Logitech harmony app για ενισχυτη ηχου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Μιας και η συζητηση για το universal remote δεν ξερω σε ποια κατηγορια εμπιπτει, αν χρειαζεται ας μεταφερθει καπου αλλου.
Εχω εναν παλιο ενισχυτη AV denon 4306 ο οποιος διαθετει ενα remote με οθονη αφης οπου μεσα σε αυτη εναλλασονται καποιες αλληλουχιες κουμπιων.
denonrc1024c.jpg


12398-5a.jpg

Tα πληκτρα αυτα ειναι πρωτευουσης σημασιας και οχι καποια που θα χρησιμοποιηθουν αραια ή ποτέ.


Παμε τωρα στο προβλημα μου.
Το remote παραδιδει πνευμα και σκεφτηκα να αγορασω ενα logitech harmony hub οπου με το android app να μπορω μεσω κινητου να χειριζομαι τον ενισχυτη.

Δυστυχως οσα βιντεο στο youtube κι αν ειδα, οσα επεξηγηματικα διαβασα, δεν με βοηθησαν να καταλαβω το εξης.
Με το android app θα εχω διαθεσιμα ΟΛΑ τα πληκτρα και λειτουργιες του ενισχυτη. ? Εχω δει μερικα βιντεο, οπου το μονο που δειχνουν ειναι να σεταρεις εσυ τα κουμπια εμφανισης και σου περεχει ενα βασικο σετ να επιλεξεις τι θα απεικονιζεται. (play, stop, next κλπ)
Δυστυχως αυτο δεν μου απαντησε το ερωτημα αν ΟΛΕΣ οι λειτουργιες του τηλεκοντρολ μου θα ειναι διαθεσιμες ή μονο καποιες βασικες.
Ο ενισχυτης ειναι παλιος, remote καινουργιο δεν υπαρχει και μεταχειρισμενο δεν θελω για ευνοητους λογους.

Μηπως καποιος εχει στην κατοχη του καποιο harmony με το app ωστε να μου λυσει αυτη την απορια. ?
Οπως καταλαβατε, σκοπευω να το αγορασω μονο και μονο για να μην χρειαστει να αλλαξω ενισχυτη.
Αν δεν κανει ολες τις λειτουργιες του τηλεκοντρολ του ενισχυτη το app, θα γινει αδικα η αγορα του hub.

Τα φιδια με εχουν ζωσει γιατι σκεφτηκα πως ειναι παρα πολυ δυσκολο να υποστηριζεις χιλιαδες συσκευες (και ειδικα μια 20ετιας) και να παρεχεις για την καθε μια ενα γραφικο περιβαλλον με ολα τα κουμπια του τηλεκοντρολ της ολοιδια.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Έψαξα στο database και το υποστηρίζει κανονικά με όλες τις λειτουργίες του
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Logitech harmony app για ενισχυτη ηχου

Έψαξα στο database και το υποστηρίζει κανονικά με όλες τις λειτουργίες του

Ευχαριστω. Αν ειναι ετσι το παραγγελνω αμεσα, το εχει και σε μειωμενη τιμη το αμαζον λογω bf.
To ειδα και εγω εδω (αν εννοεις αυτο) αλλα δεν ειναι ξεκαθαρο αν το υποστηριζει απλα στις βασικες εντολες ή σε ΟΛΕΣ.

https://support.myharmony.com/en-us/compatibility
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Re: Logitech harmony app για ενισχυτη ηχου

Ευχαριστω. Αν ειναι ετσι το παραγγελνω αμεσα, το εχει και σε μειωμενη τιμη το αμαζον λογω bf.

βαζεις σε παρακαλω λινκ!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Re: Logitech harmony app για ενισχυτη ηχου

Ευχαριστω. Αν ειναι ετσι το παραγγελνω αμεσα, το εχει και σε μειωμενη τιμη το αμαζον λογω bf.
To ειδα και εγω εδω (αν εννοεις αυτο) αλλα δεν ειναι ξεκαθαρο αν το υποστηριζει απλα στις βασικες εντολες ή σε ΟΛΕΣ.

https://support.myharmony.com/en-us/compatibility

θα τις υποστηριζει ολες τις λειτουργιες του τηλεκοντρολ και θα μπορεις να φτιαξεις και activities, δηλαδη με ενα κουμπι να δινεις εντολη να εκτελουνται αλληλουχιες κουμπιων με οση καθυστερηση θελεις εσυ μεταξυ τους. Εγω εχω το harmony 650, δεν εχω το hub, αλλα η λογικη ειναι η ιδια. Μαλιστα το πακετακι που εχει το λινκ σου, δινει το hub και μαζι δινει και ενα σχετικα απλο (χωρις οθονη) τηλεκοντρολ, το οποιο το θεωρω πολυ χρησιμο.Τα Harmony ειναι φανταστικα προϊοντα και απο αυτα που πραγματικα σου αλλαζουν τη ζωη.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Βαλε και expedited γιατι η χρηματικη διαφορα βλεπω ειναι μηδαμινη.Οταν με το καλο το παραλαβεις, αν εχεις απορια για το σεταρισμα, επικοινωνησε ειτε με ποστ ειτε με pm.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
μακροεντολες, καθυστερησεις, κλπ στην παρουσα φαση δεν με ενδιαφερουν. Απλα να ειμαι σιγουρος πως οντως θα εχει ολοκληρο το μενου/υπομενου κλπ του denon τηλεκοντρολ και οχι μονο καποια πληκτρα. Αλλιως την πατησα.

Αυτο το σκετο hub απο Γαλλια, κατι αναφερει για 8 συσκευες.
Αυτο σημαινει περιορισμο χρησης μεχρι και εως 8 συσκευες. ?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Logitech harmony app για ενισχυτη ηχου

μακροεντολες, καθυστερησεις, κλπ στην παρουσα φαση δεν με ενδιαφερουν. Απλα να ειμαι σιγουρος πως οντως θα εχει ολοκληρο το μενου/υπομενου κλπ του denon τηλεκοντρολ και οχι μονο καποια πληκτρα. Αλλιως την πατησα.

Αυτο το σκετο hub απο Γαλλια, κατι αναφερει για 8 συσκευες.
Αυτο σημαινει περιορισμο χρησης μεχρι και εως 8 συσκευες. ?

ξαναδες το αμερικανικο. Μια χαρα στελνει. Ειμαι ενα κλικ πριν το checkout με τελικη τιμη (μαζι με shipping fees & import deposit) 71.45 ευρω και delivery date 29/11.
Ναι, οι πιο πολλες harmony συσκευες εχουν οριο τις 8 συσκευες ανα πασα στιγμη. Αν π.χ. αλλαξεις τηλεοραση ή ενισχυτη, βγαζεις τα παλια και βαζεις τα καινουρια, φτανει ανα πασα στιγμη να εισαι εως 8 συσκευες. Μαλλον εχει να κανει με τη μνημη των συσκευων
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
εμενα γραφει δεξια οτι καινουργιο δεν αποστελεται ελλαδα.
Αν επιλεξω απο επανω αριστερα greece, τοτε μου βαζει στο καλαθι μεταχειρισμενο.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Έχεις δίκιο. Δες από Ευρώπη να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και για επιστροφη.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Βρηκα το παρακατω σκετο hub απο το αγγλικο αμαζον, στο οποιο η τιμη του μαζι με μεταφορικα ανερχεται στα 67 ευρω.
Ελλαδα υπαρχει απο 96 ευρω.
Απο το αμαζον θα εχει 1 χρονο εγγυηση αναφερει, ενω τα ελληνικα sites δεν αναφερουν τιποτε.

https://www.amazon.co.uk/Logitech-Harmony-Smart-works-Amazon-Black/dp/B014GXQ9YW#HLCXComparisonWidget_feature_div
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Παντως ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ πως οσες συσκευες ειναι στη λιστα οπου υποστηριζονται, αυτο σημαινει πως το android app θα εκτελει ΟΛΕΣ τις εντολες και θα εχει ΟΛΑ τα πληκτρα του φυσικου τηλεχειριστηριου της συσκευης. ?
Ξανα ρωταω γιατι απο πουθενα δεν προκυπτει αυτο στις επεξηγηματικες σελιδες της Logitech.
Mονο αν εχει χρησιμοποιησει καποιος το app μπορει να μου πει αν οντως κανει τα παντα. (ειμαι ενα κλικ πριν την αγορα του και δεν ξερω τι να κανω)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Logitech harmony app για ενισχυτη ηχου

Παντως ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ πως οσες συσκευες ειναι στη λιστα οπου υποστηριζονται, αυτο σημαινει πως το android app θα εκτελει ΟΛΕΣ τις εντολες και θα εχει ΟΛΑ τα πληκτρα του φυσικου τηλεχειριστηριου της συσκευης. ?
Ξανα ρωταω γιατι απο πουθενα δεν προκυπτει αυτο στις επεξηγηματικες σελιδες της Logitech.
Mονο αν εχει χρησιμοποιησει καποιος το app μπορει να μου πει αν οντως κανει τα παντα. (ειμαι ενα κλικ πριν την αγορα του και δεν ξερω τι να κανω)

παρτο ρε συ μην φοβασαι. Ειναι εγγυηση. Απαξ και αναφερεται στην λιστα ο ενισχυτης σου θα τις εχεις ολες τις εντολες χωρις να χρειαζεται να προγραμματιζεις κωλο-κωλο το ενα χειριστηριο με το αλλο. Κατσε, μην ψηθω και τσιμπησω και για τον εαυτο μου ενα, να το συνδεσω με το google home και να μιλαω στο shield και την τηλεοραση μου :)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Επισης amazon = εγγυηση. Στην χειροτερη, αν δεν το γουσταρεις, τους το πακεταρεις και το στελνεις πισω και σου αποζημειωνουν ΚΑΙ τα μεταφορικα. Τι αλλο να σου πω για να σε πεισω; :D
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Εγω αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι γιατι θελεις να το λειτουργησεις μονο με τον ενισχυτη για μουσικη. Με την τηλεοραση δεν θελεις να το συνδυασεις. Εγω το εχω με media player, tv, ενισχυτη και εχω και αλλες 2-3 activities για να ανοιγει τα καταλληλα Inputs για να παιξω με τις κονσολες.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Κατασταση εκμαθησης δεν μπορω να χρησιμοποιησω γιατι το γνησιο remote ειναι σε κωμα.

Ηδη κατεβασα ενα app denon remote απο το play store για να εχω τα βασικα. (volume, mode, inputs κλπ)

Εμενα με ενδιαφερει ομως να εχω καθολικο ελεγχο ακομα και στο setup του ενισχυτη. (Οπου δεν μπαινει το δωρεαν denon app)

Επισης...67 ευρω με μεταφορικα απο αγγλια το σκετο hub...καπου στα 96 απο ελλαδα.
Απο αμαζον αγγλιας 1 χρονο εγγυηση, απο το σκρουτζομαγαζο δεν γραφει.

Avapap....ΕΙΣΑΙ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι απαξ και υποστηριζεται το remote του ενισχυτη, αυτο σημαινει πως θα εχω ΟΛΕΣ τις λειτουργιες του remote. ?
Γιατι οπως θα ξερεις οι AV ενισχυτες εχουν μενου, υπομενου, διαφορα setup κλπ. Δηλαδη παρα πολλα πραγματα και εγω θελω να εχω προσβαση σε ολα.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Logitech harmony app για ενισχυτη ηχου

Κατασταση εκμαθησης δεν μπορω να χρησιμοποιησω γιατι το γνησιο remote ειναι σε κωμα.

Ηδη κατεβασα ενα app denon remote απο το play store για να εχω τα βασικα. (volume, mode, inputs κλπ)

Εμενα με ενδιαφερει ομως να εχω καθολικο ελεγχο ακομα και στο setup του ενισχυτη. (Οπου δεν μπαινει το δωρεαν denon app)

Επισης...67 ευρω με μεταφορικα απο αγγλια το σκετο hub...καπου στα 96 απο ελλαδα.
Απο αμαζον αγγλιας 1 χρονο εγγυηση, απο το σκρουτζομαγαζο δεν γραφει.

Avapap....ΕΙΣΑΙ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι απαξ και υποστηριζεται το remote του ενισχυτη, αυτο σημαινει πως θα εχω ΟΛΕΣ τις λειτουργιες του remote. ?
Γιατι οπως θα ξερεις οι AV ενισχυτες εχουν μενου, υπομενου, διαφορα setup κλπ. Δηλαδη παρα πολλα πραγματα και εγω θελω να εχω προσβαση σε ολα.

δες το pm που σου εστειλα
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Logitech harmony app για ενισχυτη ηχου

Εγω αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι γιατι θελεις να το λειτουργησεις μονο με τον ενισχυτη για μουσικη. Με την τηλεοραση δεν θελεις να το συνδυασεις. Εγω το εχω με media player, tv, ενισχυτη και εχω και αλλες 2-3 activities για να ανοιγει τα καταλληλα Inputs για να παιξω με τις κονσολες.

Για να γινω αντιληπτος. Για την Oled tv εχω smart remote οπου το κουναω και στον αερα σαν ποντικι. Επισης εχω ΚΑΙ app για αυτο απο το κινητο.

Αλλα εγω δεν θελω να ελεγχω ολες τις συσκευες με ενα τηλεκοντρολ. Αυτο που εχω αναγκη ειναι να εχω προσβαση σε ΟΛΑ τα μενου του ενισχυτη μου. ΔΕΝ υπαρχει καινουργιο τηλεκοντρολ πλεον και δεν ρισκαρω μεταχειρισμενο μπας και βγαλει την ιδια βλαβη.
Το λυση logitech με android app, την θελω για να εχω προσβαση στα παντα ολα του ενισχυτη για να μην καταστει αχρηστος λειτουργικα.
(εδω καθε φορα που στρωνω ξεστρωνω χαλιά, ξανα συνδεω μικροφωνο και απο το setup του ενισχυτη ξανα παιρνω μετρησεις χωρου για καλιμπραρισμα)

Σκεψου να βαλω το hub της logitech και να μην μου δινει προσβαση στα ενδοτερα setup μενου του ενισχυτη. Τσαμπα τα λεφτα.