Oικονομικό Dac/Amp combo

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Ψάχνω για οικονομικό Dac/Amp combo με βασική χρήση να αντικαταστήσει την on board κάρτα του υπολογιστή για ακροάσεις με τα Senheiser HD598SR και αναβάθμιση συνολικά του ήχου και με budget μέχρι 150, άντε 200 ευρώ

Απαραίτητα χαρακτηριστικά
  • Physical Volume Control
  • Usb dac (προφανώς)
  • Analog in (amp only)
  • Out για ενεργά ηχεία
Επιθυμητά χαρακτηριστικά
  • Να μπορεί να πάρει εξωτερική τροφοδοσία ώστε να μπορεί να λειτουργήσει ανεξαρτήτως υπολoγιστή
Σκέφτομαι κάτι από τα παρακάτω τα οποία άλλα λιγότερο άλλα περισσότερο έχουν τα χαρακτηριστικά αυτά και είναι πάνω κάτω στο εύρος τιμής. Τα 3 πρώτα είναι και αυτά που σκέφτομαι περισσότερο αν και για κάποια δεν βρίσκω και πολλά reviews.

  • Schiit Fulla 2
  • M-Audio Super Dac ΙΙ
  • Pro-Ject Head Box S USB
  • Flio E10K
  • iFi Nano iDSD LE
Όταν δεν είμαι στον υπολογιστή και ακούω με ακουστικά, τα συνδέω στην έξοδο ακουστικών του Marantz PM6005 ή του player NA6005, δεν ξέρω αν κάτι αυτής της κατηγορίας τιμής θα μπορούσε να αναβαθμίσει αυτό που ακούω από τον Marantz.


Τι λέτε; κάποια άλλη πρόταση;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Το Fiio είναι καλό αλλά δεν έχει analog in και εξωτερική τροφοδοσία.
Το ίδιο και το ifi.
Σε αυτά τα λεφτά το Fulla 2 είναι μονόδρομος και ίσως το μόνο που πληρεί όλες τις προδιαγραφές που έχεις θέσει.
Το NA6005 έχει discrete headphone out άρα υποθέτω ότι είναι καλό για ακουστικά.
Πολύ πιθανόν λοιπόν να θέλεις κάτι χωρίς απαραίτητα line in και εξωτερική τροφοδοσία.
 

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Το Fiio είναι καλό αλλά δεν έχει analog in και εξωτερική τροφοδοσία.
Το ίδιο και το ifi.
Σε αυτά τα λεφτά το Fulla 2 είναι μονόδρομος και ίσως το μόνο που πληρεί όλες τις προδιαγραφές που έχεις θέσει.
Το NA6005 έχει discrete headphone out άρα υποθέτω ότι είναι καλό για ακουστικά.
Πολύ πιθανόν λοιπόν να θέλεις κάτι χωρίς απαραίτητα line in και εξωτερική τροφοδοσία.

Αν λοιπόν βγάλω το Analog in (amp only) από τις απαραίτητες προυποθέσεις (η τροφοδοσία ήταν στα επιθυμητά), ποια είναι η πρόταση από αυτά (ή κάποια άλλη);
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Για μένα το καλύτερο είναι να κοιτάξεις προς φορητό dac/amp με μπαταρία. Σε αυτή την κατηγορία τιμής που κοιτάς θεωρώ πως είναι σημαντικότερο η συσκευή να είναι φορητή από λίγο καλύτερο ίσως ήχο. Έχω το ifi nano (όχι το LE αλλά είναι σχεδόν ίδια) και είναι καλό dac αλλά μέτριο σαν amp, δεν φτάνει το ρεύμα του να σπρώξει δύσκολα ακουστικά, πιο πολύ για iem είναι καλό.
 

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Re: Απάντηση: Oικονομικό Dac/Amp combo

Για μένα το καλύτερο είναι να κοιτάξεις προς φορητό dac/amp με μπαταρία. Σε αυτή την κατηγορία τιμής που κοιτάς θεωρώ πως είναι σημαντικότερο η συσκευή να είναι φορητή από λίγο καλύτερο ίσως ήχο. Έχω το ifi nano (όχι το LE αλλά είναι σχεδόν ίδια) και είναι καλό dac αλλά μέτριο σαν amp, δεν φτάνει το ρεύμα του να σπρώξει δύσκολα ακουστικά, πιο πολύ για iem είναι καλό.

καλή και η φορητότητα, αλλά εφόσον η χρήση θα είναι για γραφείο, ποιος ο λόγος; Αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι η αναβάθμιση σε σχέση με την onboard κάρτα (και σε επίπεδο DAC και σε AMP)
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αν λοιπόν βγάλω το Analog in (amp only) από τις απαραίτητες προυποθέσεις (η τροφοδοσία ήταν στα επιθυμητά), ποια είναι η πρόταση από αυτά (ή κάποια άλλη);

Προσωπική επιλογή θα ήταν κάτι από τα Fiio , Ifi , Schiit.
 

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Για το fulla 2 με βλέπω λόγω πολλαπλών δυνατοτήτων/συνδέσεων (αλλά και εμφάνισης). Ελπίζω και τα ηχητικά αποτελέσματα να είναι το ίδιο καλά.

Διαβάζω διάφορα περί ελαττωματικών κομματιών, ελπίζω να μην πέσω στην περίπτωση.

Καμιά προτίμηση μεταξύ schiit-europe.com και schiit.eu.com ? ίδια τιμή έρχεται και στα 2
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ο Άγγλος είναι πιο άμεσος , μιλάς απευθείας με το αφεντικό (Mark Doblear) και προς το παρόν
ο μόνος που έχει δυνατότητα τεχνικής υποστήριξης και service.
 

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Παρέλαβα σήμερα το Fulla 2:

- είναι πολύ πιο μικρό απ' όσο περίμενα, σχεδόν στο μέγεθος μιας πιστωτικής κάρτας (στη μικρή του πλευρά λίγο μεγαλύτερο, στη μεγάλη το ίδιο)
- φαίνεται στιβαρό, ο επιλογέας έχει ωραία αίσθηση και αισθητικά μου αρέσει
- το μόνο που δεν μου αρέσει είναι που έχει 3 ποδαράκια ( 2 μπροστά ένα πίσω), οπότε δεν είναι και πολύ σταθερό

Τώρα για τον ήχο:
- το έχω ακούσει μόνο από το pc σαν dac/amp με τα Senheiser 598SR και όχι για πολύ ώρα
- από το παρά 25 που είναι η αρχή, ακούω στο παρά τέταρτο άντε στο παρά 10, δεν το έχω πάει παραπάνω.
- Δεν ξέρω τι περίμενα, πάντως σαν πρώτη εντύπωση μπορώ να πω ... ότι δεν καταλαβαίνω ιδιαίτερες διαφορές... χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι δεν μου αρέσει ο ήχος
- Η αλήθεια είναι ότι επειδή δεν ακούω γενικά πολύ με ακουστικά από το PC, δεν έχω ακριβή εικόνα του ήχου του συνδυασμού της οnboard κάρτας με τα συγκεκριμένα ακουστικά για να κάνω άμεση σύγκριση. Έκανα κάποιες πεταχτές δοκιμές βάζοντας τα ακουστικά μία στο fulla, μία στο pc και τούμπαλιν αλλά δεν πολυκαταλαβαίνω διαφορές...

Ελπίζω ακούγοντας περισσότερο και όσο το συνηθίσω να αλλάξω γνώμη :) θα επανέλθω...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Όντως!
Τι να πω λογικά πρέπει το fulla να παίζει πολύ πολύ καλύτερα.

(αν πάλι δεν το θέλεις εδώ είμαστε :earmuffs: )