ps audio trio A100 voltage

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
καλημερα

εχω βρει ενα ps audio trio A100 τελικο σε καλη τιμη (μεταχειρισμενο απο ευρωπη). επειδη ομως ειναι απο αμερικανικη εταιρια ρωτησα αν δουλευει στα 230v ή στα 120v (αμερικη).
μου απαντησαν οτι ειναι wide input(switch mode power supply), και δουλευει και με τα δυο ρευματα.

Switch mode power supplies are a very common type of power supply. A switch mode power supply uses a switching regulator to convert AC mains power to low voltage DC and it does this very efficienctly. Typically a switch mode power supply is much more efficient than a linear power supply.

(απο αναζητηση στο google)

το προβλημα ειναι οτι στο manual https://www.psaudio.com/wp-content/uploads/2011/11/Trio-A-100-owners-manual1.pdf αναφερει:
The A-100 Power Amplifier is specific to your country’s voltage. Do not use the A-100 Power Amplifier on a voltage higher than it is rated for. For instance, do not take a 120 volt rated A-100 Power Amplifier and attempt to use it in a 230 volt country. Failure to observe this cautionary note will void your warranty and may damage the amplifier. If you need to operate the A-100 Power Amplifier at avoltage other than the voltage it was designed for, contact your dealer, distributor or the factory.
δηλαδη η καθε συσκευη ειναι ρυθμισμενη για τη χωρα που θα παει.

οποτε τι να κανω; να εμπιστευτω τον πωλητη ελπιζοντας οτι και αυτος το αγορασε απο ευρωπαικη χωρα;
το οτι μου απαντησε γραπτος οτι θα δουλευει με καλυπτει σε τυχον claim απο το paypal;
ή μηπως να μεινω μακρια και να ψαξω αλλου;

ευχαριστω
 
Έχω τον προενισχυτή GCP200 της ίδιας εταιρείας τον οποίον είχα αγοράσει από Αμερική.

Όταν ήρθε λοιπόν στα χέρια μου ήταν στα 110V και αρχικά έπαιζε με τη βοήθεια μετασχηματιστή.

Κάποια στιγμή αποφάσισα να δω αν γίνεται να παίξει κανονικά στα 230V.

Στέλνω e-mail στην εταιρεία, μου λένε να τον στείλω πίσω στην Αμερική να του αλλάξουν το βολτάζ.

Κόστος $500 συν τα μεταφορικά πήγαινε - έλα :furious3:

Τον δίνω σε φίλο (και μέλος του avclub) να τον ανοίξει να δει αν μπορεί να μετατραπεί.

Τον ανοίγει, βρίσκει jumpers για τα γνωστά βολτάζ, το γυρίζει στα 230V...

That's it! Από τότε παίζει χωρίς μετασχηματιστή. Και παίζει εξαιρετικά.

Άνοιξέ το λοιπόν, να δεις μήπως ισχύει το ίδιο και για το δικό σου μηχάνημα.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
ευχαριστω.
δεν το εχω παρει ακομα. ειμαι σε διλημμα αν θα πρεπει να το ρισκαρω ή οχι.