Outdoor Vlogging camera on Gimbal, choices ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Καλησπέρα παίδες,

Ψάχνομαι για κάποια κάμερα/κάμερες για outdoor vlogging με την χρήση gimbal φυσικά.
Τείνω πρός mirrorless λόγω μεγέθους και βάρους λόγω ότι το γύρισμα θα το κάνει κατά κόρον η κοπέλα μου και τα αντίστοιχα b-roll η κοπέλα του συνεργάτη μου.
Για gimbal έχω μάλλον καταλήξει σε μια από τις 2 φορητές λύσεις της Zhiyun ( Crane Plus/2 ή το Waybill Lab ).

Τώρα στα του video σαν απαιτήσεις υπάρχουν τα παρακάτω:

1) Εγγραφή σε UHD έστω ( μικρό bonus tick στις κάμερες που γράφουν 4K DCI ) ΜΕ ΚΑΛΟ BITRATE ( κάτω από 100Mbps θα έλεγα μάλλον no thank you! )
2) Καλό dynamic range μιας και μιλάμε για βιντεοσκόπηση εκδρομών φωτογραφίας τοπίου, όπου συχνά έχουμε τον ήλιο μέσα στο κάδρο και φυσικά σκοτεινές σκηνές σε pre-sunrise, after-sunset
3) Όσο λιγότερο γίνεται φαινόμενο Rolling Shutter στα 4K (UHD/DCI) στα 24/25p
4) Κατά προτίμηση να έχει και όσο το δυνατόν καλό autofocus & face detect για καταστάσεις όπου το manual focus θα είναι αδύνατο για μη πολύπειρο καμεραμάν.
5) Κατά προτίμηση σπαστή οθόνη
6) Έξοδο HDMI πιθανώς και clean ( UI-free )

Θα προτιμούσα το κόστος να περιοριστεί αρκετά ( δεκτές και προτάσεις σε μεταχείρα ), ιδανικά budget ανά κάμερα κάτω από χιλιάρικο.

Καμμιά ιδέα φίλοι βιντεάδες ?
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Δεν νομίζω να υπάρχει αυτό που θες κάτω από χιλιάρικο δυστυχώς. Ίσως Fujifilm X-T3, A7III οι αμέσως οικονομικότερες επιλογές. Kαι GH5 αν πράγματι έχει βελτιωθεί με τα τελευταία firmware το autofocus.

Δες εδώ για μετρήσεις rolling shutter σε 4κ.

Αν σε καλύπτει το 1080 τότε ναι υπάρχουν επιλογές.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Δεν λέω να μην έχει καν rolling shutter ( ανέφικτο για μηχανές με μη Global Shutter σένσορα ), αλλά να είναι "αποδεκτό".
Δεν έχω σκοπό να πανάρουμε σαν τρελλοί άλωστε.

Δεν σκέφτομαι για αποκλειστικά σε 4K, αλλά βλέπω πως οι περισσότερες mirrorless σε 1080p ρίχνουν αρκετά και το bitrate αλλά δυστυχώς και το μέρος του σένσορα που χρησιμοποιείται.
Η σκέψη ήταν capture σε 4K και ανάλογα το τι είναι κάθε φορά να γίνεται και downscale σε 1080p @ post.

Το autofocus δεν εννοώ να είναι stellar, ούτε super-human-focus-puller φάση, αλλά να καταφέρνει γενικότερα σε καλές συνθήκες φωτισμού να νετάρει σχετικά όμορφα ( τώρα αν μια στις τόσες δεν το καταφέρει καλά μονομιάς ή με πολύ καθυστέρηση, δεν θα πεθάνουμε κιόλας ).

Λες να είναι τόσο ενοχλητικό στο μάτι το rolling shutter μιας GH5/GH4 στα 4Κ σε φάση γυρίσματος περπάτημα ( ταυτόχρονο στον ίδιο άξονα και το θέμα και ο καμεραμάν ) με το gimbal ?
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Η GH5 δεν έχει πολύ. Γενικά οτιδήποτε από 20-25ms και κάτω το θεωρώ απόλυτα διαχειρίσιμο. Με το gimbal ακόμα καλύτερα, δεν θα ασχολιόμουν καν με το θέμα RS σε gimbal.

Απλά εσύ έθεσες κάποια κριτήρια και μάλιστα το RS με bold άρα δίνεις βάση.

Εγώ ας πούμε σε vlogging δεν θα ασχολιόμουν καν με 4κ. Συνήθως χειρότερη εστίαση, περισσότερο RS, όγκος αρχείου. Δεν υπάρχει λόγος εκτός κι αν έχεις πολλά πλάνα με τοπίο όπου επιλεκτικά μπορείς να το ενεργοποιείς.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Το bold μάλλον σε παραπλάνησε.

Δεν έχω θέμα να έχω mixed material ή να βγάζω 4K μόνο σε ότι θεωρώ πως αξίζει και δεν έχει τόσο τρομερό impact το RS και το πιθανόν laggy autofocus (ή και καθόλου AF @ 4k, να παίζουμε μόνο manual ).

Το πρόβλημα που βλέπω πάλι και με τις παραχωρήσεις είναι ότι κάποιες κάμερες γράφουν ωραία στο 4K αλλά το 1080p το έχουν σαν να κατούρησε στο πηγάδι: περισσότερο crop στο sensor readout, αρκετά χαμηλό bitrate. Why oh why ?

Παίζει κάποια με καλό balance μεταξύ 4K & 1080p ?
Γιατί βλέπω π.χ. τις Panasonic στα 4K να γράφουν καλά αλλά στα 1080p να είναι ακόμα και τα specs... troublesome.

Θα μπορούσες να κάνεις καμμιά πρόταση στα παρακάτω? ( ευχαριστώ εκ των προτέρων!!! )

Decent 4K & 1080p combo mirrorless camera
Decent 4K camera
Decent 1080p camera

Cheers man :)
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Kαλημέρα,

Έτσι όπως τα λες είναι δυστυχώς.

Aν και δεν μπορώ να μιλήσω για κάμερες που δεν έχω χρησιμοποιήσει, έχω την εντύπωση ότι η fuji ΧΤ-2 έχει καλή ποιότητα 1080 (και 4κ) και θα βρεις μεταχειρισμένη τώρα που κυκλοφόρησε η ΧΤ-3.

Ειδικά για Gimbal δες και την Canon M50 που έχει κορυφαία εστίαση και μικρό βάρος.

Άλλη επιλογή, κάποια Sony Rx10 II / III. O αισθητήρας της 1 ίντσας μάλλον πλεονέκτημα θα είναι και αν θυμάμαι καλά έχει oversampled 1080, για δες το και εσύ...
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Μου φαίνεται μας δουλεύουν λίγο οι εταιρίες... εως και πολύ :D

Αν είναι δυνατόν, δίνεις bitrate 100Mbps στα 4K, και δεν δίνεις ας πούμε έστω 50Mbps @ 1080p ? Δικαιολογία δεν υπάρχει. Ο επεξεργαστής της κάμερας μπορεί να το κάνει, αφού μπορεί να δώσει ακόμα παραπάνω και σε αρκετά μεγαλύτερη ανάλυση.
Οι μνήμες μπορούν. Και εσείς μας δουλεύετε ψιλό γαζί :D

Τα έχουν κάνει φουλ σκατά στο video.
Τέτοιο research ούτε αεροπλάνο να κατασκεύαζα μαμώ την φάρα τους.

Το σιχαίνομαι αυτό το πράγμα, αλλά όπως πάει με βλέπω να διαβάζω 30 review mirrorless καμερών, μετά άλλη τόση αναζήτηση στο youtube για IQ, autofocus & Rolling shutter samples, για να... καταλήξω να πάρω 2 DJI Osmo x3 Plus και να πάνε όλα να μαμηθούν :p

Thanks a lot για την βοήθεια αδερφέ, να 'σαι καλά!
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Έχει εξήγηση μάλλον, το oversampling από φωτογραφικό αισθητήρα on camera προφανώς έχει ένα κόστος σε ισχύ.
Αν δεν σε ενδιέφερε το autofocus θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και μια blackmagic micro με εξωτερική οθόνη.
Αλλά για τη συγκεκριμένη χρήση που θες καλά έκανες και επέλεξες τις osmο.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Το επόμενο ΣΚ θα δοκιμάσω την Osmo να δω τι κάνει.
Μετά αναλόγως θα πράξω.
Αν δεν με ικανοποιήσει η Osmo τείνω πρός τις Panasonic GH4/5.

Για το 1080p εφόσον δεν θέλουν/μπορούν να δώσουν την κατάλληλη επεξεργαστική ισχύ, θα ήταν καλή η λύση του 1:1 pixel mapping κατά το sensor readout.
Αλλά μάλλον κάνω απατηλά όνειρα :D