου στη συγκεκριμένη σειρά ηχείων ακόμα και στα καινούρια μοντέλα παραμένει η ίδια, αναλυτική στις υψηλές με υποψία in your face σε μεγάλες εντάσεις, αυτό σ άλλους αρέσει όπως εγώ σ άλλους όχι, θεωρούν ότι κουράζει, οι Yamaha έχουν την τάση να είναι λίγο επιθετικοί άρα εντείνουν αυτό το φαινόμενο, υπολόγισε ότι χωρίς τελικό οι υψηλές θα είναι ακόμα πιο σκληρές, αν βάλουμε και την παράμετρο ότι καλώς ή κακώς ενισχυτής av δεν μπορεί να φτάσει το επίπεδο ενός δικάναλου, πιστεύεις ότι το αποτέλεσμα θα είναι το ζητούμενο;

Μα για αυτό μίλησα Κώστα μου άλλο μοντέλο του 2014 και άλλο του 2018 .
Ο Yamaha rxa a 1070 είναι πιο ισορροπημένος ακουστικά από τον προκάτοχο του 1060 .
Αντιλαμβάνομαι ότι οι πιο ψαγμένοι θα παίξουν με τελικούς αυτήν την συνταγή ακολουθούμε όλοι μας αυτά τα χρόνια ,ανεξάρτητα από τα ηχεία που έχουμε .Δεν παύει όμως το προενυσχιτικο κομμάτι ενός av να ακούγεται περισσότερο απο τα τελικά στάδια σαν ηχόχρωμα αναφέρομαι και σε αυτό το κομμάτι πάντα για τους av στους Yamaha τους βγάζω το καπέλο λόγω HD3.
Θα συμφωνήσω ,ότι και να διαλέξει θα χρειαστεί τελικό για να οδηγήσει σωστά τα ηχεία του .Δεν παύει όμως ότι η τροφοδοσία του Yamaha να είναι μεγαλύτερη ,όπως και βέβαια για ακρόαση δικάναλης μουσικής αν ακούσει τα ενυσχητικά των εταιριών αυτών θα αντιληφθεί τι λέω .

Δυστυχώς είναι τελείως διαφορετικοί κόσμοι η προσέγγιση του ήχου ενός av με έναν αυστηρά δικάναλο ...Εκτός αν βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη αλλά κσι εκεί πάλι χαμένος θα είσαι για τον απλούστατο λόγο οι Av έχουν ημερομηνία λήξης οι τελικοί ενισχυτές -ηχεία όχι .