5.1 από bluetooth

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,103
Καλημέρα σε όλους. Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα αλλά δεν ξέρω που αλλού να κάνω αυτήν την ερώτηση.Ειδα ένα καινούργιο 5.1 για pc της logitech που έχει σε προσφορά ο Κωτσοβολος το οποίο εκτός από το minijack έχει και σύνδεση Bluetooth. Θα μπορέσει η τηλεόραση μου μέσω Bluetooth να του δώσει πολυκαναλο ήχο η θα το αγοράσω τσάμπα. Να τονίσω πως η τηλεόραση δεν έχει καμία αναλογική έξοδο ήχου και το ηχοσυστημα που κοιτάω όπως προείπα μόνο 3.5εισοδο και Bluetooth.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Καλημέρα σε όλους. Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα αλλά δεν ξέρω που αλλού να κάνω αυτήν την ερώτηση.Ειδα ένα καινούργιο 5.1 για pc της logitech που έχει σε προσφορά ο Κωτσοβολος το οποίο εκτός από το minijack έχει και σύνδεση Bluetooth. Θα μπορέσει η τηλεόραση μου μέσω Bluetooth να του δώσει πολυκαναλο ήχο η θα το αγοράσω τσάμπα. Να τονίσω πως η τηλεόραση δεν έχει καμία αναλογική έξοδο ήχου και το ηχοσυστημα που κοιτάω όπως προείπα μόνο 3.5εισοδο και Bluetooth.

οχι, δεν εχω δει ποτε 5.1 μεσω bluetooth. Το bluetooth το εχει, φανταζομαι, για να συνδεσεις μια πηγη οπως το τηλεφωνο σου ή καποιο tablet για να παιζεις μουσικουλα απο εκει και να ακουγεται απο το ηχοσυστημα.
 

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,103
Από ότι βλέπω έχει και σύνδεση rca.Υπαρχει κάποιος τρόπος να πάρω πολυκαναλο ήχο από την τηλεόραση μου; Κάποια ιδέα με αντάπτορα η κάτι άλλο;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Re: Απάντηση: 5.1 από bluetooth

Από ότι βλέπω έχει και σύνδεση rca.Υπαρχει κάποιος τρόπος να πάρω πολυκαναλο ήχο από την τηλεόραση μου; Κάποια ιδέα με αντάπτορα η κάτι άλλο;

οχι δεν υπαρχει. Μαλλον εχει ερθει η ωρα να αλλαξεις τηλεοραση :)
 

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,103
Η τηλεόραση μου είναι μοντέλο του 16 και την έχω συνδεδεμένη με ηχομπαρα με Bluetooth. Λίγες τηλεοράσεις αποτι ξέρω πλέον βγάζουν εξόδους αναλογικού ήχου. Απλώς έλεγα με 69 ευρώ μήπως έπαιρνα ένα απλό 5.1 για τις ταινίες μου.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Re: Απάντηση: 5.1 από bluetooth

Η τηλεόραση μου είναι μοντέλο του 16 και την έχω συνδεδεμένη με ηχομπαρα με Bluetooth. Λίγες τηλεοράσεις αποτι ξέρω πλέον βγάζουν εξόδους αναλογικού ήχου. Απλώς έλεγα με 69 ευρώ μήπως έπαιρνα ένα απλό 5.1 για τις ταινίες μου.

μοντελο του 16 και δεν εχει εξοδο οπτικης ινας;
 

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,103
Παρεμπιπτόντως οι είσοδοι του logi ειναι rca stereo και μετά γράφει 5.1dvd και έχει front left, front right, rear left, rear right, sub και center.
 

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,103
Απάντηση: Re: Απάντηση: 5.1 από bluetooth

Η τηλεοραση έχει, το logi δεν έχει... :)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Re: Απάντηση: 5.1 από bluetooth

Παρεμπιπτόντως οι είσοδοι του logi ειναι rca stereo και μετά γράφει 5.1dvd και έχει front left, front right, rear left, rear right, sub και center.

ωπα ωπα. αυτο δεν κανει για εσενα. Παιρνει αναλογικο σημα απο πολυκαναλη εξοδου καρτας ηχου υπολογιστη
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
468
Δες και αυτο εδω Link σημερα μου ηρθε ο converter θα δω αν κανει δουλεια.
Μεχρι τωρα ειχα 5.1 ηχο στην ΤΙΒΙ με τα ηχεια συνδεδεμενα σε 5.1 καρτα ηχου και το λαπτοπ με HDMI στην τιβι.