Γνωμη για QE75Q6FNATXXH. Ειναι σε προσφορα.

stameleon

New member
2 November 2012
21
Καλησπέρα.Υπαρχει κάποια γνώμη για αυτό το μοντέλο???την εχει σε προδφορα το public
[h=1]QE75Q6FNATXXH[/h]
 

rioener

New member
28 May 2008
49
Την έχουν σε μικρότερες ίντσες σχεδόν σε όλα τα μεγάλα καταστήματα, πέρνα μια βόλτα και δες την, σαν εικόνα είναι πολύ καλή, 120αρι πάνελ, και 10bit επίσης χωρίς FRC, με το αρνητικό της για εμένα να είναι ο φωτισμός edge που έχει, ειδικά για τόσες ίντσες που αναφέρεις...
 

samtwo

New member
11 May 2015
7
Και εγώ ενδιαφέρομαι...κοιτούσα κυρίως για Sony και λόγω android tv αλλά αν ξέρει κάποιος αρνητικά- θετικά σε αυτή ας μας διαφωτίσει.
 

stameleon

New member
2 November 2012
21
Βασικα για εκει είμαι...και σε ίντσες κ σε κριτικες(αν δν κάνω λαθος)
Αλλά.ειδα αυτήν την προσφορά...δν ξέρω κ πολλά για να κρίνω μόνο ότι διαβάζω...
Η χρήση θα είναι μια από όλα...Αλλά.κυριως gaming Και netflix
 

samtwo

New member
11 May 2015
7
Προσοχή για όσους βλέπουν ταινίες απο οτι διαβάζω δεν υποστηρίζει ήχο DTS. Πολύ άκυρο πάντως
 

stameleon

New member
2 November 2012
21

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,258
Παιδιά μόλις βλέπω ότι έχουν την ίδια προσφορά (price match) και Κωτσόβολος και Mediamarkt :

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_samsung-qe75q6fnatxxh-1214454.html?ga_query=QE75Q6FNATXXH

https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/187518-samsung-qled-qe75q6fn-75

Να ρωτήσω κάτι:

Τα public βλέπω λένε πως ξεκίνησαν το "πανηγύρι",ο Κωτσόβολος από την αντίστροφη μέτρηση που έχει λέει πως ξεκινάει αύριο στις 20:00 το βράδυ...
Το κόβετε να είναι αυτά μια "πρώτη γεύση" και να έχουμε περισσότερες προσφορές από αύριο και τις επόμενες ημέρες καθώς θα βαδίζουμε προς την Παρασκευή?
Ή αυτά θα είναι που θα παίξουν και τις επόμενες ημέρες με πιθανά price match μεταξύ των μεγάλων αλυσίδων?

Τα public στην επέκταση εγγύησης που δίνουν δωρεάν γνωρίζει κάποιος με ποιά ασφαλιστική είναι? Συνεργάζονται με συγκεκριμένο service για το διάστημα της επέκτασης?
 

leventis

Established Member
27 May 2007
168
σιγουρα θα βαλουν προσφορες σε πολλα μοντελα,λογικα αυτο ειναι μια μικρη γευση.χθες που την εβαλε πρωτο το public παρατηρησα οτι μεσα σε λιγα λεπτα την εβαλε ο κωτσοβολος και τα ΜΜ.
και εγω με το που την ειδα λογο οτι θελω 75''-82'' ηθελα να την χτυπησω αλλα θα περιμενω να δω τι θα γινει με την UE82NU8000.
παντως η QE75Q6FN ειναι καλο deal αν δινουν και την 5ετη εγγυηση.
 

leventis

Established Member
27 May 2007
168
να προσθεσω οτι στο deal οποιος κανει αγορα με καρτα Πειραιως,εχει και επιστροφη 400ευρω (σε yellows)!
 

pettros

Established Member
26 September 2006
176
Κρητη
Μολις την παραγγειλα.. Με καρτα τραπεζας Πειραιως οποτε -400 ευρω σε yellows. Πιστευω για 1600 ευρω με 5 χρονια εγγυηση προκειται για καλη αγορα! Θα αντικαταστησει την 65'' Panasonic VT60 που εδω και 5 χρονια δουλεψε αριστα. Καιρος να ανεβω σε ιντσες κι ας κατεβω λιγο σε ποιοτητα.. Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα...
 

anj890

New member
13 May 2012
73
5 χρόνια εγγύηση? 24 μήνες λέει στο site του public.

Όσον αφορά την Πειραιώς, είναι 400 yellows, όχι 400 Ευρώ.
 

Dosohos

New member
18 November 2018
15
Απάντηση: Re: Γνωμη για QE75Q6FNATXXH. Ειναι σε προσφορα.

Καλησπερα παιδια κ απο εμενα και καλες αγορες, θελω πραγματικα βοηθεια για μια αγορα, ειμαι αναμεσα σε Samsung UE65NU8000 & Samsung UE65NU8500 & Samsung QE75Q6FN (με την σημερινη προσφορα) δεν ξερω εαν πρεπει να παρω μια πολυ καλη σειρα (8000) σε 4K LED ή μια απλη σειρα (6000) σε 4K QLED? Εχω να παρω τηλεοραση εδω και 18 χρονια.... απιστευτο αλλα τοσο αντεξε & ακομα αντεχει η 49' σειρα (8000) 1080p full hd του 2000 (η πρωτη smart tv, με προεπιλεγμενα app, και οχι search) η μεγαλυτερη στην εποχη της, περιμενα 2 μηνες να την φερει ο κοτσωβολος.... χαχαχαχ αλλες εποχες!!!!. Δεν ενδιαφερομαι για games, μονο για tv και series & movies. Εκτος την διαφορας που ειπα δεν ξερω εαν πρεπει να παρω και πανελ σε IPS or VA. Ειμαι πολυ ασχετος, αλλα ισως παω σε VA, λογο SAMSUNG και οχι σε IPS λογο LG, εχω στο σπιτι και στο εξοχικο 5-6 samsung, τοσα χρονια και δεν εχω κανενα προβλημα. Η συμβουλη σας θα ειναι πολυ σημαντικη για την αγορα μου. Ευχαριστω πολυ.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Re: Γνωμη για QE75Q6FNATXXH. Ειναι σε προσφορα.

Μολις την παραγγειλα.. Με καρτα τραπεζας Πειραιως οποτε -400 ευρω σε yellows. Πιστευω για 1600 ευρω με 5 χρονια εγγυηση προκειται για καλη αγορα! Θα αντικαταστησει την 65'' Panasonic VT60 που εδω και 5 χρονια δουλεψε αριστα. Καιρος να ανεβω σε ιντσες κι ας κατεβω λιγο σε ποιοτητα.. Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα...

Όντως, κερδίζεις σε μέγεθος και χάνεις σε ποιότητα. Σε κάθε περίπτωση, καλορίζικη. :builder:

Καλησπερα παιδια κ απο εμενα και καλες αγορες, θελω πραγματικα βοηθεια για μια αγορα, ειμαι αναμεσα σε Samsung UE65NU8000 & Samsung UE65NU8500 & Samsung QE75Q6FN (με την σημερινη προσφορα) δεν ξερω εαν πρεπει να παρω μια πολυ καλη σειρα (8000) σε 4K LED ή μια απλη σειρα (6000) σε 4K QLED? Εχω να παρω τηλεοραση εδω και 18 χρονια.... απιστευτο αλλα τοσο αντεξε & ακομα αντεχει η 49' σειρα (8000) 1080p full hd του 2000 (η πρωτη smart tv, με προεπιλεγμενα app, και οχι search) η μεγαλυτερη στην εποχη της, περιμενα 2 μηνες να την φερει ο κοτσωβολος.... χαχαχαχ αλλες εποχες!!!!. Δεν ενδιαφερομαι για games, μονο για tv και series & movies. Εκτος την διαφορας που ειπα δεν ξερω εαν πρεπει να παρω και πανελ σε IPS or VA. Ειμαι πολυ ασχετος, αλλα ισως παω σε VA, λογο SAMSUNG και οχι σε IPS λογο LG, εχω στο σπιτι και στο εξοχικο 5-6 samsung, τοσα χρονια και δεν εχω κανενα προβλημα. Η συμβουλη σας θα ειναι πολυ σημαντικη για την αγορα μου. Ευχαριστω πολυ.

Αν η απόσταση θέασης είναι κοντά στα τέσσερα μέτρα, την 75" Q6 ή MU7000 (όποια προτιμάς, σε εικόνα είναι αρκετά κοντά). Για μικρότερη απόσταση, την 65" Sony XF9005.
 

Dosohos

New member
18 November 2018
15
Απάντηση: Re: Γνωμη για QE75Q6FNATXXH. Ειναι σε προσφορα.

Όντως, κερδίζεις σε μέγεθος και χάνεις σε ποιότητα. Σε κάθε περίπτωση, καλορίζικη. :builder:



Αν η απόσταση θέασης είναι κοντά στα τέσσερα μέτρα, την 75" Q6 ή MU7000 (όποια προτιμάς, σε εικόνα είναι αρκετά κοντά). Για μικρότερη απόσταση, την 65" Sony XF9005.

Την (MU7000) σε ποσες ιντσες? και γιατι την MU? μοντελο 2017, αν και εγω κοιταζα και αυτη (UE65MU8000 ) σε 65' και ημουνα αναμεσα σε UE65MU8000 or UE65NU8000, στην αρχη, πριν βγει η σημερινη προσφορα στην (QE75Q6FN).
Ποιες ειναι οι διαφορες σε MU Vs NU? Μονο σε ετος 2017 ή 2018? Νομιζω οτι η NU εχει HDR10+, ενω η MU οχι, απλα HDR10
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
MU - 2017, NU - 2018. Την MU7000 σε 75", όπως αναφέρω πιο πάνω, αν είσαι στα τέσσερα μέτρα τουλάχιστον.
 

pettros

Established Member
26 September 2006
176
Κρητη
5 χρόνια εγγύηση? 24 μήνες λέει στο site του public.

Όσον αφορά την Πειραιώς, είναι 400 yellows, όχι 400 Ευρώ.


Στο checkout σου χρεωνει 55 ευρω λιγοτερο την τηλεοραση και σου δινει με 55 ευρω την 5ετη εγυηυση.

Στην διαφημιση αναφερει : "Ολες οι τηλεορασεις ανω των 599 ευρω με κερδος 20% σε yellows"

"Τα yellows που κερδίζει το Μέλος του Προγράμματος αντιστοιχούν στο 20% της αξίας της αγοράς της τηλεόρασης (αξίας από 599 και άνω, εκάστη, κατά τα ανωτέρω). Το κέρδος αντιστοιχεί σε 100 yellows για κάθε 1 συναλλαγής με χρέωση κάρτα της Τράπεζας Πειραιώς, πιστωτική, χρεωστική ή προπληρωμένη, που συμμετέχει στο Πρόγραμμα, για αγορές στα φυσικά καταστήματα και στο https://www.public.gr/. Η συναλλαγή για αγορά της τηλεόρασης πρέπει να πραγματοποιηθεί εξ’ ολοκλήρου με μία κάρτα της Τράπεζας Πειραιώς που συμμετέχει στο Πρόγραμμα."
 

Dosohos

New member
18 November 2018
15
MU - 2017, NU - 2018. Την MU7000 σε 75", όπως αναφέρω πιο πάνω, αν είσαι στα τέσσερα μέτρα τουλάχιστον.

ΟΚ SORRY εαν σε κουραζω, απλα ρωταω ξανα και ισως δεν στο διατυοωσα σωστα πριν, γιατι μοντελο του 2017 και οχι 2018? ειναι τοσο καλυτερη η MU απο την NU? και εαν ναι, σε ποιους τομεις? αυτο που βρηκα εγω με τις λιγοστες μου γνωσεις, λεει οτι διαφερουνε μονο στο HDR10, Η ΜU εχει, αλλα η NU εχει HDR10+. Εγω δεν βλεπω αλλες διαφορες, τι ειναι αυτο που την κανει καλυτερη την MU? sorry, αλλα καταλαβαινεις οτι μετα απο τοσα χρονια το ψαχνω λιγο παραπανω. Η θεαση ειναι ομες κοντα στα 3.5 με 4 μετρα. Ευχαριστω και παλι
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Η MU7000 είναι αντίστοιχη με την NU8000, ενώ είναι πολύ κοντά σε εικόνα με τις Q6 (2017 και 2018). Αποφάσισε για το μέγεθος πρώτα, αφήνοντας χαρακτηριστικά όπως το HDR στην άκρη. Οι προαναφερθείσες έχουν VA panels 100 Hz. Για ταινίες/σειρές, σε χώρο με ελεγχόμενο φωτισμό, τα VA panels είναι προτιμότερα, σε LCD τηλεοράσεις.
 

anj890

New member
13 May 2012
73
Στο checkout σου χρεωνει 55 ευρω λιγοτερο την τηλεοραση και σου δινει με 55 ευρω την 5ετη εγυηυση.

Στην διαφημιση αναφερει : "Ολες οι τηλεορασεις ανω των 599 ευρω με κερδος 20% σε yellows"

"Τα yellows που κερδίζει το Μέλος του Προγράμματος αντιστοιχούν στο 20% της αξίας της αγοράς της τηλεόρασης (αξίας από 599 και άνω, εκάστη, κατά τα ανωτέρω). Το κέρδος αντιστοιχεί σε 100 yellows για κάθε 1 συναλλαγής με χρέωση κάρτα της Τράπεζας Πειραιώς, πιστωτική, χρεωστική ή προπληρωμένη, που συμμετέχει στο Πρόγραμμα, για αγορές στα φυσικά καταστήματα και στο https://www.public.gr/. Η συναλλαγή για αγορά της τηλεόρασης πρέπει να πραγματοποιηθεί εξ’ ολοκλήρου με μία κάρτα της Τράπεζας Πειραιώς που συμμετέχει στο Πρόγραμμα."

Έχεις δίκιο φίλε μου!