Βάσεις για επιτοίχια τοποθέτηση της sony 55XF9005

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

γιάννης Δ

New member
5 May 2017
58
Καλησπέρα...θέλω να τοποθετήσω την εν θέματι τηλεόραση στο τοίχο του σαλονιού μου ο οποίος δεν είναι οριζόντιος με τον καναπέ μου, και χρειάζομαι βάση τοίχου να έχει κλήσεις δεξιά-αριστερά.Έχω κάνει μια έρευνα και έχω βρει τις εξής βάσεις 1)προτεινόμενη από τη εταιρεία sony su-wl450 σταθερή η οποία σε λεπτή τοποθέτηση όπως αναφέρει το εγχειρίδιο μαζί με την τηλεόραση θα βγαίνει από τον τοίχο 9 cm 2) sony su-wl840 με κλίση δεξιά αριστερά 13 μοίρες,σχεδιασμένη για την περσινή sony xe9300 3) Extra THIN 525 VOGELSμε 75 μοίρες δεξιά αριστερά ,κάθετη κλίση πάνω- κάτω 10 μοίρες ελάχιστη απόσταση από τοίχο 3,5 και μέγιστη 37,5 και η ποιο ακριβή 214 ευρώ. Έχει κάποιος χρησιμοποιήση κάποια από αυτές ή να προτείνει κάποια άλλη αξιόπιστη βάση τοίχου .
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Έχεις κάτσει να υπολογίζεις τα σχηματιζόμενα τρίγωνα και τις γωνίες τους για να δεις πόσο έξω χρειάζεται να βγει το κέντρο της συσκευής;
 

the_winner

Established Member
19 November 2018
148
Αθήνα
Αρχικά υπολόγισε σε τι γωνία θες την τηλεόραση , απο την γωνία μπορείς πολύ εύκολα να υπολογίσεις πόσο έξω πρέπει να βγαίνει το κέντρο της (μηκος βραχίονα )
Πήρα προχθές μια 55XF7096 και για βάση έβαλα μια Brateck LP36-443A , η βάση είναι κυριολεκτικά γαιδούρι !! Πάρα πολύ καλή κατασκευή, αντέχει μέχρι 50 κιλά λέει το κουτί , σίγουρα έτσι όπως την έκοψα αντέχει πολύ παραπάνω βάρος .
Ο βραχίονας είναι χωρίζεται σε δυο κομμάτια, κάθε κομμάτι κάνει 180 μοίρες όπως και το τελικό κομμάτι στο οποίο μπαίνει η τηλεόραση , επίσης ο βραχίονας μπορει να διπλώσει και η τηλεόραση να κολλήσει τέρμα πίσω στον τοίχο. Τέρμα ανοιχτός ο βραχίονας απέχει από τον τοίχο 47 πόντουυς.