Αγορά σήμερα Samsung 55Q7, Sony 55XF9005 ή LG OLED 55B8;

Caravan

New member
12 May 2008
60
Γειά σας, δεν παρακολουθώ αθλητικά ιδιάιτερα, την θέλω για καθιστικό στα 2,5 μέτρα αλλά δεν μπαίνει μεγαλύτερη από 1,20 - 1,25 φάρδος.
Περισσότερο για ταινίες, Nova, ΟΤΕ, internet, Netflix. Ίσως αργότερα ο μικρός μου παίζει ελεγχόμενα PS4, έπαιζε το καλοκαίρι 1-2 ώρες την ημέρα.
H OLED ενδέχεται να έχει προβλήματα με το PS4; Δεν έχω καταλάβει τι παίζει.
Οι τιμές βλέπω πως είναι στα 1000 με 1300 και με ενδιαφέρει να την αγοράσω σήμερα ή αύριο!
Ποιά προτείνετε;
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Κι αν έχεις πιστωτική Πειραιώς που συμμετέχει στο πρόγραμμα yellows και την πάρεις από το Public (20% επιστροφή σε yellows)....

....ολόστεγνα.
 

Caravan

New member
12 May 2008
60
Οκ, την B8! Πειραιώς δεν έχω, έχω Eurobank επιστροφή αν ξέρετε ποιό κατάστημα δίνει μεγάλη επιστροφή.
 

Caravan

New member
12 May 2008
60
Την αγόρασα τελικά από Public στα 1298 μαζί με την εγγύηση 5 ετών και 1%!!! επιστροφή.
Παράδοση από Τρίτη.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
 

Maximosb

New member
11 November 2018
13
Καλησπέρα και εγώ από Public την αγόρασα, έκοψα και τιμολόγιο για να γλιτώσω το ΦΠΑ σε φίλο 1.000 μου κόστισε, δωρεάν μεταφορικά παράδοση στο σπίτι και δώρο η 5ετης εγγύηση Παράδοση μέσα στην επόμενη εβδομάδα.
 

Christos84

New member
16 November 2018
59
τι εννοεις μετακυλαει στο καταναλωτή; Δλδ ποιος θα τον πληρώσει; Αυτο δεν ισχύει για κινητά τηλέφωνα, tablet κτλ;;
 
13 June 2010
3,048
Ο φίλος πρέπει να έχει επιχείρηση και του αφαιρείται ο ΦΠΑ
Όταν πάει να την πουλήσει , τότε θα πληρώσει τον ΦΠΑ
Καί βέβαια αλλοιμονο , σε τυχόν έλεγχο και λείπει η τηλεόραση
 

rioener

New member
28 May 2008
49
Πολύ χοντρικά , ο ανωτέρω νόμος που έβαλα αναφέρει ότι οι αγορές των επιχειρήσεων για τις επιχειρήσεις εκπίπτουν του ΦΠΑ, και περνάνε στον ισολογισμό τους ως έξοδα. Πολύ απλοϊκά, είναι ολόκληρο νομοσχέδιο
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,258
Δηλαδή παιδιά για να καταλάβω κι εγώ, αν κόψεις τιμολόγιο τότε στο ταμείο θα πληρώσεις κανονικά ολόκληρη την τιμή (δηλαδή συμπεριλαμβανομένων και του ΦΠΑ 24%).
Στη συνέχεια η εν λόγω δαπάνη θα περαστεί στα έξοδα της επιχείρησης.
Στη συνέχεια ο ΦΠΑ που αναλογει στην τηλεόραση θα συμψηφιστει με τον ΦΠΑ που υποχρεουσαι να αποδωσεις στο τρίμηνο ?
Να πούμε ένα παραδειγμα:
Αν η τηλεόραση κάνει 1000 ευρώ τελική τιμή (συμπεριλαμβανομενου του ΦΠΑ 24% προφανώς) τότε έχουμε ότι:

Καθαρή αξία τηλεόρασης (προ ΦΠΑ 24%) : 806,45 ευρώ
ΦΠΑ 24%: 193,55 ευρώ
Σύνολο: 1000 ευρώ

Στο ταμείο κοβοντας τιμολόγιο θα πληρώσουμε 1000 ευρώ ( και όχι μόνο 806,45 !!!)
Στη συνέχεια η συγκεκριμένη δαπάνη περνάει στα έξοδα της επιχείρησης και γίνεται συμψηφισμος με τον ΦΠΑ που πρέπει να αποδωθει στο τρίμηνο.
Δηλαδή αν για παράδειγμα είναι να πρέπει να αποδωσουμε στο τρίμηνο ΦΠΑ π.χ. 500 ευρώ, τότε με τον συμψηφισμο του ΦΠΑ της τηλεόρασης θα πρέπει να αποδωσουμε μόνο
500 - 193,55 =306,45

Απ ότι έχω άκουσει μόνο για αγορά κινητών,tablet, laptop ισχύει ότι κατευθείαν στο ταμείο πληρώνεις μόνο την καθαρή αξία του προϊόντος!

Είναι έτσι όπως τα λέω ή δεν δουλεύει έτσι ακριβώς το σύστημα ?
Αν κάποιος φίλος έχει σχετική εμπειρία θα εκτιμούσα αν επιβεβαιωνε αν είναι όπως τα αναφέρω ή αν το σύστημα δουλεύει κάπως αλλιώς!
 

Erwdios

Senior Member
17 July 2014
427
Να την πάρω με κλειστά μάτια την B8??? Την έχει ξανά διαθέσιμη για online παραγγελία το Public και με τρώει το χέρι μου και έχω οπλίσει και την κάρτα της Πειραιώς για τα Yellows.

Θα δώσω την Samsung UE55F6500 που έχω στην πεθερά μου και θα πάρω αυτή, νομίζω αξίζει ως αναβάθμιση. Θα ήθελα 65άρα αλλά δεν φτάνω με τπτ εκεί.
 

Maximosb

New member
11 November 2018
13
Καλησπέρα και εγώ από Public την αγόρασα, έκοψα και τιμολόγιο για να γλιτώσω το ΦΠΑ σε φίλο 1.000 μου κόστισε, δωρεάν μεταφορικά παράδοση στο σπίτι και δώρο η 5ετης εγγύηση Παράδοση μέσα στην επόμενη εβδομάδα.

Καλημέρα, φυσικά και θα πληρωθεί ο ΦΠΑ, απλά ο φίλος μου ήθελε το τιμολόγιο για τα έξοδα οπότε τον ΦΠΑ θα τον συμψηφίσει, για αυτόν είναι λογιστικό θέμα, ενώ εγώ πλήρωσα μόνο την καθαρή αξία.
Πρέπει να χρειάζεται έξοδα στην επιχείρηση για να μπορέσει να γίνει αυτό, με την υπερφορολόγηση που υπάρχει σήμερα ο καθένας ψάχνει τρόπους να μην κλείσει .
 

Maximosb

New member
11 November 2018
13
Απάντηση: Re: Αγορά σήμερα Samsung 55Q7, Sony 55XF9005 ή LG OLED 55B8;

Πάτησε το κουμπί να σωθείς... :p
 

Erwdios

Senior Member
17 July 2014
427
Και επειδή πιεζόμαστε λόγω Black Friday και πρέπει να πάρουμε μία απόφαση: Αξίζει η C8 τα 250 παραπάνω που ζητάει από την B8?
 

_^ThEo^_

New member
24 January 2008
88
Πήρα και εγώ την c8 την 55αρα και μετά βγήκε η έκπτωση για την b8 αλλά δεν το μετανιώνω. Αν μπεις στο site της lg, στις αναβαθμίσεις, την c8 την έχει σε διαφορετική κατηγορία από την b8. Την b8 την έχει με μη oled τηλεοράσεις, άρα παίρνουν διαφορετικές αναβαθμίσεις. Σε βάθος χρόνου ίσως αξίζει ο καλύτερος επεξεργαστής. Best value for money πάντως θεωρώ την b8 τώρα. Υπάρχει ένα πολύ καλό συγκριτικό εδώ https://www.tvevaluate.com/2018/11/lg-b8-vs-c8-review-oled65b8pua-vs.html#availability

Σκέφτηκα και την xf9005 αλλά είχα την xe9305 για 3 ημέρες που έχει τον ίδιο επεξεργαστή ΜΤ5891 και κολλούσε, οπότε αν έπαιρνα sony mid-range μοντέλο, θα το έπαιρνα του χρόνου, που λογικά θα βάλουν το ΜΤ5893, όπως έχει πλέον η zf9 και η af9.

Υ.Γ. Την αγόρασα από Public online, αλλά το θέμα είναι ότι εδώ και 2 μέρες δεν έχει γίνει εκκαθαριση της συναλλαγης στην τράπεζα και οι όροι λένε πως πρέπει να γίνει εκκαθάριση μέχρι σημερα το βράδυ για να πάρει κάποιος τους πόντους. Οπότε υπάρχει περίπτωση να τους χάσω.