Βοήθεια για ενισχυτή

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά.

Υπάρχει το εξής σύστημα, πικάπ το 1Xpression Carbon, ηχεία τα Mission M33i, Cd player ένα Kenwood DPF 20101 και ένα deck της Luxman. Ενισχυτής υπήρχε ένας παλιός Audiolab 8000A, που τα έπαιξε όμως. Τώρα χρησιμοποιώ ένα ραδιοενισχυτή της Yamaha, τον RX-397, αλλά ψάχνομαι για αναβάθμιση και νέο ενισχυτή.

Ο χώρος είναι μεγάλος και ανοιχτός. Ψηλοτάβανος και μακρόστενος, χοντρικά περίπου 6Χ4 (η θέση ακρόασης είναι περίπου στα 2,5-3 μέτρα από τα ηχεία), αλλά είναι γενικά ιδιαίτερος, δεν έχει πόρτες και ενώνεται με άλλους δύο χώρους (κουζίνα και ένα γραφειάκι) και δεν μπορείς να το προσδιορίσεις με ακρίβεια. Το πάτωμα είναι ξύλινο.

Η μουσική που ακούω είναι κυρίως τζαζ, αλλά και πολύ κλάσικ ροκ, ψυχεδέλεια, σόουλ κτλ. Και η πηγή είναι σχεδόν αποκλειστικά βινύλιο, άντε λίγα πράγματα σε σιντί.

Είχα σχεδόν αποφασίσει να πάρω τον Marrantz PM6006, όμως πέτυχα αυτό https://www.youtube.com/watch?v=dJ2O1o5KXUc και τρόμαξα.

Έτσι, το ξανάπιασα από την αρχή. Χωρίς να έχω γνώσεις, απλά με κάποια reviews, ξεχώρισα τον ΝAD C-326BEE και σε δεύτερο επίπεδο τον Α-9050 της Onkyo και τον Α-s701 της Yamaha.

To μπάτζετ το καταλάβατε, είναι γύρω στα 500 ευρώ. Αλλά αν είναι κάτι πραγματικά που αξίζει θα μπορούσε να ανέβει και λίγο παραπάνω - έστω και βάζοντας για λίγο στον πάγο την αγορά μέχρι να τα βρούμε :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.
 

acermeg

New member
18 August 2014
10
Καλό μεσημέρι.
Εγώ αντιμετωπίζοντας σχεδόν το ίδιο θέμα, το ξεπέρασα κρατώντας όλο το σεταπ μου ακουγοντας τις προτροπές από έμπειρα μέλη του φόρουμ. Πρόσθεσα ένα παλιό τελικό της Sharp, τον 7700 που βρέθηκε μεταχειρισμένος σε πολύ καλή κατάσταση και σε πολύ χαμηλή τιμή και ξεκίνησα τις δοκιμές. Μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι υπάρχει μεγάλη βελτίωση στην ποιότητα του ήχου παρά τη μεγάλη ηλικία του τελικού ενισχυτή.
Βέβαια θα ήθελα στη θέση του να δοκιμάσω κάποιον από αυτούς της Crown (επίσης πρόταση έμπειρου μέλους) αλλά το αφήνω για το μέλλον με την ελπίδα να βρίσκομαι σε καλύτερη οικονομική κατάσταση. Ελπίζω να σε βοηθήσει το παρακάτω νήμα.
https://avclub.gr/forum/showthread.php?p=1058133249
Καλή συνέχεια...

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδιά.

Υπάρχει το εξής σύστημα, πικάπ το 1Xpression Carbon, ηχεία τα Mission M33i, Cd player ένα Kenwood DPF 20101 και ένα deck της Luxman. Ενισχυτής υπήρχε ένας παλιός Audiolab 8000A, που τα έπαιξε όμως. Τώρα χρησιμοποιώ ένα ραδιοενισχυτή της Yamaha, τον RX-397, αλλά ψάχνομαι για αναβάθμιση και νέο ενισχυτή.

Ο χώρος είναι μεγάλος και ανοιχτός. Ψηλοτάβανος και μακρόστενος, χοντρικά περίπου 6Χ4 (η θέση ακρόασης είναι περίπου στα 2,5-3 μέτρα από τα ηχεία), αλλά είναι γενικά ιδιαίτερος, δεν έχει πόρτες και ενώνεται με άλλους δύο χώρους (κουζίνα και ένα γραφειάκι) και δεν μπορείς να το προσδιορίσεις με ακρίβεια. Το πάτωμα είναι ξύλινο.

Η μουσική που ακούω είναι κυρίως τζαζ, αλλά και πολύ κλάσικ ροκ, ψυχεδέλεια, σόουλ κτλ. Και η πηγή είναι σχεδόν αποκλειστικά βινύλιο, άντε λίγα πράγματα σε σιντί.

Είχα σχεδόν αποφασίσει να πάρω τον Marrantz PM6006, όμως πέτυχα αυτό https://www.youtube.com/watch?v=dJ2O1o5KXUc και τρόμαξα.

Έτσι, το ξανάπιασα από την αρχή. Χωρίς να έχω γνώσεις, απλά με κάποια reviews, ξεχώρισα τον ΝAD C-326BEE και σε δεύτερο επίπεδο τον Α-9050 της Onkyo και τον Α-s701 της Yamaha.

To μπάτζετ το καταλάβατε, είναι γύρω στα 500 ευρώ. Αλλά αν είναι κάτι πραγματικά που αξίζει θα μπορούσε να ανέβει και λίγο παραπάνω - έστω και βάζοντας για λίγο στον πάγο την αγορά μέχρι να τα βρούμε :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.


Από τους παραπάνω ενισχυτές ο Yamaha είναι πολύ καλύτερος με πραγματικά 100w στα 8Ω.
Οι άλλοι δύο είναι ψοφίμια και δεν θα οδηγήσουν σωστά τα ηχεία σου.
Σε αυτά τα χρήματα + δύσκολα θα βρεις πιο τίμια και καλά εργαλεία από της Yamaha.
 

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
Τόσο κάθετος και τέτοια διαφορά, φίλε Sonorous, ε;

Τον Α-S701 τον θεωρείς καλό ταίριασμα με τα Mission; Ή μήπως πρέπει για να κάνω σωστή δουλειά να ανέβω αναγκαστικά κατηγορία τιμής (που τώρα δεν μπορώ, αλλά μπορώ να κάνω υπομονή);
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Είμαι κάθετος όσο αφορά την ικανότητα οδήγησης.
Χαρακτήρα κλπ δεν σχολιάζω αφού αφενός είναι θέμα γούστου και αφετέρου δεν τους έχω ακούσει.
Έχω ακούσει όμως αρκετά τον a-s700 ο οποίος μου είχε αφήσει την εντύπωση ενός γρήγορου και ικανού ενισχυτή χωρίς κάποιο ιδιαίτερο χρωματισμό.
Για να ανέβεις κατηγορία σε καινούργιο χρειάζεται να πας στα 1Κ+.
Για τα συγκεκριμένα ηχεία μου κάνει λίγο υπερβολικό.
Όπως πάντα το καλύτερο είναι να ακούσεις ο ίδιος ότι ενισχυτή μπορείς από αυτούς που σε ενδιαφέρουν.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Ικανότητα οδήγησης.

Κάτι τέτοιο ας πούμε:

m19.jpg


Τα Watt έχουν να κάνουν με το διαθέσιμο headroom, όχι την ικανότητα οδήγησης IMHO.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
Καλησπέρα παιδιά.

Υπάρχει το εξής σύστημα, πικάπ το 1Xpression Carbon, ηχεία τα Mission M33i, Cd player ένα Kenwood DPF 20101 και ένα deck της Luxman. Ενισχυτής υπήρχε ένας παλιός Audiolab 8000A, που τα έπαιξε όμως. Τώρα χρησιμοποιώ ένα ραδιοενισχυτή της Yamaha, τον RX-397, αλλά ψάχνομαι για αναβάθμιση και νέο ενισχυτή.

Ο χώρος είναι μεγάλος και ανοιχτός. Ψηλοτάβανος και μακρόστενος, χοντρικά περίπου 6Χ4 (η θέση ακρόασης είναι περίπου στα 2,5-3 μέτρα από τα ηχεία), αλλά είναι γενικά ιδιαίτερος, δεν έχει πόρτες και ενώνεται με άλλους δύο χώρους (κουζίνα και ένα γραφειάκι) και δεν μπορείς να το προσδιορίσεις με ακρίβεια. Το πάτωμα είναι ξύλινο.

Η μουσική που ακούω είναι κυρίως τζαζ, αλλά και πολύ κλάσικ ροκ, ψυχεδέλεια, σόουλ κτλ. Και η πηγή είναι σχεδόν αποκλειστικά βινύλιο, άντε λίγα πράγματα σε σιντί.

Είχα σχεδόν αποφασίσει να πάρω τον Marrantz PM6006, όμως πέτυχα αυτό https://www.youtube.com/watch?v=dJ2O1o5KXUc και τρόμαξα.

Έτσι, το ξανάπιασα από την αρχή. Χωρίς να έχω γνώσεις, απλά με κάποια reviews, ξεχώρισα τον ΝAD C-326BEE και σε δεύτερο επίπεδο τον Α-9050 της Onkyo και τον Α-s701 της Yamaha.

To μπάτζετ το καταλάβατε, είναι γύρω στα 500 ευρώ. Αλλά αν είναι κάτι πραγματικά που αξίζει θα μπορούσε να ανέβει και λίγο παραπάνω - έστω και βάζοντας για λίγο στον πάγο την αγορά μέχρι να τα βρούμε :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Κατ' αρχάς νομίζω ότι τα ηχεία σου δεν κάνουν για τόσο μεγάλο χώρο, ούτε και για τόσο μεγάλη απόσταση από την θέση ακρόασης (μέχρι 2 μέτρα θα ήταν καλύτερα)-άρα το επόμενο βήμα είναι να πας σε μεγαλύτερο ηχείο (και μάλλον 3-δρομο). Σαν φορτία περιγράφονται εύκολα, οπότε ένας ενισχυτής π.χ 80-100w/8Ω είναι οκ. Τώρα το τι μάρκα θα είναι δεν ξέρω. Αρκεί να έχει μια σωστή σχεδίαση και ποιότητα κατασκευής. Προτίμησε όσο ισχυρότερο ενισχυτή αντέχει η τσέπη σου (ώστε όταν αλλάξεις ηχεία να μην ψάχνεσαι πάλι).
Καλή περίπτωση είναι να βρεις κανένα δεύτερο χέρι σε άριστη κατάσταση. π.χ είδα σε διπλανό φόρουμ να πωλείται ένας Marantz PM7000 σε πολύ καλή τιμή/κατάσταση.
 

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
Ναι, τα ηχεία το έχω καταλάβει ότι δεν ήταν η τέλεια αγορά. Αλλά έχουν αγοραστεί σχετικά πρόσφατα (όσο ζούσε ακόμη ο audiolab) και με περιορισμένα οικονομικά. Αυτή τη στιγμή δεν με παίρνει ούτε σαν σκέψη να τα αλλάξω.

Αυτό που ψάχνω στην παρούσα φάση είναι, πρώτον, έναν ενισχυτή που και να οδηγεί αυτά τα ηχεία σωστά και να εκμεταλλεύομαι συνολικά το σύστημα όσο καλύτερα γίνεται.

Και δεύτερον, αν γίνεται, ο ενισχυτής να μη χρειαστεί να αλλάξει όταν θα αλλάξω ηχεία.

Κι όλα αυτά κατά προτίμηση κάπου μέσα στα 500-600 ευρώ, άντε 700 με το πολύ ζόρι και μόνο σε εξαιρετική περίπτωση.

Ζητάω πολλά; Έχει νόημα;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ικανότητα οδήγησης.

Κάτι τέτοιο ας πούμε:

m19.jpg


Τα Watt έχουν να κάνουν με το διαθέσιμο headroom, όχι την ικανότητα οδήγησης IMHO.

Και τα δύο απαραίτητα για το σωστό αποτέλεσμα.
Βατ & άφθονο ρεύμα = επιτυχία
(Ohms law!)
 
Last edited:

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
Ναι, τα ηχεία το έχω καταλάβει ότι δεν ήταν η τέλεια αγορά. Αλλά έχουν αγοραστεί σχετικά πρόσφατα (όσο ζούσε ακόμη ο audiolab) και με περιορισμένα οικονομικά. Αυτή τη στιγμή δεν με παίρνει ούτε σαν σκέψη να τα αλλάξω.

Αυτό που ψάχνω στην παρούσα φάση είναι, πρώτον, έναν ενισχυτή που και να οδηγεί αυτά τα ηχεία σωστά και να εκμεταλλεύομαι συνολικά το σύστημα όσο καλύτερα γίνεται.

Και δεύτερον, αν γίνεται, ο ενισχυτής να μη χρειαστεί να αλλάξει όταν θα αλλάξω ηχεία.

Κι όλα αυτά κατά προτίμηση κάπου μέσα στα 500-600 ευρώ, άντε 700 με το πολύ ζόρι και μόνο σε εξαιρετική περίπτωση.

Ζητάω πολλά; Έχει νόημα;

1.Marantz PM7200 2X95W 8Ω και έχει την δυνατότητα να παίξει σε τάξη Α με 2Χ25W 8Ω (τιμη 330 ευρώ)
https://www.avsite.gr/forum/threads/%CE%9F%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%85%CF%84%CE%AE%CF%82-marantz-pm-7200.168082/
2. Vincent SV-234 2X200W 8Ω...λίγο πιο ακριβός βέβαια (1000 ευρώ), αλλά ίσως με κανένα παζαράκι ή ευκολίες...σκέψου το
https://www.avsite.gr/forum/threads/%CE%A0%CF%89%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%85%CF%84%CE%AE%CF%82-vincent-sv-234-%CE%B1%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%AF.162667/
3. και αυτός Yamaha A-S1000(700 ευρώ-ίσως και να ε´χει πέσει η τιμή του)
https://www.avsite.gr/forum/threads/%CE%9F%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%85%CF%84%CE%AE%CF%82-yamaha-a-s1000.160708/

Συμβουλή: μην φοβάσαι τα μεταχειρισμένα (και ειδικά ενισχυτές ηλικίας <10 ετών)...με λιγότερα λεφτά παίρνεις πολύ καλύτερο μηχάνημα (και στρωμένο, χα χα)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Και τα δύο απαραίτητα για το σωστό αποτέλεσμα.
Βατ & άφθονο ρεύμα = επιτυχία
(Ohms law!)

Σωστά, αλλά η υπερπροσφορά σε βατάζ στα λίγα χρήματα έρχεται με κάποιο κόστος. Και αν μιλάμε για τον A-S701, ειδικά με την ουδετερίλα του Mission που έχει ο φίλος, ο συνδυασμός παίρνει σκαλπ και έτσι το headroom που θα του προσέφερε πάει αχρησιμοποίητο.
Δυστυχώς με το ένα χέρι δίνει και με το άλλο παίρνει.
 

Nikos6699

Established Member
12 May 2013
283
Αθήνα
1.Marantz PM7200 2X95W 8Ω και έχει την δυνατότητα να παίξει σε τάξη Α με 2Χ25W 8Ω (τιμη 330 ευρώ)
https://www.avsite.gr/forum/threads/%CE%9F%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%85%CF%84%CE%AE%CF%82-marantz-pm-7200.168082/
2. Vincent SV-234 2X200W 8Ω...λίγο πιο ακριβός βέβαια (1000 ευρώ), αλλά ίσως με κανένα παζαράκι ή ευκολίες...σκέψου το
https://www.avsite.gr/forum/threads/%CE%A0%CF%89%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%85%CF%84%CE%AE%CF%82-vincent-sv-234-%CE%B1%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%AF.162667/
3. και αυτός Yamaha A-S1000(700 ευρώ-ίσως και να ε´χει πέσει η τιμή του)
https://www.avsite.gr/forum/threads/%CE%9F%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%85%CF%84%CE%AE%CF%82-yamaha-a-s1000.160708/

Συμβουλή: μην φοβάσαι τα μεταχειρισμένα (και ειδικά ενισχυτές ηλικίας <10 ετών)...με λιγότερα λεφτά παίρνεις πολύ καλύτερο μηχάνημα (και στρωμένο, χα χα)

Ευχαριστώ πολύ, όπως και όλους όσοι ασχολούνται.

Δεν είναι ακριβώς τα φοβάμαι, αλλά γενικά έχω μια αρχή, μεταχειρισμένα σε οποιονδήποτε τομέα παίρνεις αν είσαι μερακλής και ξέρεις και να τα εκτιμήσεις και να παίξεις μαζί τους. Εγώ απλά θέλω ένα σύστημα που να δουλεύει από το κουτί του και να ευχαριστιέμαι στο μέτρο του δυνατού τη μουσική μου.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Ο PM6006 είναι το κρυμμένο μαργαριτάρι στη γκάμα της Marantz. Μια και μιλάμε για μερακλήδες... :eek:

Σου κάθεται τοροειδής, 31Α και δώρο ο ήχος που θα έπαιρνες αν αγόραζες και ένα CD6006, καθώς πρόκειται για το ίδιο DAC με εκείνο από τις ψηφιακές του. Τώρα τι λέει ο εγγλέζος στο βίντεο... .
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Όπως έγραψα πιο επάνω δεν σχολιάζω ηχητικά ματσαρίσματα είναι θέμα γούστου του ακροατή.
Επίσης συμφωνώ με τον Pleo , μην δίνουμε τόσο εύκολα βάση στα βίντεο κλπ κάθε τύπου στο διαδίκτυο.
Επίσης εντάξει ήμουν λίγο αυστηρός αφού το mission με τα 90db είναι εύκολο ηχείο.
Πάντως το παραπάνω headroom ποτέ δεν βλάπτει και ο Yamaha είναι από τους λίγους σε αυτά τα λεφτά (ίσως και ο μόνος) με ξεχωριστή βαθμίδα ισχύος και τροφοδοτικό ανά κανάλι.
Κατά τα άλλα σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητώ την ποιότητα της Marantz.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
O τύπος στο βίντεο κατά πάσα πιθανότητα χρησιμοποιεί κάποια κάρτα USB to Coaxial interface για να παίξει με τον Marantz. Ποιος ξέρει αν έχει απενεργοποιήσει τον Mixer των windows και δεν ξέρω γω τι άλλο έχει κάνει. Μόνο αν έβαζε στο ίδιο σεταπ χωρίς να πειράξει καμία ρύθμιση έναν άλλον ενισχυτή άλλης μάρκας θα τον πίστευα.

Ο A-S701 έχει ένα τροφοδοτικό, όχι δύο. Ένα El. Ο Marantz έχει ένα toroidal (και shielded).
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Δεν μιλάω για τον μετασχηματιστή.
Έχει (αν δεν κάνω λάθος) ξεχωριστά τροφοδοτικά για κάθε κανάλι με τοπικές σταθεροποιήσεις.
Ακολουθεί μια ελαφράς μορφής dual power amps φιλοσοφία.
Τέλος πάντων δεν έχω κανένα λόγο (σε αντίθεση ίσως με εσένα) να υπερασπίζομαι τον ένα ή τον άλλο.
Φαντάζομαι πως και οι δύο έχουν τα συν και τα πλην και η ακρόαση είναι αυτή που θα κρίνει το αποτέλεσμα
όμως δεν είμαι εγώ αυτός που θα ψωνίσει!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Dual mono design χωρίς να είναι dual mono. Ξέρω τι εννοείς. Έχει ξεχωριστές ψύκτρες αριστερά και δεξιά για τα transistor. Ναι ΟΚ, απλώς δεν τον έχω και για πολύ audiophile τον συγκεκριμένο. Ίσως ο 801 να είναι καλύτερος, αν και με το ίδιο σχέδιο (οπτικά) ο R-N803 πάλι σε έστελνε ραντεβού στο μπαρμπέρη κάποιες φορές.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Να σου πω οπτικά και οι τρεις ίδιοι φαίνονται!
Και στα χαρτιά οι μόνες διαφορές είναι +DAC ο 801 +music cast ο 803.
Εμένα τελικά αυτό που μου αρέσει είναι ότι πλέον με λογικά χρήματα αγοράζεις καλό ήχο
είτε είναι από Yamaha , είτε από Marantz κλπ.
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Kαλοι οι Yamaha και οι Marantz για τα χρηματα που κοστιζουν,αλλα μηπως πρωτα να κοιτουσες αν επισκευαζεται ο audiolab? Απο τους ενισχυτες που αναφερθηκαν παντως,o Yamaha 701 ειναι πιο ισχυρος,με μεγαλυτερο τροφοδοτικο,αλλα ο Marantz καλυτερος ηχητικα,μεχρι εκει που μπορει να παιξει ομως χωρις να ζοριστει (μιλαμε για ενισχυτη με την μιση ισχυ απο τον 701). Το dac του ειναι καλυτερο απο του 701,αν σε ενδιαφερει να συνδεσεις ψηφιακα καποιες πηγες. Ο 801 που αναφερθηκε ειναι ουσιαστικα ο 701 με καλυτερο dac chip,δυνατοτητα usb dac (οχι μονο οπτικη και ομοαξονικη) και αν θυμαμαι καλα διπλο πατο στο σασσι για αποσβεση κραδασμων.Αλλα αυτος κοστιζει περιπου 800 ευρω και εκει ο ανταγωνισμος ειναι πολυ σκληρος.Ριξε και μια ματια στον Advance acoustic X-i75,κοστιζει λιγο κατω απο τα 600 και εχει και εχει dac -usb dac και αξιολογο τροφοδοτικο. Στα χρηματα παντως που σκεφτεσαι να δωσεις βρισκεις μτχ ενισχυτη 5-8 ετων της κατηγοριας 1000-1200 ευρω.