CROP Factor σε: MFT vs EF vs PL

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
Καλημέρα σας,

Επανέρχομαι μετά από καιρό με μία ερώτηση περί crop factors.

Ξέρουμε ότι οι σένσορες MFT έχουν ένα Crop factor 2x. Κοιτάζω τώρα μια Blackmagic Design Cinema Camera στα 2200 (οκ τιμή αν και περιμένουμε την νέα blackmagic στο χιλιάρικο) και βλέπω τις διαφορετικές εκδόσεις της.

Μία έκδοση MFT, μία EF κλπ κλπ. Οπότε το ερώτημα που μου γενήθηκε είναι το εξής. Δε παίζει ρόλο το mount στο crop factor που θα πάρω στο τέλος;

(Ακολουθεί η σκέψη μου)

Η λογική λέει ότι είτε MFT, είτε EF είτε οτιδήποτε άλλο, είναι έτσι η μοντούρα που κρατάει σταθερή απόσταση Χ από τον σένσορα οπότε μου δίνει πάντα crop factor 2x.Ας το κάνουμε πιο έυκολο και ας μιλήσουμε για ίδιους φακούς. Αν δηλαδή έχω μία BM MFT και μία BM EF με δύο 50αριδες φακούς, άσχετα με τη μοντούρα που είναι διαφορετική, θα πάρω το ίδιο κάδρο αν μπούν διπλα διπλα.
Είναι σωστή η υπόθεση μου;

(τέλος σκέψης)

Αν όχι, τι ισχύει;

Αν ναι, τι συμβαίνει στις εκδόσεις που η μοντούρα αλλάζει ή αν πούμε ότι βάζουμε αντάπτορα πάνω σε μια μηχανή PL για να βάλουμε φακό EF; (τυχαία λέω τώρα έναν συνδιασμό). Είναι κι εκει υπολογισμένο να κρατάμε το Crop factor του MFT;

Ευχαριστώ ΠΟΛΥ προκαταβολικά!
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Το crop factor δεν οριζεται απο την μοντουρα αλλα απο το μεγεθος του αισθητηρα.

Σε μια καμερα με αισθητηρα Μ4/3 ειτε βαλεις εναν φακο 50αρη σε PL mount ειτε βαλεις εναν φακο 50αρη σε M4/3 mount ακριβως το ιδιο εστιακο μηκος θα αποκομισεις στο καδρο σου.


Στην καμερα που αναφερεις - που δεν ειναι πλεον στην παραγωγη,οποτε απεφυγε την- ο αισθητηρας ειναι S35. Οποτε ολοι οι υπολογισμοι σου θα γινουν με αυτο το δεδομενο.
 

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
Το crop factor δεν οριζεται απο την μοντουρα αλλα απο το μεγεθος του αισθητηρα.

Σε μια καμερα με αισθητηρα Μ4/3 ειτε βαλεις εναν φακο 50αρη σε PL mount ειτε βαλεις εναν φακο 50αρη σε M4/3 mount ακριβως το ιδιο εστιακο μηκος θα αποκομισεις στο καδρο σου.


Στην καμερα που αναφερεις - που δεν ειναι πλεον στην παραγωγη,οποτε απεφυγε την- ο αισθητηρας ειναι S35. Οποτε ολοι οι υπολογισμοι σου θα γινουν με αυτο το δεδομενο.

Ο αντάπτορας ομως δεν παίζει ρόλο οταν μπει; Εχω πχ εναν αισθητήρα 35αρη κι αρα Crop 1 (οποτε δεν εχω). Εχω μοντούρα PL, φακό PL 50αρη και κάδρο ΤΑΔΕ.

Βλέπω παραδίπλα εναν φακό 50αρη της Nikon Full frame, βαζω αντάπτορα στη μηχανή και πετάω επάνω αυτον της Nikon. Θα πάρω το ίδιο κάδρο TAΔΕ;
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Αντάπτορα εννοείς απλό ή Focal Reducer?
Στον απλό δεν αλλάζει εστιακή, παρα μόνο οτι μπορείς να χρησιμοποιήσεις φακούς απο άλλο σύστημα.
Αντάπτορας με κρύσταλλο Focal Reducer αλλάζει την εστιακή ανάλογα με τον αριθμό που γράφει.
http://rubenkremer.nl/2013/11/26/focal-reducers-speedbooster-lens-turbo-and-light-cannon/
https://www.youtube.com/watch?v=qvKySaO2RSY
 

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
Re: Απάντηση: CROP Factor σε: MFT vs EF vs PL

@evanfotis στον απλό αναφέρομαι που απλά αλλάζει μοντούρα. Οκ, δεν αλλάζει εστιακή. Σε ευχαριστώ πολυ! :worshippy:
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Ο αντάπτορας ομως δεν παίζει ρόλο οταν μπει; Εχω πχ εναν αισθητήρα 35αρη κι αρα Crop 1 (οποτε δεν εχω). Εχω μοντούρα PL, φακό PL 50αρη και κάδρο ΤΑΔΕ.

Βλέπω παραδίπλα εναν φακό 50αρη της Nikon Full frame, βαζω αντάπτορα στη μηχανή και πετάω επάνω αυτον της Nikon. Θα πάρω το ίδιο κάδρο TAΔΕ;


ΝΑΙ.

Εφοσον δεν παρεμβληθει αλλο οπτικο στοιχειο ο 50αρης ειναι 50αρης ειτε ειναι με μοντουρα PL ειτε με ΕF.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Ακριβέστερα τα 50mm είναι 50mm σε οποιαδήποτε μοντούρα ΚΑΙ σε οποιοδήποτε μέγεθος αισθητήρα. Απλά στην 2η περίπτωση αλλάζει το crop factor και το field of view.