Olight S2R baton... λίγα λόγια...

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Στις λίγες μέρες που τον έχω στα χέρια μου αντικαθιστώντας τον Nitecore EA1 που χάλασε μου έχει αφήσει εξαιρετικές εντυπώσεις. Σκέφτηκα λοιπόν να γράψω μερικά πραγματάκια.

Ξεκινάω από τα αρνητικά:
1. το κάτοπτρό του είναι εκτεθειμένο, καθώς δεν έχει τζαμάκι μπροστά
2. Ο διακόπτης του έχει επιφάνεια από σατινε λάστιχο που αφ ενός δεν δίνει σιγουριά στο πάτημα και δεν ξέρω πόσο θα αντέξει στο χρόνο.
3. Οι σκάλες του είναι λίγο άβολες. Εκτός από την μικρή του 0.5 και την turbo των 1020 οι άλλες δεν με βολεύουν ιδιαίτερα (τουλάχιστον στη χρήση που κάνω εγώ) καθώς πηγαίνουν 12/100/500. Θεωρώ ότι σίγουρα λείπει μιά γύρω στα 50, καθώς από τα 12 πρέπει να πάς στο 120
4. ο ένας μόνο διακόπτης αντί για δυό, που κάνουν το Interface αρκετά πιό πολύπλοκο
5. το κυριώτερο, η πλάτη του που έχει τους ακροδέκτες της "μαγνητικής" φόρτισης (που σημειωτέον δεν είναι επαγωγική, αλλά κανονική με επαφές) είναι σχεδόν επίπεδη με αποτέλεσμα να υπάρχει σοβαρός κίνδυνος βραχυκυκλώματος όταν τον έχεις σε τσέπη με κλειδιά, καθώς μάλιστα υπάρχει μαγνήτης ανάμεσά τους. Ήδη μου έτυχε να βρώ κλειδιά μου κολλημένα πάνω του και παρ όλο που ο αρνητικός πόλος είναι λίγα δέκατα του χιλιοστού πιό χαμηλά θα μπορούσε κάποιο μικρό κλειδί ή σε συνδυασμό με κρίκο ή κάτι άλλο να κάνει το κακό, κάτι που το αναγράφει ρητά, δηλαδή να μην βραχυκυκλώσουν οι ακροδέκτες.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
να προσθέσω ένα ακόμα
6. Η μπαταρία που χρησιμοποιεί είναι ειδική περίπτωση 18650 και δεν φορτίζεται εκτός του φακού και φυσικά δεν παίρνει νορμάλ 18650. Συνεπώς μένεις μ αυτήν και μόνο παίρνεις μια ίδια όσο και να κοστίζει.
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
η πλάτη του που έχει τους ακροδέκτες της "μαγνητικής" φόρτισης (που σημειωτέον δεν είναι επαγωγική, αλλά κανονική με επαφές) είναι σχεδόν επίπεδη με αποτέλεσμα να υπάρχει σοβαρός κίνδυνος βραχυκυκλώματος όταν τον έχεις σε τσέπη με κλειδιά, καθώς μάλιστα υπάρχει μαγνήτης ανάμεσά τους. Ήδη μου έτυχε να βρώ κλειδιά μου κολλημένα πάνω του και παρ όλο που ο αρνητικός πόλος είναι λίγα δέκατα του χιλιοστού πιό χαμηλά θα μπορούσε κάποιο μικρό κλειδί ή σε συνδυασμό με κρίκο ή κάτι άλλο να κάνει το κακό, κάτι που το αναγράφει ρητά, δηλαδή να μην βραχυκυκλώσουν οι ακροδέκτες.
Σχεδιαστικά όλες οι επαναφορτιζόμενες συσκευές που εξάγουν pins σύνδεσης μπαταρίας , έχουν δίοδο που επιτρέπει την μονόπλευρη
κυκλοφορία του ρεύματος πρός το κύκλωμα , οπότε και εσκεμμένα να βραχυκυκλώσεις τις επαφές δεν θα υπάρξει κυκλοφορία ρεύματος
πρός τα έξω , induction coil για επαγωγική φόρτιση απαιτεί απαρραίτητα μεγάλη επιφάνεια επαγωγής > 50mm , τελείως άτοπο για
ένα φακό χούφτας !

να προσθέσω ένα ακόμα
6. Η μπαταρία που χρησιμοποιεί είναι ειδική περίπτωση 18650 και δεν φορτίζεται εκτός του φακού και φυσικά δεν παίρνει νορμάλ 18650. Συνεπώς μένεις μ αυτήν και μόνο παίρνεις μια ίδια όσο και να κοστίζει.
Δεν το νομίζω , άν η μπαταρία 18650 είναι button - top, τότε σε μία flat που διαθέτεις κάνεις προσεχτικά με το κολλητήρι ένα τρούλο κόλησης.
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απάντηση: Re: Olight S2R baton... λίγα λόγια...

να προσθέσω ένα ακόμα
6. Η μπαταρία που χρησιμοποιεί είναι ειδική περίπτωση 18650 και δεν φορτίζεται εκτός του φακού και φυσικά δεν παίρνει νορμάλ 18650. Συνεπώς μένεις μ αυτήν και μόνο παίρνεις μια ίδια όσο και να κοστίζει.

Τον παρέλαβα κι εγώ χθες! Όπως λες, δεν φορτίζονται άλλες μπαταρίες (αν και αυτό το είχα ήδη υπόψη), αλλά νορμάλ 18650 παίρνει, αρκεί να μην είναι επίπεδος ο πόλος της (button top, όπως λέει ο Αντώνης). Το δοκίμασα με κάποιες που είχα εδώ... Πιθανόν να έχει θέμα με το μήκος όμως, κάποιες να μην χωρούν μέσα...
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Παρεμπιπτόντως, δεν ξέρω τι εξυπηρετεί αυτό, αλλά οι επαφές του φορτιστή δίνουν αρνητικό στο κέντρο και θετικό στο δαχτυλίδι, ενώ εσωτερικά στο καπάκι αντιστρέφονται οι επαφές (το δαχτυλίδι από την έξω μεριά συνδέεται με την επαφή στο κέντρο, και το εξωτερικό κέντρο με το δαχτυλίδι εσωτερικά).

ΥΓ1. Δεν φαίνεται να υπάρχει δίοδος προστασίας, αφού στο βολτόμετρο βλέπω κανονικά τάση στις επαφές εξωτερικά στο καπάκι του φακού, 4,2v (όσο είναι η φόρτιση της μπαταρίας δηλαδή).

ΥΓ2. Μάλλον πρέπει να υπάρχει κάποιο κύκλωμα προστασίας στην ίδια την μπαταρία της Olight, αφού μπαταρίες που δεν έχουν δαχτυλίδι δίπλα στο button (όπως έχει η Olight για τη φόρτιση), δεν δίνουν και τάση εξωτερικά στις επαφές.
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
ΥΓ1. Δεν φαίνεται να υπάρχει δίοδος προστασίας, αφού στο βολτόμετρο βλέπω κανονικά τάση στις επαφές εξωτερικά στο καπάκι του φακού, 4,2v (όσο είναι η φόρτιση της μπαταρίας δηλαδή).
Άν είναι ψηφιακό το πολύμετρο , λόγω της υψηλής αντίστασης εισόδου μετράει την ελάχιστη ηλεκτρονιακή διαρροή του
ημιαγωγού , προσπάθησε με κάποιο φορτίο , αντισταση / λαμπάκι να το διαπιστώσεις , γιατί άν αληθεύει αυτό , είναι
επιεικώς απαράδεκτο ...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
το θεμα ειναι πως εξασφαλίζεται κανεις μη σκάσει στην τσεπη του
εξ αλλου το γραφει ξεκαθαρα στο σημείο φορτισης μη βραχυκυκλωνετε
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Άν είναι ψηφιακό το πολύμετρο , λόγω της υψηλής αντίστασης εισόδου μετράει την ελάχιστη ηλεκτρονιακή διαρροή του
ημιαγωγού , προσπάθησε με κάποιο φορτίο , αντισταση / λαμπάκι να το διαπιστώσεις , γιατί άν αληθεύει αυτό , είναι
επιεικώς απαράδεκτο ...

Δοκίμασα με κάποιες αντιστάσεις που είχα εδώ, βατικές. Σε μία 11,5Ω (μετρημένη με το πολύμετρο, ένα UT139C) έδινε ~350mA, σε μία 6,8Ω (δεν την μέτρησα) έδινε ~565mA, ενώ σε μία ονομαστικά 0,22Ω (0,3 στο πολύμετρο) δεν έκανα μέτρηση Α γιατί το πολύμετρο έχει ασφάλεια 10Α και αν τραβούσε περισσότερο θα την έκαιγε. Μέτρησα όμως την τάση στα άκρα της αντίστασης όταν τα έβαλα στο καπάκι, και έδειχνε 0v, χωρίς να φαίνεται να ζεσταίνεται η αντίσταση. Οπότε αν δεν έκανα κάτι λάθος στη διαδικασία, πρέπει να υπάρχει κάποιου είδους προστασία για βραχυκυκλωμα. Αλλά καλύτερα να μην βραχυκυκλώνονται οι επαφές προφανώς... :afro:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
έψαξα αρκετή ώρα και βρήκα αυτό

δεν είναι ο ίδιος φακός, αλλά η πλάτη είναι ίδια.
Επίσης σε βίντεο που είδα περσινά, η πλάτη δεν έχει το warning βραχυκυκλώματος γραμμένο.

 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Δοκίμασα με κάποιες αντιστάσεις που είχα εδώ, βατικές. Σε μία 11,5Ω (μετρημένη με το πολύμετρο, ένα UT139C) έδινε ~350mA,
Μία 100R ήταν αρκετή για επιβεβαίωση ότι έχει κατευθείαν σύνδεση με την μπαταρία , πράγμα πρωτοφανές στα
χρονικά LPD επαναφορτιζόμενης συσκευής που ακόμη και τα Κινέζικα του κιλού έχουν δίοδο προστασίας !
Απολύτως καμία δικαιολογία γι' αυτή την παράλειψη , αφού εκ των πραγμάτων ο εξωτερικός φορτιστής ρυθμίζεται
ώστε να καλυφθεί η πτώση τάσης σε μία Shottky δίοδο προστασίας ... αυτές οι πρόχειρες σχεδιάσεις απλών
πραγμάτων κατέστρεψε "την πιάτσα" των ηλεκτρονικών συσκευών ...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
εγω για την ώρα αναζητώ ένα βολικό πλαστικό καπάκι για όταν είμαι εκτός
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Κάτι τέτοιο, για να είσαι σίγουρος... Προσωπικά δεν μου χρειάζεται ιδιαίτερα, δεν τον βάζω ανάμεσα σε κλειδιά κλπ...

Μία 100R ήταν αρκετή για επιβεβαίωση ότι έχει κατευθείαν σύνδεση με την μπαταρία , πράγμα πρωτοφανές στα
χρονικά LPD επαναφορτιζόμενης συσκευής που ακόμη και τα Κινέζικα του κιλού έχουν δίοδο προστασίας !
Απολύτως καμία δικαιολογία γι' αυτή την παράλειψη , αφού εκ των πραγμάτων ο εξωτερικός φορτιστής ρυθμίζεται
ώστε να καλυφθεί η πτώση τάσης σε μία Shottky δίοδο προστασίας ... αυτές οι πρόχειρες σχεδιάσεις απλών
πραγμάτων κατέστρεψε "την πιάτσα" των ηλεκτρονικών συσκευών ...

Έλα ντε... Ουσιαστικά αυτό λέει ότι δεν το σκέφτηκαν καν ότι μπορεί να υπάρχει θέμα, όχι λόγω κάποιας ανύπαρκτης οικονομίας...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Re: Απάντηση: Olight S2R baton... λίγα λόγια...

Κάτι τέτοιο, για να είσαι σίγουρος... Προσωπικά δεν μου χρειάζεται ιδιαίτερα, δεν τον βάζω ανάμεσα σε κλειδιά κλπ...


ήδη τους έστειλα ξεχεστήριο mail.
Αυτά δεν μπορούν να συμβαίνουν. Τον προηγούμενο φακό τον είχα μονίμως στην τσέπη μαζί με κλειδιά.
Τόσο που σχεδόν ξέβαψε.
Είναι σοβαρότατη σχεδιαστική πατάτα και σίγουρα ένα απλό warning δεν σώζει τίποτα.
Το βίντεο που έβαλα είναι χαρακτηρικό, εκτός αν για τον S2R υπάρχει κάτι διαφορετικό.
Ήδη πριν από λίγο που είχα το νού μου και είχα βγάλει τα κλειδιά από την τσέπη για τη βόλτα, όταν γύρισα ασυναίσθητα πάλι τον έριξα στην τσέπη. Πριν από λίγο τον έβγαλα για να δω το SN και τα κλειδιά ήταν κολλημένα πάνω του.

Και κρίμα γιατί έχει πολλές δυνατότητες.
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Εγώ ούτε το warning από κάτω δεν είχα προσέξει... ένεκα κοντινής ψιλοστραβωμάρας! Μόλις το είπες το είδα...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
και άλλο βίντεο
προσέξτε όμως ότι το καπάκι δεν έχει το warning και κάπου στα σχόλια αναφέρει για άλλο καπάκι με ασφάλεια.

 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Πάντως θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον αν κάποιος έκανε κανονικό βραχυκύκλωμα να φανεί αν όντως έχει προστασία. Αυτά τα συρματάκια είναι τόσο λεπτά που πιάνουν με το παραμικρό ρεύμα φωτιά, και λίγο σπάνιο μάλλον να βρεθούν μαζί με τον φακό. Από την άλλη βέβαια δεν θα έπρεπε να υπάρχει καθόλου επιστροφή ρεύματος από το καπάκι...

Edit. Από ό,τι βλέπω λέει τα ίδια για το πόσο εύκολα παίρνουν φωτιά αυτά τα συρματάκια (το έχω διαπιστώσει κι ο ίδιος, δεν θυμάμαι όμως τι έκανα πριν χρόνια! :flipout: )
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
κοίτα, και προστασία να βάλανε, δεν ξέρω τι επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό στην μπαταρία ή το κύκλωμα όταν κάτι τέτοιο γίνεται συχνά.
Θυμάμαι έτυχε περιπτώσεις που είχα καρφιά στις τσέπες και τέλος πάντως τα κλειδιά είναι πολλά και υπάρχει πιθανότητα ένα να ακουμπήσει στο + και κάποιο άλλο στο - (αυτοί λένε ότι έχουν χαμηλώσει το - 0.6 χιλιοστά) αλλά όλα μπορούν να συμβούν καθώς υπάρχει και το τράβηγμα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
όντως, αλλά αν βάλανε την προστασία ποιός ο λόγος να υπάρχει το warning?
Εγώ πιστεύω ότι διορθώθηκε κάπως, αλλά κάτι σαν πρόβλημα παραμένει.