synology nas + navidia shiled - kodi-plex

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
αγοράστηκε ένας synology ds218 για να μαζευτούν οτι υπήρχαν σε διάφορους φορητούς δίσκους που έπνεαν τα λησθεια .
ειμαι βεβαια ασχετος παντελώς στο θεμα των NAS.
Μεχρι να βγαλω καποια ακρη..... το βασικο που θελω να κανω ειναι να παιζει ο nvidia shield τραβοντας ταινιες απο τον nas.
καλύτερη ποιοτητα εικονας ποιος παρεχει σε τετοιες περιπτώσεις? ο plex η το kodi?
θελω 1080p/24 ποιότητα στην εικονα μιας και ο βιντεοπροβολεας μου ειναι 1080. και απο ηχο θελω τα παντα μιας και το ηχοσυστημα ειναι 10.1 ατμος. φανταζομαι οτι δεν θα το βαλω να κανει trasncoding οταν θα ταιζει το nvidia...
οταν ομως θελω να ταιζει την τηλεόραση μου που θα ειναι σε αλλο σπιτι θελω 4k ( βεβαια αναλογα και την ταχυτήτα του δικτύου- οκ θεωρητικά μιλώντας)
στην περιπτωση του nvidia υπαρχουν κάποιες optimal ρυθμίσεις ωστε να παίρνω την καλύτερη δυνατη ποιότητα σε ηχο και εικονα ?
οποιος εχει μπει σε αυτη τη διαδικασία και την εχει κανει θα ξερει τα αποτελέσματα και μπορει να βοηθήσει...
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
σχηματικα κατι τετοιο φανταζομαι οτι γινεται...
 

Attachments

  • Presentation2.jpg
    Presentation2.jpg
    31.8 KB · Views: 187

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Αν το σπίτι στο οποίο θα είναι το nas δεν έχει 20-30mbit upload χλωμό το βλέπω το 4k streaming
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Με το Kodi θα είσαι οκ.
Θέλεις να βλέπεις 4κ σε άλλο σπίτι αλλά τι upload ταχύτητα έχεις? Θεωρώ αδύνατο να κάνεις κάτι τέτοιο με ADSL και δεν ξέρω αν γίνεται και με vdsl. Επίσης αν κάνεις transcoding στο nas δεν νομίζω να είναι 4κ αυτό που θα βλέπεις στην tv
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
σκεψου οτι η netflix δινει 4κ με σταθερο 15mbit και 5.1 dolby digital. Καμμια σχεση με lossless atmos/dts x που απαιτουν σχεδον 10πλασιο bitrate
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
ok...κατανοητο. σε αλλο σπιτι δεν θα παρω 4κ. μεσω Plex δεν εχεις τη δυνατοτητα να ριξεις την αναλυση αναλογα με την ταχυτητα τησ γραμμης?

o nas θα μεινει στο χωριο οπου υπαρχει αναγκη για 1080 και ατμος. στην αθηνα δε εχω ηχοσυστημα οποτε απο ηχο οτι παιζει η τηλεοραση. απο εικονα αφου το 4κ το ξεχνάω παμε σε μικρότερη αναλυση. αν κανει transcoding o nas θα παιζει ευκολότερα μια ταινια στην Tv στην αθηνα?
μπορω remotly να αλλαζω την ρύθμιση για Transcoding? να το εχω ενεργο οταν μενω αθηνα και απενεργοποιημενο οταν θα ειμαι χωριο?

η συνδεση του shield ειναι καλυτερα να ειναι ενσυρματη η ασυρματη με το router ωστε να μην εχω θεματα στην αναπαραγωγη ταινιων?
φανταζομαι οτι απο τη στιγμη που εχω το shield δεν χρειάζεται ο nas να κανει transcoding....σωστα?
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
στο γραφειο παντως με μια χαζοταχυτητα κατω απο 2 μου έπαιξε ταινια που εχω στο nas σε 720p μεσω Plex. μου έβγαζε ολες τισ διαθέσιμες αναλύσεις αλλα στα 720 έπαιξε χωρις κολλήματα.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: synology nas + navidia shiled - kodi-plex

ok...κατανοητο. σε αλλο σπιτι δεν θα παρω 4κ. μεσω Plex δεν εχεις τη δυνατοτητα να ριξεις την αναλυση αναλογα με την ταχυτητα τησ γραμμης?

o nas θα μεινει στο χωριο οπου υπαρχει αναγκη για 1080 και ατμος. στην αθηνα δε εχω ηχοσυστημα οποτε απο ηχο οτι παιζει η τηλεοραση. απο εικονα αφου το 4κ το ξεχνάω παμε σε μικρότερη αναλυση. αν κανει transcoding o nas θα παιζει ευκολότερα μια ταινια στην Tv στην αθηνα?
μπορω remotly να αλλαζω την ρύθμιση για Transcoding? να το εχω ενεργο οταν μενω αθηνα και απενεργοποιημενο οταν θα ειμαι χωριο?

η συνδεση του shield ειναι καλυτερα να ειναι ενσυρματη η ασυρματη με το router ωστε να μην εχω θεματα στην αναπαραγωγη ταινιων?
φανταζομαι οτι απο τη στιγμη που εχω το shield δεν χρειάζεται ο nas να κανει transcoding....σωστα?

Από τοπικό δίκτυο όχι, δεν χρειάζεται να κάνει transcoding για το shield
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
προς το παρον δεν εχω κανει raid. εχω βαλει μεσα αν δισκο 2τ και θελω ναβαλω αλλο ενα 1Tb και να τα κανω σε raid0 ωστε να εχω μεγιστη ταχυτητα ( δεν κραταω πολλεσ ταινιες για πολυ καιρο- μολις τις δω τις σβηνω) μπορω να προσθεσω τον δευτερο και να ειναι σε raid0?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Ποσο upload εχεις στο χωριο (εκει που θα καταληξει το nas και το shield-plex server); αυτο θα σε περιοριζει στην ποιοτητα που θα μπορεις να δεις. Χοντρικα, σε 5mbit upload (vdsl 50αρα) θα μπορεις να δεις πολυ καλα 2mbit (720p) και ισως 3mbit (720p αλλα καλυτερης ποιοτητας). Καλο θα ειναι να φτιαξεις και qos rules ωστε ο plex server/shield να εχει priority στο traffic, ωστε να μην μπλεκεται με τον torrent client που φανταζομαι οτι θα τρεχει στο nas
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
24αρα εχω στο χωριο και 50αρα στην αθηνα
δεν εχω σκοπο οσο θα ειμαι εδω να τρεχει torrent client. φανταζομαι πως μπορω απο εδω αθηνα να κανω ρυθμίσεις για το αν θα τρεχει ο torrent client η αν θα ειναι ενεργοποιημενο το transcoding .
διαβασα σε ενα αλλο threat εδω μεσα οτι γινεται το streming εκτος lan με ftp server/ τωρα τι σημαινει αυτο....θα διαβασω και θα μαθω...χαχαχα
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Re: Απάντηση: synology nas + navidia shiled - kodi-plex

24αρα εχω στο χωριο και 50αρα στην αθηνα
δεν εχω σκοπο οσο θα ειμαι εδω να τρεχει torrent client. φανταζομαι πως μπορω απο εδω αθηνα να κανω ρυθμίσεις για το αν θα τρεχει ο torrent client η αν θα ειναι ενεργοποιημενο το transcoding .
διαβασα σε ενα αλλο threat εδω μεσα οτι γινεται το streming εκτος lan με ftp server/ τωρα τι σημαινει αυτο....θα διαβασω και θα μαθω...χαχαχα

η 24αρα εχει upload (θεωρητικα 1mbit), αλλα ειναι πραγματικα πολυ κακη. Δοκιμασα απο συμφορουμιτη και η μεγιστη ποιοτητα που ειδα ηταν 320 (ή κατι τετοιο) και η εικονα ηταν ΠΟΛΥ κακη
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: Απάντηση: synology nas + navidia shiled - kodi-plex

προς το παρον δεν εχω κανει raid. εχω βαλει μεσα αν δισκο 2τ και θελω ναβαλω αλλο ενα 1Tb και να τα κανω σε raid0 ωστε να εχω μεγιστη ταχυτητα ( δεν κραταω πολλεσ ταινιες για πολυ καιρο- μολις τις δω τις σβηνω) μπορω να προσθεσω τον δευτερο και να ειναι σε raid0?

Αρκεί να το έχεις επιλέξει στην αρχή το raid 0. Όταν έκανες create volume στον 1o τι επέλεξες ?
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
μακαρι να ηξερα...χαχα...θα το τσεκαρω. φαινεται καπου αυτο?
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
SHR με 2 δίσκους στο ίδιο volume θα τον κάνει mirror και δεν μπορείς να βάλεις μικρότερο, ούτε και μεγαλύτερο γιατί θα πάει χαμένο το περίσσευμα.

https://www.synology.com/en-us/support/RAID_calculator

H' το ξαναστήνεις από την αρχή με άλλο raid type ή φτιάχνεις 2ο volume/pool με τον άλλο ότι χωρητικότητα και να έχει, αλλά είναι 2 ανεξάρτητα volumes και shares.

To Plex δεν έχει θεμα γιατί σε μια βιβλιοθήκη μπορείς να βάλεις πολλά shares.
 

enoxos

AVClub Enthusiast
6 July 2008
798
Κοζάνη
Φιλε μου,εχω το DiskStation 216play της Synology και εχω κανει share στο nvidia shield για να βλεπω τις ταινιες και τις σειρες που κατεβαζω απο τον torrent client του NAS...Ολα παιζουν μια χαρα καθως εχω και VDSL 50/5 ...απο θεμα stream εκτος σπιτιου δεν παιζει ρόλο μόνο το καλό upload...αλλά και πόσο δυνατός ειναι σε επεξεργασία συμπιεσης ο NAS σου...σε μένα και καλά κανει 4k trascoding....αλλά με το χέρι στην καρδιά μονο εντός τοπικου παιζουν ολα καλά και με το plex και με το kodi....Τωρα δεν ξερω ποσο δυναμη εχει το δικο σου NAS...θα προτεινα να τρεχεις plex server στο shield και αυτο να διαβαζει τις ταινιες απο το NAS και να στις κανει stream εκτός σπιτιου.Οτι χρειαστείς μου λές.