Λιτανείες.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Ηταν να γράψω σήμερα δυο πράγματα για κάτι που με καθήλωσε αλλά κάτι μου έτυχε και δεν υπάρχει χρόνος μιας και δουλεύω βράδυ..
Τώρα θα μου πείτε,ο κόσμος περιμένει την κουτσουλιά σου,ριχτο μια κι έξω.
Δεν είναι τόσο απλό..
Υπάρχει ένα μέρος λίγο έξω από το χωριό που γεννήθηκα,το οποίο είναι δίπλα σε μια βουνοκορφή..Εκεί υπάρχει ένα χωράφι του μακαρίτη του παππού μου,το οποίο έχει ένα καλύβι σαν μικρο σπιτάκι με μαυρισμένες από τον γεροχρονο πέτρες και σαπισμένες από την υγρασία πόρτες..
Το μέρος έχει τέτοια κλίση που το πίσω μέρος του μικρού αυτού κτιρίου,είναι στην κυριολεξία μέσα στο χώμα..

Το παράδοξο στην όλη υπόθεση είναι το γεγονός ότι κάθε φορά που επισκέπτομαι το συγκεκριμένο μέρος,η ενέργεια που δέχομαι είναι απίστευτη..Νιώθω δηλαδή ότι με κάποιο τρόπο συγκεντρωνεται εκεί όλη η ιστορία του γένους μου..Κάτι σαν συνομιλία με τους προγόνους εκείνους που δεν ανταλλάξαμε ούτε κουβέντα,αλλά ούτε και ματιά.
Η δημιουργία είναι διαχρονική και δεν σχετίζεται ούτε με εποχές,ούτε με καταστάσεις..Κάθε γενιά θα κτίσει το δικό της καλυβάκι που θα φαντάζει στον χρόνο σαν αντίπαλο δέος στους άψυχους ουρανοξύστες με τις πελώριες επιγραφές...Ένα σορό μάρκες με τυποποιημένα logo,κρεμασμένες σε κάθε γωνιά και ύψος αλλά το γκράφιτι πιο πέρα να ενοχλεί την αισθητική της κοινής γνώμης..Γιατί; Ίσως επειδή δεν το έχουν μάθει μέσα από την διαφήμιση..Επειδή κάθε ένα είναι ξεχωριστό..Επειδή,τίποτα δεν είναι συγκεκριμένο.
Οι αυλικοί του θεάματος είναι πολλοί..Πλειοψηφία σαν να λέμε.
Για όσο καιρό υπάρχουν οι αυλικοί,θα υπάρχουν και οι Ρομπεν των Δασών,κάτι σαν αντίβαρο στην φρίκη της προστακτικής λαίλαπας που κατατρώει τους εγκεφάλους.

Περισσότερα αύριο το πρωί. :)

acc.jpg
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Radikal Satan - El Incendio Que Se Llevo La Ciudad (2012)


Να μαστε πάλι..
Τα παραπάνω τα έγραψα γιατί η πρώτη επαφή με τους Radikal Satan με άφησε σύξυλο...Είναι κάτι που δεν παθαίνω συχνά..Το να αποδέχεσαι ένα άλμπουμ στην ολότητά του,δηλαδή στο 100% είναι ίσως το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο,ίσως..Και όταν λέμε συνολική αποδοχή,εννοούμε να μην μας ενοχλεί κανένα πέρασμα και κανένα σημείο..
Κατά την διάρκεια της ακρόασης του El Incendio Que Se Llevo La Ciudad έπαθα το εξής θεϊκό από την χαρά μου..Μου ήρθε να πιάσω την σύζυγό μου και να την πετάξω στον αέρα. :)
Βέβαια να εξηγήσω πως υπάρχει και μια ροπή μέσα μου που με ωθεί στην σκοτεινή πλευρά της σελήνης.
Τέτοια συγκέντρωση ενέργειας είχε να μαζευτεί γύρω μου από την εποχή ίσως του Parole de Navarre των επίσης Γάλλων Dale Cooper Quartet & The Dictaphones..
Χωρίς απαραίτητα να είναι συγκρίσιμα αυτά τα δυο...Οι Dale Cooper ,ντύνουν ένα απόλυτα σκοτεινό σκηνικό μέσα από κλασικοτροπες τζαζ φόρμες,ενώ οι R.S ντύνουν το σκοτάδι τους με το επιβλητικό Αργεντίνικο Τάνγκο της καταγωγής τους..Μάλλον είναι και οι καταβολές διαφορετικές..


Το ιδανικό για τον ακροατή,θα έπρεπε να είναι οι στιγμές προς εξερεύνηση και αυτό εδώ σφύζει από δαύτες..
Δυο αδέλφια με καταγωγή το Μπουένος 'Αιρες και έδρα το Μπορντω της Γαλλίας (τους λες και μετανάστες), συνθέτουν μαζί με άλλους μουσικούς μια μπάντα,που στέκεται σαν Κόνδορας των Άνδεων όσον αφορά την ποιότητα των συνθέσεών τους...Κάτι που δεν συμβαίνει με την εμφάνισή τους στα live. :)

A-728297-1278410421.jpeg.jpg


Από το 2003 έχουν κυκλοφορήσει αρκετά πραγματάκια σε μικρές ανεξάρτητες εταιρείες με το άλμπουμ της παρουσίασης να βρίσκεται στην πιάτσα αυτοχρηματοδοτουμενο,ίσως επειδή οι εταιρίες να ήταν απασχολημενες με την προώθηση του νέου hype.
Αυτοί οι τύποι ξεκινούν με άξονα το Τανγκο και περιστρεφονται προς το άπειρο με σύμμαχο μια dark ambient φιλοσοφία, η οποία μπλέκεται ξενδιαντροπα με την περιφορά άκρως παγανιστικών σκευών,που η σκούφια τους κρατάει χιλιάδες χρόνια πριν την...ιμιτασιόν εποχη και το σεμνότυφο matrix.
Χαμηλόφωνες ιαχές πολέμου ηχούν στις συνθέσεις τους,που μας θυμίζουν ότι η τρέλα,να είναι το σημείο g του εγκεφάλου...Το άψογο ροτεσιον ηχοχρωμάτων,συνθέτει ένα παζλ παρόμοιο με αυτό που έβγαζαν οι Alec k Redfearn and the Eyesores για όποιον θυμάται μια παλαιότερη παρουσίαση του Κ.Λυμπεροπουλου πίσω στον χρόνο..
Με την ευκαιρία Κωστα να σου θυμίσω ότι το αγαπημένο μου από alec k redfearn είναι το παρακάτω και μην ξεχάσω να σε ευχαριστήσω για εκείνη την παρουσίαση.

a0049012887_10.jpg

Εδω λοιπόν παρελαύνουν η Tango η ambient η avant garde και όλα τα ήδη εκείνα που τραβούν τον δρόμο τους περιφερειακά της μεγάλης οδού που στήθηκε για την υποδοχή των brand names.
Στέκονται σαν πανέξυπνα memes πάνω στην ξύλινη γλώσσα ενός αρχαίου δράματος που πραγματεύεται τις εξάρσεις μιας διπολικής προσωπικότητας.
Αυτοσχεδιασμοι που πέτυχαν τον σκοπό τους και παρουσιαζονται σαν συνθέσεις που μια εταιρεία σαν την Knitting Factory Rec. λ.χ. θα ήταν περήφανη αν τις είχε εντάξει στο ροστερ της.

Τελος πάντων.

Καταλήγοντας,αν ήταν να συνοψίσω όλα τα παραπάνω σε μια λέξη για να περιγράψω το άλμπουμ,αυτή θα ήταν: Ανάγλυφο..

Καλή σας ακρόαση. :)

LIVE


Ολοκληρο το αλμπουμ.


 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Μητσε,χαίρομαι που σου άρεσε..Προσωπικά τις ακροάσεις τελευταία τις μετράω με τα χαμογελά..Ικανοποίησης όπως θέλεις πες το...Καθ' όλη την διάρκεια της ακρόασης του συγκεκριμενου,το χαμόγελο ήταν μέχρι τ αυτιά.

Υπάρχουν αρκετοί εκεί έξω που χαμογελούν αναπάντεχα και δεν περιμένουν μια black friday να το κάνουν..Όταν αποκτήσουν δηλαδή την τσιπαρισμένη πλαστικούρα σε τιμή ευκαιρίας...Μέχρι να έρθει η επόμενη σαν ''ευκαιρία'' πάλι,για να νοιώσουν λιγάκι ζωντανοί.

radikal2015noirWEB_107b4.jpg