Τα τραγούδια που αγαπάτε

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tasos.cz

Supreme Member
21 December 2008
3,318
ΤΣΕΧΙΑ
Τα τραγούδια που αγαπάτε

Δημιούργησα αυτήν την όμορφη ενότητα για να βάζετε εδώ τα τραγούδια που αγαπάτε




Και ξεκινώ με το «Kiki do you love me - Greek clarinet (full version) | 2018»
ΤΟ ΒΙΝΤΕΟΚΛΙΠ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ...... Μου το έστειλε ο φίλος μου ο Γιάννης από την Γερμανία και μου έφτιαξε υπέροχα το κέφι. Στο βιντεοκλίπ ο νεαρός με το κλαρίνο είναι φοβερός, η κοπελιά που τραγουδάει το Κικι είναι επίσης υπέροχη, όπως και η άλλη κοπελιά που χορεύει με την χορογραφία της. Ε βρε τι βγάζει η Πατρίδα μας ακόμη και τώρα με αυτά τα νέα παιδιά. Αυτό το βιντεοκλίπ έπρεπε να παίζετε σε όλο τον κόσμο. Μπράβο στα Ελληνόπουλα αυτά

 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Μουσική και στίχοι Μίκης Θεοδωράκης.
Νομίζω η διασκευή είναι από τους ΜΙΚΡΟ.
Ερμηνεύει η Ελένη Τσαλιγοπούλου στα καλύτερα της με απίθανη χροιά όπως είχε το 2010.
Παιδικότητα, αθωότητα, ίσως από τις καλύτερες διασκευές που φτιάχνουν την διάθεση σε όποιον το ακούει.
Καλή Κυριακή, καλό χειμώνα:
https://www.youtube.com/watch?v=RO-wIK7bbwA
 

tasos.cz

Supreme Member
21 December 2008
3,318
ΤΣΕΧΙΑ
Μια και αναφέρθηκε ο Μίκης Θεοδωράκης παραθέτω 2 υπέροχα τραγούδια του ανυπέρβλητου αυτού μουσικοσυνθέτη που μας δόξασε ανά την Υφήλιο.

Στο πρώτο τραγούδι «Βραδιάζει» τραγουδά ο μεγάλος Γρηγόρης Μπιθικωτσης που θεωρώ ότι είναι ο εκφραστικότερος τραγουδιστής των τραγουδιών του Μίκη από τους τραγουδιστές.

Στο άλλο τραγούδι «Ποίος την ζωή μου» τραγουδά η Μαρία Φαραντούρη που θεωρώ ότι είναι η εκφραστικότερη τραγουδίστρια των τραγουδιών του Μίκη από τις τραγουδίστριες.


 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Τα τραγούδια που αγαπάτε

Δημιούργησα αυτήν την όμορφη ενότητα για να βάζετε εδώ τα τραγούδια που αγαπάτε




Και ξεκινώ με το «Kiki do you love me - Greek clarinet (full version) | 2018»
ΤΟ ΒΙΝΤΕΟΚΛΙΠ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ...... Μου το έστειλε ο φίλος μου ο Γιάννης από την Γερμανία και μου έφτιαξε υπέροχα το κέφι. Στο βιντεοκλίπ ο νεαρός με το κλαρίνο είναι φοβερός, η κοπελιά που τραγουδάει το Κικι είναι επίσης υπέροχη, όπως και η άλλη κοπελιά που χορεύει με την χορογραφία της. Ε βρε τι βγάζει η Πατρίδα μας ακόμη και τώρα με αυτά τα νέα παιδιά. Αυτό το βιντεοκλίπ έπρεπε να παίζετε σε όλο τον κόσμο. Μπράβο στα Ελληνόπουλα αυτά


συγνωμη φιλε μου μια απορια
αυτα που γραφεις τα λες σοβαρα η κανεις πλακα
 

tasos.cz

Supreme Member
21 December 2008
3,318
ΤΣΕΧΙΑ
Προέρχομαι από την Θεσσαλία όπου το κλαρίνο είναι το βασικό όργανο δημοτικής παραδοσιακής μουσικής. Για αυτό λατρεύω τον ήχο του κλαρίνου σε όλες τις μορφές του, ακόμη και σε αυτήν της διασκευής του πρώτου τραγουδιού «Kiki do you love me - Greek clarinet (full version) | 2018» .

Για αυτούς που πραγματικά τους αρέσει ο ήχος του κλαρίνου στην πιο αγνή μορφή της δημοτικής παραδοσιακής μουσικής αφιερώνω τον παρακάτω φανταστικό ήχο του κλαρίνου απο τον μοναδικό Κυριάκο Κωστούλα στο υπέροχο τραγούδι "Μπεράτι Θεσσαλίας".

 

tasos.cz

Supreme Member
21 December 2008
3,318
ΤΣΕΧΙΑ
Το παρακάτω όμορφο τραγούδι « Mississippi » έκανε το 1975 διάσημο το ολλανδικό μουσικό συγκρότημα Pussycat και τις τρεις αδελφές τραγουδίστριες Toni, Betty και Marianne Kowalczyk.

 

tasos.cz

Supreme Member
21 December 2008
3,318
ΤΣΕΧΙΑ
Thanks-a-Million-Banner-e1535472738766.jpg
 

tasos.cz

Supreme Member
21 December 2008
3,318
ΤΣΕΧΙΑ
Όταν το κλαρίνο κλαίει.

Το συγκλονιστικό μοιρολόι με το κλαρίνο του Πετρολούκα Χαλκιά που ανήρτησε παραπάνω ο φίλος Skakinen δεν μπορεί να αφήσει κανένα ασυγκίνητο.

Ακόμη μια φορά σε ευχαριστώ φίλε Skakinen.
 

tasos.cz

Supreme Member
21 December 2008
3,318
ΤΣΕΧΙΑ
Η Θεσσαλία που λατρεύει το κλαρίνο ανταποκρίνεται, απαντά THANK MY FRIEND SPYROS και στέλνει σέ όλους τους λάτρεις του κλαρίνου το παρακατω υπέροχο "κλαρίνο ηπειρωτικό πωγωνήσιο" απο τον μαέστρο του είδους τον ανυπέρβλητο Πετρολούκα Χαλκιά.

Tasos from Thessalia :fahne90:

Thanks-a-Million-Banner-e1535472738766.jpg