Sony TV και Maxell MXSB-252 soundbar, ζητήματα ήχου?!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

MeReNdAs

New member
11 May 2016
40
Τα φώτα σας παρακαλώ.
Έχω την τηλεόραση Sony 50w755c χωρίς κάποιο πρόβλημα στον ήχο.
https://www.sony.gr/electronics/sup...s-lcd-tvs-android-/kdl-50w755c/specifications

Τη συνδέω με HDMI ARC με το soundbar Maxell MSB-252, που πήρα πρόσφατα για μικρή αναβάθμιση στα ηχεία της TV, στην HDMI out του τελευταίου.
http://uk.maxell.eu/en/products/max...digital-soundbar-tv-speaker-mxsb-252-571.aspx

Θεωρητικά, θα έπρεπε νομίζω να συδέσω τη TV σε μια HDMI in του soundbar αλλά έτσι δε παίρνω ήχο. Οπότε προφανώς κάνω λάθος.

1ον, δεν έχω ήχο στο ΕΡΤ HD. Μηδέν, nada, zero.
2ον, στα υπόλοιπα κανάλια digea, αλλά και μέσω kodi player σε αρχεία της library, μου τρώω ανά 5-10 λεπτά sound gaps του 1". Και πάλι ακόμα το ελέγχω γιατί δε συμβαίνει συνέχεια. Τελευταία έλεγχος, λίγο νωρίτερα πριν γράψω το post, έβγαλα το ρεύμα του σταθεροποιητή της TV και μπάρας και ξανάανοιξα. Δεν το έχει κάνει το τελευταίο δίωρο. Ή είναι η ιδέα μου. (θα επανέλθω)
3ον, Η ΤV ελέγχει το soundbar μέσω του remote της αλλά πλέον το volume ανεβαίνει με step ανά 3 και όχι ανά 1 ενώ,
4ον, πρέπει να ανέβεις σημαντικά στην υπάρχουσα κλίμακα της TV για να ακούσεις το ίδιο με πρίν. σε κλιμακα 1-100 πρίν ακουγα (χαμηλά) στο στο 8-12 ενώ με τη μπάρα σίγουρα πάνω από 26-30.

Τι από τα παραπάνω είναι λογικά ώστε να ηρεμήσω :furious3:; Για ποιά πρέπει να ψαχτώ περαιτέρω;

Σε δοκιμή χθες σε ραδιόφωνο μέσω mytuner app στη ΤV δε παρουσίασε θέμα, σε youtube app επίσης.
Επίσης σε δοκιμή μεσω του 3.5 jack της μπαρας δεν εμφάνισε ζήτημα ο ήχος.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Στην ΕΡΤ HD γύρνα τον ήχο από DD σε Mpeg γιατί...

When I connect the MXSP-SB252 Soundbar to the set top box directly via an optical digital cable, why do I have to turn off Dolby Digital?
Technical Assistance: MXSP-SB252 Soundbar TV Speakers
The MXSP-252 Soundbar does not support the Dolby and DTS decoder, so please change the Digital Audio Output format to PCM for TV, player and set top box.

This will not affect the performance of the MXSP-SB252 Soundbar and you should still be able to get the highest sound quality.

* The MXSP-SB252 Soundbar only supports PCM with 96kHz or below.

http://uk.maxell.eu/en/faqs/When-I-...-do-I-have-to-turn-off-Dolby-Digital-284.aspx
 

MeReNdAs

New member
11 May 2016
40
Δεκτό, να το δοκιμάσω όταν γυρίσω σπίτι. Θυμάμαι οι επιλογές του optical digital output είναι auto 1, auto 2, pcm. Επιλεγμένο by default είναι το auto 1. Το ζήτημα με αυτό είναι ότι εγώ δεν έχω συνδέσει toslink αλλά Hdmi.
Επίσης κάτι βασικό που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι έχω δοκιμάσει δυο hdmi καλώδια, ένα κατηγορίας 1.4 & ένα κατηγορίας 2.0 με τα ίδια αποτελέσματα.

Και εν τέλη χθες βράδυ, ξαναπαρατήρησα sound gaps μετά από αρκετή ώρα ανοιχτής τηλεόρασης. Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω αν έχει να κάνει με το κανάλι που παίζει, με το πρόγραμμα στο κανάλι που παίζει, ή με τη διάρκεια που είναι ενεργοποιημένες οι συσκευές. Έχω μια υπόνοια πλέον ότι το πρόβλημα δημιουργείται μετά από πολύ ώρα χρήσης της TV.

To 4o ζήτημα μου, το ψιλοδιόρθωσα αλλάζοντας στη TV τη ρύθμιση Dolby Surround από compressed σε normal. Πλέον η ένταση του ήχου που περιέγραφα στα 26-30 έχει πέσει στο 20-25.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Το ίδιο ισχύει και για το HDMI. η ηχοβάση δεν υποστηρίζει καθόλου DD+ που είναι το stream της ERT HD όταν επιλέξεις γλώσσα τα αγγλικά στις επιλογές του καναλιού. Θα πρέπει να το γυρίσεις στα Ελληνικά όπου το stream του ήχου είναι mpeg, δηλαδή PCM.

Δεν υπάρχουν καλώδια 1.4 και 2.0. Υπάρχουν Standard, High Speed, Premium High Speed και Ultra High Speed. Όλα κάνουν για τη δουλειά που θες.
Όποιος σου πει για καλώδιο 1.4, 2.0 κλπ, τύλιξέ το γύρω από το λαιμό του και τράβα το σφιχτά να δεις τις αντιδράσεις του... .:violent-smiley-030:
 

MeReNdAs

New member
11 May 2016
40
Για αρχή γύρισα τη γλώσσα αλλά κάθε φορά που άλλαζα κανάλι, επέστρεφε στα αγγλικά. Εν τέλει άλλαξα το digital out σε PCM για να το διορθωσω μόνιμα, και μαζί του βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο και το 4ο ζήτημα στα 16-20.

Για τα καλώδια, δικό μου λάθος,δε γνώριζα ότι είναι ανεξάρτητα του πρωτόκολλου. Είχα μείνει πριν μερικά χρόνια που είχα δώσει πολλά για να μπορώ να Στέλνω 1080p σε 15μετρα. Πίστευα οτι για να στείλω πχ ήχο θέλω τουλάχιστον 1.3 καλώδιο αλλά θέλω 1.3 συσκευή

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα info φίλε μου, δυστυχώς ομως ακόμα τρώω sound gaps, τουλάχιστον στη TV
 
Last edited by a moderator:

MeReNdAs

New member
11 May 2016
40
Εν τέλει επέστρεψα την ηχόμπαρα τη τελευταία μέρα του DOA και έκανα το σταυρό μου για εμφάνιση του προβλήματος κατά τη διάρκεια του ελέγχου από τους τεχνικούς του καταστήματος. Πράγματι αντικαταστάθηκε με νέο προιόν, από το οποίο έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος, αφού για ακόμη μια φορά εξάντλησα όλο το χρονικό διάστημα που είχα για έλεγχο και τυχόν εκ νέου επιστροφή του. Πλέον δεν έχω καθόλου sound gaps από κανένα input.
Τέλος καλό, όλα καλά αλλά και πάλι θέλω να ευχαριστήσω το φίλο Pleo για τη καθοδήγησή του στα ζητήματά μου.