Πρόβλημα με creative sound blaster evo zx

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

pier

Established Member
17 October 2012
228
Γειά σας,παντελώς άσχετος με το θέμα ακουστικά βρήκα μία προσφορά κι αγόρασα τα creative sound blaster evo zx γιά ταινίες στην tv κυρίως.Υπάρχουν θέματα και δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ ακρη.
1)Πρόβλημα με την φόρτιση,χρειάστηκαν πάνω από 35 ώρες γιά μία πλήρη φόρτιση.
2)Όταν συνδέομαι με bluetooth,nfc τα ακουστικά παίζουν σχεδόν μονοφωνικά.
3)Το ίδιο γίνεται οταν συνδεθώ στο pc με καλώδιο usb.
Σε σύνδεση με καλώδιο σε tv,pc,smartphones κ.α παίζουν εξαιρετικά παντού.
Έχω κάνει hard reset,update αλλαγή καλωδίων,φορτιστών κλπ και δεν γίνεται τίποτα.
Λέτε να υπάρχει πρόβλημα στα ακουστικά,να τα πάω πίσω η μπορεί να φταίει κάτι άλλο;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Χωρίς να τα γνωρίζω έτσι όπως τα περιγράφεις και όπως έριξα μια ματιά στα specs κάτι δεν πάει καλά.
Αφού δουλεύει το αναλογικό το ακουστικό σαν ακουστικό είναι εντάξει.
Όμως τα υπόλοιπα προβλήματα δείχνουν πρόβλημα στο κύκλωμα DAC - receiver.
Αν δοκιμάσεις έστω και μια φορά ακόμα και συμβαίνει το ίδιο συνιστώ επιστροφή και έλεγχο μέσω της εγγύησης.
 

pier

Established Member
17 October 2012
228
Χωρίς να τα γνωρίζω έτσι όπως τα περιγράφεις και όπως έριξα μια ματιά στα specs κάτι δεν πάει καλά.
Αφού δουλεύει το αναλογικό το ακουστικό σαν ακουστικό είναι εντάξει.
Όμως τα υπόλοιπα προβλήματα δείχνουν πρόβλημα στο κύκλωμα DAC - receiver.
Αν δοκιμάσεις έστω και μια φορά ακόμα και συμβαίνει το ίδιο συνιστώ επιστροφή και έλεγχο μέσω της εγγύησης.
Ναι,έτσι νομίζω κι εγώ.Μάλλον θα τα πάω πίσω αν και δε νομίζω να τα αντικαταστήσουν με άλλα γιατι ηταν προσφορά Τύπου black fridey.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Ναι,έτσι νομίζω κι εγώ.Μάλλον θα τα πάω πίσω αν και δε νομίζω να τα αντικαταστήσουν με άλλα γιατι ηταν προσφορά Τύπου black fridey.

ολα έχουν εγγυηση και ας ειναι απο B.F δεν υπαρχει περιπτωση να μην σε καλυψουν ,αλλωστε ειναι παρανομο
το οτι προσφορα δεν επηρεαζει την εγγυηση
 

pier

Established Member
17 October 2012
228
Μόλις τα πακετάρησα και θα τα πάω αύριο γιά επιστροφή.
 

pier

Established Member
17 October 2012
228
ολα έχουν εγγυηση και ας ειναι απο B.F δεν υπαρχει περιπτωση να μην σε καλυψουν ,αλλωστε ειναι παρανομο
το οτι προσφορα δεν επηρεαζει την εγγύηση
Μόλις τα πακετάρισα δυστυχώς να τα πάω πίσω να τα δουν και λέω δυστυχώς γιατί σε αυτή την τιμή (30 ευρό) δε νομίζω να βρίσκεις εύκολα
τόσο καλά ακουστικά (για τη χρήση που τα θέλω εγώ τουλάχιστον).
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ξέρεις δεν είναι απαραίτητο να τα επιστρέψεις.
Πρώτον αφού είναι DOA και είναι μερικών ημερών δικαιόυσαι αντικατάσταση και δεύτερον αν δεν τα αντικαταστήσουν δώσε τα για service και απλά κάνε λίγο υπομονή.
Αφού είναι όπως λες πολύ καλή η τιμή μην δεχθείς επιστροφή χρημάτων.
 

pier

Established Member
17 October 2012
228
Ξέρεις δεν είναι απαραίτητο να τα επιστρέψεις.
Πρώτον αφού είναι DOA και είναι μερικών ημερών δικαιόυσαι αντικατάσταση και δεύτερον αν δεν τα αντικαταστήσουν δώσε τα για service και απλά κάνε λίγο υπομονή.
Αφού είναι όπως λες πολύ καλή η τιμή μην δεχθείς επιστροφή χρημάτων.
Θα προσπαθήσω γιά αντικατάσταση,πριν 2 μέρες το πήρα αλλά δεν ξέρω αν τα public δινουν DOA,θα δω αύριο.
 

pier

Established Member
17 October 2012
228
Καλησπέρα παιδιά,τελικά τα γύρισα πίσω σήμερα και μου έδωσαν άλλα με συνοπτικές διαδικασίες,είχε πρόβλημα το bluethooth receiver.Όλα καλά...