The Lion King [2019]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:

  • Εξαιρετική

    Votes: 0 0.0%
  • Καλή

    Votes: 0 0.0%
  • Μέτρια

    Votes: 0 0.0%
  • Κακή

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    3

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,482
Εκεί ψηλά.....
The-Lion-King-2019.jpg



Ελληνικός τίτλος ταινίας: Ο Βασιλιάς των Λιονταριών

Με τις Φωνές των: Μπιγιονσέ, Έρικ Άντρε, Ντόναλντ Γκλόβερ, Σεθ Ρόγκεν, Τσιούετελ Έτζιοφορ

Σκηνοθεσία: Τζον Φαβρό

Διάρκεια ταινίας: x' λεπτά

Σινεμά: Πέμπτη 18 Ιουλίου 2019

Wikipedia | Imdb




Η απορία για το πώς θα είναι μία live action εκδοχή του Lion King, δημιουργήθηκε από την πρώτη στιγμή
που η Disney ανακοίνωσε το συγκεκριμένο project. Η εταιρία που γνώρισε την απόλυτη επιτυχία με τις
ταινίες κινουμένων σχεδίων της, κάνει ήδη την μεγάλη στροφή, με τους ήρωές της να μεταφέρονται εκ
νέου στην μεγάλη οθόνη, αυτή την φορά με "ολοζώντανους" ήρωες.

Το ντεμπούτο τις στις αίθουσες έρχεται και το Lion King σκηνοθετημένο και αυτό από τον Φαβρό,
με τον Ντόναλντ Γκλόβερ, και την Μπιγιονσέ στους ρόλους του Σίμπα και της Νάλα.

Η Disney ετοιμάζεται να επαναλάβει την μεγάλη επιτυχία του 1994, δίνοντας "σάρκα και οστά",
στους αγαπημένους χαρακτήρες. Το πρώτο teaser trailer μας δίνει μια πολύ ενδιαφέρουσα
γεύση από την νέα ταινία, προκαλώντας νοσταλγία και προσμονή.








 
Last edited by a moderator:
Re: The Lion King (2019)

Μια απ'τις πιο αγαπημένες μου ταινίες όλων των εποχών.

Θεωρώ πως δεν υπάρχει περίπτωση να μη μιζεριάσω και να μην απογοητευτώ. Ωστόσο, δε γίνεται να μην πάω να το δω.

Το τρέιλερ σαφώς δε μου γεμίζει το μάτι.
 

Maribella

New member
6 May 2019
6
Ναύπλιο
Απάντηση: The Lion King (2019)

Αγαπημενη ταινια, αλλα ποιος ο λογος να την ξαναβγαλουν? και μαλιστα με cgi? την ιδια απορια εχω και για τον Αλαντιν και το Dumbo..
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: The Lion King (2019)

Αγαπημενη ταινια, αλλα ποιος ο λογος να την ξαναβγαλουν? και μαλιστα με cgi? την ιδια απορια εχω και για τον Αλαντιν και το Dumbo..

Γιατι μπορούν!
Γιατι θα μοσχοπουλησουν εκ νεου πατώντας σε ασφαλή μονοπάτια.
Γιατί θα προσελκύσουν νέο κοινό στα κλασσικά, με σύγχρονο εικαστικό ώπου οι επιταγές της εποχης προστάζουν cgi!
 

cmoustos

AVClub Addicted Member
25 August 2008
2,078
Θεσσαλονικη
Re: Απάντηση: The Lion King (2019)

Αγαπημενη ταινια, αλλα ποιος ο λογος να την ξαναβγαλουν? και μαλιστα με cgi? την ιδια απορια εχω και για τον Αλαντιν και το Dumbo..

Είναι κάτι που γίνεται από την απαρχή του Hollywood. Θα σταματήσει τώρα η Disney? Εξάλλου πουλάει και έχει ενδιαφέρον. Για το Ντάμπο δε ξέρω, άλλα το Αλαντίν που το είδα με τη κόρη μου ήταν μια ευχάριστη έκπληξη, πολύ κοντά στο animated της εποχής.

Εξάλλου έχει γίνει και με άλλες ταινίες όπως Jungle Book, Cinderella & Beauty & the Beast με τα περισσότερα να είναι αρκετά καλά.
 
Re: The Lion King (2019)

Λοιπόν.

Ίσως το ότι πήγα με μικρό καλάθι, ίσως το ότι η νοσταλγία πέταγε μικρές εκρήξεις δακρύων κάθε λίγο και λιγάκι, τελικά το απόλαυσα σε κάθε του λεπτό, και θα το ξαναδώ με χαρά.

Εξαιρετικά φτιαγμένη ταινία, με πολλά σκόρπια κλεισίματα ματιού (ειδικά σε άτομα σαν εμενα που το ορίτζιναλ το'χουν δει σε τριψήφιο αριθμό επαναλήψεων), κάποιες ωραίες συναισθηματικές επιλογές (πχ το τραγούδι της εισαγωγής είναι frame by frame remake, με ΚΑΜΙΑ διαφοροποίηση). Αλλά κυρίως...


... περίμενα να δω μια ταινία με ζώα CGI που συμπεριφέρονται σαν άνθρωποι και ανοιγοκλείνουν στόματα και μιλάνε, γι'αυτό και μπήκα με μια προδιάθεση "meh". Αυτό που είδα τελικά ήταν μια ταινία με ζώα να συμπεριφέρονται σαν ζώα, στον φυσικό τους χώρο, με τις φυσικές τους κινήσεις, βλέμματα, ήχους, λες και βλέπεις σκηνές από το Discovery Channel, μόνο τελικά όλα αυτά ήταν δεμένα με ένα όμορφο στόρυ που κρατούσε όλο το πνεύμα της αυθεντικής ταινίας, απλά με εξωφρενική χρήση τεχνολογίας. Υπό αυτό το πρίσμα, κάτι γκρίνιες που άκουσα για "απλοϊκή" φωτογραφία χωρίς πουσαρισμένα χρώματα που έπαψε να θυμίζει καρτούν, δε με βρίσκουν καθόλου σύμφωνο, δεν ήταν αυτό το πνεύμα του remake.


Τρεις ενστάσεις:

Ο Ζαζού θα μπορούσε να'ναι λίγο πιο μπλε και να θυμίζει τον ορίτζιναλ - βέβαια ο John Oliver έσπερνε, δεν υπήρχε περίπτωση να βρουν καλύτερη φωνή!)
Ο Πούμπα θα μπορούσε να'ναι λίγο πιο... χοντρούλης (τσάμπα είναι!)
Το τραγούδι του Σκαρ ("Be Prepared") ήταν τελείως ευνουχισμένο. Φαντάζομαι εκεί λειτούργησε η πολιτικοκορρεκτίλα των Αμερικανών: θυμίζω πως το αυθεντικό είχε φάει γκρίνια επειδή αποτύπωνε τον Σκαρ και τον στρατό από τις ύαινες λίγο σαν τον Χίτλερ που επιθεωρούσε τον στρατό του).

Καλή η Atmos στο Mall, ωραία εικόνα και δυνατός ήχος με καλό έλεγχο. Δυστυχώς έκατσα πάρα πολύ μπροστά (τι σκατά από πότε άρχισαν να ξαναγεμίζουν τα σινεμά;;;!!!) και λίγο παραμόρφωνε η γεωμετρία στο μάτι (ήταν και 1.85:1 η αναλογία οπότε παραήταν μεγάλο το ύψος).
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,482
Εκεί ψηλά.....
Re: The Lion King (2019)

Πολυ ωραια ταινια . Τα παιδια μου παρολο που δεν ψηνοντουσαν γουρλωσαν τα ματια τους οταν ξεκινησε και δεν ξεκολλησαν.

Εχει μια μαγεια η ιστορια αυτη αν την βλεπαμε πρωτη φορα θα ηταν πολυ διαφορετικα. Πολυ καλοφτιαγμενη ομως.

Της ελειπε λιγο το παιχνιδι του Τιμον που στην καρτουν εκδοχη ηταν σαφως πιο κωμικος ενω εδω πιο straight σουρικατα.

Εξαιρετικο παντως.