Oled για gaming: θα εχω burn in?

chris222

New member
21 February 2009
21
Χρειαζομαι βοηθεια!
Ειμαι ετοιμος να αγορασω μια LG OLED 55"
Βλεπω πολλες ταινιες, σειρες κλπ ξερω οτι η εικονα δεν θα με απογοητευσει.
ΟΜΩΣ, παιζω και πολυ PS4 και κολλαω με ενα παιχνιδι για καιρο, πχ παιζω Destiny ΚΑΘΕ μερα, πολλες φορες εως 4-5 ωρες σερι.
Θα εχω προβλημα, να παω σε QLED? Ειναι αληθεια οτι οι Samsung δεν παιζουν DTS???

Ειπα να ζητησω τη βοηθεια απο καποιον που ισως εχει OLED καιρο τωρα.

Ευχαριστω!
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Οι Samsung σε κανένα μοντέλο τους δεν παίζουν DTS ούτε το κάνουν passthrough για να παιχτεί από τον ενισχυτή. Για το burn in είναι αλήθεια ότι το ιδανικό θα ήταν στο τρίωρο να μπει η τηλεόραση σε κατάσταση stand by για ένα δεκάλεπτο ώστε να μπει σε λειτουργία ο αυτόματος καθαρισμός οθόνης. Υπάρχει αναλυτικό post από τον Werewolf για αυτό το θέμα. https://avclub.gr/forum/showthread....Σχόλια?p=1058234506&viewfull=1#post1058234506
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Έιχα 3 oled,την τελευταία που έχω την φετινή Ε8. Κανένα πρόβλημα με burn in εκτός και εάν κλείνεις καθημερινά από 8 ώρες και άνω!Ακόμα και έτσι να είσαι άνα 4 ώρες ένα διάλειμμα για 15 λεπτά και θα είσαι κομπλέ..
 

chris222

New member
21 February 2009
21
σε ευχαριστω, διαβασα τοσα πολλα που εκανα πισω: απο burn in μεχρι κακο hdr λογω χαμηλου φωτισμου κλπ.
Γενικα ειμαι την ζωντανης, φωτεινης εικονας οταν παιζω οποτε εξεταζω και τις QLED τωρα, αλλα το βασικο μου αγχος ηταν το burn in!
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
κακο hdr λογω χαμηλου φωτισμου κλπ.

Αυτό είναι απολύτως αναληθές...

Σε όλα τα δημόσια συγκριτικά, οι OLED έχουν κερδίσει και με διαφορά τις LCD σε ποιότητα HDR κι ας έχουν χαμηλότερη ονομαστική φωτεινότητα...
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Χρειαζομαι βοηθεια!
Ειμαι ετοιμος να αγορασω μια LG OLED 55"
Βλεπω πολλες ταινιες, σειρες κλπ ξερω οτι η εικονα δεν θα με απογοητευσει.
ΟΜΩΣ, παιζω και πολυ PS4 και κολλαω με ενα παιχνιδι για καιρο, πχ παιζω Destiny ΚΑΘΕ μερα, πολλες φορες εως 4-5 ωρες σερι.
Θα εχω προβλημα, να παω σε QLED? Ειναι αληθεια οτι οι Samsung δεν παιζουν DTS???

Ειπα να ζητησω τη βοηθεια απο καποιον που ισως εχει OLED καιρο τωρα.

Ευχαριστω!


https://avclub.gr/forum/showthread.php/166066-%CE%8C%CE%BB%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%81%CE%AF%CE%B6%CF%89-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-burn-in-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B9%CF%82-OLED