Βοήθεια για stepped linear attenuator

giorgio76

New member
13 February 2017
8
Γεια σας έχω κατασκευάσει ένα εκουαλάιζερ όπου στο σχέδιο του χρησιμοποιεί για μπάσα, μεσαία, πρίμα, 500κ λινεαρ ποτενσιόμετρα.Θα ήθελα να τα αλλάξω και να του βάλω stepped.Βασικα θα είναι η πρώτη επαφή με τα stepped και έχω τις εξής απορίες. Έχω βρει με 27 η 47 θέσεις αλλά η τιμή τους είναι απαγορευτικές Έχετε να μου προτείνετε κάποια σε λογικές τιμες.Το άλλο είναι τι αντιστάσεις προτείνετε να χρησιμοποιώ αυτά για αρχή ευχαριστώ.
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Αν σε ικανοποιούν τα 23 βήματα, υπάρχει πληθώρα στο Χεβευ. Μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου παίρνοντας τον ανάλογο επιλογέα, αν θες shunt ή απλό. Τα προηγούμενα είναι για through hole αντιστάσεις. Με smd πολύ διαδεδομένο είναι αυτό με 21 βήματα όπου προφανώς θα πρέπει να αλλάξεις τις τιμές των αντιστάσεων γιατί δεν έχω δει κάποιο linear 500K.
Προτίμησή μου είναι τα περισσότερα βήματα. Για αντιστάσεις Dale σε λογική τιμή, καλύτερη ποιότητα σε λογικό κόστος κάτω του ευρώ SMD Susumu RG (15ppm)
 

giorgio76

New member
13 February 2017
8
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την απάντηση σου θα ψάξω για dale αντιστάσεις για smd μάλλον δεν θα τα καταφέρω να τις κολλήσω.