LG UK6200 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

r6assos

New member
21 February 2015
66
Σαλαμίνα
Αδέρφια Καλησπέρα. Μου έκαναν δωρο μια LG43uk6200pla Λέει τίποτα? Δεν μπορω να βρω πουθενα ούτε ένα review. Χρήση τραπεζαριας, 3μετρα απόσταση περίπου netflix και μπαλιτσα με ενδιαφέρουν. Είμαι παντελώς ασχετος.


----------------------------------------------------------


LG UK6200PLA : pseudo 4K RGB+W IPS panel (από LG Display),εκτός της 75UK6200PLB50/60Hz,Direct LED LCD ,HDR10,HLG,web OS.

η 60UK6200 : VA panel (RGB) από Sharp μάλλον,

η 75UK6200PLB : PLS (RGB) panel (σαν IPS panel).

διαστάσεις: 43",49",55",60",75"



HDMI input x3 (η μια έχει ARC)
USB x2 (2.0)
Ethernet x1,
Analog Audio Out 3.5mm : -
Digital Optical Audio Out x1
Bluetooth : v4.2
Προηγμένη λειτουργία εγγραφής βίντεο PVR : ναι
Composite input (AV) / Component input (Y / Pb / Pr) : Yes (Component in/AV in common)
IR τηλεχειριστήριο με συντόμευση για Netflix & Amazon
DVB-S2
 
Last edited by a moderator:

dentnick

New member
9 March 2011
24
Φίλε γειά χαρά... πήρα καί εγώ το συγκεκριμένο μοντέλο καί νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά του.το μόνο μείον που βρήκα είναι ότι αν πιέσω την οθόνη ελαφρά στις πάνω γωνίες μπαίνει λίγο μέσα από το πλαίσιο. Δεν ξέρω αν τό έχουν όλες η η δική μου είναι ελαττωματική. Μπορείς να μου πεις αν το κάνει και η δική σου;
 

dentnick

New member
9 March 2011
24
Re: LG UK6500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Αγόρασα την 43UK6200 καί βλέπω ότι το panel στις πάνω γωνίες έχει ένα μικρό κενό με το πλαίσιο όταν το πιέσω λίγο.ειναι φυσιολογικό η έπεσα σε ελαττωματική;
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Η τηλεόραση είναι τιμιότατη. Ειδικά αν την βρει κάποιος στα 330-350 . Εϊναι εξοπλισμένη σαν αστακός για την τιμή της, WiFi, ενσύρματο δίκτυο, Bluetooth, οι Smart λειτουργίες δουλεύουν τέλεια και το WebOS της LG είναι απ' τα καλύτερα αν όχι το καλύτερο OS ειδικά στην μεσοχαμηλή κατηγορία τιμής. Επίσης ο Player τα παίζει όλα νερό απροβλημάτιστα και μάλιστα μέσω δικτύου απ' το NAS μου. Τώρα για την εικόνα. Καλή χρωματική πιστότητα ειδικά αν επιλέξετε την καλιμπραρισμένη ISF για σκοτεινό δωμάτιο ρύθμιση με μικρές διορθωσούλες. Το μαύρο και γενικά οι σκοτεινές σκηνές δεν είναι το φόρτε της (IPS Panel) αλλά έχει εξαιρετικές γωνίες θέασης και πάρα πολύ καλή κίνηση. Εξαιρετική για gaming, απ' τα πιο χαμηλά input lag που θα βρείτε. Στα αρνητικά η τυπική ποιότητα κατασκευής και η ανεκδιήγητη στήριξη με τα πλαστικά ποδαράκια που είναι σε απόσταση 83εκ. Οπότε έπιπλο τουλάχιστον 90 πλάτος ή βάση.
 

Giannis_k

New member
27 January 2013
10
Χθές αγόρασα την 6200 (60'') Να πω εδώ ότι ως κάτοχος της 49UH770 έχω ενα μέτρο σύγκρισης και έχω μείνει αρκετα ικανοποιημένος απο την επιλογή μου. Πολύ ζωντανά χρώματα καθόλου bleed, Φοβερή στο HDR gaming και απίστευτη στην αναπαραγωγή 4Κ υλικού από Netflix. Ακόμα παίζω με τις ρυθμίσεις αλλά όσο την σκαλίζω τόσο πιο θετική εντύπωση μου προκαλεί. Όντως το true RGB και το VA κάνουν την διαφορά....
Καλή χρονιά σε όλους.
 

Anapofasistos

New member
6 November 2017
50
Χθές αγόρασα την 6200 (60'') Να πω εδώ ότι ως κάτοχος της 49UH770 έχω ενα μέτρο σύγκρισης και έχω μείνει αρκετα ικανοποιημένος απο την επιλογή μου. Πολύ ζωντανά χρώματα καθόλου bleed, Φοβερή στο HDR gaming και απίστευτη στην αναπαραγωγή 4Κ υλικού από Netflix. Ακόμα παίζω με τις ρυθμίσεις αλλά όσο την σκαλίζω τόσο πιο θετική εντύπωση μου προκαλεί. Όντως το true RGB και το VA κάνουν την διαφορά....
Καλή χρονιά σε όλους.

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά,

Στα αθλητικά πως είναι από κίνηση?
 

mindscape

Established Member
14 August 2007
230
παίδες, ξέρετε τι έπιπλο χρειάζεται μίνιμουμ η 60αρα; 120 cm είμαι εντός;



απαντήθηκε σε διπλανό νήμα για 123 εκατοστά, το παραθέτω, αν κανείς θέλει να αγοράσει την τηλεοραση και έχει την ίδια απορία
 
Last edited by a moderator:

aalex

New member
20 June 2010
3
Καλημέρα στους φίλους,
το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με το πάνελ το οποίο αν το πιέσεις περιμετρικά είναι σαν ξεκολλημένο από το frame. Έχει κανείς φίλος το ίδιο θέμα και αν ναι τι ενέργειες έκανε?
Πήγα από εκεί που αγοράστηκε και είπαν ότι έτσι είναι αυτές οι τηλεοράσεις....
Επίσης παρέπεμψαν στην LG λόγο του ότι δεν έκανα επέκταση 5ετους εγγύησης (δεν κατάλαβα τη διαφορά εάν είχα κάνει...) η οποία διατείνεται ότι όντως έτσι είναι αυτά τα πάνελ λόγο συστολών-διαστολών και αν θέλω να έρθει τεχνικός να παραλάβει και να ελέγξει. Όμως έαν όλα τα βρει εντάξει θα χρεωθώ την επίσκεψη και διαδικασία!! Όλο αυτό έγινε μέσω του online chat και στην ερώτηση πως θα τη καθαρίζουμε, είπε να μη τη καθαρίζετε!
Υπάρχουν περαιτέρω απόψεις και καθοδηγήσεις από τους έμπειρους φίλους εδώ?
 

chris222

New member
21 February 2009
21
Re: Αποψη για 60UK6200

Το πήρα το ρίσκο και την έκλεισα απο Κωτσοβολο στα 629 (+ 50 επιπλέον την 5ετη εγγύηση). Έβαλα και πήραν την LG Hellas και το πάνελ ειναι όντως VA. Αν μπορέσω θα γράψω review εδώ. (Θεωρώ πάντως πως απο τις 55 ιντσες στις 65 είναι τεράστια η διαφορά και θα έπρεπε να υπάρχουν περισσότερες επιλογές στις 60)
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Αποψη για 60UK6200

Καλορίζικη και να την ευχαριστηθείς. Ρύθμισε αν γίνεται τη θέση θέασης να είναι στην ευθεία για να πάρεις το καλύτερο από τη τηλεόραση. Γενικά οι VA τηλεοράσεις της LG στις 50", 60" και 70" είναι πολύ καλές και σε ανταγωνιστικές τιμές. LG 50UK6470: 393 €, LG 70UK6500: Είχε πέσει και στα 919 €.
 

chris222

New member
21 February 2009
21
Re: Αποψη για 60UK6200

Σε ευχαριστώ πολυ! Να ψάξω εδω στο φόρουμ για τις ρυθμίσεις που λες; Πιστεύω πως μετα απο μια 47αρα...3D LG που έχω θα μου φανεί τεράστια η διαφορά. Και σε κανα δυο-τρια χρονάκια παμε σε oled 😊.

Θα επανέλθω με εντυπώσεις - ισως ενδιαφέρει κάποιο μέλος. Και παλι ευχαριστώ για τα links
 

chris222

New member
21 February 2009
21
Re: Αποψη για 60UK6200

Την τηλεόραση την παραλαμβάνω την Τετάρτη (για καποιο περίεργο λόγο ενω μένω στην Αθήνα). Σήμερα την ειδα στην media markt με σημα 1080 διπλα σε αλλες οθόνες και μου φάνηκε αρκετά σκοτεινή, ειδικά σε σχέση με άλλες LG. Φταίει το θέμα RBGW vs RBG (ισχύει οτι τα πρώτα ΔΕΝ είναι πραγματικα 4Κ;), είναι ολα τα VA είναι πιο σκότεινα ή απλά είναι το συγκεκριμένο ετσι; Ζήτησα και μου έβαλαν υλικό 4Κ και τα πραγματα ηταν καλυτερα βέβαια.

Καταλαβαίνω οτι σε συνθήκες...σαλονιού βεβαια δεν θα εχω τη σύγκριση απλά μου έκανε εντύπωση!
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Αποψη για 60UK6200

Την τηλεόραση την παραλαμβάνω την Τετάρτη (για καποιο περίεργο λόγο ενω μένω στην Αθήνα). Σήμερα την ειδα στην media markt με σημα 1080 διπλα σε αλλες οθόνες και μου φάνηκε αρκετά σκοτεινή, ειδικά σε σχέση με άλλες LG. Φταίει το θέμα RBGW vs RBG (ισχύει οτι τα πρώτα ΔΕΝ είναι πραγματικα 4Κ;), είναι ολα τα VA είναι πιο σκότεινα ή απλά είναι το συγκεκριμένο ετσι; Ζήτησα και μου έβαλαν υλικό 4Κ και τα πραγματα ηταν καλυτερα βέβαια.

Καταλαβαίνω οτι σε συνθήκες...σαλονιού βεβαια δεν θα εχω τη σύγκριση απλά μου έκανε εντύπωση!

Θα ήταν ενεργοποιημένη η εξοικονόμηση ενέργειας ή καποιο preset κινηματογράφου που ρίχνει τη φωτεινότητα.
 

chris222

New member
21 February 2009
21
Re: Αποψη για 60UK6200

Λοιπόν, αγόρασα την 60uk6200 απο Public και εγω (ακύρωσα την προηγούμενη παραγγελία γιατι όντως βγαίνει... 500).
Οι πρώτες εντυπώσεις είναι ΑΚΡΩΣ θετικές, δεν εχω ασχοληθεί ακόμα αρκετά, θα επανέλθω μετα το ΣΚ. Φοβερά χρώματα και μαύρο, στην τιμή της είναι πραγματικά one way. Θέλω να δω και σωστές ρυθμίσεις για το PS4 Pro για να καταλήξω (έχει κάνεις κανα λινκ καλό?).

Υ.Γ. Μετα τις 47 ίντσες ίσως έπρεπε να είχα πάει στις 55 γιατί τώρα νιώθω οτι είμαι σινεμά, αλλά φαντάζομαι θα το συνηθίσω. Είχε κάνεις ανάλογη εμπειρια, πόσο χρόνο θέλει? :laugh:
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: Αποψη για 60UK6200

Λοιπόν, αγόρασα την 60uk6200 απο Public και εγω (ακύρωσα την προηγούμενη παραγγελία γιατι όντως βγαίνει... 500).
Οι πρώτες εντυπώσεις είναι ΑΚΡΩΣ θετικές, δεν εχω ασχοληθεί ακόμα αρκετά, θα επανέλθω μετα το ΣΚ. Φοβερά χρώματα και μαύρο, στην τιμή της είναι πραγματικά one way. Θέλω να δω και σωστές ρυθμίσεις για το PS4 Pro για να καταλήξω (έχει κάνεις κανα λινκ καλό?).

Υ.Γ. Μετα τις 47 ίντσες ίσως έπρεπε να είχα πάει στις 55 γιατί τώρα νιώθω οτι είμαι σινεμά, αλλά φαντάζομαι θα το συνηθίσω. Είχε κάνεις ανάλογη εμπειρια, πόσο χρόνο θέλει? :laugh:

Χρόνο; Σε μια βδομάδα θα σου φαίνεται μικρή. Καλορίζικη και καλές θεάσεις.
 

MAN0S

Senior Member
14 August 2018
581
Απάντηση: Αποψη για 60UK6200

Παιδιά πριν λιγο αγόρασα την 60"uk6200 και την πάτησα.Συνηθισμένο μάλλον το μάτι μου στην mu7002 δεν μπορώ να συνηθίσω την lg.Aναγκαστικά πούλημα λοιπόν κ με τα λεφτά επισκευή στην 7002 ☹