Τηλεόραση 43" Με τίμια εικόνα και VA panel

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Ότι λέει παιδιά ο τίτλος. Μεγάλη ταλαιπωρία να βρεις νομίζω τηλεόραση σε αυτές τις ίντες με αξιοπρεπή εικόνα και βέβαια τίμια μαύρα. Θα έπερνα μια LG 6ΧΧΧ αλλά δυστυχώς όποτε βλέπω IPS panel κάτι παθαίνω πραγματικά. Οπότε αν υπάρχει κάποια με VA panel τσεκαρισμένο προτείνετε σας παρακαλώ. Επίσης οι ίντσες είναι αυστηρά 43", θα πάει για αρχή σε κουζίνα - σαλονάκι και στην συνέχει σε καμιά κρεβατοκάμαρα. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ 43" Με τίμια εικόνα και VA panel

H Hisense H43A6140 είναι με VA πάνελ και έπαιξε σε καλή τιμή στον Γερμανό, αλλά έχει εξαντληθεί στο μεταξύ...
 

skorpio268

Senior Member
14 September 2011
447
Αθήνα
Απάντηση: ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ 43" Με τίμια εικόνα και VA panel

στην Hisense H43A6140 έχω 2 θέματα το 1) ο,τι έχει πολύ κακές γωνίες θέασης (εάν το va panel έιναι έτσι σε όλες τότε έπρεπε να είχα πάρει τηλεόραση Direct LED IPS μιας που λίγο φεύγεις από το κέντρο και αρχίζεις να βλέπεις μια ασπρίλα σε όλο το panel και 2) και στο τηλεοπτικό αλλά και στο youtube/android box/ κ.α ο,τι δεν είναι στα 60FPS και έχει κίνηση βλέπεις σπασίματα στην κίνηση πράγμα που δεν μου αρέσει καθόλου.Την εικόνα άμα παίξεις με τις ρυθμίσεις στα HD κανάλια θα την φέρεις στα γούστα σου και θα βλέπεις καλά στο UHD η τηλεόραση για τα λεφτά της είναι οκ.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Στα specs της αναφερει 176 μοιρες θεασης οριζοντια και καθετα.
Στα της κινησης μιας και αναφερεται παλι οτι διαθετει frame interpolation, δοκιμασε να το ενεργοποιησεις για πιο ομαλη κινηση.
Αν εννοεις οτι με κλειστο το frame interpolation και αναπαραγωγη 24p υλικου πως εχει judder στα γρηγορα παναρισματα ακουγεται φυσιολογικο. Εκτος κι αν εννοεις οτι ειναι χειροτερο απο τα φυσιολογικα πλαισια.
 

skorpio268

Senior Member
14 September 2011
447
Αθήνα
δεν έχω δει ρύθμιση για frame interpolation στις ρυθμίσεις είσαι σίγουρος οτι υπάρχει στην συγκεκριμένη τηλεόραση;μπορεί να το γράφει στα specs αλλά δεν βλέπω κάτι στις ρυθμίσεις
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Δυστυχως στο παρακατω site οπου βαζεις το μοντελο για να κατεβασεις και το manual, παραδοξως το συγκεκριμενο μοντελο δεν ειδα να εμφανιζεται. Οποτε αν τελικα εχει frame interpolation και πως ενεργοποιειται δεν μπορω να το βρω.
https://www.hisense-usa.com/support/models
Αν εχεις το manual της κοιταξε μηπως αναφερεται καπου στις οδηγιες χρησης,
Edit: βρηκα το manual στα αγγλικα και δεν ειδα να αναφερει κατι για F.I. Στο κατω μερος της σελιδας το δεξια PDF.
https://translate.google.com/transl...hisense-h43a6140-6942147442609-pr&prev=search

Σε αυτο το site οπου αναφερονται τα spec της, ειδα οτι αναφερει πως διαθετει frame interpolation. Aν κανουν λαθος, κανω κι εγω. :frown:
https://www.displayspecifications.com/en/model/4c511502


 

skorpio268

Senior Member
14 September 2011
447
Αθήνα
εχω ψάξει παντού στις ρυθμίσεις δεν υπάρχει δυστυχώς τέτοια ρύθμιση και έτσι ο,τι υλικό δεν είναι στα 60fps δεν είναι για να το δεις με την συγκεκριμένη τηλεόραση.Στο τηλεοπτικό εάν βάλεις κανάλι που δείχνει ειδήσεις ή ενημερωτική εκπομπή που δεν έχει γρήγορες σκηνές οκ δεν θα δεις κάτι εάν όμως βάλεις κανάλι με ταινία ή σειρά αρχίζει το πάρτυ.Και πολύ κακές γωνίες θέασης λίγο να φύγεις από το κέντρο και θα αρχίσει να ασπρίζει το μισό πάνελ και άμα κάνεις το λάθος και πας πλάγια απλά βλέπεις ένα πάνελ φωτισμένο άντε το πολύ να διακρίνεις το σήμα του καναλιού.Μόνο εάν είσαι ακριβώς στο κέντρο είναι όλα οκ.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
εκανα edit το απο πανω ποστ μου, βρηκα αγγλικο manual και παρεθεσα λινκ, δεν ειδα ουτε εγω αναφορα για καποιο frame interpolation.
 

skorpio268

Senior Member
14 September 2011
447
Αθήνα
και εάν γυρίσεις τις ρυθμίσεις στα ελληνικά το γράμμα π και το γράμμα Ω έχουν διαφορά με τα υπόλοιπα γράμματα τόσο στο μενού των ρυθμίσεων όσο και στο EPG και είναι άθλιο κάτι τέτοιο
 

Fixxxer_K12

New member
6 January 2017
5
Ξάνθη
καλησπέρα, αν τελικά δεν είναι η hisense η "λύση", τότε τι προτείνετε για υπνοδωμάτιο? Δεδομένου του χαμηλού φωτισμού, θα περίμενα καλύτερα να αποδίδει ενα VA πανελ, παρά ενα IPS Λόγω βαθύτερων μαύρων.
 

tempo

Established Member
4 August 2006
200
Re: Απάντηση: Τηλεόραση 43" Με τίμια εικόνα και VA panel

Και πολύ κακές γωνίες θέασης λίγο να φύγεις από το κέντρο και θα αρχίσει να ασπρίζει το μισό πάνελ και άμα κάνεις το λάθος και πας πλάγια απλά βλέπεις ένα πάνελ φωτισμένο άντε το πολύ να διακρίνεις το σήμα του καναλιού.Μόνο εάν είσαι ακριβώς στο κέντρο είναι όλα οκ.

μια απορία έχω, έτσι είναι όλα τα VA panel?