Βοήθεια για συνδεσεις

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

typernikv71

New member
11 January 2009
27
Παιδιά καλησπέρα,

Σχετικά νέος στο χώρο ανανεωσα τα συστήματα μου.

Τηλεόραση: Lg oled 65c8
Ενισχυτης: Denon avr-x2500h
Media player: zidoo x9s
Ηχεια: Dali zensor 5 μπροστά ,
Κεντρικό Dali vocal,πίσω Dali zensor 1 και 1 ζευγάρι για atmos Dali alteco c-1
Sub: klipsch sw112

Έχω μπερδευτεί με τις συνδέσεις.
Αν μπορείτε να με βοηθήσετε πως να τα συνδέσω όλα για παίζουν σωστά και εικόνα και ήχο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Νικος
 

typernikv71

New member
11 January 2009
27
Παιδιά καλησπέρα,

Σχετικά νέος στο χώρο ανανεωσα τα συστήματα μου.

Τηλεόραση: Lg oled 65c8
Ενισχυτης: Denon avr-x2500h
Media player: zidoo x9s
Ηχεια: Dali zensor 5 μπροστά ,
Κεντρικό Dali vocal,πίσω Dali zensor 1 και 1 ζευγάρι για atmos Dali alteco c-1
Sub: klipsch sw112
Cosmote TV


Έχω μπερδευτεί με τις συνδέσεις.
Αν μπορείτε να με βοηθήσετε πως να τα συνδέσω όλα για παίζουν σωστά και εικόνα και ήχο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Νικος
 

typernikv71

New member
11 January 2009
27
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

Για ήχο βάζω και οπτική ;
Για Netflix πχ. Οπτική από TV σε denon?
Στην TV το hdmi το βάζω στο arc,

Ευχαριστώ.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Όχι, δεν χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω από τα HDMI.
Για ήχο από τον Media Player & τον δέκτη της Cosmote δεν βάζεις τίποτα γιατί μεταφέρεται παρέα με την εικόνα μέσω του HDMI.
Για τον ήχο της TV ( να ακούς τα κανάλια της TV από τον ενισχυτή σου δηλαδή ), απλά συνδέεις τον ενισυχτή ( HDMI Master Out ) της Denon με την TV με HDMI στην κατάλληλη θύρα ( αυτή που γράφει και υποστηρίζει ARC ).

Για τις "ρυθμίσεις" βλέπεις το παρακάτω σύντομο βιντεάκι:

https://www.youtube.com/watch?v=LMR1iQmknvY

( για να μην μπερδευτείς, δεν χρειάζεσαι εξτρά HDMI, όλα και όλα 3 συνδέσεις κάνεις, 1 HDMI από το Master Out του Denon πρός την TV στην είσοδο HDMI που γράφει ARC, 1 HDMI από τον Media Player στην είσοδο HDMI In Media Player/BLU-RAY/οτιδήποτε του Denon, και 1 HDMI από τον δέκτη της Cosmote πρός την είσοδο HDMI Sat του Denon )
 

typernikv71

New member
11 January 2009
27
Καλησπέρα και πάλι,

Τα συνέδεσα όπως είπαμε αλλά από την TV, Netflix και media player τις TV δεν έχω ψηφιακό ήχο.
Τι κάνω λαθος;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Καλησπέρα και πάλι,

Τα συνέδεσα όπως είπαμε αλλά από την TV, Netflix και media player τις TV δεν έχω ψηφιακό ήχο.
Τι κάνω λαθος;

Δες αν έχεις το CEC / Device Control και το ARC ενεργοποιημένο στην TV και στον δέκτη.
Δεν θυμάμαι συγκεκριμένα για αυτές τις LG αν για να στείλουν τον ήχο μέσω ARC πρέπει να πας στο μενού και να διαλέξεις αντί για τα ηχεία της TV να στέλνει τον ήχο σε External Receiver / AV / ARC.
Δες το μάνουαλ της TV σου.
Αυτά υποθέτοντας πως έκανες σωστά όλα όσα δείχνει το video της Denon στον ενισχυτή.

Επίσης δεν μου βλέπει τον cosmote TV.

Δεν έχεις εικόνα καθόλου εννοείς από τον Cosmote δέκτη ?
Σε ποιά HDMI τον σύνδεσες και δες αν είναι στο μενού του δέκτη Assigned η εν λόγω θύρα στην εν λόγω επιλογή πηγής ( αντιστοιχείς τις εισόδους HDMI με την εκάστοτε "ταμπέλα" ( ονομασία θύρας ) μέσα από το μενού του Denon.

Ο media player της τηλεόρασης μπορεί να βγάλει atmos;
Όπως επίσης και το Netflix?

Καθαρό Dolby Atmos ( σαν Dolby TrueHD - Atmos, lossless format δηλαδή ) όχι, δεν στέλνουν εκτός και αν έχεις μοντέλο που υποστηρίζει eARC, κάτι που αν δεν απατώμαι δεν υποστηρίζει η TV σου και σίγουρα όχι ο ενισχυτής σου.
Από Netflix και Hulu θα έχεις Dolby Atmos μέσω DD+ που είναι στην ουσία Atmos σε lossy encode.
Αν βγάζει γενικότερα Atmos ο media player της εν λόγω TV δεν είμαι σίγουρος, φαντάζομαι θα το αναφέρει κάπου στο manual.
 

typernikv71

New member
11 January 2009
27
Καλημέρα,

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.
Θα κάνω αυτά που μου είπες το απόγευμα και θα σου πώ αν ειναι ολα οκ.
 

typernikv71

New member
11 January 2009
27
Καλησπέρα και πάλι όλα καλά με τις συνδέσεις.

Να κάνω άλλη μια ερώτηση.
Έχω και έναν προτζεκτορα lg of 1000u ,μπορώ να τον συνδέσω κατευθείαν στον ενισχυτή η πρέπει να τον συνδέσω στο zidoo?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Φυσικά και μπορείς να συνδέσεις τον προβολέα στον ενισχυτή.
HDMI από τον προτζέκτορ στην θύρα Monitor 2 του Denon.