The Passage [FOX]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..

The-Passage.jpg


FOX | Imdb | Wikipedia | Facebook | Twitter | Cinemode





"Η ιστορία της σειράς χωρίζεται σε δυο διαφορετικές χρονικές περιόδους. Στο παρόν, η 10χρονη Έίμι Μπελαφόντε φαίνεται πως διαθέτει
ειδικές δυνάμεις που τις επιτρέπουν να επικοινωνεί με τα 'virals', τρομακτικά πλάσματα που κάποτε ήταν άνθρωποι. Μέσα από flashbacks,
η Έίμι αφηγείται την ιστορία της, η οποία είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την γένεση αυτών των πλασμάτων.

Ύστερα από τον θάνατο της μητέρας της, η Έίμι καταλήγει στην πρόνοια και από εκεί στον Πράκτορα του FBI Brad Wolgast, ο οποίος
θα πρέπει να την οδηγήσει στο Πρόγραμμα Noah, μια απόρρητη, κυβερνητική ιατρική εγκατάσταση στο Colorado, όπου δοκιμάζεται
ένα φάρμακο που μετατρέπει τους ανθρώπους σε φονικές μηχανές με μεταφυσικές ικανότητες.

Όμως μια τραγωδία από το παρελθόν του Wolgast, τον κάνει να αναθεωρήσει για την παράδοση της Έίμι. Καθώς ο Wolgast συνοδεύει
την Έίμι στο Πρόγραμμα Noah, οι δυο τους σχηματίζουν ένα δεσμό και προσπαθούν να αποδράσουν στον Καναδά, χωρίς όμως να
τα καταφέρουν.

Καθώς η ιστορία ακολουθεί την Έίμι τόσο στο Colorado όσο και στη California, γίνεται ξεκάθαρο ότι το μικρό κορίτσι ίσως να αποτελεί
το κλειδί για την διάσωση της ανθρωπότητας. Την ίδια ώρα, η Σάρα, ο Πίτερ και η Άλις, προσπαθούν να σταματήσουν την μόλυνση
που απειλεί την ανθρωπότητα."






Το σενάριο της σειράς έχει γράψει η Liz Heldens, την σκηνοθεσία του πιλοτικού επεισοδίου έχει αναλάβει ο Marcos Siega,
ενώ στη θέση των παραγωγών βρίσκονται οι σκηνοθέτες Matt Reeves και Ridley Scott.

Στους πρωταγωνιστικούς ρόλους βρίσκονται οι Mark-Paul Gosselaar, Genesis Rodriguez, Vincent Piazza,
Brianne Howey, BJ Britt, Jennifer Ferrin και Saniyya Sidney.

Η νέα μεταφυσική, τηλεοπτική σειρά του Fox, είναι βασισμένη στην τριλογία βιβλίων που έγραψε ο Justin Cronin.
Η σειρά βιβλίων του Cronin ξεκίνησε το 2010 με την κυκλοφορία της νουβέλας "The Passage",
το 2012 ακολούθησε το "The Twelve" και η τριλογία ολοκληρώθηκε το 2016 με την κυκλοφορία του "The City of Mirrors".



Το "The Passage" θα κάνει πρεμιέρα στις αρχές του 2019.







 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Passage (2019, FOX)



Για να δούμε τι θα κάνει αυτό..

Έχω καιρό να δω νέα σειρά από το FOX..
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Re: The Passage (2019, FOX)

Τώρα που το ξανακοιτάω..
και εδώ είναι ανακατεμένος ο Ridley Scott ??

https://www.imdb.com/name/nm0000631/

Τι παίρνει και δεν μας δίνει ?? :laugh:

ε δεν φτιαχνει μια σειρα με τα αγαπημενα alien να σαρωση αλλα ασχολειτε με μεταφυσικα και αλλα τετοια που στο τελος καταληγουν να τα κοβουν αφου δεν μπορουν να δωσσουν ενα σωστο τελος
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Re: The Passage (2019, FOX)

Ειδα το πρωτο και δεν ειχα προσεξει στην περιγραφη οτι ηταν απο τα δυο υπεροχα βιβλια,αν ακολουθησουν τα βιβλια και εχει πεσει και χρημα μιλαμε για επικές καταστασεις
Τα βιβλια τα εχω διαβασει και φευγουν σαν νερο δεν σου κανει ορεξει να σταματησεις για κανενα λογο
Μακαρι να παει ομορφα
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Passage (2019, FOX)

Ειδα το πρωτο και δεν ειχα προσεξει στην περιγραφη οτι ηταν απο τα δυο υπεροχα βιβλια,αν ακολουθησουν τα βιβλια και εχει πεσει και χρημα μιλαμε για επικές καταστασεις
Τα βιβλια τα εχω διαβασει και φευγουν σαν νερο δεν σου κανει ορεξει να σταματησεις για κανενα λογο
Μακαρι να παει ομορφα

Ξεκίνησα και εγώ να βλέπω το 1ο,
αλλά δεν μου έκανε ιδαιίτερο κλικ.. (ούτε και οι πρωταγωνιστές..) και το άφησα.. χμ..
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
Re: The Passage (2019, FOX)

Δεν δείχνει κάτι ιδιαίτερο θα δω ένα ακόμη για να κρίνω

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: The Passage (2019, FOX)

Με στενοχωρειτε. Ειδα οτι παιζει ο gosselaar και ειχα ορεξη να το δω γιατι μου αρεσε πολυ στο Pitch (που ακυρωθηκε). Δεν γουσταρω ιδιαιτερα να δω αλλη μια ιστορια με ζομπι, αλλα ισως η περιεργεια μου να τον δω υπερισχυσει στο τελος :)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: The Passage (2019, FOX)

Αν είναι δυνατόν να δω σειρά με 3.9 (!!!!) στο Imdb.. :p
https://www.imdb.com/title/tt0106123/

Γενικά δεν βλέπω κωμωδίες.. σε σειρές.. :cool:

Βλέπω έχει και άλλες..
https://www.imdb.com/title/tt0106122/

ωιμε.. ουτε καν το σωστο δεν βρηκες :)

Αυτο ειναι το σωστο, το καλο, το πρωτο, εκει που μαθαμε την Tifanni thiesen και την elizabeth berkley. Νομιζω το εβαζε ο αντ1 το μεσημερακι
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Re: The Passage (2019, FOX)

Ξεκίνησα και εγώ να βλέπω το 1ο,
αλλά δεν μου έκανε ιδαιίτερο κλικ.. (ούτε και οι πρωταγωνιστές..) και το άφησα.. χμ..

κοίτα το πρώτο ειναι και δεν ειναι εύκολο αμέσως να το κρινουμαι ,τώρα αν θα το πάνε καλά η όχι ειναι ένα θέμα πολλες σειρές που βασίστηκαν σε βιβλία απλά πάτωσαν η δεν τα ακολούθησαν

το πρώτο επεισοδιο σε γενικές γραμμές ακολουθεί το βιβλίο με μικρο αλλαγες που δεν αλλάζουν κάτι

τα βιβλία οποίος ασχοληθεί μαζί τους δεν τα σταματάς τα πας νεράκι μέχρι τέλους

και φυσικα δεν εχει να κανει με ζομπια
 

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Re: The Passage (2019, FOX)

Ειδα το πρωτο και δεν ειχα προσεξει στην περιγραφη οτι ηταν απο τα δυο υπεροχα βιβλια,αν ακολουθησουν τα βιβλια και εχει πεσει και χρημα μιλαμε για επικές καταστασεις
Τα βιβλια τα εχω διαβασει και φευγουν σαν νερο δεν σου κανει ορεξει να σταματησεις για κανενα λογο
Μακαρι να παει ομορφα

Δεν είναι δυο τα βιβλία αλλά τρία, τριλογία είναι. Το τελευταίο, το 3ο, είναι το "Η πόλη των κατόπτρων". Αν σε ενδιαφέρει το έχει το e-shop.gr στα 8,91 .
Εξαιρετικά και τα 3 βιβλία πάντως, μακάρι η σειρά (ακόμα δεν την έχω ξεκινήσει) να είναι έστω και στο 80% αυτών...
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Re: The Passage (2019, FOX)

τελικά φαίνεται να τρώνε ψιλοσφαξιμο τα βιβλία ακόμη και χαρακτήρες έχουν αλλάξει φύλο αλλά προστιθονται και χαρακτήρες που αναφέρονται απλά στο βιβλίο χωρίς να έχουν και μια ανάμιξη όμως στην πλοκή

ελπίζω να μην γίνουν τα βιβλία υποπόδια των σεναριογραφων

φιλε xmoran ναι τι ξερω οτι ειναι τρια τα βιβλια αλλα δεν εχω ξεκινησει το τριτο ακομα