Samsung " QE55Q6fn "

Sofoklis Antwniadis

Established Member
27 December 2012
182
ελευσινα
Αγόρασα την τηλεόραση στις 23/11/18 από Κωτσόβολο που την είχε βάλει σε προσφορά. παρατήρησα κάποια προβλήματα "λεκέδων" (δεν ξέρω πως να τα πω )σε κάποια συγκεκριμένα χρώματα .δεν ξέρω αν οι φωτογραφίες βοηθάνε.

Μπορεί κάποιος που ξέρει να μου πει αν είναι πρόβλημα για επιστροφή ?

Ευχαριστώ.
b7244b17c0c7f5d88d24695b94bf2e7b.jpg
a7beb019df25745592701e3f59f78d6b.jpg
e0002be99958fa2756e30970559af3a9.jpg
705af76c2837e7aaa1d9caeacbb84ec1.jpg
3b4f1cf499874433ba01fd3949b73f86.jpg


Στάλθηκε από το GM 5 Plus d μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sofoklis Antwniadis

Established Member
27 December 2012
182
ελευσινα
Αγόρασα την τηλεόραση στις 23/11/18 από Κωτσόβολο που την είχε βάλει σε προσφορά. παρατήρησα κάποια προβλήματα "λεκέδων" (δεν ξέρω πως να τα πω )σε κάποια συγκεκριμένα χρώματα .δεν ξέρω αν οι φωτογραφίες βοηθάνε.

Μπορεί κάποιος που ξέρει να μου πει αν είναι πρόβλημα για επιστροφή ?

Ευχαριστώ.
b7244b17c0c7f5d88d24695b94bf2e7b.jpg
a7beb019df25745592701e3f59f78d6b.jpg
e0002be99958fa2756e30970559af3a9.jpg
705af76c2837e7aaa1d9caeacbb84ec1.jpg
3b4f1cf499874433ba01fd3949b73f86.jpg


Στάλθηκε από το GM 5 Plus d μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο απόλυτο μαύρο δεν έχει κανένα σημάδι .
bbd704a08b31e0171545b707ab44dcc5.jpg


Στάλθηκε από το GM 5 Plus d μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Samsung " QE55Q6fn "

Για να τεσταρεις το black uniformity βαλε καποιο πατερνακι σαν το παρακατω και οχι σκετη μαυρη καρτελα γιατι απενεργοποιειται εντελως ο οπισθιος. (αν και απο την πρωτη φωτο με το netlix φαινεται δυστυχως τι συμβαινει και στο μαυρο)
https://i.rtings.com/images/reviews/tv/samsung/j6300/j6300-uniformity-small.jpg

Δεν ξερω αν εισαι "εκτος" προδιαγραφων με αυτο που δειχνουν οι φωτογραφιες. (Αναλογως πως αιχμαλωτισε την σκηνη η καμερα)
Εκ πρωτης οψεως φαινεται να μην ειναι και απο τα καλυτερα πανελ. Ισως καποιος αλλος κατοχος του μοντελου την κανει αντιπαραθεση με τη δικη του και σου πει.
 

Sofoklis Antwniadis

Established Member
27 December 2012
182
ελευσινα
Re: Απάντηση: Samsung " QE55Q6fn "

Για να τεσταρεις το black uniformity βαλε καποιο πατερνακι σαν το παρακατω και οχι σκετη μαυρη καρτελα γιατι απενεργοποιειται εντελως ο οπισθιος. (αν και απο την πρωτη φωτο με το netlix φαινεται δυστυχως τι συμβαινει και στο μαυρο)
https://i.rtings.com/images/reviews/tv/samsung/j6300/j6300-uniformity-small.jpg

Δεν ξερω αν εισαι "εκτος" προδιαγραφων με αυτο που δειχνουν οι φωτογραφιες. (Αναλογως πως αιχμαλωτισε την σκηνη η καμερα)
Εκ πρωτης οψεως φαινεται να μην ειναι και απο τα καλυτερα πανελ. Ισως καποιος αλλος κατοχος του μοντελου την κανει αντιπαραθεση με τη δικη του και σου πει.
Στη τελευταία εικόνα που ανέβασα έχει ένα μηδέν στο κέντρο .που μπορώ να βρω την εικόνα που λες ?
Αν χαμηλώσω τον οπίσθιο φωτισμό,θα φύγουν τα σημάδια?

Στάλθηκε από το GM 5 Plus d μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Απάντηση: Samsung " QE55Q6fn "

Στη τελευταία εικόνα που ανέβασα έχει ένα μηδέν στο κέντρο .που μπορώ να βρω την εικόνα που λες ?
Αν χαμηλώσω τον οπίσθιο φωτισμό,θα φύγουν τα σημάδια?

Στάλθηκε από το GM 5 Plus d μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γκουγκλαρε για clouding pattern και θα το βρεις.
Οσο κατεβαζεις οπισθιο φωτισμο ναι μειωνεται. Αλλα υπαρχει και ενα οριο στη μειωση για να μην καταληξει η εικονα να ειναι σαν καντηλι. (Συνηθως στο σκοταδι χρειαζομαστε περιπου120 nit φωτεινοτητας κατα τα προτυπα)
 

Sofoklis Antwniadis

Established Member
27 December 2012
182
ελευσινα
Η αλήθεια είναι ότι το είχα ψάξει πολύ πριν πάρω την συγκεκριμένη τηλεόραση...αν κάποιος κάτοχος της τηλεόρασης δεν το έχει τόσο έντονα ,παρακαλώ να βοηθήσει γιατί είμαι εντός DOA για να την επιστρέψω.
Η εικόνα βέβαια κατά τα άλλα είναι πολύ καλή !

Στάλθηκε από το GM 5 Plus d μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

γιωργος π

New member
26 November 2018
2
Απάντηση: Re: Samsung " QE55Q6fn "

Στα BF πήρα κι εγώ την ιδία τηλεόραση στις 75 ίντσες και έχω το ίδιο πρόβλημα.
Νομίζω ότι είναι clouding λογω edge-led πάνελ και είναι ορατό μόνο σε παρακολούθηση ταινίας με νυχτερινές σκηνές.
Κι εγώ σκέφτομαι να ζητήσω αλλαγή πάνελ αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι το καινούριο δεν θα μου βγει χειρότερο. Φοβάμαι ότι λιγότερο η περισσότερο όλες το παρουσιάζουν, αν κάποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει
 

chrisl7

Established Member
14 March 2010
215
Την αλλαξα στο doa. Είχε 2 λεκέδες (dirty screen) χαμηλά δεξιά κ αριστερά, φαντάσου το στο άσπρο σε 2 σημεία ήταν πιο σκούρο σαν κιτρινιλα. Είχε κ 4 πιξελ καμμένα κάτω δεξιά σε μικρή απόσταση μετάξι τους. Εμένα δεν είχε τόσο ανομοιομορφία στο μαύρο αλλά ήταν κάπως φωτεινό σε κάποια σημεία. Αν έχεις doa πήγαινε τη. Αν μπλέξεις με σαμσουγκ κλαφτα
 

Sofoklis Antwniadis

Established Member
27 December 2012
182
ελευσινα
Την αλλαξα στο doa. Είχε 2 λεκέδες (dirty screen) χαμηλά δεξιά κ αριστερά, φαντάσου το στο άσπρο σε 2 σημεία ήταν πιο σκούρο σαν κιτρινιλα. Είχε κ 4 πιξελ καμμένα κάτω δεξιά σε μικρή απόσταση μετάξι τους. Εμένα δεν είχε τόσο ανομοιομορφία στο μαύρο αλλά ήταν κάπως φωτεινό σε κάποια σημεία. Αν έχεις doa πήγαινε τη. Αν μπλέξεις με σαμσουγκ κλαφτα
Το αναγνωρίζουν σαν ελάττωμα οπότε!την έλεγξαν στο κατάστημα που την πήρες η από την samsung?

Στάλθηκε από το GM 5 Plus d μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

chrisl7

Established Member
14 March 2010
215
Από το κατάστημα. Είχα ταλαιπωρία με προηγούμενη samsung που ειχα πάρει κ έτσι δεν χρειάστηκε κ πολύ μανούρα. Είπα ότι δεν μου κάνει σαν προϊόν. την έχω σε κατάσταση σφραγισμένη. Κ όντος ετσι την είχα 2 μέρες δούλεψε κ αυτό επειδή ήταν σκ. Αν είναι μεγάλη αλυσίδα θα σου την αλλάξει αμεσως
 

chrisl7

Established Member
14 March 2010
215
Γιατί να χαλιέσαι??? Να ξέρεις θα το βλέπεις κάθε μερα μπροστά σου κ θα σου την βαράει. Χώρια θα θες να βάλεις κανένα έργο με dts κ θα πηγαίνεις Κούβα. Αν τα έχεις όλα σε καλη κατάσταση γύρισε τη πισω. Να ξέρεις όμως αν πάρεις άλλη μπορεί να είναι το ιδιο
 

Sofoklis Antwniadis

Established Member
27 December 2012
182
ελευσινα
Γιατί να χαλιέσαι??? Να ξέρεις θα το βλέπεις κάθε μερα μπροστά σου κ θα σου την βαράει. Χώρια θα θες να βάλεις κανένα έργο με dts κ θα πηγαίνεις Κούβα. Αν τα έχεις όλα σε καλη κατάσταση γύρισε τη πισω. Να ξέρεις όμως αν πάρεις άλλη μπορεί να είναι το ιδιο
Η sony που πήρες τι λέει από πάνελ?

Στάλθηκε από το GM 5 Plus d μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

chrisl7

Established Member
14 March 2010
215
Για εμένα είναι ότι καλύτερο σε lcd. Έχω 2 φαντάσου την φετινή κ τη περσινή σειρά. Έχει direct led που έχει μόνο η κορυφαία σειρά qled (9 σειρα).είναι πιο ομοιόμορφο το πανελ με λίγα λόγια και καλύτερο hdr . Έχει dts , καλύτερη ποιότητα κατασκευής, παίρνει παρά πολλές εφαρμογές λογο android, καλύτερη αντιπροσωπεία. Τώρα στα - ,δεν έχει διπλο δεκτη και δεν εχει τόσο χρωματα καρτουν που σε πολλους αρεσουν,η σαμσουγκ εχει πιο γρηγορο μενου κ βολικο τηλεχειριστήριο.
https://www.rtings.com/tv/tools/compare/sony-x900f-vs-samsung-q6fn/585/623?usage=4854&threshold=0.1
 

Sofoklis Antwniadis

Established Member
27 December 2012
182
ελευσινα
Λογικά παιδιά θα την πάω πίσω και θα ζητήσω αντικατάσταση μεια ίδια...θα κάνω τον σταυρό μου και ότι βγεί.η Σόνυ έχει πάει στα 1400 πάλι.εχει κανείς να μου προτείνει στα 900 ευρώ κάτι σε 55ιντες ,2,5 μέτρα απόσταση,για gaming και ταινίες?

Στάλθηκε από το GM 5 Plus d μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sofoklis Antwniadis

Established Member
27 December 2012
182
ελευσινα
Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι σε σκοτεινές σκηνές όταν δυναμώνω την φωνή (ο αριθμός της εντασης είναι λευκος σε λευκό πλαίσιο) φωτίζεται όλη η οθόνη.
Τι μπορεί να είναι αυτό?
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι έτσι το έχουν κάνει επίτηδες!συμβαίνει και σε εσάς?

Στάλθηκε από το GM 5 Plus d μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

chrisl7

Established Member
14 March 2010
215
Ο οπίσθιος φωτισμός είναι. Σχεδόν όλες το κάνουν δεν είναι κάτι. Αν την πας πίσω κ δεν έχεις θέμα να περιμένεις, πες τους να σου δώσουν πιστωτικό, λογικά τα Χριστούγεννα θα βάλουν προσφορά σε sony. Πήγαινε πρώτα να την δεις όμως αν σου αρέσει. Για εμένα πάντως είναι 2 σκαλιά πάνω γιατί είχα κ τις 2 .