Subwoofer (θόρυβος)

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
svs pb 1000
Είναι γνωστό ότι κατά την ενεργοποίηση έχουμε ένα πολύ μικρό βουητό απο το sub είτε έχει επάνω καλώδιο rca είτε όχι. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι αυτός ο μικρός βόμβος δεν είναι πάντα σταθερός, μερικές φορές αυξάνεται πολύ και κλείνοντας το on/off επανέρχεται πάλι σε μικρή στάθμη.
Διαβάζω για σταθεροποιητή τάσης αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό παίζει ρόλο. Περιμένω γνώμες.....
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Εννοεις πως ολα τα svs σε αυτο το μοντελο παραγουν αυτο τον θορυβο με ή χωρις sub. Και αυτο ειναι κατι το "φυσιολογικο".?
Μου φαινεται λιγο παραξενο.
Για περιμενε μηπως καποιος αλλος κατοχος δεν εχει θορυβο και εχεις πεσει σε καποια αστοχια.
Νομιζω ο krompotis εχει παρει προσφατως svs.
Στειλε του και ενα pm.
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Δεν είναι το πρώτο sub που έχω και το παλιό ένα μικρό ήχο σαν χχχχχχχχχχχ τον είχε που κολλώντας το αυτί στο ηχείο το ακούς. Το θέμα είναι ότι κάποιες φορές με την ενεργοποίηση είναι αρκετά πιό αισθητός αυτός ο ήχος. Κλείνοντας και ανοίγοντας πάλι στο on επανέρχεται σε πολύ χαμηλή στάθμη. Να φταίει το ρεύμα και γενικότερα η εγκατάσταση του χώρου δεν το ξέρω, έχω ακούσει πολλές γνώμες για φερίτη για χαλασμένο πυκνωτή εντός του sub και πολλά άλλα.... Κατα τ'άλλα το sub παίζει άψογα και δεν έχω ακούσει κάτι που με παραπέμπει σε πρόβλημα,αλλά αυτό το χχχχχχχχ ειδικά σε πλήρη ησυχία όταν είναι αυξημένο κάπου με χαλάει......
 

konakihotel

Established Member
3 February 2011
191
svs pb 1000
Είναι γνωστό ότι κατά την ενεργοποίηση έχουμε ένα πολύ μικρό βουητό απο το sub είτε έχει επάνω καλώδιο rca είτε όχι. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι αυτός ο μικρός βόμβος δεν είναι πάντα σταθερός, μερικές φορές αυξάνεται πολύ και κλείνοντας το on/off επανέρχεται πάλι σε μικρή στάθμη.
Διαβάζω για σταθεροποιητή τάσης αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό παίζει ρόλο. Περιμένω γνώμες.....

το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ...είναι πιστεύω θέμα σωστής γείωσης του ενισχυτή...εγώ έβαλα ένα καλώδιο γείωσης από το σασί του ενισχυτή στη γείωση του σπιτιού και τέλος!!!
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Απάντηση: Re: Subwoofer (θόρυβος)

το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ...είναι πιστεύω θέμα σωστής γείωσης του ενισχυτή...εγώ έβαλα ένα καλώδιο γείωσης από το σασί του ενισχυτή στη γείωση του σπιτιού και τέλος!!!

Τέτοια να ακούω να ησυχάσω, γιατί απο την στιγμή που το ανακάλυψα με τρώει μην έχω κάποιο πρόβλημα με το sub. Παρένθεση, εγώ μιλάω καθαρά για το sub που είτε είναι επάνω το rca είτε όχι είναι το ίδιο.