55" tv εν οψει Black Friday...!

mouris82

New member
29 March 2016
57
Καλησπερα σε ολους! Ηθελα βοηθεια για την αγορα τηλεορασης 55" με va panel(αν κ θα υπαρχουν γωνιες,παρ'ολ'αυτα δε θα θελα να θυσιασω το μαυρο) και 100hz ρυθμο ανανεωσης. Η χρηση της προοριζεται για τηλεοπτικο,ταινιες,αγωνες και ισως ps4. Ελεγα μηπως πεσω σε κπ ευκαιρια αυτη τη βδομαδα και απο 900 πχ τη βρω πιο κατω. Αλλα ταβανι εχω περιπου τα 800. Υπαρχει κατι ? Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 55" TV εν όψει Black Friday

Ίσως η Samsung NU8000 (ή κάποια Q6, Q7) βρεθεί κοντά στα 800 ευρώ, στις επόμενες ημέρες. Εναλλακτικά, το αντίστοιχο, περσινό μοντέλο, MU7000.
 

mouris82

New member
29 March 2016
57
Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου. Το περσυνο μοντελο με μια γρηγορη ματια ειδα οτι δεν εχει κ πολυ καλες κριτικες στο σκρουτζ. Βεβαια θα δω τωρα κ εδω σε μας. Σε sony κτ μπαααας κ σωσω "καμια γωνια"(θεασης εννοω)???? Γτ εχω την εντυπωση οτι κπ ειχα διαβασει οτι ισως να ναι πιο ευελικτες σε αυτο... αλλα μπορει να εω κ βλακειες δε ξερω.
 

mouris82

New member
29 March 2016
57
Καλησπερα σε ολους! Ηθελα βοηθεια για την αγορα τηλεορασης 55" με va panel(αν κ θα υπαρχουν γωνιες,παρ'ολ'αυτα δε θα θελα να θυσιασω το μαυρο) και 100hz ρυθμο ανανεωσης. Η χρηση της προοριζεται για τηλεοπτικο,ταινιες,αγωνες και ισως ps4. Ελεγα μηπως πεσω σε κπ ευκαιρια αυτη τη βδομαδα και απο 900 πχ τη βρω πιο κατω. Αλλα ταβανι εχω περιπου τα 800. Υπαρχει κατι ? Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!
Ps. Το hdr σε αυτες τις τιμες το βρισκουμε καπου? Και γενικα το προτιμαμε???
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 55" TV εν όψει Black Friday

Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου. Το περσυνο μοντελο με μια γρηγορη ματια ειδα οτι δεν εχει κ πολυ καλες κριτικες στο σκρουτζ. Βεβαια θα δω τωρα κ εδω σε μας. Σε sony κτ μπαααας κ σωσω "καμια γωνια"(θεασης εννοω)???? Γτ εχω την εντυπωση οτι κπ ειχα διαβασει οτι ισως να ναι πιο ευελικτες σε αυτο... αλλα μπορει να εω κ βλακειες δε ξερω.

Αντιθέτως, οι υφιστάμενες "κριτικές" είναι αρκετά ευνοϊκές για την MU7000. Από την άλλη, ο χαρακτηρισμός "ευέλικτες" μάλλον δεν αφορά τηλεοράσεις, αλλά διαφορετικά προϊόντα. Γενικά, εφόσον κάποιες τηλεοράσεις έχουν κοινό τύπο panel, οι γωνίες θέασης δε διαφοροποιούνται σημαντικά.

Ps. Το hdr σε αυτες τις τιμες το βρισκουμε καπου? Και γενικα το προτιμαμε???

Το HDR μάλλον δεν πρέπει να είναι από τα πρώτα που πρέπει να σε απασχολούν, για την επιλογή μιας τηλεόρασης. Εντυπωσιακό μεν, σε κάποιες περιπτώσεις, παροδική "μόδα" δε, τουλάχιστον κατά την προσωπική μου άποψη.
 

costash

New member
17 November 2018
15
Μιχάλη καλησπέρα, ποια ιεραρχείς σαν ποιο σημαντικά στην αγορά μιας τηλεόρασης, για νορμαλ χρήση. Για έναν αγοραστή που πιθανόν μέχρι χτες είχε μια τβ δεκαετίας (32´´ fhd)?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 55" TV εν όψει Black Friday

Αρα μου λες να προτιμησω samsung αντι για sony σε αυτα τα χρηματα,σωστα?

Δεν υπάρχουν φετινές 55" Sony με VA panels, 100 Hz, εντός budget. Οι περσινές, XE85xx, έχουν εξαφανιστεί από την αγορά...

Μιχάλη καλησπέρα, ποια ιεραρχείς σαν ποιο σημαντικά στην αγορά μιας τηλεόρασης, για νορμαλ χρήση. Για έναν αγοραστή που πιθανόν μέχρι χτες είχε μια τβ δεκαετίας (32´´ fhd)?

Σωστό μέγεθος αρχικά, στη συνέχεια αντίθεση, εφόσον θα τοποθετηθεί σε χώρο με ελεγχόμενο φωτισμό, με τον ρυθμό ανανέωσης στη συνέχεια (ανάλογα και με την απόσταση θέασης). Όλα αυτά, πάντα με το budget υπόψιν.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
Ps. Το hdr σε αυτες τις τιμες το βρισκουμε καπου? Και γενικα το προτιμαμε???

εχουμε πει πολλες φορες οτι σωστο Hdr θα παρεις απο Oled και απο ακριβες υλοποιησεις απο Premium Lcd.
οι υπολοιπες το εχουν για να το εχουν..
 

mouris82

New member
29 March 2016
57
Αρα κινουμαι σε αυτες τις δυο samsung? Οι οποιες ως τωρα δεν εχουν παιξει πουθενα με εκπτωση αν δε κανω λαθος :/
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 55" TV εν όψει Black Friday

Η 55" MU7000 είναι λίγο πάνω από 800 ευρώ.
 

mouris82

New member
29 March 2016
57
ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ 55" 4K UHD QLED QE55Q6FNATXXH SAMSUNG αυτη θεωρειται ευκαιρια κ καλυτερη απο nu8000 στο μπατζετ των 900 ευρω???????????
 

mouris82

New member
29 March 2016
57
Παιδια να ρωτησω κατι??? Η 55nu8002 ειναι αλλη απο την 55nu8000; γτ δε τη βρισκω σε κωτσοβολο και media και μου λενε για την 8002.... ευχαριστω εκ των προτερων!
 

mouris82

New member
29 March 2016
57
Αλληλουιαααα!!!!!
Παιδια πριν λιγο ανοιξα την 55nu8000!
Επιτελους!
Πρωτες εντυπωσεις:πολυ καλος ηχος και πολυ ωραια χρωματα!
Ηθελα απλα καποιος αν μπορει να μου βαλει λινκ πού θα βρω τις σωστες ρυθμισεις γι αυτο το μοντελο και αυτες τις μαυρες μπλε εικονες(αν το περιγραφω σωστα) ωστε να τσεκαρω τυχον...εμφραγματα!
Ξερω δεν ειμαι στο επιπεδο σας αλλα προσπαθω ο καημενος... :)
Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!