Αποδόμηση.

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Witchcraft - Legend (2012) by Nuclear Blast Records


Αυτα τα καλά έχουν τα forums..Δεν είναι σαν τα περιοδικά που σου στέλνουν ένα promo της Tinas Katinas και σε υποχρεώνουν να το βρεις εξαιρετικό επειδή η εταιρία της τα χώνει σε ολοσέλιδη διαφήμιση στην δεύτερη σελίδα..Η μήπως άλλαξαν τα πράγματα; Κατι cookies να περιφέρονται,κάτι ηλεκτρονικά flyers που μας θυμίζουν τις ψαχτικες σε στιγμές βαρεμάρας..
Όπως και να χει,είμαστε εδώ για να προωθούμε την προσωπική μας κουλτούρα μέσα από έργα που δίνουν φωνή στα πιστεύω μας και κουράγια στα μπαγκάζια μας που κουβαλάνε το δικό μας μετερίζι.

Και ξεκινάμε..Με τέτοιες κιθάρες οι Witchcraft δεν θα μπορούσαν να κατάγονται από άλλη χώρα εκτός από Σουηδία..Γιατί οι Σουηδοι έχουν γεννηθεί με μια κιθάρα στα χέρια και έχουν μάθει να μην την ταλαιπωρούν αδίκως..Βγάζουν συναίσθημα...Έκτος μερικών εξαιρέσεων βέβαια που επιβεβαιωνουν τον κανόνα.
Ερχονται ξαφνικά οι κριτικοί και σου λένε οτι παίζουν doom metal..Οχι κύριοι..Doom έπαιζαν οι Solitude Aeturnus και το έκαναν πολύ καλά,αλλά το Doom είναι κάτι που σε περιορίζει..Μπορεί να έπαιζαν doom στο ξεκίνημα αλλά εδώ τα πάντα ανήκουν στο crossover..Εδω παίζουν ροκ με την ευρύτερη έννοια.,Εδω αφήνουν να εννοηθεί ότι χωρίς μεστότητα δεν νοείται διαχρονική μουσική.
Και η μουσική γίνεται διαχρονική,όταν έχει κάτι να πει..
Και στην τελική δεν μας ενδιαφέρει τι παίζουν..Αρκεί να παίζουν καλά και αυτά που λένε να είναι ακόμα καλύτερα.
Απο τα μουρμουρητά του Dylan και τα solo άλμπουμ του Lenon,μέχρι τις κατάρες του Bonnie στο Death to everyone και τα κωλοδαχτυλα του Τζονικας (μια λεξη) και τα live του στις φυλακές των μιασμάτων ,το ροκ είναι γεμάτο από παραδείγματα ανθρώπων που έγραφαν στα τέτοια τους τις εταιρίες και έλεγαν αυτό που πίστευαν.

Ο Magnus Pelander δεν παίρνει χαμπάρι από εταιρίες..Είναι ψυχάκιας.. Ξηλώνει και στήνει μπάντες από την αρχή χωρίς κανέναν ενδοιασμο...Αυτός έχει τις ιδέες οι υπόλοιποι βγάζουν τον σκασμό..Προφανώς δεν είναι και τόσο δημοκρατικό αυτό..Ελα όμως που πιάνει...Τράβα να την πεις στον Steven Wilson για τις φωνητικές γραμμές..Έτσι και εδώ..
Θυμάμαι όταν το πρωτοάκουσα πριν κάτι χρόνια,ήταν ότι καλύτερο είχα ακούσει φωνητικά,μετά τις αλχημείες του Maynard James Keenan των Tool..

Με την τραγουδοποιία του να είναι πιο ελκυστική.

Αχ τι θυμάμαι και γω τώρα..Θυμάμαι,πριν κάτι χρόνια τους Led Zeppelin που έκαναν οντισιόν για να αντικαταστήσουν τον Robert Plant και είχαν καταλήξει αν δεν με απατά η μνήμη μου στην φωνάρα των Alter Bridge (πρώην Creed) τον Myles Kennedy ..Τον John Bonham και την χημεία του με τους υπολοίπους,ποιος την αντικατέστησε ρε μάγκες..Κάντε μας την χάρη..

Κατά βάθος,έχω την εντύπωση πως αν κυκλοφορουσαν δίσκο οι Zeps την στιγμή που μιλάμε,αυτός θα ήταν σαν το Legend..Δεν ξέρω αν είναι τόσο καλός (υποκειμενικές απόψεις εκφράζουμε),αλλά τον εαυτό μου τον έχω σε τρομερή εκτίμηση και η εκτίμηση που έχω στον εαυτό μου,μου λέει ότι είναι τόσο καλός. :)

347293.jpg


Κατά τα άλλα,οι μελωδίες είναι catchy αλλά όταν τις εμπεδώσεις γίνονται τόσο πολύπλοκες που να αγγίζουν τα μόρια του progressive χωρίς μάλιστα να κουνηθεί τρίχα.
Η rhythm section να ποτίζει με στιβαρότητα ακόμα και τις θεωρητικά άχαρες ατμοσφαιρικές στιγμές και ένας ήχος τόσο vintage,όσο και ο βαθμός της αναβίωσης του εγχειρήματος..
Ο Magnus αιμορραγεί πάνω στο μικρόφωνο ακόμα και στα σύμφωνα που τα τεντώνει προς την θλίψη κάθε φορά που οραματίζεται την υπάρχουσα κοινωνία.

''Say me mister officer, what is it that you want from me?
I'm just another brick in this fascist regime society..''
-Deconstruction-

Η οταν ονειρευεται ενα πολιτευμα που δεν θα προσβαλει βαναυσα τις αρχες που υποτίθεται υπηρετεί:

''Twisted beauty and brief fascination
Ugliness and decay
Into this system we were born and we were humble
Our rage has no trail

Democracy the patriarchy indoctrinated tortured ones

Fuck your heroes
Screw your gods
Fuck your icons
Deal with the real
Your made up morals
Your media ethics
Fuck you all
Degenerated politic''
-Democracy-

Η οταν χανεται στιις Ozzy like φωνητικες τεχνοτροπιες για να εδραιώσει την ουτοπική του ελεγεία:

''You had us in a freeze
Flashes of neon mocking the sky
Humid in moonlight, flowers in bloom

I don't know much, but I'm not blind
Crosses of steel, iron and wine
The throne's overtaken, the horns will soon show
Selfish intentions easy to hide''
-Dystopia-

...και ένα τσούρμο άλλες ποιητικές παραθέσεις,έρχονται σεινάμενες κουνάμενες να πιστοποιήσουν το γνήσιο της υπογραφής που προέρχεται από νοήμοντα όντα και κατα δευτερο λογο να ενισχύσουν τις στιγμές που ξαποσταίνουν τα όργανα τζαμαροντας για την πάρτη τους στα κενά διαστήματα.

*Highly Recommended

Ολόκληρο το άλμπουμ.

 
Last edited by a moderator:

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Edit.Μόλις διαπίστωσα πως η ποιότητα ήχου στο you tube είναι άθλια..Ακούστε το από άλλη πηγή.


He was a leader
You were a believer
See where it took you
You can’t get away

If you pass away too early
You dont need to worry
Who will you follow
When your son has turned away

Karma works in reaverse
Whirling an swirling its way
Automatic wisdom
Inherent but deranged

Nihilistic viewers
Believe in their true ways
Confused and decedant
They give in to their fraud

The animal kingdom
An alternative to freedom
Awaken in your nightmare
Of paradise demise

Blissfull but not content
Overjoyed with sentiment
All the world is a place
For a mind to waste