Λήψη αγγλόφωνων καναλιών

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Tasos_

New member
25 November 2018
5
Χαιρετίζω το forum και ζητώ την κατανόησή σας καθ ότι γνωρίζω ελάχιστα γύρω από "δορυφορικά".
Έχω τηλεόραση με ενσωματωμένο δέκτη στον οποίο πριν λίγο καιρό συνέδεσα δορυφορικό πιάτο και με τη βοήθεια ενός sat finder κατάφερα να "συντονιστώ" κάπου νοτιοανατολικά. Συγκεκριμένα το σταθεροποίησα εκεί που τα λεντάκια του sat finder ανάψανε 4 στα 5.
Στη συνέχεια πήγα στην Tv μου (Sansung) και έκανα αναζήτηση κι αποθήκευση. Εντυπωσιάστηκα με το πλήθος των καναλιών που πήρα. Εξαιρετική εικόνα μάλιστα σε όσα εκπέμπουν HD, καμία σχέση με τα αντίστοιχα ελληνικά.
Το πρόβλημά μου είναι ότι εγώ γνωρίζω Αγγλικά ενώ το 90% αυτών των καναλιών είναι στα Γερμανικά. Αυτοί είναι οι δορυφόροι που πιάνω και δίνω και από ένα τυχαίο κανάλι για παράδειγμα: ASTRA 19.2E (ZDF), HOTBIRD 13E (RUSSIA TODAY), EUTELSAT 9E (DMAX), EUTELSAT 7WEST (SAT1), EUTELSAT 28.5E (TBN), ASTRA 28.2E (BTN), και τέλος ASTRA 23.5E (RTL PLUS).
Ερώτηση: Υπάρχει περίπτωση να πιάσω Αγγλόφωνα κανάλια με εικόνα HD, έστω και με ανακατέυθυνση του κατόπτρου μου ή ακόμα και αν χρειαστεί να βάλω και ένα δεύτερο στον ιστό;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

athmich

New member
13 October 2013
54
Καλησπέρα. Δεν πιάνεις όλους αυτούς τους δορυφόρους,παρά μόνο τον astra 19,2...απλώς υπάρχουν κοινές συχνότητες στους δορυφόρους...καθαρά αγγλόφωνα κανάλια υπάρχουν λίγα σε αυτούς τους δορυφόρους.

Στάλθηκε από το COLORTAB 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

panorama26

New member
13 July 2009
48
Fürth,Deutschland.
Φίλε μου Τάσο,για καθαρά αγγλοφωνα καναλια,και σε HD.
ASTRA B 28.2 Ανατολικά ,δηλ τα ελευθερα καναλια,οπως BBC 1HD,BBC One HD,ITV HD.....κτλ..κτλ...
Ομως ενα εισαι Ελλαδα,και αναλογα με την περιοχη σου,για την ληψη αυτων των καναλιων,χρειαζεται
Κατοπτρο απο 1.8μ ΒΔ Ελλαδα,μεχρι και 4μ π.χ. Κρητη.Εδω στην Γερμανία με κατοπτρο 0.85 μ,εχω λήψη
μονον τις πρωινες ώρες,για πληρης ημερας Ληψη,στην περιοχη μου ,μονο με 1.5μ.
 

Tasos_

New member
25 November 2018
5
Απάντηση: Re: Λήψη αγγλόφωνων καναλιών

Καλησπέρα. Δεν πιάνεις όλους αυτούς τους δορυφόρους,παρά μόνο τον astra 19,2...απλώς υπάρχουν κοινές συχνότητες στους δορυφόρους...καθαρά αγγλόφωνα κανάλια υπάρχουν λίγα σε αυτούς τους δορυφόρους.

Καλημέρα φίλε athmich και ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις. Μερικές ερωτήσεις ακόμη:
-Λέγοντας ότι "υπάρχουν κοινές συχνότητες" εννοούμε ότι ο Astra 19.2 είναι "αναμεταδότης" των δορυφόρων που προανέφερα;
-Μένω μόνιμα στην Αθήνα. Βλέπω μόνον Astra 19.2 λόγω γεωγραφικής θέσης όπως αναφέρει και ο φίλος panorama26 μάλλον; Εαν δηλαδή βάλω μεγαλύτερο κάτοπτρο και το προσανατολίσω σε διαφορετικές συντεταγμένες δε θα "πιάσω" άλλους δορυφόρους;
-Αν τελικά βρω άλλο δορυφόρο, θα έχει περισσότερα αγγλόφωνα FTA κανάλια από τον Astra 19.2 με ντοκυμανταίρ και ειδήσεις HD που κυρίως με ενδιαφέρουν;
 

Tasos_

New member
25 November 2018
5
Απάντηση: Re: Λήψη αγγλόφωνων καναλιών

Φίλε μου Τάσο,για καθαρά αγγλοφωνα καναλια,και σε HD.
ASTRA B 28.2 Ανατολικά ,δηλ τα ελευθερα καναλια,οπως BBC 1HD,BBC One HD,ITV HD.....κτλ..κτλ...
Ομως ενα εισαι Ελλαδα,και αναλογα με την περιοχη σου,για την ληψη αυτων των καναλιων,χρειαζεται
Κατοπτρο απο 1.8μ ΒΔ Ελλαδα,μεχρι και 4μ π.χ. Κρητη.Εδω στην Γερμανία με κατοπτρο 0.85 μ,εχω λήψη
μονον τις πρωινες ώρες,για πληρης ημερας Ληψη,στην περιοχη μου ,μονο με 1.5μ.

Φίλε panorama26, καλημερίζω κι ευχαριστώ.
Ένα μόνο θα σου πω: Το καλοκαιράκι έκατσα να μάθω γερμανικά μόνο και μόνο για τις δορυφορικές εκπομπές. Φυσικά τα παράτησα γιατι τα βρήκα δύσκολα. Από αυτή την άποψη λοιπόν σε θεωρώ τυχερό.
Οπως έγραψα και πριν το κάτοπτρό μου είναι 0.8m και μένω Αθήνα. Το σήμα του Astra 19.2 το λαμβάνω μια χαρά ακόμα και όταν έχει κακοκαιρία. Προτείνεις λοιπόν Astra B 28.2E; αλλά με πολύ μεγαλύτερο κάτοπτρο. Μια τεχνική ερώτηση εαν γνωρίζεις από αυτά. Δε θέλω να γεμίσω τους τοίχους μου τρύπες και καλώδια. Υπάρχει ήδη μια εγκατάσταση με το κάτοπτρο τβν 0,8m. Γίνεται να βάλω και ένα μεγαλύτερο, δηλαδή να έχω και το μικρό για Astra 19.2 και το μεγάλο για Astra B 28.2E αλλά το σήμα να κατεβαίνει στο δέκτη μου με το ήδη υπάρχον καλώδιο;
 

ioanis papas

New member
12 March 2013
36
WUPPERTAL /GERMANY
Απάντηση: Re: Λήψη αγγλόφωνων καναλιών

Φίλε μου Τάσο,για καθαρά αγγλοφωνα καναλια,και σε HD.
ASTRA B 28.2 Ανατολικά ,δηλ τα ελευθερα καναλια,οπως BBC 1HD,BBC One HD,ITV HD.....κτλ..κτλ...
Ομως ενα εισαι Ελλαδα,και αναλογα με την περιοχη σου,για την ληψη αυτων των καναλιων,χρειαζεται
Κατοπτρο απο 1.8μ ΒΔ Ελλαδα,μεχρι και 4μ π.χ. Κρητη.Εδω στην Γερμανία με κατοπτρο 0.85 μ,εχω λήψη
μονον τις πρωινες ώρες,για πληρης ημερας Ληψη,στην περιοχη μου ,μονο με 1.5μ.

Γειά σου φίλε Οδυσσέα απο wuppertal μεριά εχω λήψη με 90αρι κάτοτρο καθ,όλό το 24ωρο. Φιλικά Γιάννης
 

panorama26

New member
13 July 2009
48
Fürth,Deutschland.
Φιλε Τάσο,και βεβαια γινεται,με εναν διακοπτη diseqc 1/2.
Στην Α Εισοδο τον Astra 19.2E και στην Β Εισοδο τον Astra 28.2E ,και απο την Εξοδο του διακότη κατευθείαν στην TV.
Το μονο που δεν γνωρίζω,ποσο μεγαλο Κατοπτρο ,χρειαζεται για την περιοχή σου,για την Λήψη της UK Beam ,αναφέρομαι
συνγκεκρημένα για αυτη την Δεσμη,οπου υπάρχουν παρα πολλά Αγγλικα καναλια ,Ελευθερης Μεταδωσης.
Εδω στην Γερμανία,αρκετοι βαζουν Κατοπτρα για την Λήψη του συνγκεκρημένου Δορυφόρου,μονο και μονο,για την εξασκιση
της Αγγλικής γλώσσας.Βλέπεις,αλλο τα Αγγλικά,και αλλο το Αμερικάνικα Αγγλικά.
 

panorama26

New member
13 July 2009
48
Fürth,Deutschland.
Γεια σου Γιάννη,χαθηκαμε....εισαι ποιο τυχερός απο εμας εδω κατω στην Βαυαρία.
Πάντως ακόμη και με 125εκ. δεν εχουμε Λήψη καθ,όλό το 24ωρο.
Φίλος Γερμανός που κάνει διατριβή στην Αγγλικη γλωσσα,μηχανολογος της Siemens,βλέπεις
η Αγγλικη ειναι Ν1 ,απαραίτητη στην Μηχανολογία,εχει παραπονο ,σταθερής Λήψης με το 125εκ Κατοπτρο.
Πάντως,ακόμη και το 150εκ Κάτοπτρο ,ειναι στό όριο,δηλ.καλύτερα 180εκ χωρίς προβληματα,απο αναφορές
που εγιναν στην περιοχή μου.
 

Tasos_

New member
25 November 2018
5
Απάντηση: Re: Λήψη αγγλόφωνων καναλιών

Φιλε Τάσο,και βεβαια γινεται,με εναν διακοπτη diseqc 1/2.
Στην Α Εισοδο τον Astra 19.2E και στην Β Εισοδο τον Astra 28.2E ,και απο την Εξοδο του διακότη κατευθείαν στην TV.
Το μονο που δεν γνωρίζω,ποσο μεγαλο Κατοπτρο ,χρειαζεται για την περιοχή σου,για την Λήψη της UK Beam ,αναφέρομαι
συνγκεκρημένα για αυτη την Δεσμη,οπου υπάρχουν παρα πολλά Αγγλικα καναλια ,Ελευθερης Μεταδωσης.
Εδω στην Γερμανία,αρκετοι βαζουν Κατοπτρα για την Λήψη του συνγκεκρημένου Δορυφόρου,μονο και μονο,για την εξασκιση
της Αγγλικής γλώσσας.Βλέπεις,αλλο τα Αγγλικά,και αλλο το Αμερικάνικα Αγγλικά.

Καλησπέρα αγαπητε φίλε
Είναι αυτό ακριβώς που έψαχνα. Τώρα ξέρω τουλάχιστο από πού να ξεκινήσω. Θα επανέλθω σε λίγο καιρό να ενημερώσω και το forum για το αποτέλεσμα. Ευχαριστώ πολύ
 

ioanis papas

New member
12 March 2013
36
WUPPERTAL /GERMANY
Απάντηση: Re: Λήψη αγγλόφωνων καναλιών

Γεια σου Γιάννη,χαθηκαμε....εισαι ποιο τυχερός απο εμας εδω κατω στην Βαυαρία.
Πάντως ακόμη και με 125εκ. δεν εχουμε Λήψη καθ,όλό το 24ωρο.
Φίλος Γερμανός που κάνει διατριβή στην Αγγλικη γλωσσα,μηχανολογος της Siemens,βλέπεις
η Αγγλικη ειναι Ν1 ,απαραίτητη στην Μηχανολογία,εχει παραπονο ,σταθερής Λήψης με το 125εκ Κατοπτρο.
Πάντως,ακόμη και το 150εκ Κάτοπτρο ,ειναι στό όριο,δηλ.καλύτερα 180εκ χωρίς προβληματα,απο αναφορές
που εγιναν στην περιοχή μου.
Οδυσσέα και πάλι γειά χαρά ...την δέσμη της Αγγλίας την εχω κατεβάσει σε φίλο μου ακόμα και με 70αρι κάτοπτρο εδώ στο Wuppertal.